Yazı Detayı
28 Kasım 2018 - Çarşamba 17:34 Bu yazı 2532 kez okundu
 
Ak Parti'de hangi ilçede kim güçlü..
Ahmet RIFAT
erzurummedya@hotmail.com
 
 

Ak Parti'yi yakından takip edenler bilir.

 

Aday belirleme ve açıklama sürecini partinin hareketliliği için en iyi şekilde değerlendirir, bütün olup biteni takip eder ve gereğini yapar.

 

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı belirlemede de aynı yol izlendi ve Sayın Mehmet Sekmen ile devam kararı alındı.

İyi de oldu. Bununla iligili ayrı bir yazı ve değerlendirme yapmak gerekiyor.

 

Belediyecilik vizyonu, Erzurum'da binlerce kişiyi iş sahibi yapması; futbol takımını 3.ligden alıp Süper Lig'e taşıması, bana göre asrın projesi olan Kale çevresinin açılması ve evlerin inşası ilk akla gelenler.

 

Sekmen ikinci döneminde daha büyük işlere imza atacak göreceksiniz.

 

İlçeler de ciddi sıkıntılar var. Büyükşehirin yaptığı yatırım ve çalışmaları alın bir kenara, neredeyse özkaynakları ile proje yapıp hayata geçirmiş belediye sayısı üçü geçmiyor.

 

Üç dönemi tamamlayan 5 belediye başkanına tamam denildi. Şimdi onların yerine, genç, donanımlı, liyakatlı isimler getirilecek. Özellikle bu ilçelerin birinde Türkiye'nin en genç belediye başkan adayı olacak. Bu ilçelerle ilgili duyum ve gelişmeler bu yönde.

 

Güney ilçeleri; Hınıs, Karayazı, Karaçoban ve Tekman kayyumlarda. Ak Parti'de başvurulara baktım, epeyce isim buralardan başvurmuş. Birçok değişik dengenin gözetilmesi, siyaseti bilen, bölgeyi ve ilçeleri tanıyan isimler buralardan aday gösterilecek.

Sonuç ne olur peki; diğer kanat yine sessiz. Ak Parti'nin en çok zorlanacağı ilçeler buralar.

Olmaz mı, olur...

 

Çat CHP'de. Ama belediye başkanı Arif Hikmet Kılıç ciddi ciddi Şişili adayı olmak için kolları sıvamış durumda.2014 seçimlerinde yapılan yanlış tercih ve iç çekişmeler CHP'ye yaramıştı ve başkanlığı almıştı.

 

Çat'ta 22 aday adayı var. Hepsi de mutlaka değerli isimler. Ama seçmen sayısı, kalabalık aileler, aşiret faktörleri ile baktığınızda 2014 tekrar edebilir. Bunlar dikkate alınırsa en güçlü isim işadamı, gazeteci, STK başkanlığı yapan Metin Barlak ismi ile Çat yeniden kazanılır gibi duruyor.

 

Aşkale'de 19 aday adayı kıyasıya bir mücadelenin içerisinde. 2014 seçimlerinde, bugün olmuş neden aday edilmediğini hâlâ anlamadığım. 2 dönem başkanlık yapan Ahmet Yaptırmış aday adayları arasında. Aşkale'de ya mevcut başkanla devam edilir ya da Ahmet Yaptırmış'a tekrar gel adayımız ol denir.

 

Horasan'da 11 aday adayı var. Burada da önceki başkan Abdulhatem Bastem ile mevcut başkan arasında bir karar verilecek gibi duruyor.

 

Köprüköy'de değişim yaşanacak. 7 aday adayı arasından bir isim yeni dönemin adayı olacak.

 

Narman'da aday adayı sayısı beni şaşırttı. 8 isim ile en az aday adayı çıkaran ilçelerden oldu. Eğer Ahmet Yücel İşleyen ile devam edilmezse en güçlü isim Şekerli'nin son belediye başkanı Ferkan Akbulut.

 

Olur'da 9 aday adayı var ama ben değişim beklemiyorum. Mevcut başkan Tahsin Oktay ile devam edilecek gibi duruyor.

 

Pasinler... Bu kadar aday adayı neden oraya yöneldi anlamak zor. Ama mevcut Başkan Ünsal Sertoğlu'nun değişeceğine olan inanç buna yol açmış olabilir. 27 aday adayının her biri ilçeyi yönetecek kapasite ve yetenekte bu kesin. Ama bu kaos en çok Sertoğlu'nun işine yarayacak. Onunla devam edilecek gibi duruyor.

 

MERKEZ İLÇELER

 

Alfabetik sırayla gidelim;

 

Aziziye'de 9 isim aday adayı oldu. Hepsi de alanında tanınımış, sevilen, bilinen isimler. Aralarında her dönem buraya aday adayı olan da var, belediye başkanlığı yapmış Vahdettin Yaylalı'da var, ilk defa siyasi arenada gördüğümüz isimlerde.

 

Mevcut Başkan M.Cevdet Orhan özellikle büyükşehir belediyesi ile ilişkilerini hep üst düzeyde tuttu ve hizmet üretmeye gayret etti.

 

Mehmet Sekmen'in özellikle merkez ve büyük ilçelerde çalışacağı, sorun çıkarmayan, birlikte takım ruhuna uyan isimleri istediği biliniyor. Bu cepheden bakınca Başkan Orhan sanki bir adım öne çıkıyor gibi. Yeniden aday gösterilecek gibi duruyor.

 

Palandöken 19 aday adayının ilgi odağı oldu.

 

2 dönemini tamamlayan belediye başkanlarından olan Başkan Orhan Bulutlar, ilçede sevilen, personelinin gönlünü hoş tutan, belediyecilikte de güzel hizmetler üreten bir isim oldu. Aday gösterilme ihtimali oldukça kuvvetli.

 

Gösterilemezse eğer Ak Parti İlçe Başkanı Haktan Ömeroğlu en yakın isim.

 

Yakutiye'de mevcut başkan ile devam kararı çıkmazsa büyük bir sürpriz olacak.

 

Bekleyip göreceğiz, az kaldı.

 

Bütün bu yazdıklarım elbette duyum ve onlara dair yorumlara dayalı.

 

Yalnız açıklanan adaylara bakın; 44 belediye başkanından 19'u aday gösterildi.

 

Erzurum'da Ak Parti'nin 15 belediye başkanı var. Basit bir hesapla 44'te 19 ise; 15'de 5 olur.

 

 

 

 

 
Etiketler: Ak, Parti'de, hangi, ilçede, kim, güçlü..,
Yorumlar
Haber Yazılımı