Yazı Detayı
26 Ocak 2019 - Cumartesi 01:08 Bu yazı 1153 kez okundu
 
Adaylar, erzurummedya ve seçimler ne olur?
Ahmet RIFAT
erzurummedya@hotmail.com
 
 

11 Aralık 2018 deki yazımda yayınladığım aday olmasını beklediğim isimlerin 11'i aday oldu. 2 ilçeyi zaten yazmamıştık. Belirsizlik vardı.

Erzurummedya'nın siyasi haberler editörünü de tebrik etmek istiyorum.

"Erzurum'da Ak Parti'nin ilçe adayları belli oldu, işte kulislerdeki isimler" başlığı ile 9 Ocak'ta yaptıkları haberdeki isimlerin 18'i doğru çıktı. Ve dananın kuyruğunu Pazartesi günü, yani 21 Ocak'taki haberle kopardılar. 20'de 20 isim aynen tuttu.

Habercilik bu işte. Her ne kadar Erzurum'da bu tür başarılar görmezden gelinse de, aday tanıtıma katılmak için geldiğim Erzurum'da editörümüzü tebrik eden belediye başkan adaylarını görünce anladım ki başarı karşılıksız kalmıyor.

Gelelim 31 Mart'ta ne olura?

İspir ve Uzundere ıttifak kapsamında MHP'de. Ak Parti'nin bütün adayları gibi bu iki ilçemizden aday olan arkadaşlarda pırıl pırıl isimler.

Ahmet Coşkun'u zaten yıllardır Ankara'dan tanırım. Uzundere adayı Hilmi Aktoprak'ı tanımıyordum. Ayak üstü kısa bir sohbetimiz oldu. Kendinden emin, ayakları yere basan bir arkadaş.

Uzundere değil ama İspir'de seçim hiç çantada keklik değil. Mevcut Başkan Osman Çakır ve İP'in göstereceği aday ile seçimde hayli zorlanacak ittifak adayı Ahmet Coşkun. Kaybedebilir de... Çok iyi bir organizatör olan Coşkun'un kişisel duruşu da bu seçimi etkileyecek.

Karayazı, Karaçoban, Tekman... Terörle mücadelede yaşanan büyük başarı, buralarda yaşayan vatandaşların gözlerinin önündeki perdenin kalkması, hür iradelerini kullanabilecek olmalrı faktörlerine adayların yapacağı katkı ile alınabilir mi?

Erzurum'da seçim bu üç ilçede yaşanacak kanaatimce. Eğer adaylar kendilerini iyi anlatabilirse mezkur konularla birlikte düşünüldüğünde bu ilçeler Ak Parti'ye dönebilir. Dönebilir diyorum çünkü düşük ihtimal olarak görüyorum.

Hınıs'ta çok iyi bir aday var bu dönem.Erdoğan Eren, Hınıs'ın köklü ailelerinden, halka yakın, siyaseti bilen, sevilen bir isim. HınısAk Parti alacak bu seçimlerde.

Zurnanın en çok ses çıkaracağı ilçe Çat. Ak Parti ilginç bir şekilde Çat'ta bir türlü "Hah! Tamam bu adayla bu seçimi alır" dedirten aday gösteremiyor. Ankara'da bir kısmına şahitlik ettiğim kulis sohbetleri, her aday adayının o olursa ben karşısında olurum duruşu maalesef seçimlere yansıyacak. Bağımsız ya da başka bir partiden aday olacak isimleri gördüğünüzde ne demek istediğimi anlayacaksınız. Peki ne olur? Çat yine Ak Parti'de kalmayacak...

Tortum'da bağımsız çıkacak aday ile çekişmeler yaşanacak ilçelerden.

Kısa kısa değindiğim bu ilçelerden sonra merkez ve diğer bir kaç ilçe ile ilgili yazımla devam edeceğim.

 

 

 

 
Etiketler: Adaylar,, erzurummedya, ve, seçimler, ne, olur?,
Yorumlar
Haber Yazılımı