Perşembe, 23 Mart 2017
Erzurum'da jandarma toprağa gömerken yakaladı

Erzurum'da jandarma toprağa gömerken yakaladı

Kaçak sigaraları toprağa gömmeye çalışan şüpheliler suçüstü yakalandı...

Erzurum’da trafik kazası: 5 yaralı

Erzurum’da trafik kazası: 5 yaralı

Erzurum’da trafik kazası: 5 yaralı ERZURUM (erzurummedya) -...

Erzurum’da cinayet

Erzurum’da cinayet

Erzurum’da cinayet ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’da bar sahibi,...

Başkan Bulutlar, "16 Nisan’da ihanetlerin önü kesilecek"

Başkan Bulutlar, "16 Nisan’da ihanetlerin önü kesilecek"

Başkan Bulutlar, 16 Nisan’da ihanetlerin önü kesilecek ERZURUM...

Büyükşehir Oltu’nun altyapısını yeniliyor

Büyükşehir Oltu’nun altyapısını yeniliyor

Büyükşehir Oltu’nun altyapısını yeniliyor ERZURUM (erzurummedya) - Büyükşehir...

Bulutlar, “Milletin dualarıyla yolumuza devam ediyoruz”

Bulutlar, “Milletin dualarıyla yolumuza devam ediyoruz”

Başkan Bulutlar, “Bu milletin dualarıyla yolumuza devam ediyoruz”...

Başkan Orhan, "evet" için 20 günde 50 köyü gezdi

Başkan Orhan, "evet" için 20 günde 50 köyü gezdi

Başkan Orhan, evet için dur durak bilmiyor -...

Başkan Sekmen Metal Sanayi Sitesi esnafına yeni sistemi anlattı

Başkan Sekmen Metal Sanayi Sitesi esnafına yeni sistemi anlattı

Başkan Sekmen Metal Sanayi Sitesi esnafına yeni sistemi...

Öz; “Yeni Türkiye'ye yelken açacağız”

Öz; “Yeni Türkiye'ye yelken açacağız”

Öz; “Yeni Türkiye'ye yelken açacağız” ERZURUM (erzurummedya) -...

Erzurum’da 6’ncı İstihdam Fuarı istişare toplantısı

Erzurum’da 6’ncı İstihdam Fuarı istişare toplantısı

Erzurum’da düzenlenecek olan 6’ncı İstihdam Fuarı istişare toplantısı...

DAP Koyunları Banyo Yaptıracak Sistem Kurdu

DAP Koyunları Banyo Yaptıracak Sistem Kurdu

DAP mobil koyun banyoluğu prototip çalışması tamamlandı ERZURUM...

Erzurum 2. OSB’de ilk tahsis sözleşmeleri imzalandı

Erzurum 2. OSB’de ilk tahsis sözleşmeleri imzalandı

2. OSB’de ilk tahsis sözleşmeleri imzalandı ERZURUM (erzurummedya)...

Erzurum Diplomasi Akademisi açılıyor

Erzurum Diplomasi Akademisi açılıyor

Erzurum Diplomasi Akademisi açılıyor ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum...

Dereceye Giren Vakıf Okulları Çomaklı’yı Ziyaret Etti

Dereceye Giren Vakıf Okulları Çomaklı’yı Ziyaret Etti

Dereceye Giren Vakıf Okulları Öğrencileri Rektör Çomaklı’yı Ziyaret...

Çomaklı'dan, Tıp ve Veteriner Fakültesi'ne Ziyaret

Çomaklı'dan, Tıp ve Veteriner Fakültesi'ne Ziyaret

Rektör Çomaklı, Tıp Fakültesi ve Veteriner Fakültesi'ne Ziyaret...

Güneş Vakfı’ndan Nevruz kutlaması

Güneş Vakfı’ndan Nevruz kutlaması

Güneş Vakfı’ndan Nevruz kutlaması ERZURUM (erzurummedya) -...

ERVAK Başkanı Güzel’den, Sekmen’e kültür teşekkürü

ERVAK Başkanı Güzel’den, Sekmen’e kültür teşekkürü

ERVAK Başkanı Güzel’den Başkan Sekmen’e kültür teşekkürü...

Yavuz Bülent Bakiler Erzurum’da Konferans Verecek

Yavuz Bülent Bakiler Erzurum’da Konferans Verecek

ERZURUM (erzurummedya)-Türk Edebiyatının önemli isimlerinden şair, yazar;...


Erzurum'a Değer Katan İsimlerden Biriydi Vedat Aydın

Anadolu dayanışmasının düşünce ve kültür dünyasındaki temsilcilerinden olan Vedat Aydın, çok geniş bir düşünce, kültür ve sanat vadisinde okuma yapmış ve buradan devşirdiklerini yine aynı derinlikle ve genişlikle okuyucuya aktarabilmişti. Muaz Ergü yazdı.

İş terbiyesi almış, eli işlediği, yarattığı için nefsine saygı duygusu yerleşmiş, şahsiyetli kendine güvenir vatandaşlardan teşekkül etmiş bir kalabalık.” Ahmet Hamdi Tanpınar, Beş Şehir kitabında Erzurum’dan ve Erzurumlulardan bahsederken bu cümleleri kurar. Çocukluk yıllarını Erzurum’da geçiren ve daha sonraları da şehri ziyaret eden Tanpınar’ın bu söyledikleri gerçekten dikkate şayan.

Biz de Erzurumlu, Erzurum’un güzel insanlarından biri olan rahmetli Vedat Aydın’la ilgili birkaç kelam etme uğraşında olacağız. Vedat Aydın denildiğinde akla gelecek ilk şey kuşkusuz okumayeri.net olacak. “Düşünen Bir Topluma” mottosuyla dikkati çeken bu kültür/sanat sitesi Aydın’ın gayretleriyle hayat bulmuştu. Abartıdan uzak tasarımı, herhangi bir kliğe yaslanmayan çizgisi, özgür ve özgün düşüncenin, kalemin sesi olma çabası dikkate değerdi. Hem yeni kalemler hem de eski kalemler aynı mecrada buluşuyordu.

“Çocuk kalbi kitap gibidir”

Vedat Aydın, ağırbaşlı, dolgun başaklar misali başı eğikti. Mütevazılıktan, edepten… Okuyan, düşünen, ıstırap çeken, dünyanın fenalığının farkında bir mü’min… O, hizipçilikten uzak, bütün İslam ümmetinin hatta bütün insanların sorunlarıyla ilgiliydi. Geniş bir yelpazeden bakıyordu dünyaya; taşraya sıkışmış bir bilinçten değil… Yaşadığımız sıradan hayatın üzerindeki kabuğu sıyırıp özü ortaya çıkarma derdindeydi. Ne kadar büyürsek büyüyelim çocuk saflığımızı yitirmemenin peşinde... “Çocuk kalbi kitap gibidir” diyordu. Onların kalplerini Allah süslemiş. Dünyayı değiştirecek sözler çocukların kalbinde saklı, bu yüzden harfler doğum sancısı yaşar dillerinde demişti. Aşk orada yazılıdır.

Aydın’ın yazılarını okuduğunuzda sağlam kişiliğinin yanında sağlam bir kaleminin olduğunu da fark ediyorsunuz. Samimi, dert sahibi, kıvırmayan, derin bir birikimi yansıtan bir üslupla yazılmış yazılar. Modern zamanlarda, hızın ve hazzın kışkırtıldığı zamanlarda yaşayan bizlerin unuttuğu değerleri hatırlatıyor bütün satırlar. Tekniğin, teknolojinin tahakkümünde insanlığımızı hatırlatıyor. “Çekin Fişleri” başlıklı yazısında günümüzde hükmünü yitirmiş olan mektuptan bahsediyor. Adeta beynimizi kablolarla bağladığımız bilgisayar ve televizyon dışındaki iletişim araçları ve iletişim biçimlerinden bahsediyordu. İnsan ilişkilerinin içinden çıkıp giden safiyetten… Bugün aslında çok da ciddiye almadığımız hızlı iletişimin hangi duygusal bağları koparttığını mevzu ediyordu: “Hızlı iletişim araçları mekanik anlamda uzağı yakın etti lakin his ve duygu bakımından da yakını uzak etti. Teknolojiyi bir hasreti gidermek için kullanmıyoruz artık, hissiz ve duygusuz haberler almak için kullanıyoruz bugün. Eskiden bir büyüğe yazılmışsa,  başlangıcında ve bitişinde ‘selam eder, mübarek ellerinizden hasretle öperim’; şayet bir küçüğe yazılmış ise ‘selam eder, hasretle ve muhabbetle gözlerinden öperim’ ifadeleri yer alırdı mektupta. Şimdi anlık konuşmalarda ses tonlarına yansıyan soğuk ifadelerle başlangıçta ‘selam’, biterken ise ‘bye bye’a dönüşmüş vaziyette. Eskiden bir yakınımıza olan özlemimizi özenle yazılmış bir mektupla giderirdik. Beyaz kâğıda düşürdüğümüz ifadeler yüreğimizin taa derinlerinden kopup gelirdi. Mektubu açan büyük bir özlemle açardı ve nemli gözlerle okurdu. Hele mektup babadan, anadan veya yârdan gelmiş ise ıslak kirpiğinizden düşen damlalar kâğıdı ıslatırdı.”

Erzurum’a değer kattı

Anadolu dayanışmasının düşünce ve kültür dünyasındaki temsilcilerinden olan Vedat Aydın, Muhiddin İbn-i Arabi’den Hegel’e, İbn’i Haldun’dan Gazali’ye, Roger Garaaudy’den Muhammed İkbal’e, Said-i Nursi’den Seyyid Kutup’a, Feridüddün-ü Attar’dan İsmet Özel’e… çok geniş bir düşünce, kültür ve sanat vadisinde okuma yapmış ve buradan devşirdiklerini yine aynı derinlikle ve genişlikle okuyucuya aktarabilmişti. Sıkmayan, bıktırmayan bir üslupla…

Ziya Gökalp’i de okumuş Erol Güngör’ü de… Ali Şeriati’yi de Cemil Meriç’i de… Necip Fazıl’ı da Sezai Karakoç’u da… Mevdudi’yi de Muhammed Bakır Es Sadr’ı da… Tolstoy, Dostoyevski, Balzac da okumuş. Ayrıca onlarca dergi… Girişim, Yeryüzü, Tevhid, Kayıtlar, Yedi İklim, Varide, Kelime, Bu Meydan, Yazı, Bilgi Hikmet, Sözleşme… 

Her ne kadar Erzurum taşra olsa da, tarihi önemini yitirmiş olsa da, geçmişten getirdiği bir birikim var. Selçuklu’nun önemli şehirlerinden. Manevi hava ve ruh halen yaşıyor. Vedat Aydın hem bu manevi havadan ve tarihi mirastan etkilenmiş, şekillenmiş; aynı zamanda bu ortama değer de katmış. Çifte Minare, Yakutiye Medresesi, tarihi camiler, hanlar tarih bilincini canlı tutuyor. Vedat Aydın, Erzurum’da ikamet eden birçok bilge, filozof, üniversite hocası, entelektüel şahsın sohbetlerine katılıyor. Hatta İbn-i Rüştten Kiekegard’a uzanan sohbetlere tanık.    

27 Kasım 2014’de hakkın rahmetine kavuşan Erzurum’un güzel insanlarından Vedat Aydın’a binlerce selam olsun.

AK Parti Erzurum İl Başkanı Fatih Yeşilyurt, görevinden istifa ediyor.

Bir süredir genel merkez ile sorunlar yaşadığı bilinen ve "görevine son verileceği" siyasi kulislerde kulaktan kulağa fısıldanan Yeşilyurt, bugün akşam saatlerinde "yoruldum, artık devam edemeyeceğim" diyerek istifa kararı aldığını yakın çevresine açıkladı. Yeşilyurt, istifa kararını yarın parti binasında düzenleyeceği basın toplantısıyla kamuoyuna resmen açıklayacak.

Bugün akşam saatlerinde AK Parti İl Başkanlığı'ndan gelen "İl Başkanımız Fatih Yeşilyurt, gündemi değerlendirmek üzere yarın 13.30'da basın açıklaması yapacaktır" mailinin "ne anlama geldiğini" araştıran ERKHABER, çok geçmeden flaş gerçeğe ulaştı. Uzun bir süredir AK Parti Genel Merkezi ile sıkıntılar yaşadığı siyasi çevrelerce konuşulan ve görevden alınacağı kulaktan kulağa fısıldanan İl Başkanı Yeşilyurt'un istifa kararı aldığı ortaya çıktı. Bu kararını uzun süredir yol arkadaşlığı yapan isimlerle de paylaştığı öğrenilen Fatih Yeşilyurt, ERKHABER'in telefonlarına cevap vermediği gibi konuyla ilgili SMS mesajlarını da yanıtsız bıraktı. Yakın çevresine istifa gerekçesi olarak "yorgunluğunu" aktaran Yeşilyurt'un, genel merkezin isteği üzerine bu kararı almak zorunda kaldığı ifade ediliyor... 

Kaynak:http://www.erkhaber.com/

Diyanet İşleri Başkanlığı, 33'üncü İl Müftüleri İstişare Toplantısı Sonuç Bildirgesini yayınladı. 15 maddeden oluşan bildirgede, darbe teşebbüsünde bulunan terör örgütü FETÖ'nün oluşturduğu tehlikeye işaret edilerek, "Operasyonlar devam etmeli. Sorumlular cezalandırılmalı" mesajı verildi.

Bundan sonraki süreçte dini alet eden kurumlara yönelik mücadelenin sürmesi gerektiği belirtilerek, "İslam'ın ana kaynaklarına, tarihi bilgi birikim ve tecrübesine göre sağlıklı bir din anlayışının yerleşmesi; hurafeci, sapkın, batıl inanış ve düşüncelerin izalesi için üzerine düşen vazifeyi yapmaya devam edeceğiz" denildi.
"Şahıs merkezli gelişen oluşumlar..."

Açıklamada dikkati çeken bir nokta ise, "Yeni FETÖ'lere karşı" yapılan uyarı. Son dönemde 'şahıs' merkezli birtakım hareketlerin varlığına işaret eden bildirgede şöyle denildi:

"Ülkemizde son dönemde görünümleri ve etki alanları giderek artan birtakım türedi dinî hareketler dikkat çekmektedir. Şahıs merkezli gelişen bu tür oluşumlar, kendileri dışındaki herkesi karalayarak hatta tekfir ederek çarpık bir din anlayışı oluşturmaya çalışmakta; İslam'ın evrensel değerlerinden uzak kişisel ve hizipsel menfaatleri öncelemektedir. Alternatif Cuma namazları, çarpık fetvaları, sözde eğitim faaliyetleri, ilkesiz radyo ve televizyon yayınları ile taraftar toplamaya çalışan bu grupların toplumsal hasarlarını önlemek için gerekli tedbirler alınmalıdır."

İŞTE 15 MADDELİK BİLDİRİ

1. Milletimiz 15 Temmuz darbe girişimini feraset ve cesaretiyle durdurmuştur. Bu hain darbe girişimi bir kez daha göstermiştir ki, din kisvesi altında menfaat devşiren, ayrıştıran ve sinsi planlarıyla toplumumuzun bilincinde derin yaralar açan din istismarcılarına karşı etkin mücadele yürütülmesi kaçınılmazdır. Menfur terör hareketinin ve bu hareketin beslendiği hastalıklı düşüncelerin izale edilmesinde, milli birlik ve beraberliğimizin
güçlendirilmesinde, millet olma şuurunun pekiştirilmesinde toplumun bütün kesimlerine büyük görevler düşmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığının bütün müftülükleri ve yurt sathında her düzeyde görev yapan din görevlileriyle birlikte darbe girişimi karşısında sorumlu ve kararlı tutumu milletimiz tarafından takdirle karşılanmıştır. Başkanlığımız,
darbe girişiminin ardından da din ve mukaddesatı istismar eden zihniyet ve odaklara karşı toplumu bilgilendirme ve aydınlatma görevini aksatmadan sürdürme kararlılığındadır.

2. FETÖ/PDY,samimiyet, ihlas ve hayırseverlik gibi dini değerlerimizi; imam, vaiz ve cemaat gibi İslâm’ın en temel kavramlarını istismar ederek en büyük zararı maalesef yüce dinimize vermiştir. FETÖ/PDY, halkımız arasında şüphe, kuşku ve endişe ortamı oluşmasına neden olmuş, milletimizin arasındaki güveni tahrip etmiştir. Ailelere acı, anne babalara hüsran, aldatılmışlara hayal kırıklığı ve pişmanlık yaşatmıştır. Şimdi millet olarak hepimize düşen görev, bu kaygı ve şüphe ortamını ortadan kaldırmak, güveni yeniden her düzeyde tesis etmek için basiretle, var gücümüzle çalışmaktır.

3. 15 Temmuz kalkışmasını planlayanlar, bu hain girişime destek sağlayanlar adalet önünde hesap vermeli ve hukuk nezdinde hak ettikleri en ağır cezaya çarptırılmalıdırlar. Maşeri vicdanı, şehitlerimizin ve milletimizin hukukunu korumak bakımından adaletin işletilmesi son derece önemlidir. Yürütülen hukuki süreçlerde, hak, hukuk, adalet ve masumiyet ölçülerinin ihlal edilmemesi için azami gayretin gösterildiği açıktır. FETÖ/PDY ile
mücadele edilirken başka hak ihlalleri ve mahrumiyetlerin yaşanmaması için de büyük özen gösterilmesi gerektiği izahtan varestedir.

4. Darbe girişimi sonrasında, dinî oluşum ve yapılar irdelenmeye, sorgulanmaya ve kimi tartışmalara konu edinilmeye başlanmıştır. Bu kabil yapılara karşı kaygı, endişe ve şüphelerin çoğaldığı bu süreçte Başkanlığımız, İslam’ın ana kaynaklarına, tarihi bilgi birikim ve tecrübesine göre sağlıklı bir din anlayışının yerleşmesi; hurafeci, sapkın, batıl inanış ve düşüncelerin izalesi için üzerine düşen vazifeyi yapmaya devam edecektir. Toplumun din güvenliğini tehdit eden oluşumların önlenmesi için milletin vicdan hürriyetini güvence altına alacak düzenlemelerin yapılması ertelenemeyecek bir
zorunluluktur.

5. Ülkemizde son dönemde görünümleri ve etki alanları giderek artan bir takım türedi dinî hareketler dikkat çekmektedir. Şahıs merkezli gelişen bu tür oluşumlar, kendileri dışındaki herkesi karalayarak hatta tekfir ederek çarpık bir din anlayışı oluşturmaya çalışmakta; İslam’ın evrensel değerlerinden uzak kişisel ve hizipsel menfaatleri öncelemektedir. Alternatif Cuma namazları, çarpık fetvaları, sözde eğitim faaliyetleri, ilkesiz radyo ve televizyon yayınları ile taraftar toplamaya çalışan bu grupların toplumsal hasarlarını önlemek için gerekli tedbirler alınmalıdır.

6. İslam’ın yüce değerleriyle ve gayesiyle uyuşmayan, din adına İslam’ın ahlak ve iffet değerlerini ayaklar altına alan, din istismarı üzerinden ticaret yapan, Müslümanların dini duygularını sömüren, toplumumuza bidat ve hurafelerle örülü gerçek dışı bir din anlayışı sunan yazılı, görsel ve işitsel yayınlar hakkında ilgili kurumlar denetim mekanizmalarını işletmelidir.

7. Bazı çevrelerin kendi görüş ve düşüncelerini tek doğru, indî mütalaalarını, rüya ve vehimlerini hakikat olarak sunması, bunu kabul etmeyenleri ise bidat ve küfür ehli olarak itham etmesi İslam’ın sahih bilgisi ile bağdaşmayan açık bir sapkınlıktır.

8. Lafızcı, şekilci, indirgemeci, tek tipçi ve parçacı yorumlarla kendilerinden olmayanları tekfir ederek Müslümanları ayrıştıran, ötekileştiren, şiddeti körükleyen, İslamofobiyi besleyen habis tezahürler İslam’ın inancından, ahlakından ve tarihinden derin bir kopuş ve sapmadır.

9. Batı dünyasında Müslümanlara yönelik ayrıştırıcı tutum ve davranışların artması, camilere yönelik saldırıların çoğalması, yurt dışındaki millet varlığımızın sorgulanmaya başlanması kaygı vericidir. Yabancı düşmanlığının radikal bazı siyasiler ve ırkçı söylemlerle tırmanışa geçtiği, İslam ve Müslüman karşıtlığının bazı ülkelerde iç siyasi mülahazalarla sistematik hale getirildiği görülmektedir. Sürecin küresel barış ve güvenliği tehdit edecek bir noktaya doğru evrildiği esefle müşahede edilmektedir.

10. Bölücü terör örgütü ve işbirlikçilerinin yol açtığı maddi-manevi tahribatın giderilmesi için başlatılan çalışmalar aksatılmadan sürdürülmelidir. Bu kapsamda Başkanlığımızın hazırlamış olduğu acil eylem planı kararlılıkla uygulanmaya devam edilmelidir.

11. İletişim araçlarının ve teknolojik imkânların sınır tanımadığı günümüzde, genç kuşaklar birtakım yayın ve telkinlerle bedensel ve ruhsal istismara maruz kalmakta, milli ve manevi değerlerimizden uzaklaşmaya itilmektedir. Bu gidişatın doğuracağı olumsuzlukların önlenebilmesi için gençliğin zihin dünyasını koruyacak, maneviyatlarını güçlendirecek, kimlik ve aidiyet bilinçlerini pekiştirecek çok boyutlu çalışmalar yürütülmelidir.

12. Camilerin toplumu kucaklayan, vaaz ve hutbeleriyle insanlara yön veren, huzur, güven, birlik ve bütünlük aşılayan manevi merkezler olması, Başkanlığımızın öteden beri üzerinde özenle durduğu aslî hedeflerindendir. Bu kapsamda gençlerin, kadınların, çocukların camiyle buluşması daima teşvik edilmeli, engelli vatandaşlarımızın camiye erişimi konusunda yapılan çalışmalar artırılarak devam ettirilmelidir.

13. Gerek ülkemizdeki muhtaçların gerekse misafir olarak ağırladığımız milyonlarca sığınmacı kardeşimizin yaralarını sarmada, hayata tutunmalarını kolaylaştırmada milletimizin hayır, hasenat, sadaka, zekât gibi bağışların önemli bir payı ve katkısı olduğu açıktır. Zenginlerin malları üzerindeki fakir ve ihtiyaç sahiplerine ait payın dağıtılması, fakirlik, yoksulluk ve yoksunluk içinde yaşayan kesimlerin sorunlarının çözümü için de büyük bir imkândır.
Diyanet İşleri Başkanlığının bu kabil hayri ibadetlere rehberlik yapması görevlerinden bir tanesidir. Başkanlığın bu tür mali ibadetlerin ifasında da halkımıza rehberlik etmesi için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.

14. Diyanet İşleri Başkanlığının gelişen ve değişen şartlara göre nitelikli insan ihtiyacını karşılamak için din eğitim ve öğretim müfredatının her düzeyde yeniden değerlendirilmesi aciliyet kesbetmektedir. Bu kapsamda Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinin de araştırma ve inceleme ünitelerini içerecek biçimde yeniden yapılandırılması, akademik bilgi ile ilişkilendirilmesi ve Başkanlığın ulusal ve uluslararası ölçekte yürüttüğü hizmetleri deruhte edecek nitelikli insan kaynağını sağlayacak düzeye getirilmesi zorunluluk arz etmektedir. Bu yöndeki düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmelidir.

15. Tarihi tecrübesi ve birikimiyle Diyanet İşleri Başkanlığı her geçen gün hizmet kapsamını ve kalitesini artırma gayretindedir. Gerek yurt içinde gerekse gönül coğrafyamızda yürüttüğü hizmetlerle küresel bir teşkilata dönüşen Başkanlığımızın, belli kişi ve kesimlerce eleştiri sınırlarının da ötesine geçerek itibarsızlaştırılmak istenmesi, karalama ve iftiralara maruz bırakılması bütün teşkilat mensupları ve aziz milletimiz tarafından üzüntü ve esefle karşılanmaktadır. Milletimizin dini-manevi hayatına rehberlik eden Başkanlığımıza yönelik bu tür haksız, yersiz, mesnetsiz ve tutarsız ithamlar, milletimizin vicdanını yaralamaktadır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Palandöken Belediyesi dolu dizgin: 3-0

ERZURUM (erzurummedya) - Türkiye Voleybol Erkekler Birinci Ligi B Grubu’nda Erzurum’u başarıyla temsil eden Palandöken Belediyespor voleybol takımı ligin dokuzuncu haftasında konuk ettiği Hatay Büyükşehir Belediyespor’u 3-0 net bir skorla mağlup etti.

2016-2017 sezonunda zirveyi zorlayarak ligin ikinci sırasında yer alan Palandöken Belediyespor’un voleybolcuları, 27 Kasım Pazar günü Kahramanmaraş’ta oynanan mücadeleden 3-0’lik sonuçla galip ayrılmıştı.
PALANDÖKEN BELEDİYESPOR ZİRVEYİ ZORLUYOR
Maçın her saniyesinde çekişmeli geçen mücadelede Palandöken Belediyespor, karşılaşmanın ilk setini 25-21’lik skorla kazandı. Karşılaşmanın ikinci setinde ise etkili bir hücum oyunuyla 26-24’lük skorla Palandöken Belediyespor durumu 2-0’a getirmeyi başardı. Mücadelenin üçüncü setinde üretken hücum oyunlarıyla sayılar bulan Palandöken Kartallarına karşılık veren Hatay Büyükşehir Belediyespor setin sonuna kadar dirense de gülen taraf Palandöken Belediyespor oldu. Seti 32-30 almasını bilerek net bir skor elde etti. Bu sonuçla Palandöken Belediyespor voleybolcuları zirve takibini sürdürdü.

Genç avukatlara ruhsatnamelerini anneleri verdi

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Barosu'nda staj dönemlerini başarıyla tamamlayan 4 avukat düzenlenen törenle yemin edip, cübbelerini giyinerek, ruhsatnamelerini aldılar.

Erzurum Barosunun sosyal tesislerinde düzenlenen törene Baro Başkanı Talat Göğebakan, Yönetim Kurulu Üyeleri, stajyer avukatların aileleri ve arkadaşları katıldı. Baro Başkanı Talat Göğebakan, 6 ayı adliyede, 6 ayı da bir avukatın yanında stajını başarı ile tamamlayarak ruhsatlarını almaya hak kazanan genç meslektaşlarını tebrik etti. Mesleğe ilk adımı atan genç avukatlara görevlerinde başarılar dileyen Göğebakan, Erzurum Barosuna kayıtlı 405 avukatın bulunduğunu söyledi.
Erzurum Barosunda stajı devam eden 97 avukatın olduğunu sözlerine ekleyen Baro Başkanı Talat Göğebakan, ruhsatname töreninde yemin ettirdiği Merve Terzi. Edanur Akyüz, Nagihan Gözcü ve Gülay Hande Baysal’a cübbeleri yanında staj yapan avukatlar tarafından giydirildi. Başkan Göğebakan’ın isteği üzerine ruhsatnamelerini de anneleri verdi. Annelerinin ellerini öpüp belgelerini alan genç avukatlar bu mutluluğu yakınları ile paylaştı.

SYDV yeni binasında

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yeni hizmet binasında hizmet vermeye başladı.

Vakfın Tebrizkapı semtinde bulunan hizmet binasının kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yıkılmasının ardından bir süredir Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü binasında hizmetlerini sürdüren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı; Prof. Dr. Recep Akdağ Caddesi üzerindeki yeni hizmet binasına taşındı.
İki katlı toplam 630 metrekare alan üzerine kurulan yeni binasında hizmet veren Erzurum SYDV Müdürlüğü, hizmetlerini artık kendi merkezinden yürütecek.
SYDV Müdürü Zekeriya Deniz, yeni hizmet binasında ihtiyaç sahibi aileler için çok daha modern şartlarda hizmet verecek olmalarından dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Büyükşehir trafoların yerlerini değiştiriyor

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi kentte görüntü kirliliğine neden olan, yaya ve araç geçişini engelleyen elektrik trafolarının yerlerini değiştiriyor.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Enerji ve Aydınlatma Şube Müdürlüğü, çevre sakinleri ve esnafın talepleri üzerine, Yakutiye ilçesi İzzetpaşa Caddesi Pelit Meydanı’nda bulunan trafonun tarihi Bakırcı Camii’nin siluetini bozduğundan dolayı, söz konusu yerde çalışma başlattı. Trafo bulunduğu yerden kaldırılarak uygun bir yere taşındı. Böylelikle cami önündeki eski trafonun bulunduğu yer yeşil alan olarak vatandaşların hizmetine sunuldu. Söz konusu yerde prestij caddesi uygulaması kapsamında aydınlatma ve cephe sağlıklaştırılması yapılarak tarihi Bakırcı Camii ve Bakırcı Hamamı’nın çehresi değişmiş oldu. Büyükşehir’in ekipleri, Çaykara Caddesi Numune Hastanesi ve Ağız Diş Sağlığı Merkezi önünde bulunan trafoyu da yaya ve araç geçişini sekteye uğrattığı için kaldırarak, söz konusu yerdeki görüntü kirliliğine son verdi.
Fen İşleri Daire Başkanlığı Enerji ve Aydınlatma Şube Müdürlüğü ekipleri, trafoyu Ağız Diş Sağlığı Merkezi’nin arka cephesinde bulunan uygun alana yerleştirdi. Söz konusu çalışma kapsamında eski trafo köşkü yıkılarak, yeni yere hacimce yer kaplamayan modüler sistem trafo köşkü konuldu. Bu çalışma sonucu Çaykara Caddesi Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin önü de açılmış oldu.

ETSO’dan öğrencilere giyim ve kırtasiye yardımı

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO), il merkezindeki ilköğretim okullarında öğrenim gören ihtiyaçlı öğrencilere ayakkabı, giyim ve kırtasiye yardımında bulundu.

ETSO tarafından her yıl geleneksel olarak yapılan eğitim yardımları, bu yıl da belirlenen okullarda dağıtıldı. Aziziye ilçesi Dadaşkent semtindeki 23 Nisan Ortaokulu’ndaki ihtiyaçlı öğrenciler için yapılan kırtasiye ve giyim yardımlarını, ETSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şevket Demir ve Genel Sekreter Av. Harun Delibaş tarafından Okul Müdürü Adnan Selvitopi’ne teslim edildi.
BAŞKAN YÜCELİK; “30 BİN TL TUTARINDA YARDIM YAPILDI”
ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, bu eğitim-öğretim yılında da ilköğretim okullarındaki ihtiyaçlı öğrencilere toplam 30 bin lira tutarında yardım yapıldığını belirterek, yardımların her yıl düzenli olarak yapılmasına önem verdiklerini vurguladı. Başkan Yücelik, “Odamız il genelindeki ilköğretim okullarında ihtiyaçlı öğrencileri tespit etti ve dağıtımı buna göre yaptık. Toplam 13 okulda öğrenim gören yaklaşık 1000 öğrenciye, ayakkabı, mont ve kırtasiye yardımı dağıttık. Yardımlarımız gelecek yıllarda da aksamadan devam edecek” diye konuştu.

Erzurum’da FETÖ operasyonu

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan 65 kişiden 7’si tutuklandı.

Erzurum’da yürütülen FETÖ soruşturmaları kapsamında geçtiğimiz hafta adliyeye sevk edilen 15 öğretmenden 4’ü tutuklandı, 11’i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 3 polisten 1’i tutuklanırken, 2’si adli kontrolden serbest kaldı. Adliyeye sevk edilen 2 asker de adli kontrol şartıyla serbest kaldı. Ayrıca gözaltındaki 9 diğer kişiden 2’si tutuklanırken 7 kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Öte yandan 36 kişinin gözaltı işlemlerinin devam ettiği belirtildi.

Kürtaj kararı kadını sarsıyor

ERZURUM (erzurummedya) - Halk arasında anlamının istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için yapılan cerrahi bir müdahale olduğunu belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Aslı Alay, kürtaj kararının kadını sarstığını söyledi.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Aslı Alay, "Kaza olarak tanımlanan istenmeyen gebelikler bazen evlilik dışı, bazen akademik kariyerinizi kısıtlayan, bazende yeni doğum yapmış bir kadının yaşamında yada bitmiş bir evlilikte olabilir. Yani gebelik sosyal yaşantınızda sorunlara yol açabilir. Her çiftin başına gelme ihtimali olan istenmeyen gebelikler sadece kürtaj ile sonlandırılabilir. Gebelik oluştuktan sonra toplumda düşük ilacı ve iğne olarak bilinen uygulamalar zaman kaybına yol açmaktadır . Kürtaj ülkemizde, Amerikanın birçok eyaletinde, Avrupa ülkelerinin çoğunda birtakım yasalar ile sınırlandırılmış olup, yasal bir müdahaledir. Bu yasal süreç aslında kadını ve kadın bedenini korumaktadır. Ülkemizde kanunen 10, haftaya kadar süresi olan gebelik sonlandırılması, kadın evli ise eş onayı, bekar ise 18 yaş sınırı aranmaktadır Özellikle 10 hafta kadar olan yasal süreç kadın bedenini korumaktadır. Çünkü hamilelik ilerledikçe işlemin getirdiği riskler artmaktadır..
Kadınlar bu kararı verirken hekimleri tarafından ayrıntılı bilgilendirmeli, her zaman partnerleriyle beraber karar vermeleri önerilmelidir. Kürtaj işlemi öncesinde kadına karar verme süresi verilmeli ve en azından 1 hafta ara ile 2 görüşme yapılmalıdır" dedi.
Kürtaj nasıl bir işlemdir?
Genellikle uygun zamanın 5-7 haftaların arası olduğunu belirten Alay, "Gebelik ilerledikçe işlem zorlaşır.Hem genel anestezi, hem de lokal anestezi yani rahim ağzı uyuşturularak yapılabilir. Ancak kürtaj öncesinde her kadına kan sayımı, kan grubu,pıhtılaşma ile ilgili testler yapılmalıdır. Özellikle kan uyuşmazlığı açısından değerlendirilmeli , eğer kan uyuşmazlığı mevcut ise işlem sonrası koruyucu iğne yapılmalıdır. İşlem yapılacak hastada genital bir enfeksiyon varlığı araştırılmalı, gerekli durumda antibiyotik verilmelidir..Önerimiz işlemin anestezi hekiminin eşliğinde hastanede yapılmasıdır. Operasyon yaklaşık 10 dakika kadar sürmekte ve hasta aynı gün içinde taburcu edilmektedir. Modern jınekolojide vakum kürtaj denilen rahim içerisinde oluşan negatif basınç ile gebelik sonlandırma işlemi uygulanmaktadır. Bu işlem sırasında büyük plastik enjektör ucuna takılan kanüller ile negatif basınç oluşturulmaktadır. Plastik kanüller tek kullanımlık olup enfeksiyon ve rahimde hasar oluşturma riskini azaltmaktadır. İşlem sonrası genellikle şiddetli bir ağrı ve kanama yaşanmaz. Adet sancısı benzeri ağrı olabilir. Ve basit ağrı kesiciler kullanılır. Bazende 15-20 gün kadar devam eden leke tarzı vajinal kanama olabilir. Kürtaj sonrası ilk adet ise işlemden 4-6 hafta sonra olur" diye konuştu.
Nadirde olsa kürtajın sonrasında enfeksiyon, rahim delinmesi, rahimde parça kalması, rahim içi yapışıklık, başarısız kürtaj gibi sorunlar ile karşılaşılabildiğini belirten Alay, "Bu nedenle kürtaj işlemi her türlü acil müdahalenin yapılabileceği tam teşekküllü bir hastanede uzman kadın doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır" ifadelerini kullandı.
Alay, "Bir hekim ve bir kadın olarak her zaman genel anestezi altında kürtaj önermekteyim. Çünkü kürtaj kararı kadını genellikle psikolojik açıdan sarsmakta, bu işlem sırasında kadının bilincinin açık olması, ağrı hissetmesi kadın hayatında travma etkisi yaratmaktadır.Bu travmayı en aza indirmek için işlem ağrısız, steril şartlarda yapılmalıdır.Kürtaj kararını veren kadının kararına saygı duyulmalı hekimi ve yakınları gerekli desteği vermelidir.komplikasyonlar dikkatli ve titiz yapılan işlemler sonrasında oldukça nadir görülmesine rağmen müdahale öncesinde her kadın bu konuda bilgilendirilmelidir" şeklinde konuştu.

Öğretmenlere rötarlı muhteşem gece

ERZURUM (erzurummedya) - Geçtiğimiz hafta TEOG sınavıyla denk gelmesi sebebiyle 29 Kasıma ertelenen 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla, Oltu’da görev yapan öğretmenlere yönelik bir program düzenlendi. Efkan Ala Kültür Evi’nde akşam 18:30’da başlayan programa Öğretmenler yoğun ilgi gösterdiler

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İMKB Yatılı Bölge Ortaokulu Müdürü Osman Yeşilyurt yaptı. Yeşilyurt, “İlk emri ‘Oku’ olan yüce kitabımıza iman etmiş, ‘İlim Çin’de de olsa gidin alın’ buyruğunu düstur edinmiş, ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ sözünü yol bellemiş bir inancın temsilcileri; dünyaya boyun eğerken, ancak hocalarının önünde eğilmekten yüksünmeyen cihan sultanlarının, Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller yetiştireceksiniz’ sözleriyle öğretmenlerimizi baş üstünde tutan ecdadın torunları olarak, bizleri yetiştiren aziz öğretmenlerimizin, öğretmenler gününü kutluyor, ebediyete intikal irtihal etmiş öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” şeklinde konuştu.
Yeşilyurt’un konuşmasının ardından Oltu Kaymakamı Mehmet Gökhan Zengin bir konuşma yaptı. Kaymakam Zengin, konuşmasında Oltu’da görev yaptığı süre boyunca, öğretmenlere fedakarca çalışmalarından ötürü teşekkür ederek, “Öğretmenlik, bir ‘peygamber mesleği’ olması hasebiyle dünyanın en saygın ve kutsal, insanlık tarihinin en eski ve ölümsüz mesleğidir. Nitekim insanlığa mal olmuş her alimin yolunu aydınlatan daima başka bir alim olmuştur. Oltu’da görev yaptığım iki yılı aşkın süre boyunca yakinen müşahede ettiğim; fedakarca, titiz ve başarılı çalışmalarınızdan ötürü siz değerli öğretmenlerimize teşekkür ederim” dedi.
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve İl Milli Eğitim Müdürü Ercan Yıldız’ın kutlama mesajlarının okunmasının ardından 15 Temmuz Demokrasi Zaferi ile mevlit ve hatim sunusu yapıldı. Emekli öğretmenler adına bir konuşma yapan Türk Yılmaz Pala, “Yaşamak ne ise, öğretmenlik de odur. Belki de gözün dalıp gittiği uzaklardadır öğretmenlik. Elinin altında bulunması gereken eşya gibidir. Yokluğunda perişan olunan Ferhat’tır, Kerem’dir, Mecnun’dur sevdalı; Şirin’dir, Aslı’dır, Leyla’dır sabırlı ve sevecen” dedi.
Göreve yeni başlayan öğretmenler adına konuşma yapan Nimet Bektaş’ın ardından, çeşitli şiirler okundu ve video gösterileri yapıldı.
Daha sonra geçtiğimiz aylarda yakalandığı amansız bir hastalık sonucu aramızdan ayrılan, ilçemizin yetiştirdiği önemli öğretmenlerden Yusuf Ziya Bey Anadolu Lisesi Müdürü merhum Kahap Erdoğan hocanın fotoğraflarından oluşan bir video izletildi.
Aday öğretmenler, Oltu Nenehatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Yusuf Kartal’ın yönetiminde meslek yemini ettiler. Emekli öğretmenlere hizmet ve şeref belgeleriyle plaketlerinin takdim edilmesinin ardından, öğretmenler günü dolayısıyla düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.
Samsun İlkadım Belediyesi müzik grubunun ve Oltulu sanatçı Kürşat Kayıkçıoğlu’nun sahne alıp seslendirdiği türküler eşliğinde program son buldu.
Programa Oltu Kaymakamı Mehmet Gökhan Zengin, Oltu Cumhuriyet Başsavcısı Zafer Birinci, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Murat Manas Demir, İlçe Emniyet Amiri Mesut Erdem, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ömer Zengin,Ak parti ilçe başkanı A.Eftal Gülcü, ve yönetim kurulu üyeleri Akparti Kadın kolları Başkanı Tülay Çevik Erzurum MÜSİAD Dış işleri sorumlusu Fuat Demir ve çok sayıda davetli öğretmen katıldı.

Memur-Sen’den Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne ziyaret

ERZURUM (erzurummedya) - Memur-Sen İl Başkanı Abdullah Duman, Büro Memur-Sen Şube Başkanı Nesimi Küçük, Eğitim Bir Sen 1 Nolu Şube Başkanı Erkan Civayul, Bayındır Memur Sen Şube Başkanı Abdullah Polat, Birlik Haber Sen Şube Başkanı Abdulhekim Yıldırım ve Memur Sen TRT Temsilcisi Ümit Güvercin, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Cemil İlbaş’ı ziyaret ederek, yeni görevinin hayırlı olmasını dilediler.

Duman, sendika olarak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünü önemsediklerini belirterek, İl Müdür Vekili İlbaş’a yeni görevinde başarılar diledi.
Sendikalarının önemli çalışmaları olduğunu belirten Duman, “Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü önemli çalışmalara imza atıyor. Sendika olarak bu konuda yapılan çalışmaları çok önemsiyoruz. Yeni Müdürümüzün görevinin hayırlı olmasını diliyoruz” dedi.
İlbaş ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, sendikalar ve sivil toplum kuruluşlarıyla ortak çalışmalar yapmaya devam edeceklerini söyledi.
Ziyaret sonunda İlbaş, Duman’a devlet korumasındaki çocukların yaptığı el sanatları ürününü hediye etti.

Büyükşehir'den 2016'da 345 Milyonluk Yatırım

ERZURUM (erzurummedya)-Büyükşehir ve 20 ilçe belediyesinin 2017 yılı bütçesi Erzurum Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan görüşmeler neticesinde oy birliğiyle kabul edildi

Başkan Sekmen Bütçe ile ilgili yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“2015 yılında Erzurum’a 470 milyonluk yatırım yaptık. Bu başarı hepimizindir. Bu başarı Erzurum’un başarısıdır. Görevi devraldığımız günden bu yana sürdürülen ekonomi yönetiminde diyebilirim ki Türkiye’deki diğer belediyelere örnek olduk.

2014’te yatırım giderleri 174 milyondu, 2015’te 470 milyona ulaştık.

2016’nın onuncu ayı itibariyle 345 milyonluk yatırım gideri gerçekleştirdik. Erzurum Büyükşehir Belediyesi 2015 bütçesinin yüzde 78’ini yatırımlardan oluşturdu. Kentsel dönüşümde 2.5 yılda kamulaştırma için harcadığımız rakam 139 milyon 770 bin’dir.

Abdullah Nehir TYB Erzurum Şubesi'nde Nurettin Topçu'yu Anlattı

ERZURUM (erzurummedya)-Türkiye Yazarlar Birliği Erzurum Şubesi tarafından düzenlenen “Her Ay Bir KİTAP Etrafında Buluşuyoruz ”un Kasım ayı toplantısı Nurettin Topçu’ya ayrıldı.

Dernek Binasında düzenlenen toplantıda konuşmacı Öğretmenevi Müdürü-Eğitimci Abdullah Nehir oldu.

Erzurumlu bir ailenin çocuğu olan Nurettin Topçu’yu “Türkiye’nin Maarif Davası” kitabından yola çıkarak anlatan Nehir;

Nurettin Topçu her türlü gösteriş ve nümayişten uzak bir hayat süren Anadolu evladı. Resmî görüşlerin, büyük kalabalıkların kabullerine dayanmadan, ömrünün sonuna kadar hep büyük mahkemede hesap veriyormuşçasına millet meselelerine hep çözüm yolları aradı. Kendisi Millet Mistiklerini tarif ederken aslında kendini şöyle ifade ediyordu. ”Millet mistikleri büyük muzdariplerdir. Onların aşk haline gelen zevkleri milletin ıstırabını mustarip yaşayışları ile hemahenk(denk) hale getirmektedir.” ki gerçek bir millet mistiğidir “ dedi.

Filozof, Ahlak Felsefecisi, ismi ile anılan Hareket Dergisinin her şeyi ve kırk yıl bir mabede girer gibi sınıfa giren muallim, mütefekkir Nurettin Topçu’nun; 1960-1970 ve vefatından sonra yeniden düzenlenmiş 1977 baskısı kitapları birlikte gözden geçirmeye çalıştığını dile getiren Abdullah Nehir, şöyle devam etti;

“Türkiye’nin Maarif Davası. Dava ne demek? Sav, sorun, ülkü, korunmanın bir hüküm ile sağlanması için yargı organlarına başvuru.

Maarif ne demek? Bilgi, kültür, eğitim ve öğretim sistemi. Tahsil ile elde edilen ilim, malumat, bilgi, maharet, üstatlık, hüner, marifetler,

Eğitim ne demek? Çocukların ve gençlerin toplum yaşamındaki yerlerini almaları için gerekli bilgi, beceri ve anlayışları elde etmelerine, kişiliklerini geliştirmelerine okul içinde veya dışında doğrudan veya dolaylı yardım etme, terbiye.

Hoca kitabının ismini daha kapsayıcı olan kelime ile seçmiştir.

Eğer başkaca bir takıntımız yok ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın adı yeniden Maarif Bakanlığı olmalıdır.

Bir nesil inşası amaç ise isimlerinde dahi kapsayıcı olanını kullanmalıyız. “

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NIN İSMİ MAARİF BAKANLIĞI OLSUN

Nurettin Topçu’yu millet olarak geç tanıdığımızı, kitaplarında dile getirdiği birçok meselenin günümüze ışık tuttuğunu söyleyen Nehir; özel okullara karşı çıkan, Milli Eğitim yerine Maarif Bakanlığı ismini teklif eden Topçu’yu anlamaya ihtiyacımız olduğunu vurguladı.

Şube Başkanı M.Hanefi İspirli Abdullah Nehir'e sunumundan dolayı teşekkür ederek, TYB Erzurum Şubesi olarak faaliyetlerine katkıda bulunanlara ve katılımcılara teşekkür etti.

Program, TYB Erzurum Şubesi tarafından hazırlanan teşekkür plaketini Prof.Dr. Zeki İşcan tarafından Abdullah Nehir’e takdimi ile sona erdi.

İl Müdürlerinden ASP’ye ziyaret

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Valilik Basın ve Halkla ilişkiler Müdürü Ziyaettin Uçan, Dernekler Erzurum İl Müdürü İbrahim Şahin İl İdare Kurulu Müdürü Ömer Atasoyu, Atatürk Üniversitesi Çocuk Psikiyatri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Onur Burak Dursun, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Cemil İlbaş’ı ziyaret ederek, İl Müdür Vekilliğine atanan İlbaş’a hayırlı olsun dileğinde bulundular.

İlbaş ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Kamu kurumları arasındaki sinerjiyi önemsiyoruz. Hizmette etkinlik için kurumlar arası koordinasyon önemli bir yere sahip. Engelli, kadın, çocuk, şehit yakını ve gazi gibi toplumun değişik kesimlerine geniş kapsamlı hizmetler sunuyoruz. Bu hizmetlerimi yaparken diğer kurumlarla zaman zaman işbirliği yapıyoruz. Kamu kurum ve sivil toplum kuruluşlarıyla kolektif çalışmalar yapmayı önemsiyoruz” ifadelerini kullandı.

Ak Parti Palandöken İlçe Başkanlığı danışma meclisi toplantısı yapıldı

Ilçe Başkanı Ömeroğlu; “Gün Nemrut un yaktığı ateşe, ağzında su taşıyarak tarafını belli eden karınca misali, bizlerinde tarafını belli etme günüdür”

ERZURUM (erzurummedya) - Ak Parti Palandöken İlçe Başkanlığı Kasım ayı daraltılmış danışma meclisi toplantısını tam kadro katılımla gerçekleştirdi.
Toplantıya Palandöken İlçe yönetimi yanı sıra Ak Parti Milletvekili Orhan Deligöz, Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, İl Başkan Yardımcılarından Teoman Kümbet, Ayşe Gürcan ve Erol Korkut, İl yönetim kurulu üyesi Mustafa Tunç, Narman İlçe Başkanı Metin Okumuş, Olur İlçe Başkanı Mevlüt Kaya, Palandöken İlçe Mahalle Başkanları ve yönetimleri, meclis üyeleri, kadın kolları ve gençlik kolları başkanları ve yönetimleri katıldı.
Divan başkanlığını İl Başkan Yardımcısı Erol Korkut'un yaptığı daraltılmış danışma meclisi toplantısında teşkilatlanma, seçime her an hazır olma, şeffaf ve hesap verilebilir bir yönetim anlayışını benimseme konularında görüşler paylaşıldı.
'Bu asil millet, karanlık oyunları dövizini bozdurarak bozacaktır!'
Ak Parti Palandöken İlçe Başkanı Haktan Ömeroğlu, selamlama ve açılış konuşmasında ülke olarak uluslararası çapta bir saldırıya maruz kaldığımızı dile getirerek, kahpe planlanmış karanlık oyunların, hiç bu kadar yoğun bir şekilde hayata geçirilmediğini bildirdi.
Her türlü baskı ve saldırıya göğüs gererek ülke savunmasında Cumhurbaşkanı ile omuz omuza mücadele eden halkımıza teşekkürlerini dile getiren Ömeroğlu, 'Ellerinden gelen hertürlü karanlık oyunu oynamalarına rağmen bu asil millet duruşundan geri adım atmamıştır.
Bu günse, mali ve ekonomik açıdan ülkemizi zora sokma hedefi içerisinde bulunan şer şebekelerinin oyununu, yine ellerindeki dövizi bozdurarak bozacak olan bu asil millettir.' dedi.
Ömeroğlu sözlerine şöyle devam etti;
"Gün Nemrut un yaktığı ateşe, ağzında su taşıyarak tarafını belli eden karınca misali, bizlerinde tarafını belli etme günüdür". Elimizdeki dövizleri az çok demeden bozdurmalı ve sadece biz değil eş, dost, akraba, komşu... Çevremizdeki herkesi bu konuda bilinçlendirmeli ve yerli mala yönelmeliyiz. Bu gün ülke ekonomimizi çökertmeyi hedef alan Avrupa ve onların hain maşaları olan FETÖ'ye bu vesile ile yeni bir ders verip, karanlık planlarını boşa çıkarmalıyız.
'Ak Parti, gücünü şeffaklıktan alıyor!'
Kurulduğu günden bu güne, hemen her seçimden daha da güçlenerek çıkan Ak Parti'nin güçlenişindeki en temel unsurlardan birinin şeffaf ve hesap verilebilir bir yönetim sergilemiş olmasından kaynaklandığını da dile getiren Ömeroğlu, 'Hemen her seçimde gücünü artırarak ülkeye hizmet eden partimizin 14 yıllık başarısının temelinde, şeffaf ve hesap verebilir bir yönetim anlayışı vardır. Yerel yönetimlerden siyasi teşkilatlarımıza, bürokrasinin tüm alanlarında ve sosyal devlet hizmetlerinde, bizleri her an teşftiş edebilme yetkisine sahip olan milletimiz, bu şeffaf ve hesap vermekten korkmayan yönetim anlayışına sahip çıkmıştır. Ülkenin kalbi ve malasef devasa bir çöplük niteliğinde olan İstanbul yönetimini devralan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, o günden bu güne sergilediği şeffaf ve hesap verilebilir yönetim anlayışı yanı sıra, vatandaşla iç içe olmaya devam ederek bu günlere milleti ile birlikte ulaşmıştır. Siyasi parti temsilcileri olarak bizler, vatandaşlarımızdan gelecek her türlü soruyu cevaplayabilme ve her türlü sorunu çözebilme çabası içerisinde olmalıyız. Ne zaman ki bizler bu iki hasleti kaybedersek, işte o zaman önce milletimizin güvenini ve sonra da desteğini kaybetmeye yüz tutarız. Bu yüzden, gerek yerel yönetimlerde ve gerekse bürokrasinin her alanında milletimizin bize tevdi ettiği emanete sahip çıkmalı ve yine milletimize her an hesap verebilecek durumda olmalıyız.
'Teşkilat olarak tüm senaryolara hazırız.'
Önümüzdeki siyasi süreç ile ilgili de görüşlerini dile getiren Ak Parti Palandöken İlçe Başkanı Haktan Ömeroğlu, 'Yarın bir seçim yapılacak olsa Palandöken İlçe teşkilatı olarak her bir birimimizle hazırız. Ana kademe ve gençlik kollarımız yanı sıra mahalle teşkilatlarımızla da tam teşekküllü olarak hizmet ve siyasi propoganda çalışmalarımızı sürdürmeye devam etmekteyiz. Bu anlamda Palandöken'in her organıyla ve her an gerçekleşebilecek bir seçime hazır olduğunu da bildirmek isteriz.' dedi.
Tüm teşkilatlanma ve siyasi propoganda süresince kendilerine her an destek olan Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar'a da teşekkür eden Ömeroğlu, 'İlçe Belediye Başkanımız Sayın Orhan Bulutlar, sergilediği şeffaf ve hesap verilebilir hizmet anlayışı ile bölgemizde elimizi güçlendirmiş, sunduğu güzel hizmetler ile de adeta bir örnek teşkil etmiştir.'dedi
Başkan Ömeroğlu'nun ardından teşkilat yapılanması ve hizmetleri ile ilgili bilgiler İlçe Teşkilat Başkanı Ahmet Sağlam tarafından Yapılan Sosyal Çalışmalar İlçe Sosyal İşler Başkanı Turhan Dinler tarafından sunuldu.
Toplantıya katılan İl Teşkilat Başkanı Teoman Kümbet ise, Palandöken İlçe teşkilatının takdire şayan bir yapı oluşturduğunu diler getirerek, Ömeroğlu ve ekibine başarılı çalışmalararından dolayı tebriklerini ve teşekkürlerini iletti.
'Hizmet için yola çıkan bir ekibin, başaramayacağı hiçbirşey yoktur.'
Palandöken ilçe Belediye Başkanı Orhan Bulurlar'da ilçesinde yapmış olduğu hizmetlerin yanı sıra, bundan sonraki hedeflerini özetleyen bir sunum gerçekleştirdi. Ak Parti Palandöken İlçe Teşkilatının hizmetlerinden duyduğu memnuniyeti de dile getiren Bulutlar, 'Hizmet için yola çıkan bir ekibin başaramayacağı hiçbirşey yoktur. Azim ve gayretli çalışmalarını takdirle takip ediyoruz. Bu anlamda elimizden gelen desteğimizi de sunarak vatandaşımıza her alanda ve hep birlikte hizmet sunmaya çalışıyoruz.'dedi.
Ak Parti Palandöken İlçe Teşkilatı, daraltılmış danışma meclisinin konuğu olan Ak Parti Erzurum Milletvekili Orhan Deligöz, yine sıra dışı bir çıkış sergileyerek AB'yi eleştri bombardımanına tuttu.
Ülkemizin içerisinden bulunduğu sıkıntılardan kurtaracak yegane sistemin, Başkanlık sistemi olduğunu dile getiren Deligöz, bu konuda yapılacak mutabakat ile yine millete gidilmesi gerektiğini ve nihayi kararın yine millet tarafından verilmesinin öneminden bahsetti.
Dost gibi görünüp düşmanca tavır sergileyen AB üyelerini de eleştiren Deligöz, 'AB ülkeleri tarafından sergilenen bu iki yüzlü tavır, gerekirse müzakereler bitirilerek sonlandırılabir. Bu durumda kaybeden Türkiye değil, AB olacaktır. AB'nin takındığı bu taraflı ve çirkin tavır, AB'nin çözülme sürecini hızlandırarak, bitişin eşiğine sürükleyecektir' dedi.
Konuşmaların ardından soru cevap kısmına geçilerek teşkilat mensupları bir çok konuda istişarelerde bulundu.

Emniyet Müdürü Aslan'dan Rektör Çomaklı'ya Ziyaret

ERZURUM (erzurummedya) - İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı'ya ziyarette bulundu.

Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette Aslan, Rektör Çomaklı'ya hayırlı olsun dileklerini ileterek yeni görevinde başarılar diledi.
Atatürk Üniversitesi ile birlikte yeni projeler içerisinde yer almaktan mutluluk duyacaklarını belirten Aslan, şehirde ve üniversitede insanların, huzur içerisinde yaşaması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.
Güzel temennileri için Emniyet Müdürü Aslan'a şükranlarını sunan Rektör Çomaklı, ziyaretten duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

‘Adli kolluk koordinasyon’ toplantısı yapıldı

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Adli hizmetlerinin daha verimli çalışabilmesi için yaşanan sorunların tartışılması ve çözüm yollarının aranması, soruşturma işlemlerinin en seri ve sağlıklı biçiminde yürütülmesini içeren ‘Adli Kolluk Koordinasyon’ toplantısı yapıldı.

YOĞUN KATILIMLI TOPLANTI
Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı, yargı çerçevesi içerisinde adli kolluk birimleri ile Cumhuriyet Başsavcılığı birimleri arasındaki talep ve görüşlerin karşılıklı olarak aktarılması, adli işlemler ile ilgili talimatların, adli kolluk birimlerine iletilmesi ve bu şekilde soruşturma işlemlerinin daha etkin ve daha verimli yürütülmesinin temin edilmesi amacıyla Cumhuriyet Başsavcılığı Konferans Salonu’nda yapılan toplantıya Erzurum Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri, Cumhuriyet Savcıları, Emniyet Müdürü Mehmet Arslan, Erzurum Merkez Komutanı Albay Mehmet Gazneli, Erzurum Gümrük Muhafaza Kaçakçılık İstihbarat Müdürü Neşegül Tunca, Erzurum Orman İşletme Müdürü Adem Bal, İlçe Jandarma ve İlçe Emniyet Müdürleri ile Adli İşlemde görevli Şube Müdürleri katıldı.
ÖNCELİK, ‘ADİL YARGILANMANIN KISA ZAMAN SONUÇLANDIRILMASI’
Toplantıya konuşmacı olarak Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Cumhuriyet Savcısı Ahmet Çakır katıldı. Adli soruşturma sürecinin adil yargılanma hakkına en uygun şekilde sonuçlandırılmasına yardımcı olunması, adli kolluk görevini ifa eden İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Gümrük Muhafaza Kaçakçılık İstihbarat Müdürlüğü, Orman İşletme Müdürlüğü, Merkez Komutanlığı görevlilerinin bağlantılı olaylarla ilgili soruşturma işlemlerinde uygulama birliğinin sağlanması konuları ele alındı.
Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, soruşturmalarda dikkat edilmesi gereken konuları içeren sunum notlarının aktarımları ve aksaklığın yaşanmaması konusunda bilgiler verdikten sonra, kolluk kuvvetlerince toplantıda dile getirilen istek ve talepleri dinledi.

ETSO AB Bilgi Merkezi Erzincan ve Kars'ta etkinlik düzenledi

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezi Koordinatörlüğü, Erzurum’un yanı sıra çevre illerde de etkinliklerini sürdürüyor.

ETSO AB Bilgi Merkezi’nin, Erzincan Valiliği Avrupa Birliği Dış İlişkiler Bürosu ile Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi Haftası münasebetiyle ortaklaşa düzenlediği etkinlikte çocuk haklarına dikkat çekildi. Erzincan’daki bir otelde gerçekleştirilen etkinliğe, Vali Yardımcısı Ahmet Türköz, Milli Eğitim Müdürü Aziz Gün, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Dursun Akbaş, İMKB Müşir Zeki Paşa Ortaokulu idareci, öğretmen ve öğrenciler ile velileri katıldı.
Protokol konuşmalarının yapıldığı programda, öğrenciler tarafından Dünya Çocuk Hakları sözleşmesinin okunmasının ardından çocuk korosu tarafından şarkılar seslendirildi. Öğrencilere teşekkür belgelerinin verildiği etkinlik toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.
Kars’ta “yuvarlak masa” toplantısı
ETSO AB Bilgi Merkezi’nin, Kars Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Noktası ile ortaklaşa düzenlediği “yuvarlak masa” toplantısında da Türkiye-AB Ekonomik İlişkileri ele alındı.
AB Türkiye Delegasyonu Avrupa Takımı’ndan Can Baydarol’un konuşması olduğu toplantıda, “Türkiye-AB ilişkilerinde Güncel Sorunlar” ve “Gümrük Birliği’nin Derinleştirilmesi Bağlamında Tarım Ürünlerinin Geleceği ve Kars Üretimine Etkileri” konularında oda üyelerine bilgi verildi.

Büyükşehir’in bütçesi oy birliğiyle kabul edildi

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerin 2017 yılına ilişkin bütçeleri oy birliğiyle kabul edildi.

Büyükşehir ve 20 ilçe belediyesinin 2017 yılı bütçesi Erzurum Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan görüşmeler neticesinde oy birliğiyle kabul edildi. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde, Büyükşehir ve ilçe belediyelerine ait gelir tarifeleri de görüşülerek kabul edildi. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, son oturumda yaptığı konuşmada, Erzurum’un Yeni Türkiye’nin yükselen değerleri arasında yer aldığını ifade etti. Başkan Sekmen, burada yaptığı konuşmada, “Kadim şehrimizde çağın bütün gereksinimlerini hayata geçirmeye çalışan bizler; Erzurum’a kazandırdığımız yatırım ve hizmetlerle Yeni Türkiye’nin yükselen değerleri arasında yer almaya çaba göstermekteyiz. Erzurum Büyükşehir Belediyesi bu hizmet ölçeğinde, Türkiye ve dünyada yaşadığı yüzyılın gerekliliklerine yanıt verebilme yönünde faaliyet sunabilmeyi her daim esas almaktadır” dedi. Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaklaşık 2.5 yıldır ‘Her şeye rağmen mazeret yok’, ‘Yarın değil bugün’ diyerek şehrimizde sizlerin de destek ve duasıyla kalkınma seferberliğine tüm azim ve gücümüzle devam ediyoruz. Toplumsal, katılımcı, sosyal, şeffaf belediyecilik ilkesi ve 7/24 çalışma esasına dayalı yönetim anlayışımızla birlikte Erzurum’u yaşanabilir bir şehir yapmakta kararlıyız. ‘Ben’ değil ‘Biz’ diyerek başladığımız bu ekip çalışmasında hamdolsun büyük mesafeler kat ettik. Başarıya odaklanmış olan bu ekip 2015’te yatırım bütçesi kullanımında Türkiye birincisi oldu. Sadece 2015 yılında Erzurum’a 470 milyonluk yatırım yaptık. Bu başarı hepimizindir. Bu başarı Erzurum’un başarısıdır. Görevi devraldığımız günden bu yana sürdürülen ekonomi yönetiminde diyebilirim ki Türkiye’deki diğer belediyelere örnek olduk. 2014’te yatırım giderleri 174 milyondu, 2015’te 470 milyona ulaştık. 2016’nın onuncu ayı itibariyle 345 milyonluk yatırım gideri gerçekleştirdik. Erzurum Büyükşehir Belediyesi 2015 bütçesinin yüzde 78’ini yatırımlardan oluşturdu. Kentsel dönüşümde 2.5 yılda kamulaştırma için harcadığımız rakam 139 milyon 770 bin’dir. İnşallah sizlerin destek ve duasıyla Erzurum daha da büyüyecek ve lider bir kent olacaktır.”
Konuşmanın ardından Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 bütçesi oy birliğiyle kabul edildi.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü’nün, “6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun” kapsamında uyguladığı, su borçlarının yapılandırılması kapsamında vatandaşlara ödeme kolaylığı sağlandı.

Yapılandırma kapsamında toplam 4 bin 180 mükellef peşin ödeme ve çeşitli taksit imkânlarından faydalandı.

Su borçları yapılandırmasının vatandaşlar için çok önemli bir avantaj olduğunu belirten yetkililer, “ESKİ Genel Müdürlüğü tahsilât şubelerine müracaat eden 4 bin 180 vatandaşımız yapılandırma imkânından yararlandı.

6736 Sayılı Yasa kapsamında yapılandırılan borç miktarı 10 milyon 215 bin 794 TL olup, bu miktarın 1 milyon 83 bin 660 TL’si tahsil edildi. Vatandaşlarımız, ESKİ Abone İşleri Daire Başkanlığı, Palandöken İlçesi 2. Marketler Tahsilât Şubesi, Yakutiye İlçesi Yeğenağa Tahsilât Şubesi, Sanayi Tahsilât Şubesi, Aziziye İlçesi Milli Egemenlik Caddesi Tahsilât Şubesi, Ilıca Tahsilât Şubesi ve 17 ilçede ESKİ Genel Müdürlüğü’nün ilgili birimlerine müracaat ederek bu imkândan faydalandı.

Vatandaşlarımız bu ay sonu ödeyecekleri ilk taksitlerine muhakkak riayet etmeliler. Yapılandırılan borç üst üste iki dönem ödenmediği takdirde yapılandırma bozulacaktır. Vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için su borcu ödemelerine dikkat etmeleri gerekir” dedi.

Erzurum Emniyeti Geçit Vermiyor

Erzurum’da bir TIR’ın dorsesine zulalanmış halde 53 bin 30 paket kaçak sigara ele geçirildi.

ERZURUM (erzurummedya) - Sigara kaçakçılığı ile müdacele yoğun şekilde sürdürülüyor. Erzurum’da bir TIR’ın dorsesine zulalanmış halde 53 bin 30 paket kaçak sigara ele geçirildi. Yol kontrolü yapan ekipler şüphelendikleri A.Y.’ya ait olan 34 ZBG 37 plakalı çekici ve bu çekiciye bağlı 34 AD 8781 plakalı TIR’ı durdurdu. TIR’da yapılan aramada dorse içerisine saklanmış 53 bin 30 paket kaçak sigara ele geçirildi. TIR şoförü A.Y. gözaltına alındı, bandrolsüz kaçak sigaralar ise imha edildi.

Perşembe günü başlıyor, 571 lira cezası var...
KURALA UYMAYANA 571 LİRA CEZA

Kurala uymayan araçların işletmecilerine 571 lira olarak uygulanan ceza, yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2017 itibarıyla 602 liraya çıkacak.
Kış lastiği takmadıkları için 1 Aralık 2015-1 Nisan 2016 tarihlerinde şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan 535 ticari araç sahibine toplam 284 bin 113 lira ceza uygulandı.

KIŞ LASTİĞİ FİYATLARI NE KADAR?

Lastik değişimi için kar yağması beklenmemeli. Ülkemizde kış mevsimi etkilerini göstermeye başladı. Doğu illerimizde kar yağıyor, Erciyes Dağı da beyaza büründü. Araç sahipleri, zaman kaybetmeden araçlarının lastiklerini kışlıklarla değiştirmeli ve kışlık bakımlarını yaptırmalılar" dedi. Kışlık lastiklerin fiyatlarının, jant ebadına ve kalitesine göre değiştiğini kaydeden Topraktaş, "14 jant ebadındaki kışlık lastiklerin adet fiyatı 125-170 TL aralığında, 15 jant lastikler 125-200, 16 jant olanlar ise 150-250 TL'den satılıyor. Lastik değişimi de 40 TL'den yapılıyor. Lastik değişimiyle birlikte çıkarılan yazlık lastikler, 'Lastik Oteli'nde yani depomuzda muhafaza edilecek olursa, değişim ücreti olarak 60 TL alıyoruz. Lastik değişiminin yanısıra, araçların kışlık bakımlarının da yaptırılması gerekiyor. Kışlık antifirizin litresi 15-25 TL, camsuyunun litresi 2,5 TL, benzin yakıt katkıları 30 TL, aküler ise 150-250 TL'den satılıyor'' diye konuştu.

KIŞ LASTİĞİNDE NELERE DİKKAT ETMELİ?

Kış lastiği uygulamasının başlamasına az bir süre kaldığını hatırlatan İskitler’deki 15 yıllık lastikçi ustası Tahsin Kaya, “Kış lastiği sadece kar amaçlı değil, aynı zamanda soğuk hava lastiğidir. Havaların soğumasıyla takılması gerek. Uygulama 1 Aralık’ta başlıyor ama yoğunluğa kalmamak için erken taktırmakta fayda var” diye konuştu.

BALANS AYARINA DİKKAT

Lastikçi esnafı Oğuzhan Başkan ise şu ifadeleri kullandı: “Yasal süreç 1 Aralık-1 Nisan arası ama mevsim koşulları gerektirdiği sürece kış lastiğinin kullanılması gerekiyor. Kış lastiğinin sadece kar ve buz performansı değil, ıslak zemin performansı da önemlidir. Lastik değişiminde balans ayarına da dikkat edilmesi gerek.”

Büyükşehir kırsalda elverişsiz hava şartlarına rağmen yol yapıyor

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi hava şartlarına aldırmadan kırsalda yol yapıyor. Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Kırsal Yol Şube Müdürlüğü ekipleri, Çat ilçe kırsalında kar-kış demeden güvenli bir ulaşım için yol yapım çalışmasına devam ediyor.

Ekipler, kırsalda elverişsiz hava şartlarına rağmen vatandaşların ulaşım problemini gidermek için soğuk hava ve kar yağışına aldırış etmeden kırsalda yol onarım, genişletme, dolgu ve stabilize çalışması yapıyor. Erzurum il merkezine 80 kilometre, Çat ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta bulunan aynı zamanda Çat-Tekman-Bingöl Grup Yolu da olan Çimenözü Grup Yolu’ndaki hummalı çalışmada, 2 ekskavatör, 2 greyder, 4 kamyon, 2 loder ve 1 silindirden oluşan iş makinaları görev yapıyor. 15 kilometrelik Çimenözü Grup Yolu tamamlandığında vatandaşlarımız, Tekman-Bingöl karayolu arasında konforlu ve güvenli bir ulaşım imkânına kavuşmuş olacak.

Erzurum'da 2010-2012 yılları arasında kamulaştırma sırasında sahte belgelerle 2 milyon 75 bin lira hayali ödeme yaparak Büyükşehir Belediyesini zarara uğrattıkları iddiasıyla yargılanan sanıklara ceza yağdı.

Erzurum Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 14 sanıktan 1'i beraat ederken, İmar İşleri Daire Başkanı Ufuk D., Emlak ve Kamulaştırma Şube Müdürleri Abdullah S. ve Emin G. görevi ihmal suçundan adli para cezalarına çarptırıldı. İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı çalışanı İhsan A. 31 yıl 8 ay hapis, 2 milyon 305 bin 300 lira ise adli para cezasına mahkum edildi. Diğer sanıklar ise 1 yıl 8 aydan 26 yıl 8 aya kadar değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Aynı davada dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler için ise soruşturma aşamasında takipsizlik kararı verilmişti.

Üniversite öğrencilerinin içkili, arabalı eğlencesi ölümle bitti.
Atatürk Üniversitesi öğrencileri olduğu öğrenilen iki kız iki erkek olan  4 arkadaş, önce otomobilin içerisinde içki içtiler. Daha sonra ototmobil ile dolaşmaya başlayan grup, alkolün etkisi ile aracın camlarını açarak dişarıya sarktılar.

Atatürk Üniversitesi kavşağından Ilıca istikametine giden Melih Ç.’nin kullandığı araçtan dışarı sarkan öğrencilerden Sema E. hızla giden araçtan aşağı düştü.

Arkadaşları tarafından hastaneye kaldırılan Sema E.  bir süre sonra hayatını kaybetti.

Polis olayla soruşturma başlattı.

 

 

BB Erzurumspor Teknik Direktörü Ahmet Yıldırım:
- “Bahane üretmek istemiyoruz, çok üzüldük”

ERZURUM (erzurummedya) - Spor Toto 2. Lig Beyaz Grupta Hacettepe Spor karşısında 3-1’lik skoru koruyamadıklarını ifade eden BB Erzurumspor Teknik Direktörü Ahmet Yıldırım, ’Bahane üretmek istemiyoruz, çok üzüldük, önümüzdeki maçlara bakacağız’ dedi.

‘BAHANE ÜRETMEK İSTEMİYORUZ, ÇOK ÜZGÜNÜZ’
Hacettepe Spor maçına çok iyi motive olduklarını açıklayan Büyükşehir Belediye Erzurumspor Teknik Direktörü Ahmet Yıldırım, 3-1’lik skorun -3-3’lük beraberlikle sonuçlanmasına üzüldüğünü açıkladı. Teknik Direktör Yıldırım,’Öncelikle bahane üretmek istemiyorum. Hacettepe Spor maçına kazanma arzusu ile çıktık. Müsabakada çok iyi performans göstermemize rağmen rakip takımın ligde kalma mücadelesi ve ardından son dakikada yanlış çalınan faul ile maçın skoru 3-3’e geldi. Önümüzdeki hafta Keçiören Spor maçı var, inşallah bu maçı kayıpsız geçirerek ligde hedeflediğimiz yolumuza devam edeceğiz. Bizi son dakikaya kadar destekleyen BB Erzurumspor taraftarlarına teşekkür ediyorum.’ Dedi.

Kadınlar Curling takımı Avrupa ikincisi oldu
Curling takımı davul zurna ve bar ekibi ile karşılandı

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’daki Kadın Curling Milli Takımı, Le Gruyere Avrupa Curling Şampiyonası’nda ikinci olarak gümüş madalya kazandı.

Aynı zamanda Avrupa’nın en iyi 10 takımı arasına giren Milli Takım, Erzurum Havalimanında bar gösterisiyle coşkuyla karşılandı.
İskoçya’nın Braehead kentinde yapılan Le Gruyère Avrupa Curling Şampiyonası'na katılan Kadınlar Curling Milli takımı, ikinci olarak gümüş madalya aldı. Çiçeklerle karşılanan takımın gelişiyle bar ekibinin gösterileri sergilendi. Antrenör Fatih Ağduman yönetimindeki başarılı oyuncular Dilşat Yıldız, Öznur Polat, Ayşe Gözütok ve Semiha Konuksever’i çiçeklerle karşılayan heyet takımı tebrik etti.
Oyuncuların önemli bir başarı elde ettiğini belirten Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil, “İskoçya’da yapılan Avrupa Şampiyonasında sevindirici bir haber aldık. Kadınlarda Avrupa ikincisi ve Avrupa’nın en iyi 10 takımından biri olduk. Bu ilk olmayacağı gibi son da olmayacak. Bundan sonra başarılarımız devam edecek. Erzurum bir kış memleketi. Kış sporlarının yoğun olduğu bir il. Artık buz hokeyi, buz pateni, sürat pateninde Kuzey ve Alp Disiplininde de yine aynı başarıları elde etmek ve bundan sonra EYOF öncesi bu organizasyon bu başarıda bizim için büyük moral oldu. Genç arkadaşlarımızı tebrik ediyorum” dedi.
Hedeflerinin altın madalya olduklarını belirten kaptan Dilşat Yıldız ise, “Güzel bir başarı elde ettik. Bu bizim için gurur verici bir şey. İnşallah daha sıkı çalışarak daha iyi yerlere geleceğiz. Macaristan maçı oldukça çekişmeli geçti. İyi oynadık ama son anda kaybettik. Şimdilik A grubuna çıktık ve burada kalmayı istiyoruz. Altın hedefliyorduk gümüş oldu. Bir daha ki sefere altınla döneceğiz” diye konuştu.

Erzurum'da şüpheli ölüm

Bahadır Pasin(46) iş yerinde ölü olarak bulundu.
Yetkililerden alınan bilgiye göre, Merkez Yakutiye ilçesine bağlı Aşağı Mumcu Mahallesi’nde işyeri bulunan 46 yaşındaki Bahadır Pasin’inden Cumartesi gününden beri haber alınamıyordu.

Bahadır Pasin, işyerinde işyeri çalışanları tarafından bulundu. Çalışanlar durumu polis ve 112 acil servise bildirdiler. Olay yerine gelen sağlık ekipleri Pasin’in öldüğünü belirlediler. 2 çocuk babası Pasin’in ölüm nedeninin belirlenmesi için Erzurum Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Erzurum’un altın çocukları yeniden canlı yayında

ERZURUM (erzurummedya) - Daha önce halk konserleri, TV çekimleri ve canlı radyo yayınlarıyla, hem Erzurumluların hem de tüm türkü severlerin büyük beğenisini kazanan TRT Erzurum Radyosu THM Çocuk Korosu bir kez daha canlı radyo yayınında dinleyiciler ile buluşacak.

TRT Erzurum Radyosu THM Çocuk Korosu 2016-2017 çalışma döneminin ikinci canlı radyo yayınını 30 Kasım 2016 Çarşamba günü gerçekleştirecek. Çocuk Korosu, Şefleri TRT THM Ses sanatçısı, Yıldız Demirkol Savaş yönetiminde, TRT Türkü’de Bizim Eller Programında saat 13.00’te bir saat süreyle dinleyicilere birbirinden güzel eserler seslendirecek. Yaz döneminde tatillerinden fedakârlık ederek büyük bir özveri ile çalışmalarına devam eden çocuklar, yeni bir başarıya imza atmaya hazırlandıklarını belirterek, herkesi radyo başına davet ettiklerinin altını çizdiler.

Termalspor’un zirve takibi sürüyor

ERZURUM (erzurummedya) - Hentbol erkekler süper liginde mücadele eden Aziziye Belediyesi Termalspor Kulübü, Konya Selçuklu Belediyespor deplasmanından da puanlarla dönerek zirve takibini sürdürdü.

Selçuklu Belediyesi Uluslararası Spor Salonu’nda oynanan karşılaşma oldukça çekişmeli geçti. İlk yarısını 17-15 geride kapatan Termalspor, ikinci yarıya çok iyi başladı. Oldukça zevkli ve çekişmeli geçen maçta gülen taraf Termalspor oldu. Rakibini 34-33 mağlup eden Termalspor, zirve yolunda çok önemli 2 puan aldı.
Termalspor Başantrenörü Berkan Otman, zorlu bir deplasmandan daha puanlarla döndüklerini söyledi. İç ve dış sahada tüm maçlara galibiyet parolasıyla çıktıklarının altını çizen genç teknik adam, “Ligde dokuz haftayı geride bırakırken, ekip olarak inandığımız hedefe emin adımlarla yürüyoruz. Zorlu bir deplasman olan Selçuklu Belediyespor’dan aldığımız puanlar bizim için çok değerli. Oyuncularım müthiş bir performans ortaya koydular. İlk yarısını geride kapattığımız karşılaşmayı, bir farkla da olsa kazanmasını bildik. Çok önemli bir galibiyet alarak iki puanı hanemize yazdırdık. Tüm oyuncularımı kutluyorum.” dedi.
Termalspor ligin onuncu haftasında çok önemli bir maça çıkacak. Ligde 15 puanla ikinci sırada yer alan Beykoz Belediyespor’u ağırlayacak olan Termalspor, bu maçtan galibiyetle ayrıldığı takdirde ligde ikinci sıraya oturarak, lider Beşiktaş Mogaz’ı takibini sürdürecek.

Aşkale’de sorunlar masaya yatırıldı

ERZURUM (erzurummedya) - Aşkale ilçe Kaymakamlığının organize ettiği Aşkale Gündem adlı toplantı gerçekleşti.

Halk Eğitim Merkezinde düzenlenen programa İlçe Kaymakamı Hayrettin Çiçek, Belediye Başkanı Şenol Polat, Garnizon Komutanı Yüzbaşı M.Deniz Işılar, İlçe Emniyet Müdürü İkbal Gür, Milli Eğitim Müdürü Serhat Erdem, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
İlçe Kaymakam Hayrettin Çiçek toplantının açılış konuşması yaptı. Konuşmasında Aşkale’ye dair fikir ve düşüncelerini beyan eden Çiçek, belli aralıklarla bu toplantıları yapacaklarını ilçedeki problemler ve çözümleri için fikir alışverişinde olacaklarını dile getirdi.
Toplantıda daha sonra katılımcılar yaşadıkları problemleri anlatarak yetkililer den çözümler için gerekli hassasiyeti göstermelerini talep ettiler. Toplantıda ilçe merkezinde ve köylerde ki problemler masaya yatırıldı.

Damarlıtaş köyünde korkutan yangın

Yangında bir ahır, samanlık, kiler, 800 balya ot ve otomobil tamamen yanarak kül oldu

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’un Oltu İlçesine bağlı Damarlıtaş Mahallesinde bir evde çıkan yangın paniğe neden oldu. Yangında Erkan Budak’a ait ahır, samanlık, kiler, 800 balya ot ve otomobili tamamen yanarak kül oldu.
Edinilen bilgiye göre, bilinmeyen Erkan Budak’a ait evde bir sebepten dolayı çıkan yangında bir ahır bir kiler bir otomobil 800 balya ot yanarak kül oldu. Erzurum Büyükşehir Oltu İtfaiye ekiplerinin 4 araçla yangına zamanında müdahalesi sonucu yangın başka evlere sıçramadan önlendi. Mahalledeki sokakların dar olması nedeniyle itfaiye ekiplerinin yangına müdahalesi hayli güç oldu.
Ekan Budak, “Bahardan buyana biriktirmiş olduğu hayvanlarının kışlık yiyecekleri barınakları kendi yiyeceğimiz peynirimiz yağımız kuru gıdalarımız tamamen yanıp kül oldu çok çaresizim yetkililerden yardım bekliyorum” dedi.
Yangın 3 saatlik bir çalışma sonucu tamamen söndürüldü.

Cazibe Merkezleri Programı Ön Talep Başvuruları Başladı

ERZURUM (erzurummedya) - Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde 23 ili kapsayan ve yatırımcılara çeşitli alanlarda ve sektörlerde uzun vadeli destekler sağlanacak olan Cazibe Merkezleri Programının ön talep başvuruları başladı.

Erzurum, Erzincan, Bayburt ve Gümüşhane’nin de program kapsamında yer aldığı Cazibe Merkezleri Programı ile yatırımcılara yatırım yeri tahsisi, anahtar teslim fabrika binası yapımı, yatırım ve işletme kredisi desteği, çağrı merkezi yatırım desteği gibi cazip destekler sağlanıyor.
Ön talep başvuruları ekteki formun doldurulup imzalandıktan sonra Kalkınma Bankası’nın Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. e-posta adresine gönderilmesi suretiyle yapılacak.

Palandöken Belediyesi, Kahramanmaraş’da güldü

ERZURUM (erzurummedya) - Türkiye Voleybol Erkekler 1. Ligde mücadele eden Palandöken Belediyespor, deplasman da konuk olduğu 1920 Maraşspor’u 3-0 mağlup etti.

Kahramanmaraş Osman Sayın Kapalı spor salonunda oynanan mücadeleye kontrollü başlayan Filenin Kartalları ilk seti 25-27 alarak seride 1-0 öne geçti. 2. Sete hızlı başlayan Palandökenin Kartalları ikinci seti ise 18-25 kazanarak seride durumu 2-0 yaptı. 3. Sette etkili bir oyun sergileyen 1920 Maraşspor üstünlük sağlasa da Palandöken Belediyespor takımı seti 20-25-alarak seride 3-0 yaparak 3 puanın sahibi oldu. Alınan bu galibiyetle Palandöken Belediyespor Voleybol Takımı ligdeki üst sıralardaki yerini korurken 8. Haftada 8 galibiyet alarak puanını 23 çıkarttı.
Palandöken Belediyespor’un hafta içerisinde Recep Tayyip Erdoğan Kapalı Spor Salonun da (Çarşamba günü saat 14:00’de) oynayacağı Hatay Büyükşehir Belediyespor için morali yüksel bir şekil de sahaya çıkacak.

Spor Toto 2. Lig
- Hacettepespor: 3 - Büyükşehir Belediye Erzurumspor: 3

ANKARA (erzurummedya) - Spor Toto 2. Lig Beyaz Grup 14. hafta müsabakasında Büyükşehir Belediye Erzurumspor, deplasmanda Hacettepe Spor ile 3-3 berabere kaldı.

Stat: Cebeci İnönü Stadı
Hakemler: Caner Ak xx, Asker Açıkgöz xx, İlker Karaciğer xx
Hacettepespor: Yasin Çavuş xx, Berat Aydoğdu xx, Veli Ortancı xx, Rahmican Karataş xx, Taylan Antalyalı xx, Mehmet Bektaş xx, Abdullah Balıkçı xx, Noyan Öz xx (Mustafa Seyhan dk. 51 x), Kadri Ari xx (Hüseyin Çolak dk. 61 x), Volkan Kılıç xx, Devrim Aksongur xx (Onur Uslucan dk. 75 x)
Büyükşehir Belediye Erzurumspor: Ahmet Altın xx, Fırat Arıkan xx, Doğan Otman xx, Mehmet Albayrak xx, Fatih Gül xx, Mert Nobre xx, İbrahim Tuna xx, Savaş Tağa xx (Engin Baytar dk. 68 x), Erdem Koçal xx, Sinan Morgil xx (Erhan Çelenk dk. 79 x), Ferit Erişçi xx (Murat Paluli dk. 88 ?)
Goller: Mehmet Albayrak (dk. 44), Fatih Gül (dk. 67) Engin Baytar(dk. 76) (Büyükşehir Belediye Erzurumspor) Noyan Öz (dk. 64), Kadir Arı (dk. 85), Onur Uslucan (dk. 90+4) ( Hacettpe Spor)
Sarı kartlar: Berat Aydoğdu, Rahmican Karataş, Kadir Ari (Hacettepespor), Fırat Arıkan, Ferit Erişçi (Büyükşehir Belediye Erzurumspor)

Ve maç 3-3  sona eriyor.

90.Dk.Maçta uzatma dakikaları oynanıtor. BB Erzurumspor defansa çekildi. Onur vuruyor ve top ağlarımızda 3-3

89.Dk.-Murat Paluli Ferit'in yerine oyuna giriyor

84.Dk.-Kadir Hacettepespor'un 2.golünü atıyor 2-3

79.Dk.-Erhan Çelenk giriyor Mert Nobre çıkıyor

74.Dk-Engin Baytar ve goll 1-3

69.Dk-Berat sarı kart gören oyuncu

68.Dk.-BB Erzurumspor'da Halil İbrahim çıkıyor, Engin giriyor

66.Dk.-Ve golll! Fatih Gül, muazzam vuruş ve top ağlarda 1-2

63.Dk.-Noyan topu ağlarımızla buluştırıyor 1-1

60.Dk.-Ahmet topu oyuna sokuyor

57.Dk.-Kadir Arı Hacettepespor'da sarı kart görüyor

55.Dk.-Hacettepe taç atışı kullanıyor

51.Dk.-Hacettepespor'da Volkan yerini Mustafa'ya bırakıyor

50.Dk.-Sağ kanattan gelişen atak sonuçsuz kalıyor

46.Dk.-Her iki takımda birinci yarıda ki kadroları ile sahada, BB Erzurumspor baskılı futbolunu devam ettiriyor

İKİNCİ YARI

45.Dk-İlk yarı Mehmet Albayrak'ın golü ile BB Erzurumspor'un 1-0 üstünlüğü ile sona eriyor

44.Dk.Mehmet Albayrak vuruyor ve golll. 0-1

4o.Dk-Faul atışı kullanıyoruz

37.Dk.-Volkan Hacettepespor'da sarı kart gören oyuncu

35.Dk-Köşe vuruşu kullanıyoruz, top dışarı çıkıyor

30.Dk.-Gol şansını değerlendiremeyen taraf BB Erzurumspor

25.Dk.-Hacettepe kalecisi Yasin topu oyuna sokuyor

22.Dk.-Hacettepespor'da sarı kart gören oyuncu Rahmi, şimdi de BB Erzurumspor'da Ferit sarı kart görüyor

20.Dk.-Serbest vuruş kullanılıyor

15.Dk.Oyun taç atışı ile devam ediyor

10.Dk.-Mücadele orta sahada sürüyor

5.Dk.-BB Erzurumspor'un baskısı ile geçildi

MAÇ BAŞLADI

Hacettepespor İlk 11
37. YASİN DAVUŞ
5. RAHMİ CAN KARADAŞ
99. DEVRİM AKSONGUR
4. VELİ ORTAKCI
3. BERAT AYDOĞDU
55. VOLKAN KILIÇ
8. TAYLAN ANTALYALI
21. ABDULLAH BALIKÇI
11. MEHMET BEKTAŞ
27. KADİR ARİ
22. NOYAN ÖZ
Yedekler
1. BURAK ÇAPKINOĞLU
10. MURAT ŞATİN
17. KEMAL AKBABA
34. ONUR USLUCAN
7. ÖMER AKYÖRÜK
6. MUSTAFA HÜSEYİN SEYHAN
9. HÜSEYİN ÇOLAK
Teknik Sorumlu
CAFER AYDIN
BB Erzurumspor  İlk 11
40. AHMET ALTIN
77. FERİT ERİŞÇİ
3. FIRAT ARIKAN
23. ERDEM KOÇAL
4. DOĞAN CAN OTMAN
34. SİNAN MORGİL
8. FATİH GÜL
19. SAVAŞ TAĞA
11. MERT NOBRE
17. HALİL İBRAHİM TUNA
7. MEHMET ALBAYRAK
Yedekler
22. RAMAZAN EVREN ÜSTÜNDAĞ
89. ERHAN ÇELENK
53. ERSEL ASLIYÜKSEK
2. SERHAT AKYÜZ
5. ENGİN BAYTAR
1. HÜSEYİN CİHAN AVCU
25. MURAT PALULİ
Teknik Sorumlu
AHMET YILDIRIM

Doğu buz tuttu

ERZURUM (erzurummedya) - Sibirya soğuklarının hüküm sürdüğü Doğu Anadolu’da en düşük hava sıcaklığı gece saatlerinde Ardahan’ın Göle ilçesinde eksi 28 derece olarak kaydedildi.


Aşırı soğukların etkili olduğu Doğu’nun birçok ilinde göller, dereler buz tuttu. Vatandaşlar soğuk havadan korunmak için kat kat giyinmek zorunda kalıyor.
Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Ardahan’ın Göle ilçesinde 28, Erzincan Refahiye’de 19, Erzurum Tekman’da 15, Kars Selim’de 15, Ağrı Eleşkirt’te 14, Iğdır Aralık’ta 11 derece olarak ölçüldü.

Sekmen: “Erzurum’da sanat hayatına da yön veriyoruz”

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Büyükşehir Belediye binasında faaliyet gösteren Sanat Merkezi Müdürlüğü’nde incelemede bulundu.

Deneme sahnesi, sinema uygulama odası, müzik ve şan odası olarak yeniden tasarlanan sanat merkezinde kendisi için hazırlanan oyunları izleyen Başkan Sekmen, söz konusu yerde tiyatro, sinema ve müzik alanında faaliyetlerin icra edileceğini ifade etti. “Operasyon” ile Cumhur Seval, Semih Yetimoğlu, Ercan Seval ve Yakup Çağlayan’ın rol aldığı “Karagöz’ün Dönüşü” adlı oyunları izleyen Başkan Sekmen’e Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri ile Büyükşehir’in kurum yöneticileri de eşlik etti.

Sanat Merkezi’nde yapımı tamamlanan deneme sahnesi ve diğer birimlerde şehrin sanatsal ve kültürel hayatına yönelik önemli projelerin hayata geçirileceğini ifade eden Sekmen, “Bugün gelinen noktada kurumumuz yerel yönetimde, kültür ve sosyal yaşamda olduğu gibi şehrin sanat hayatına da artık yön veriyor. Bizler bu şehrin değerlerini bilen yeni kalemleri, Anadolu’nun sosyal, toplumsal, kültürel ve geleneksel hayatını özümsemiş nice sanatçıları yetiştireceğiz.

Sanat Merkezimizde tiyatro, sinema, müzik başta olmak üzere sanatın kuramlarını pratikte uygulayarak nice aydın ve entelektüel birikime sahip gençleri ülkemize kazandıracağız” dedi.

Üniversite Cami gençlik kolu üyeleri bir araya geldi

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Müftülüğü tarafından Atatürk Üniversitesi kampüs Camiinde oluşturulan "Cami Gençlik Kolları" üyeleri istişare amaçlı olarak bir araya geldiler.

Bir araya gelen gençler önce toplu halde ikindi namazını kıldılar daha sonra cami gençlik kolu olarak yapılması gereken sosyal ve kültürel etkinlikler konusunda görüş alışverişinde bulundular.
Yapılan istişare neticesinde gençlerin ilk dönemde cami görevlisi Memduh Karslı nezaretinde sabah namazı buluşmaları, hafta sonları kültürel içerikli geziler ve yetiştirme yurtlarına, sevgi evlerine ziyaretler yapılması kararlaştırıldı.
Konu İle ilgili açıklama yapan İl Müftü Vekili Celal Büyük ise şunları söyledi “ Biz Diyanet İşleri Başkanlığımızın öncülüğünde şehrimizde 180 Camide 866 gençle birlikte gençlik kollarımızı oluşturduk. Gençlik kollarımıza üye olan gençlerimiz camii aidiyeti ile birlikte çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikler yapmaktadırlar. Amacımız daha çok gencimize ulaşmaktır.” Dedi.

Büyükşehir kar kış demeden şehrin caddelerini güzelleştiriyor

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi kar-kış demeden şehrin cadde ve sokaklarını güzelleştiriyor.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Yol Yapım Şube Müdürlüğü ekipleri, Palandöken ilçesi Yıldızkent mevkiinde bulunan Kosova Caddesi’ndeki 23 bin metrekare alana 4 bin 418 ton sıcak asfalt serimi yaptı. Söz konusu yerde ekipler, 6 bin 410 metrekare beton parke taşı döşemesi, 5 bin 460 metre beton bordür dizimi, 1200 metre ana hat ve 100 metre de kılcal hattan oluşan yağmursuyu hattı döşemesi gerçekleştirdi. Kosova Caddesi ile kesişen ve daha önce trafik akışı olmayan bir tali yol da asfalt ve kaldırım çalışması yapılarak trafiğe açıldı. Ayrıca Kosova Caddesi’ne iki yeni tali yol da oluşturuldu. Ulaşım Daire Başkanlığı Trafik ve Sinyalizasyon Şube Müdürlüğü tarafından da caddede yol çizgi boyama çalışması gerçekleştirildi. Fen İşleri Daire Başkanlığı Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından da Kosova Caddesi’nde orta refüj peyzaj düzenlemesi gerçekleştirilerek 450 metreküp bitkisel toprak serimi ve 3 bin 600 metrekare hazır rulo çim serimi yapıldı.

 İstanbul’daki Dadaşlar, Erzurum’a yatırım hamlesi başlatıyor

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum adına önemli faaliyetler gerçekleştirerek adından sıkça söz ettiren Maltepe’deki Erzurumlular Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı şimdide Erzurum’un ekonomik açıdan kalkınması için yatırım hamlesi başlatıyor.

Vakıf Başkanı Suha Dengizek’in İstanbul’daki çalışmalar hakkında ısrarla üzerinde durduğu cami projesinin yanı sıra, Erzurum’u ekonomik açıdan kalkındırmak amacıyla yeni bir projeye start verildi.
Erzurum bölgesine hangi yatırımların yapılabileceği, hangi oranlarda hibe teşviklerin verilebildiği, neleri kapsadığı, nasıl gerçekleştirileceği konusunda girişimcileri bilgilendirmek ve yardımcı olmak adına vakıf bünyesinde özel bir birim komisyon kuruldu. Erzurum Bölge Yatırım Proje Girişim Komisyonu Vakfın Yönetim Kurulu Üyeleri Gençlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Dr. Dündar Özbaylar Başkanlığında Sosyal Güvenlik Uzmanı Kasım Karakaş, Gazeteci Kenan Gülerci ve Hasan Koç’un yanı sıra yatırımlar ve teşvikler konusunda uzman bir teknik heyet ile çalışmalarını yürütecek.
Konu hakkında açıklamada bulunan Başkan Yardımcısı Dr. Dündar Özbaylar, “Bu çalışma gurubu, Erzurum’un kalkınması için sağlanan yatırımların % 90’lara varan hibe teşviklerin neleri kapsadığı, nasıl olacağı ve bunların nasıl projelendirileceği hakkında çalışmalar yaparak, tüm girişimcileri özellikle gençleri cesaretlendirmek adına yol gösterici bir ekip çalışması sağlayacak.
Amaç, İstanbul’daki sermaye ve iş dünyasının tecrübesi ve potansiyelini Erzurum’a kazandırmak. İstanbul’a yerleşmiş ve burada bir çok işkolu oluşturmuş ya da Erzurum’da iş yapmaya niyetli hemşerilerimizin, yatırımcıların bu konuya dikkatlerini çekmek adına, Erzurum’a iş sahası oluşturmak için Maltepe’deki Erzurumlular Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı, vakıflar dernekler üstü bir faaliyete öncülük etmektedir. Önümüzdeki hafta vakıfta bu konularla alakalı uzmanlar seminer verecektir.
Erzurum’un kalkınması açısından çok önemsediğimiz bu çalışmada, Erzurum Milletvekilimiz Sayın Zehra Taşkesenlioğlu’nun da Kalkınma Bakanlığının ilgili birimleriyle yürüttüğü özverili gayretlerinin bu çalışmaya ciddi katkılar sağladığını belirtmek isterim.
Konuya ilgi duyanların fikri olan teşebbüs ve girişimcileri bir an önce bilgilenmeye yardımlaşmaya ve harekete geçmek için 01 Aralık Perşembe akşam saat 19:00’da Maltepe Erzurumlular Vakfı’na bekliyoruz” dedi.

Gözlerindeki umut ışığı oldular

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Palandöken Gençlik Merkezi ve Gönüllü gençler, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde önemli bir sosyal sorumluluk projesine imza attı.

Pasinler Aşıtlar Köyü öğrencilerini sevindiren gençlik liderleri alkış aldı.
Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Palandöken Gençlik Merkezi Müdürlüğü, 24 Kasım Öğretmenler Gününde Pasinler ilçesine karargah kurdu. Gençlik Liderleri ve gönüllü gençler, Aşıtlar Köyü’nde öğrencileri ve öğretmenleri mutlu eden bir etkinliğe imza attı.
Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Palandöken Gençlik Merkezi ile gönüllü gençler, 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısı ile Pasinler İlçesi Aşıtlar Köyü İlkokulu'na ziyaret gerçekleştirdi.
ÖĞRETMENLERE KARANFİL, ÖĞRENCİLERE GİYSİ
Palandöken Gençlik Merkezi Gönüllüler Kulübü üyelerinin ‘Gözlerindeki Umut Işığı Siz Olun’ sloganıyla başlatmış oldukları etkinlik kapsamında köy okulunda eğitim gören öğrencilere atkı, bere, bot ve kırtasiye malzemesi hediye ederek mutluluklarına ortak oldular. 24 Kasım öğretmenler günü münasebetiyle köy okulunda görev yapan fedakâr öğretmenlerin, öğretmenler gününü kutlayarak karanfil hediye ettiler.
MUTLULUKLARI GÖZLERİNDEN OKUNDU
Ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getiren öğretmenler ise köy okullarında görev yapan öğretmenleri hatırlamanın kendileri için oldukça anlamlı olduğunu belirterek, Palandöken Gençlik Merkezi çalışanlarına ve gönüllülerine teşekkür ettiler.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil, "Öğretmenlik insanlık tarihinin en kıymetli mesleğidir. Yeniliği, gelişmeyi ve bilimi gençlerimize anlatarak doğruluk, dürüstlük ve bilgiyle evrensel değerlere ulaşmamızı sağlayan bu kutsal mesleği yapan öğretmenlerimize çok şey borçluyuz. Güçlü bir Türkiye için öğretmenlerimize büyük görevler düşmektedir. Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum. Ayrıca bu anlamlı etkinliğe emek veren Palandöken Gençlik Merkezi Müdürü Memet Gözütok’a, Gençlik Liderlerine ve Gönüllülerine teşekkür ediyorum. Erzurum GHSİM ve gençlik merkezleri olarak insan odaklı projelerimiz ile faaliyetlerimiz tüm hızıyla sürecek” dedi.

Sekmen: “En güzel kardeşlik iman kardeşliğidir”

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erbakan Vakfı’nın düzenlediği “Irkçı Emperyalizmin ve Siyonizmin Planlarından Kurtulmanın Yolları” adlı konferansa katıldı.

Erbakan Vakfı Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan’ın katıldığı konferansta konuşan Başkan Sekmen, Büyük Devlet Adamı Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın İslam coğrafyasına büyük emeğinin olduğunu kaydetti. Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizlerde önemli emeği bulunan gerek Türkiye’mizde gerekse İslam coğrafyasında büyük emeği bulunan büyük lider, büyük devlet adamını hayırla yâd ediyorum. Allah mekânını cennet-i ala etsin. Bir milletin, bir ümmetin ve İslam coğrafyasının bitirilmek istendiği bir dönemde yeniden İslami değerleri, yeniden devlet anlayışımızı bu millete hatırlatarak bu millete bir dönüş, bir imdat olarak ortaya çıkmıştır. Kendisi çok önemli bir devlet adamıdır, bir fikir adamıdır, bir düşünce adamıdır, bir millet adamıdır, milli bir adamdır ve yerli bir adamdır. Bu değerli vasıfları üzerinde taşımak kolay değildir. Bunların yanı sıra çok zeki, ileri görüşlü ve bu milleti yeniden ayağa kaldırmak, aziz milletimizi ve aziz devletimizi yeniden büyük Türkiye’ye kavuşturmak üzere yoğun gayret göstermiştir. Karşısındaki bütün güçlere, uygulanan bütün baskılara rağmen bir dev adam gibi karşılarına dikilmiş ve yeniden bir can suyunu, bir hayat suyunu bu aziz milletle buluşturarak bir milletin yeniden canlanmasına, filizlenmesine öncü olmuştur. O mensubu bulunduğumuz aziz milletimizin bağrından çıkan aziz dava kardeşlerimizi yeniden devlet idaresine yeniden kendine dönüşe hazırlayan bir liderdir. Çünkü bu milletin üzerinden öyle silindirler geçirmişler ki yeniden ayağa kalkıp da yönetime talip olamamış. Ama onunla beraber bu aziz millet gerek milli ve manevi değerlerde gerek maddi değerlerde yeniden kendine gelmiş, devletin yönetimine talip olma cesaretini ve de başarısını göstermiştir.”
“ERBAKAN HOCA’NIN TEK HEDEFİ GÜÇLÜ BİR TÜRKİYE’Yİ KURMAKTI”
Başkan Mehmet Sekmen, Erbakan Hoca’nın güçlü bir Türkiye’yi kurmayı hedeflediğini ifade etti. Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Böyle bir devlet adamı adına kurulan vakfın da şehrimizde faaliyette bulunması, bizim de onlarla beraber hareket etmemiz, o vakfa destek vermemiz elbette ki vazifemiz. Biz istiyoruz ki bu Milli Hareket bu Yerli Hareket devam etsin. Çünkü birileri bu milleti öz benliğinden uzaklaştırmış, değerlerinden uzaklaştırmış, yok etmeye çalışmış. Hatta yok hükmüne getirmiş. Ama hamdolsun ki böyle bir millet ve devlet adamı çekinmeden, yılmadan bu millete öncü olmuş ve bu topluma milli ve manevi değerleriyle beraber bir sanayi hamlesini, bir ekonomik kalkınma hamlesini kazandırmış. Erbakan Hocamızın bir hedefi de Güçlü Türkiye’dir. Güçlü Türkiye olmazsa bu mücadeleyi vermeniz mümkün değil. Türkiye’mizde bir belediyecilik hizmeti varsa, bir yerel yönetimler hizmeti varsa biliniz ki o büyük devlet adamının gayreti sayesindedir. Devlet yönetimi becerisini, başarısını bize aşılamıştır. Biz Erzurum’da sanayi hamlesi yaparken birileri, ‘Devlet yatırım yapar mı?’ diyor. Evet, devlet yatırım yapar. Özel sektörün olmadığı yerlerde, giremediği yerlerde devleti temsil edenler öncülük yapar, bu işleri başarır ve tekrar özel sektöre devreder. Görüyoruz ki Anadolu büyük bir sıkıntı içerisinde. Bu sıkıntıyı yok etmek için Hükümetimiz geçtiğimiz ay Cazibe Merkezleri Genelgesi yayınlandı. Erzurum bu 23 vilayet içerisinde. Bu genelgeden sonra inşallah Erzurum’da büyük yatırımlar gerçekleşecek. Bu vesileyle aramızda bulunan Dr. Fatih Erbakan kardeşimize ve arkadaşlarına başarılar diliyorum. Yolları açık olsun, hizmetleri daim olsun. Biz hepimiz Müslüman’ız ve kardeşiz. Dinimiz, ‘Müslüman Müslüman’ın kardeşidir’ diye buyuruyor. En önemli kardeşlik iman kardeşliğidir. Hep beraber el ele siyonizme karşı, emperyalizme karşı güçlü mücadele vermemiz lazım. Asla siyonist ve emperyalist güçlerin oyununa gelmeyeceğiz.”

Referandum Tarih

AK Parti ile MHP arasında yürütülen, "küçük anayasa" değişiklik paketinde sona gelindi. Geneli üzerinde görüş birliğine varılan paketin detayları ile ilgili çalışmalar sürüyor.

Hem cumhurbaşkanlığı hem de milletvekili seçimini öngören yeni düzenlemenin 2019 yılında hayata geçirilmesi öngörülüyor. İki partinin mutabakat zemini aradığı konular ise şöyle: AK Parti'nin önerisinde cumhurbaşkanının insan hakları, özgürlükler dışında kararname çıkarma yetkisi yer alırken, MHP cumhurbaşkanının hangi konularda kararname çıkarabileceğinin sınırlarının anayasada net olarak çizilmesini istiyor.

Kanun teklifinin Aralaık'ta referandumun ise Mart ayı içerisinde yapılması bekleniyor.

EN AZ 330 GEREKLİ

Yine cumhurbaşkanının kanunu veto etme konusunda her iki parti farklı düşünüyor. MHP, cumhurbaşkanının veto ettiği yasayı mevcut parlamenter sistemde olduğu gibi Meclis'in basit çoğunlukla yeniden kabul etmesi durumunda onaylamasını öngörüyor. AK Parti ise cumhurbaşkanının veto ettiği yasayı onaylayabilmesi için 330 gibi nitelikli çoğunluk istiyor. MHP ayrıca cumhurbaşkanı tarafından oluşturulacak Bakanlar Kurulu'nun Meclis onayına sunulmasını talep ediyor. AK Parti ise bunun parlamenter sistemde olduğunu belirterek benimsemiyor. MHP, cumhurbaşkanının partisiyle ilişki kurmasına sıcak bakarken, genel başkan sıfatı taşımasını istemiyor. MHP bu konuda ABD'deki başkanlık sistemine benzer bir sistem öngörüyor. Cumhurbaşkanının hangi oy nisabı ile Yüce Divan'a gönderileceği konusunda iki parti uzlaşı arıyor. MHP mevcut parlamenter sistemde başbakan ve bakanlar gibi cumhurbaşkanının da salt çoğunluk olan 276 oy ile Yüce Divan'a gitmesini öngörürken, AK Parti bu oranın en az 330 olmasını istiyor.

‘Şiddete karşı kadının güçlendirilmesi ve hakları’ konulu seminer

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) bünyesinde faaliyet sürdüren Avrupa Birliği Merkezi koordinatörlüğü tarafından “Kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü” kapsamında “Şiddete karşı kadının güçlendirilmesi ve hakları” konulu bilgilendirici seminer düzenlendi.


Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini sürdüren, Avrupa Birliği (AB) Bilgi Merkezi tarafından “Kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü” kapsamında Psikolog Aylin Özkan, “Şiddete karşı kadının güçlendirilmesi ve hakları” konulu bilgilendirici seminer verdi. ETSO Yönetim Kurulu Toplantı Salonunda verilen seminere ETSO Genel Sekreteri Av. Harun Delibaş, AB Bilgi Merkezi Koordinatörü Elifnur Terzioğlu, Yönetim Kurulu Vekil Yardımcısı Hasan Akal ve gazeteciler katıldı.
“İnsan hakları eşitse neden kadın hakları ayrılsın”
Şiddete karşı kadının güçlendirilmesi ve hakları konulu seminerde bilgiler veren Psikolog Aylin Özkan, “Şiddete eğilimli olan kişiler tüm insanlığa şiddet gösteren figürlerdir. Kadına şiddet gösteren bir bireyin erkeğe de çocuğa da şiddet gösterdiği eş zamanlıdır. Kaldı ki insan haklarından söz eden bir toplum olarak özellikle biz Türk kadınları daha çok sesimizi yükseltiyoruz. İnsan hakları eşitse neden kadın hakları ayrılsın. Ama maalesef kişilik yapılanmamızın Türkiye’de sağlıksız olması bazı nedenlerden dolayı kaygan zemindedir. Kadına yönelik şiddet git gide bariz bir şekilde görülmeye başlandı. Şiddet sadece fiziksel şiddet demek değildir. Fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddetler günden güne hızla artıyor. Bunun nedeni ise modern çağa ayak uyduran kadına geçit vermeyen erkeklerdir.” diye konuştu.

İspir – Yusufeli yolunda kayalara tel örgü

ERZURUM (erzurummedya) – İspir – Yusufeli karayolunda, özellikle kış aylarında yağıştan dolayı dağlık alandan koparak ölümlere ve yaralanmalı kazalara sebep olan taş ve kayalar için tel örgü sistemi kullanılıyor.

Karayolu'ndaki heyelan tehlikesi bulunan dik yamaçların hakim olduğu bölge tel örtü ağlarla kaplanıyor. İspir - Yusufeli yolunda korku dolu anlar yaşatan, şiddetli yağmur ve fırtınalı günlerde kaya parçalarının döküldüğü kayalık bölge, tel örgü ağlarla çevriliyor. Dağcıların çalıştığı tel örgü çalışmalarında güvenlik önlemleri alınarak tel örgülerin çekileceği dik yamaca tırmanılıyor. Metrelerce yükseklikte, tel örgü ağlarını birleştiren dağcılar, yamacı santim santim korumaya alarak düşme olasılığı olan kayalara güvenlik koridoru içine alıyor.

TÜGVA’dan anlamlı program

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Mardin’in Derik ilçesinde şehit olan Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk için mevlid-i şerif okuttu.

Ulu Camii’nde gerçekleştirilen mevlid programında görevi başında şehit olan Kaymakam Safitürk’ün aziz hatırası yâd edildi.
Mevlid programı sonrası cami önünde kurulan stantlarda vatandaşlara izzet ve ikramda bulunuldu. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Mevlüt Doğan ile Aziziye Belediye Başkanı Muhammet Cevdet Orhan’ın da katıldığı mevlid programında vatandaşlar şehidimizin aziz ruhunu saygıyla andı. TÜGVA Erzurum İl Temsilcisi Mustafa Kahveci, programla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Türkiye Gençlik Vakfı Erzurum İl Temsilciliği olarak Mardin’in Derik ilçesinde şehit olan Kaymakamımız Muhammet Fatih Safitürk için Büyükşehir Belediyemizle birlikte mevlid-i şerif okuttuk. Başkanımız Mehmet Sekmen Beyefendiye bize verdiği destekten ötürü çok teşekkür ediyoruz. Geleneklerine bağlı kalarak, çağın gereklerini iyi okuyabilen, topluma ve insanlığa değer katan, saygı, paylaşım ve hassasiyet ilkelerini benimsemiş, öz güveni yüksek, yenilikçi, çalışkan, iyi ahlaklı, hoşgörülü, başarılı ve sorumluluk sahibi gençlerden oluşan TÜGVA olarak Erzurum’da önemli çalışmalara imza atacağız” dedi.

Fatih Erbakan: “Erbakan hocamız, yıllar önce FETÖ’nün kirli yüzünü görüyordu”

ERZURUM (erzurummedya) - Erbakan Vakfı Genel Başkanı Fatih Erbakan, babası Necmettin Erbakan’ın yıllar önce FETÖ’nün kirli yüzünü görerek, “Bu cemaatin, bu grubun okullarına, dershanelerine, sohbetlerine çocuklarınızı gönderirseniz bu çocuklar yarın bir gün Siyonizm’in askeri olurlar diyordu” dedi.

Erbakan Vakfı Erzurum Temsilciliğinin açılışı için Erzurum’a gelen Erbakan Vakfı Genel Başkanı Fatih Erbakan, Müftülük Konferans salonunda ‘Irkçı Emperyalizmin ve Siyonizm’in Planlarından Kurtulmanın Yolları’ konulu konferansta konuştu. Fatih Erbakan, babası Necmettin Erbakan’ın yıllar önce FETÖ’nün kirli yüzünü gördüğünü belirtti. Erbakan Vakfı Genel Başkanı Fatih Erbakan, “Ortada 15- 25 Aralık olayı daha yokken 15 Temmuz darbe girişimi daha yokken 20 sene 30 sene evvel bugün terörist diye ifade kullanan kimselerin o kişilerle ilgili olarak o dönemde isimlerini besmeleyle ağzına aldığı dönemde Erbakan hocamıza sorduklarında diyordu ki bu cemaatin bu grubun okullarına, dershanelerine, sohbetlerine çocuklarınızı gönderirseniz bu çocuklar yarın bir gün Siyonizm’in askeri olurlar diyordu. O dönemde Erbakan hocamızın bu sözleri en yakınları tarafından bile yadırganıyordu. Kendisine açıkça söyleyemeseler de içlerinden hocam amma yaptınız. Hani deyin ki bu çocuklar şuursuz olur, bilinçsiz olur, işe yaramaz adam olur, bu çocuklardan yarın bir gün fayda gelmez deyin tamam ama Siyonizm’in askeri olur demek ne demek hocam. Adamlar ayet okuyor, hadis okuyor, risale okuyor. Nur yüzlü adamlar, başlarından takke eksik olmuyor. Dünyanın dört bir yanında bu kadar hizmet yapıyorlar. Bu adamların okuluna giden sohbetine giden nasıl olur da Siyonizm’in askeri olur diye içlerinden geçiriyorlardı. Fakat 20 sene 30 sene sonra 15 Temmuz gecesinde dış güçlerin yönlendirmesiyle yaptıkları bu kalkışmanın olduğu gece Erbakan hocamızın o sözleri ne kadar doğru ve gerçek olduğunun ispatlandığı bir gece oldu” diye konuştu.

Erzurum’da ilk FETÖ davası görüldü

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’da Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) kapsamında örgütün sözde "Erzurum Sıkıyönetim Komutanı" Murat Koçak ile sıkıyönetim komutanları atama listesinde ismi yer alan Murat Yılmaz'ın yargılandığı dava başladı.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu olarak 15 Temmuz darbe kalkışması sırasında Erzurum Jandarma Bölge Komutanlığı Kurmay Başkanı olan Kurmay Albay Murat Koçak, Harekat ve Asayiş Şube Müdürü Kurmay Binbaşı Murat Yılmaz, tanıklar Erzurum İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Çelik ile Olcay Özer katıldı.
Kimlik tespitlerinin yapılmasının ardından savunmasını veren Mustafa Koçak, kalkışmanın başladığı sıralarda kendisinin evde olduğunu, nöbetçi amir Mustafa Yıldız’ın kendisini bilgilendirmesi üzerine Jandarma Bölge Komutanlığına geldiğini söyledi.
Yılmaz’dan Sıkıyönetim direktifiyle ilgili mesaj geldiğini öğrenmesi üzerine yaklaşık 30 kişilik personele karargahta mevzi alarak güvenlik alması emrini verdiğini ifade eden Koçak, kimseye harekat emri vermediğini savundu.
Koçak şunları söyledi: “Karargaha geldiğimde ilgili emri gördüm. Mesaj Genelkurmay ve Jandarma Genel Komutanlığından geliyordu. Mesajda Yurtta Sulh Konseyi ibaresi yer alıyordu. Sıkıyönetim ilan edildiğini o mesajda gördüm. 9’uncu Kolordu Komutanını sürekli arayarak kendisiyle görüştüm. Gelen mesajı Dumlu’daki Jandarma Özel Harekat Tabur Komutanlığınca uygulanmasını emretmedim. Sadece emniyet alınması için emir verdim ve bunun dışında idari bir işlemim olmadı”
İsmimi yazandan şikayetçiyim
Sıkıyönetim Komutanı olarak isminin geçmesinin sorulması üzerine Koçak, “Bilgim, görüşmem olmadı. Öyle bir şey olmadı. İsmimi kim yazmış bilmiyorum yazandan da şikayetçiyim. Bu emirde benim adımın yazılı olması ‘acaba bir şey yapacak mı’ algısı oluşturdu. Mevzi aldırdım ama kimseyi dışarıya çıkartmadım. Böyle bir şeyden bilgim olsa sıkıyönetim komutanı olsam benim planlarım olması gerekirdi ve buna bağlı talimat ve işlemler yapmam gerekirdi. Ben bunu yapacak olsam Kolordu Komutanının defalarca aramazdım” dedi.
Televizyon izledim
Harekatla ilgili emrinin olmadığını yineleyen Koçak, “Fetö örgütü ile hiçbir bağım yok. İddiaları kabul etmiyorum. Anlattığım süreçten 3.30’a kadar olan sürece kadar televizyon izledim” diye konuştu.
Harekat ve Asayiş Şube Müdürü Kurmay Binbaşı Murat Yılmaz ise, olay gecesi nöbetçi amir olduğunu, Şenkaya ilçesindeki PKK operasyonlarıyla ilgili çalışma yaptığını belirtti.
10 dakikada 4-5 kere ‘Harekat Yıldırım’ emri geldi
‘Harekat Yıldırım’ mesajı gelince komutanı Murat Koçak’ı aradığını söyleyen Yılmaz, “Komutanımızı aradım durumla ilgili bilgi verdim. Kendisini evinden araçla aldırmasını emretti. Karargaha geldiğinde mesajı kendisine ilettim. Daha sonra komutanımız odasına geçti. Ben gelen diğer mesajları da kendisine aktardım. O da benden bu mesajları incelememi istedi. Ben de mesajların birden fazla geldiğini görünce mükerrer olduğunu düşündüm. Çünkü 10 dakika 4-5 kere mesaj geldi. Ben mesajları kendimce dikkate almadım. İçeriğinde Valinin görevden alınması, TBMM’nin görevden alınması, siyasi partilerin kaldırılması bana doğru gelmedi. Zaten komutanımız da güvenlik tedbirleriyle ilgili görev almamızı emretti” ifadelerini kullandı.
Değiştirilen nöbetlerle ilgili olarak tatile çıkmasını gerekçe gösteren Yılmaz şunları belirtti: “Komutanımız Ali Lapanta'nın yanına 15 Temmuz'dan itibaren izin almak için gittim. Kendisi de bana bir başka komutanımızın izinden dönmesinin ardından tatile çıkmamın uygun olacağını söyledi. Bende 23 Temmuz’dan itibaren izin alacaktım ama 22 Temmuz nöbetimi yola yorgun çıkmamak için 15 Temmuz ile değiştirdim. Bunun dışındaki 17 Temmuzdaki nöbetimi 10 Temmuzla 25 Temmuz’daki nöbetimi de 3 Temmuz ile değiştirdim. Eğer istediğim tarihte izin alabilseydim o gece orada olmayacaktım”
Telefonunda Bylock programının kullanıldığının sorulması üzerine Yılmaz, “Ben öyle bir programı kullanmadım. İncelemenin yeninden yapılmasını istiyorum” dedi.
İl Jandarma Komutanı tanık olarak dinlendi
Olay gecesi Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın programlarına eşlik ettiğini söyleyen İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Çelik, yaşanan süreci anlattı: “22.00 sıralarında eve geldim. Nöbetçi amir bir mesaj geldiğini söyledi. Teyit edilmesini istedim. 15 dakika sonra mesajın Genelkurmay’dan geldiği yönünde teyit edildiğini öğrendim. Mesajın eve getirilmesini istedim. Valimiz Seyfettin Azizoğlu beni arayarak Polisevi’nde buluşalım dedi. Bunun üzerine mesajın Polisevi’ne getirilmesini istedim. Orada valimizle birlikte gelen mesaja baktık. Mesajın uyumsuz olduğunu anladım. Mesajda Yurtta Sulh Konseyi ibaresi yer alıyordu. Mesajdaki atama listesinde sıkıyönetim komutanı olarak Murat Koçak’ın ismini gördüm. Bunun FETÖ tarafından yapılan bir kalkışma olduğu kararına vardık. Validen izin alarak İl Jandarma Komutanlığına geçtim. Orada bana mesajların tekrar tekrar geldiğinin söylenmesi üzerine mesaj sisteminin kapatılmasını emrettim. Ayrıca harekat merkezine gelen telefonlara cevap verilmemesi hususunu ilettim. Bu sırada izinde olan Jandarma Bölge Komutanımız Ali Lapanta beni arayarak bana bağlı birliklerde bir sorun olup olmadığını sordu. Kendisine birliğimde herhangi bir sorun olmadığını söyledim. Daha sonra bana Jandarma Bölge Komutanlığını sorması üzerine bir bilgimin olmadığını ilettim. Kendisi de bana oraya gidip bakmamı emretti”
Personelin silahlı ve teçhizatlı mevzi aldığını gördüm
“Jandarma Bölge Komutanlığına sivil olarak gittim. Nizamiyeden girerken personelin silahlı ve teçhizatlı olarak mevzilendiğine şahit oldum. 60’ a yakın personel ve 3 servis aracı vardı. İçeriye girdiğimde Mustafa Koçak merdivenlerden inerek yanıma geldi. Kendisine MEBS komutanının nerede olduğunu sorunca bana sert bir üslupla ‘Ne yapacaksınız komutanım’ dedi. Kendisine Genelkurmaydan abuk subuk mesajlar geldiğini söyledim ve mesaj sisteminin kapatılmasını istedim. Bana ‘burayı kapatamayız’ diyerek sert tutumla cevap verdi. Ortam gerildiği için bu konuları odasında çay içerken konuşalım teklifini kabul ettim. Murat Koçak’ın odasına gittiğimizde oda kilitliydi ve daha sonra açıldı. İçeride Murat Yılmaz vardı. O esnada haberlerde bazı komutanların derdest edildiğini duyunca odaya girmekten vazgeçtim”
Emre uyulmamasını söyledim
“Karargahtan bahçeye inen merdivenlerdeyken buna uyulmamasını söyleyince Murat Koçak bana aynı mesajın Jandarma Genel Komutanlığından da geldiğini söyledi. Bahçeye çıktıktan sonra dağınık halde bulunan rütbeli personele bu emre uyulmamasını, bunun bir kalkışma olduğunu, başlarına iş açacağını telin ettim. Bahçedekileri uyarmaya devam ettim ve araçlardan birisine binen bazı askerler araçtan inmelerini ve araçların anahtarlarının toplatılmasını emrettim. Bu esnada Murat Koçak yine emrin uygulanması gerektiğini bana söyledi. Ben de bu emre uyarsa vatan haini olacağını söyledim”
“Biz zaten Valiyi görevden aldık”
“Jandarma Bölge Komutanlığı bahçesindeki personeli ikna ettiğimi emin olduktan sonra İl Jandarma Komutanlığına geçtik. Buradan üzerimize silah alarak tekrar Bölge Komutanlığına döndük. Murat Koçak’a Vali Bey’in toplantı yapacağını, kendisini de çağırdığını ilettim. Toplantıya katılmayacağını söyledikten sonra ‘Biz zaten valiyi görevden aldık’ dedi. Bunun üzerine kendisine ‘ne zaman’ ve ‘kim’ tarafından valinin görevden alındığının sormam üzerine ‘Siz emirlerimi okumadınız mı?’ dedi. Bu süreç içerisinde Binbaşı Mehmet Karaman da Koçak’ın yanındaydı. Koçak yanındaki Mehmet Karaman ile personele ‘Bu emri isteyen uygular istemeyen uygulamaz. Uygulamayanlar sonucuna katlanır’ diyerek karargaha çıktı. Ben de gelişmeleri Valiye ilettim”
“Askeri savcılığa bildirdim”
Kalkışmaya destek veren veya engellemeye çalışmayan 4 personelle ilgili askeri savcılığa bilgi ileterek haklarında gözaltı kararı verilmesini istedim. Daha sonra bir hakim üsteğmen beni arayarak ilgili işlemlerle ilgili olarak, ‘Derhal geleceksin. Sen kanun kitap bilmiyor musun? Sana gelmeni emrediyorum’ dedi. Durumu Jandarma Bölge Komutanımıza sürekli olarak telefonda ilettim”
“20.15’de İstihbari olarak bunu biliyordum”
Sanık avukatının ‘Bunun bir kalkışma olduğunu nasıl anladınız? Ya da FETÖ ile ilgili olduğuna nasıl karar kıldınız’ sorusuna Mustafa Çelik, “20.15’de Ankara’daki istihbari kaynaklarımdan şahsen öğrendim” dedi.
Duruşma sanıklarının tutukluluk hallerini devam etmesi kararıyla 23 Aralık tarihine ertelendi.

Erzurum’da çocukların kızak ve misket keyfi

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’da kar yağışı sonrası etkili olan soğuk hava, ara sokak ve caddelerin adeta buz pistine dönüşmesine neden oldu. Çocuklar, buz pistine dönüşen sokak aralarında düşe kalka kızak kayıp misket oynayarak karı eğlenceye dönüştürüyor.

Yakutiye ilçesi Dağ Mahallesinde kızakla kayan çocuklar gönüllerince eğlendi. Kızakla kaymanın keyifli olduğunu söyleyen çocuklar, "Kış mevsimini çok seviyoruz. Kızak kayarak eğleniyoruz. Erzurum’da kışın en iyi oyun kızak kaymak" dedi. Kızak kaymanın yanı sıra kar üzerinde misket de oynayarak vakit geçiren çocuklar soğuk havaya aldırış etmiyor. Öte yandan Doğu Anadolu Bölgesinde soğuk hava etkisini sürdürürken bölgede en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 25 dereceyle Ardahan'da ölçüldü.
Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, bugün bölge genelinde havanın az bulutlu ve açık geçmesi bekleniyor. Soğuk havanın özellikle sabah saatlerinde etkili olduğu bölgede, gece saatlerinde buzlanma ve don, yer yer sis oluşması öngörülüyor. Sıcaklıklarda önemli bir değişiklik beklenmeyen bölgede rüzgar, değişik yönlerden hafif kuvvette esecek.
Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Ardahan'da 25, Kars'ta 16, Ağrı'da 14, Erzurum'da 15, Iğdır'da 8 ve Erzincan'da 6 derece olarak kaydedildi. Kar kalınlığı Ardahan'da 13 santimetre olarak ölçüldü.

EYOF’a katılacak ülkelerin kafile başkanlarına bilgilendirme yapıldı

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’da şubat ayında düzenlenecek olan Avrupa Gençlik Kış Spor Oyunları Festivali’ne (EYOF) katılacak olan ülkelerin kafile başkanlarına oyunlarla ilgili bilgilendirme yapıldı.

Palandöken’de bir otelde yapılan kafile başkanları bilgilendirme toplantısına Vali Seyfettin Azizoğlu, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, Gençlik Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kamuran Özden, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, EYOF Koordinasyon Başkanı Liney Halldorsdottir, Ülkelerin Kafile Başkanları ve davetliler katıldı. Bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasını yapan Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan, “Hem ülkemiz hem de Erzurum spor faaliyetleri açısından son zamanlarda önemli spor tecrübeleri kazanmış olmasına rağmen iş EYOF olunca iş gençlik organizasyonu olunca farklı bir heyecan yaşıyoruz. Şubat ayında yaklaşık 10 gün misafirimiz olacak gençlerimizin aileleri şuna emin olsunlar ki bu organizasyon en aileleri kadar ilgi ve sevgi göreceklerdir” dedi.
EYOF’un Erzurum’da düzenlenen 2’nci büyük spor organizasyonu olduğunu hatırlatan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “EYOF şehrimizde düzenlenen ikinci büyük spor organizasyonumuzdur. Burada misafir edeceğimiz sporcularımız ve onların yöneticilerine Erzurum’da güzel bir ev sahipliği yapacağız. Erzurum ülkemizi doğusunda yer alan kadim bir turizm şehridir. Kış turizmin ana merkezlerinden birisidir. Şehrimizde birçok ülkede olmayan spor faaliyetlere sahibiz” diye konuştu.
Bütün gençlerin ellerinden tutacağını ifade eden Gençlik Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kamuran Özden, ”Şubat ayında biz gençlerimizle bütün hazırlığımızı yaparak gençlerimizin ellerinden tutarak sizleri şehrimize bekliyoruz. Gençlerinizin ellerinden tutup biz gençlerimizle hazır bir şekilde şubat ayında inşallah güzel bir hafta geçireceğiz” ifadelerini kullandı.
EYOF ile dünya kardeşliğine katkı sağlayacaklarını belirten Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, “Bu güzel ülkenin güzel şehrinde şubat ayında çok güzel bir organizasyon yapılacak. Hem Avrupa’dan hem de Türkiye’den katılan arkadaşlarımız çok güzel çalışmalar yaptılar. İnanıyorum ki bu olimpiyatın sonunda Erzurum’dan güzel duygularla ayrılacaklar. Dünyada oluşan kardeşliğin ve barışın böyle güzel organizasyonlardan geçtiğine inanıyorum. Bu organizasyonla da dünya kardeşliğine katkı sağlayacağımıza inanıyorum” şeklinde konuştu.
Yapılan protokol konuşmalarının ardından toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

Palandöken Belediyesi, öğretmenler onuruna yemek verdi

ERZURUM (erzurummedya) - Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Palandöken’deki öğretmenlere özel bir yemek daveti verdi.

Başkan Bulutlar, “ 2023 Hedefinde Türkiye dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer alacaksa bunda siz değerli öğretmenlerimizin payı büyük olacaktır” diyerek öğretmenlerin gelecek nesilleri nakış nakış işleyerek hazırladıklarını ifade etti. Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar’ın ev sahipliğinde bir Restoranda düzenlenen yemeğe İlçe de görev yapan öğretmenler ve idareciler katıldı. Yemeğe, Ak Parti İlçe Teşkilattan Sorumlu Başkan Ahmet Sağlam, Ak Parti İlçe Sosyal İşler Başkanı Turhan Dinler, Ak Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Saniye Tokce, ilçe yönetim kurulu üyeleri, Belediye Başkan Yardımcısı Zafer Bülent Engin, eğitim camiasından çok sayıda idareci ve öğretmen katıldı.
Başkan Bulutlar, ”Öğretmenlerimize paha biçilemez”
Öğretmenler onuruna verdiği yemekte kısa bir selamlama konuşması yapan Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, “Palandöken Belediyesi olarak bu kutsal mesleği ifa eden tüm öğretmenlerimizle, bu özel günlerinde bir araya gelerek onların sevincine ortak olmak ve Öğretmenler Gününde sizlerle beraber olmak istedik. Değerli öğretmenlerimiz, bizler iki günü bir geçen ziyandadır anlayışıyla hareket ettiğimiz için öğrenmeyi ve öğretmeyi önemsiyoruz. Tam da bu yüzden öğretmenlerimiz bizim için paha biçilmez bir önemdedir. Biliyoruz ki öğretmenlik fedakârlık isteyen, erdemli bir görev. Yurdun çeşitli yerlerinde görev ifa eden birçok öğretmenimizin, çocuklarımızı hayata hazırlamak için tıpkı kahramanlar gibi uğruna savaş verdiği bir ideali var. Bu sebepten dolayı bizim için öğretmenlerimiz, en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı, yetenekleri ve becerileri doğrultusunda hayata hazırlayan bir değerdir. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine çıkmamızda öğretmenlerimizin payı büyük olacaktır. Çünkü ülkemizin sahip olduğu en büyük değerimiz ve zenginlik kaynağımız sahip olduğumuz genç ve dinamik nüfustur. İnşallah 2023 Hedefine de ülkemiz gelişmiş ülkeler arasın da yer alacaksa bu siz değerli öğretmenlerimizin payı büyük olacaktır. Palandöken Belediyesi olarak eğitimi önemsediğimiz için, okullarımıza yönelik birçok hizmeti gerçekleştiriyoruz. Bundan sonra da her zaman okullarımızın ve öğretmenlerimizin ihtiyaçları noktasında onların yanında olacağımızı ifade etmek isterim. Bu duygu ve düşüncelerle, davetimizi kırmayarak bu yemeğimizi onurlandıran siz değerli öğretmenlerimiz ve ailelerinin her birine ayrı ayrı teşekkür ediyor, görevini icra ederken hakka yürümüş olan şehit öğretmenlerimizi rahmetle ve saygıyla anıyor, hepinize saygılar sunuyorum.” dedi.
24 Kasım öğretmenler günü nedeniyle onurlarına verilen yemeğe katılan öğretmenler ise, yemeği düzenleyerek güzel ve anlamlı bir jestte bulunan Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar’a teşekkür ettiler.

Erzurum şehidini tekbirlerle son yolculuğuna uğurlandı

ERZURUM (erzurummedya) - Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler tarafından askeri üs bölgesine yapılan saldırıda terhisine 50 gün kala şehit düşen Erzurumlu Piyade Tankçı Er Oğuzhan Karaca, son yolculuğuna uğurlandı.

Şemdinli'de önceki gün saat 15.30 sıralarında PKK'lı teröristler tarafından askeri üsse doçka ile saldırı düzenlendi. Saldırı sırasında konteyner içerisinde bulunan 20 yaşındaki Piyade Tankçı Er Oğuzhan Karaca ağır yaralandı. Bölgede operasyonlar yapılırken, ağır yaralanan Er Oğuzhan Karaca kaldırıldığı hastanede şehit düştü.
Şehit Piyade Tankçı Er Oğuzhan Karaca için memleketi Erzurum'da Narmanlı Camii'nde Cuma namazını müteakip cenaze töreni düzenlendi. Törene Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, askeri erkan, şehidin yakınları ve çok sayıda Erzurumlu katıldı.
Şehidin anne ve babası naaşa sarılarak uzun süre gözyaşı döktü.

Erzurum’da 'Kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için uluslararası mücadele ve dayanışma günü' etkinlikleri

ERZURUM (erzurummedya) - Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi tarafından 25 Kasım 'Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü' nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Erzurum’da Palerium AVM’de düzenlenen etkinliğe Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Cemil İlbaş, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi Müdürü Şeyma Bingöl, Kadın Konuk Evi Müdürü Şükran Göktaş, Kadın Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve davetliler katıldı.
İlbaş, burada yaptığı açıklamada, kadının toplumdaki önemine değinerek, şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını ifade etti.
İlbaş, kadınların toplumda önemli rolleri olduğunu belirterek, ‘’Kadına şiddet konusunda hepimiz duyarlı olmalıyız. Kadın annedir, anneannedir, kadın teyzedir, kadın haladır. Kadın abladır, kardeştir. Hepimiz bu gerçeğe uygun hareket etmeliyiz’’ dedi.
Bingöl ise Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günün tarihçesine değinerek, böylesine anlamı bir günde farkındalık oluşturmak adına farklı etkinlikler düzenlediklerini ifade etti.
Bingöl açıklamasını şöyle sürdürdü; ‘’Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı toplumda farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edilen gündür. Türkiye, Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi'ne imza atan ve parlamentosunda ilk onaylayan ülke olmuştur. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızdan 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile devletimizin kadınlara sahip çıktığı bir kez daha anlaşılmaktadır. Kadının Statüsü kapsamındaki hizmetlerimizin temel amacı; kadının insan haklarının korunması ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak, kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasal yaşamdaki konumlarını güçlendirmek, hak, fırsat ve imkanlardan eşit biçimde yararlanmalarını sağlamaktır. Kadına Yönelik Hizmet Çeşitlerimiz; Kadın Konukevi aracılığıyla sunulan Koruma, bakım ve Eğitim Hizmeti, ŞÖNİM aracılığıyla Önleyici ve Tedbir Kararı İzlemesi, Aile ve Boşanma Süreci Danışmanlığı Hizmeti ve Eğitim Programlarıdır. Erzurum’da kurulan kadınlara yönelik Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi, doğuda ilk kurulan merkez olma özelliğini taşımaktadır. ŞÖNİM, Şiddetin önlenmesi ile koruyucu önleyici ve önleyici tedbirlerin etkin olarak uygulanmasına yönelik destek ve izleme hizmetlerinin verildiği, yedi gün yirmi dört saat çalışmaların yürütüldüğü kuruluşumuzdur. Hizmetleri üç başlıkta toplarsak; Şiddetin önlenmesi ve tedbir kararlarının izlenmesi Şiddet mağduru kişilere yönelik hizmetler, Şiddeti uygulayan kişilere karşı tedbirler olarak özetleyebiliriz. 6284 sayılı Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında Erzurum’da kadın konuk evlerine 2011 ve 2016 yılları arasında kayıtlı kadın sayısı bin 192 dir. Şu an kadın konuk evinde 3 çocuk 10 kadın bulunmaktadır. Hakkında önleyici tedbir kararı verilen kadın sayısı ise 2016 yılında 984’dür. Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak kadınlarımızın mesleki eğitime devam etmeleri için bir yılda 30 program yapmış bulunmaktayız’’
KADIN DAYANIŞMASINI ÖNEMSİYORUZ
Kadın dayanışmasının önemine değinen Bingöl, ‘’ Bu günde kadınlar toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, ataerkil toplumsal şiddete, aile içi şiddete, savaşa, ırkçılığa karşı; kadın dayanışmasını öngörüyor ve seslerini yükseltiyorlar. Dünyanın her yerinde kadına şiddet, üzerinde önemle durulması gereken bir sorun olduğundan dolayı bizlerin de bu konuda üzerimize düşen görevi hassasiyetle yerine getirmemiz gerekmektedir. Kadınlarına sahip çıkmayan, onlara değer vermeyip şiddete maruz bırakan kişiler en değerli varlıklarımız olan annelerimizin manevi değerlerini yok saymış olmaktadırlar. Dünya kadınları için kabul edilen bu günde kadınlarımıza sahip çıkmamız gerektiğini bir kez daha hatırlamamız ve unutmamamız temennisiyle, "Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Ve Uluslararası Dayanışma Günü" tüm kadınlarımız için kutlu olsun’ ’dedi.
Konuşmaların ardından şiddete maruz kalan kadınların el emeği göz nuru dökerek yaptıkları el işlerini satışa sunuldu. Kadınlar ayrıca ellerini boyaya batırıp farkındalık yaratmak için beyaz perdeye basıp el izlerin bıraktı.

TFF 2.lig Beyaz Grupta BB Erzurumspor  Hacettepe Spor deplasmanına gidiyor

ERZURUM (erzurummedya)-Geçtiğimiz hafta Anadolu Üsküdar 1908 Spor karşısında BB Erzurumspor’un arzulu ve istekli oyun 3-1 lik farklı skor elde etmesinin hemen ardından Pazar günü Hacettepe Spor ile yapacağı maçın hazırlıkları başladı.

Ankara'da üst üste oynayacağı maçlar ile liderlik koltuğunu hedefleyen BB Erzurumspor kalan 4 maçının üçünü deplasmanda oynayacak.

 

CEBECİ İNÖNÜ - ANKARA
27.11.2016 - 13:30

MAÇIN HAKEMLERİ
CANER AK(Hakem)
ASKER AÇIKGÖZ(1. Yardımcı Hakem)
İLKER KARACİĞER(2. Yardımcı Hakem)
MEHMET SALDIRANER(Dördüncü Hakem)

ABD’li öğretmen Erzurum’da sergi açtı
- Atatürk Üniversitesinin 60’ıncı yılına özel 60 resimlik sergi

ERZURUM (erzurummedya) - Bilkent Erzurum Laboratuvar Lisesi Resim Sanat Öğretmeni ABD’li Paul Breuer, Atatürk Üniversitesinin kuruluşunun 60’ıncı yılı kutlamaları çerçevesinde 60 resimlik sergi açtı.

Atatürk Üniversitesinin kuruluşunun 60’ıncı yılı kutlamalarına katkıda bulunmak isteyen Bilkent Erzurum Laboratuvar Lisesi Resim Sanat Öğretmeni ABD’li Paul Breuer, 60 resimden oluşan özel sergisini Atatürk Üniversitesi Kültür Salonunda açtı. Genellikle metal baskı sanatının kullanıldığı resimler Kültür Salonunda 3 hafta boyunca sergilenecek. Baskılama tekniği ile yapılan resimlerin bir aylık çalışmanın sonucu olarak ortaya çıktığı öğrenildi.
Edebiyat Öğretmeni Rukiye Seryanoğlu serginin Atatürk Üniversitesinin kuruluşunun 60’ıncı yılına özel açıldığını söyleyerek, "Erzurum Atatürk Üniversitesinin 60’ıncı yılı kutlamaları çerçevesinde resim öğretmenimiz Paul de bir katkıda bulunmak istedi. Aslında bunun başlangıcı bir velimizin sayesinde oldu. Paul baskılama tekniği ile çalışmalar yapıyor. Bundan dolayı bir resmin oluşması için bir ay gibi bir süre gerekiyor. Ayrıca aynı nesneyi farklı renklerde baskılama tekniği ile oluşturuyor. Serginin amacı ise Atatürk Üniversitesinin 60’ıncı yılına özel olarak yapılmasıdır" dedi.


- Atatürk Üniversitesinin 60’ıncı yılına özel 60 resimlik sergi

ERZURUM (İHA) - Bilkent Erzurum Laboratuvar Lisesi Resim Sanat Öğretmeni ABD’li Paul Breuer, Atatürk Üniversitesinin kuruluşunun 60’ıncı yılı kutlamaları çerçevesinde 60 resimlik sergi açtı.
Atatürk Üniversitesinin kuruluşunun 60’ıncı yılı kutlamalarına katkıda bulunmak isteyen Bilkent Erzurum Laboratuvar Lisesi Resim Sanat Öğretmeni ABD’li Paul Breuer, 60 resimden oluşan özel sergisini Atatürk Üniversitesi Kültür Salonunda açtı. Genellikle metal baskı sanatının kullanıldığı resimler Kültür Salonunda 3 hafta boyunca sergilenecek. Baskılama tekniği ile yapılan resimlerin bir aylık çalışmanın sonucu olarak ortaya çıktığı öğrenildi.
Edebiyat Öğretmeni Rukiye Seryanoğlu serginin Atatürk Üniversitesinin kuruluşunun 60’ıncı yılına özel açıldığını söyleyerek, "Erzurum Atatürk Üniversitesinin 60’ıncı yılı kutlamaları çerçevesinde resim öğretmenimiz Paul de bir katkıda bulunmak istedi. Aslında bunun başlangıcı bir velimizin sayesinde oldu. Paul baskılama tekniği ile çalışmalar yapıyor. Bundan dolayı bir resmin oluşması için bir ay gibi bir süre gerekiyor. Ayrıca aynı nesneyi farklı renklerde baskılama tekniği ile oluşturuyor. Serginin amacı ise Atatürk Üniversitesinin 60’ıncı yılına özel olarak yapılmasıdır" dedi.

Demirhan; “Federasyon'dan kulüplere destek verilmesini bekliyoruz”

ERZURUM (erzurummedya) - TFF tarafından Riva'da düzenlen çalıştaya katılan BB Erzurumspor Kulüp Başkanı Av Ali Demirhan, alt liglerin adaletli temsil edilmediğini ifade ederek, kulüplere destek sağlanmasını talebinde bulundu.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, futbolumuzun geleceği için hazırlanan projeleri aktardığı ve katılımcıların katkısıyla ortaya yeni projeler çıkarmak amacıyla başlattığı Futbol Buluşmalarının kulüpler etabında, Spor Toto 2.Lig ve Spor Toto 3.Lig'de yer alan kulüplerin başkanları ile bir araya geldi.
Kulüplerin alt geliri ile ilgili yapılan çalıştayda söz alan BB Erzurumspor Kulüp Başkanı Av. Ali Demirhan, "Ben Erzurumspor Kulübü Başkanı olarak alt gelirlerin kulüplere adaletli ve adil bir şekilde dağıtılmasını talep ediyorum. Ülkemizde liglerin sadece dört kulüplerle sınırlandırılmaması adına diğer kulüplerimize de bir nebze de olsun destek verilmesini bekliyoruz” dedi
TERİM; “ERZURUMSPOR'A BAŞARILAR DİLİYORUM"
Toplantının bitiminde BB Erzurumspor Kulüp Başkanı Av Ali Demirhan ile görüşen Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, "Erzurum'un benim için ayrı yeri var. Sayın Demirhan, Erzurumspor'a başarılar diliyorum” diyerek hatıra fotoğrafı çektirdi.

Termalspor’un evinde bileği bükülmüyor

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’un ve Doğu Anadolu Bölgesi’nin Hentbol Erkekler Süper Ligi’ndeki gururu Aziziye Belediyesi Termalspor Kulübü ligin 8. haftasında karşılaştığı Amasya Taşova YİBO’yu da farklı geçti.

Aziziye Spor Salonu’nda oynanan karşılaşmaya iyi başlayan Termalspor, ilk yarıyı 18-8 önde kapatırken, karşılaşmayı da 37-26 kazandı. Sekiz haftası geride kalan ligde Termalspor, 12 puanla üçüncü sıradaki yerini korudu.
Termalspor’un golleri, Stanislav 5, Ersin 4, Mert 4, Yurii 4, Andrey 3, İbrahim Furkan 3, Sergii 3, Emre 3, Eduard 2, Dmitrii 2, Mukolo 2, Elmir 1 ve Mustafa 1’dan gelirken, konuk ekipte Çetin Çelik ve Ekrem Tüfekçidere 6’şar golle en skorer isim oldular. Sahasında yenilgi yüzü görmeyen Termalspor, Amasya Taşova YİBO’yu da farklı geçerek galibiyet serisini sürdürdü.
FENERBAHÇE TARAFTARLARINDAN TERMALSPOR’A DESTEK
Karşılaşmayı Aziziye Belediye Başkanı ve Termalspor Onursal Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, Başkan Yardımcısı Halil Özcan ve Kulüp Başkanı Abdullah Gülakar, konuk ekip yöneticileriyle birlikte izlediler. Kalabalık bir taraftar topluluğu karşılaşmayı izlerken, Erzurum ve Atatürk Üniversitesi Genç Fenerbahçeliler grubunun da maç boyunca Termalspor’u desteklemeleri takdir topladı. Maç sonunda sahaya inen genç taraftarlar, Başkan Orhan ve diğer yöneticilerle fotoğraf çektirmeyi ihmal etmediler.
OTMAN: BAŞARIYA AÇ VE İNANMIŞ BİR EKİBİZ
Termalspor’un genç antrenörü Berkan Otman, başarıya aç ve inanmış bir ekiple yola çıktıklarını ifade ederek, “8 haftası geride kalan ligde hedefimize emin adımlarla yürüyoruz. Ligin yeni bir ekibi olmamıza rağmen, oyuncularımın ortaya koyduğu performans ve taraftarımızın desteği bizi ziyadesiyle mutlu ediyor. Evimizde oynadığımız tüm maçları kazanırken, iki deplasman mağlubiyetimiz bulunuyor. Lig sonunda hedeflediğimiz yerde olacağımıza inanıyor, bu doğrultuda çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.
GÜLAKAR: TERMALSPOR’U BİR AVRUPA MARKASI YAPACAĞIZ
Termalspor Başkanı Abdullah Gülakar da, Erzurum ve Doğu’yu hentbolda temsil eden bir marka oluşturduklarına işaret etti. Mazisi üç yıla dayanan ekibinin elde ettiği başarılarla artık hentbolda bir marka haline geldiğine vurgu yapan Başkan Gülakar, “Hedefimiz bir Türkiye markası haline gelen Termalspor’u bu sezondan itibaren bir Avrupa markası haline getirmektir. Kaliteli ve güçlü bir ekibimiz var. Sekiz haftası geride kalan ligde aldığımız sonuçlar bunun ispatıdır. İnşallah sezon sonunda da istediğimiz, arzuladığımız ve hedeflediğimiz yerde ligi bitirecek, Avrupa‘da boy gösterecek bir ekip olacağız.” ifadelerini kullandı.
Termalspor haftasonu Konya Selçuklu Belediyespor ile deplasmanda karşılaşacak.

İsmini sorduğu öğrenciden 'Fethullah' cevabını alan rektör: "Hemen babana söyle adını değiştirsin"
- Rektör Prof. Dr. Çomaklı, kardeş okul seçilen Yarımca İlköğretim okuluna ziyarette bulundu

ERZURUM (erzurummedya) - 24 Kasım Öğretmenler Günü münasebetiyle kardeş okul seçilen Yarımca İlkokulunu ziyaret eden Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, adını sorduğunu öğrenciden Fethullah cevabını alınca, "Hemen babana söyle bu ismi senden kaldırtsın" dedi.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı 24 Kasım Öğretenler Günü dolayısıyla kardeş okul seçilen Aziziye ilçesindeki Yarımca İlkokulunu ziyaret etti. Öğrencilerle yakından ilgilenen Rektör Çomaklı tek tek sohbet ederek çeşitli hediyeler dağıttı. Yarımca İlkokulunda öğretmenlik yapan ve Atatürk Üniversitesinden mezun olan Mesut Dövenci, Rektör Prof. Dr. Çomaklıya okul ve öğrencilerle ilgili bilgiler verdi. Okulun ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, "Yarımca İlköğretim okuluna elimizden geldiği kadar bilgisayar yardımı yapalım" dedi. Prof. Dr. Çomaklı, öğrencilerle tek tek ilgilendikten sonra okulun öğretmeni Mesut Dövenciye’de çeşitli hediyeler vererek 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladı.

Rektör Çomaklıdan 'Fethullah' ismine tepki
Öğrencilerle tek tek ilgilenen Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı bir öğrencinin adını sordu. Öğrencinin ismine 'Fethullah' demesi üzerine Rektör Çomaklı isme tepki göstererek, "Hemen babana söyle bu ismi senden kaldırtsın" dedi.

"Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü kutlu olsun"
Tüm öğretmenlerin Öğretmenler Günü'nü kutlayan Rektör Çomaklı, "Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Gününü kutluyorum. Bu vesile ile bizim Üniversitemizden mezun olan Mesut hocamızın okulunu ziyaret ettik. Çok mutlu oldum. Çocuklarımızla beraber olduk. Gerçekten ciddi bir efor sarf ediyor hocamız 4 sınıf ile ilgilenerek. Bundan dolayı hocamızı tebrik ediyorum" şeklinde konuştu.
Yarımca İlkokulu Öğretmeni Mesut Dövenci de, Rektör Çomaklı’nın ziyaretinden memnun kaldıklarını söyleyerek teşekkür etti.

Erzurum “EYOF 2017”ye hazırlanıyor

ERZURUM (erzurummedya) - Bugüne kadar birbirinden önemli uluslararası spor organizasyonlarına ev sahipliği yapan Erzurum’ da 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali için hummalı bir hazırlık sürüyor.

11-18 Şubat 2017 tarihlerinde bin 500'e yakın katılımcıyla düzenlenecek oyunlar için yürütülen hazırlık çalışmalarında sona gelinirken, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Bakanlık merkez binasında EYOF 2017 Erzurum Hazırlık Düzenleme Kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Bakan Çağatay Kılıç, HDK üyeleriyle oyunlarla ilgili genel çalışmaları değerlendirdi.
Oyunlarda yer alacak ülkelerin kafile başkanları ise 24-27 Kasım tarihlerinde Erzurum’a gelerek son çalışmaları yerinde görecek. EYOF 2017 Erzurum Organizasyon Komitesi Direktörleri, EOC Koordinasyon Komisyon Üyeleriyle birlikte kafile başkanlarına hazırlıklarla ilgili bir sunum yapacak.
Test yarışları Aralık ayında yapılacak
9 farklı branşta (alp disiplini, biatlon, kayaklı koşu, curling, artistik patinaj, buz hokeyi, sürat pateni, kayakla atlama, snowboard) düzenlenecek oyunlara ev sahipliği yapacak tesisler büyük oranda hazır hale getirildi. Tesislerin oyunlar öncesinde son durumunu değerlendirmek amacıyla, Aralık ayı içerisinde test yarışları yapılacak.
Oyunlarda 600 gönüllü görev alacak
Erzurum 2017 Avrupa Gençlik Olimpik Kış Festivali’nde görev alacak 600 gönüllü, bu büyük organizasyon öncesinde eğitim çalışmalarına başladı. Gönüllüler, görev alacakları alanlardaki eğitimlerle birlikte oyunlara hazırlanacak. Oyunlarda ayrıca 400 teknik görevli de yer alacak.

Şehidin cenazesi Erzurum’a getirildi

ERZURUM (erzurummedya) - Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde dün PKK'lı teröristler tarafından askeri üs bölgesine yapılan saldırıda şehit olan Erzurumlu Piyade Tankçı Er Oğuzhan Karaca’nın cenazesi memleketine getirildi.

Şemdinli'de Derecik beldesi Kilit Tepe askeri üs bölgesine terör örgütü PKK tarafından dün akşam saatlerinde saldırı düzenlendi. Saldırıda ağır yaralanan Piyade Tankçı Er Oğuzhan Karaca, kaldırıldığı Yüksekova Devlet Hastanesinde şehit oldu. Teröristlerin yakalanması için bölgede hava destekli operasyon başlatıldı.
Erzurumlu şehidin acı haberi dün Erzurum Şükrüpaşa semtindeki ailesine askeri yetkililer tarafından ulaştırıldı. Oğuzhan Karaca'nın Melek-Cihan Karaca çiftinin 3 çocuğundan en büyüğü olduğu belirtildi. Şehidin cenazesi Van'da bugün sabah saatlerinde yapılan törenin ardından memleketi Erzurum'a gönderildi. Şehidin naaşı Maraşal Fevzi Çakmak Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.
Şehidin cenazesi yarın Cuma namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Kars Kapı Şehitliğinde toprağa verilecek.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler tarafından üs bölgesine yapılan saldırı sonucu şehit düşen Erzurumlu Piyade Tankçı Er Oğuzhan Karaca'nın facebook paylaşımları yürekleri sızlattı.

Terhisine 50 gün kala şehit olan Oğuzhan Karaca'nın Uzundere nüfusuna kayıtlı ve Sanayi'de Kaporta ustası olarak çalıştığı öğrenildi. Düğün hazırlığı yapan Oğuzhan'ın nişanlısının ismini mermilerle yazıp çekildiği fotoğraf fecabookta yer aldı.

İşte O Fotoğraf Ve Paylaşımlar

 

 

 

Vali Azizoğlu’ndan ‘Öğretmenler Günü’ mesajı

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, 24 Kasım Öğretmenler Günü ile ilgili bir mesaj yayınlayarak öğretmenleri tebrik etti.

Vali Seyfettin Azizoğlu, yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: “Bugün, ülkemizin geleceği olan çocuklarımızı geleceğe hazırlayan” öğretmenlerimizin en seçkin günleri olan ”Öğretmenler Günü” dür. Bu özel günün, tüm öğretmenlerimize, eğitim camiamıza ve yurttaşlarımıza kutlu olmasını diliyorum. Ülkemizde ilk defa 1981 yılında kutlanan bu anlamlı günün 35. yılını, Atatürk’ün Okuma-Yazma seferberliğini başlattığı 24 Kasım 1928’in de, 88 inci yılını kutluyoruz. Toplumumuzda öğretmenlik mesleğinin çok seçkin ve özel bir önemi bulunmaktadır. Bu öneme binaen, öğretmenlerimize hak ettikleri önemin ve değerin verilmesi gerekmektedir. Türk toplumunda, öğretmen hakkı, ana-baba hakkıyla bir tutulmuş ve kutsal sayılmıştır. Çünkü öğrencilerini geleceğe hazırlayan öğretmen, öğrencilerinin gözünde ana ve baba kadar değerlidir, kutsaldır. Tabi ki, her nimetin bir külfeti vardır kaidesince bu durum öğretmenlerimize, çok özel ve büyük bir sorumluluk da yüklemektedir. Bu sorumluluk; geleceğimizin bizatihi kendisi olan çocuklarımızı en iyi şekilde ve çağdaş donanımlarla bezerken, en zor koşullarda dahi, ülkesine ve milletine olan bağlılık ve hizmet anlayışından kopmadan, erdemli, hoşgörü sahibi, demokratik, laik ve insani değerlere bağlı, sorgulayıcı ve araştırmayı ilke edinmiş bireyler olarak, hayata hazırlamayı gerektirmektedir. Bu vesileyle, başta Başöğretmenimiz Atatürk olmak üzere, bugün aramızda olmayan tüm öğretmenlerimizi rahmetle ve minnetle anıyor, tüm öğretmenlerimizin “Öğretmenler Günü ”nü, içtenlikle kutluyor ve aile bireyleriyle birlikte, sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yaşam diliyorum.”

Halk günü toplantısında çocuk tartışması
- Erzurum Vali Vekili Helvacı: "Baba olmak demek çocuk doğurtup sokağa salmak değil"
- Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Şermin Zil:
- "Her yıl çocuk yaptı, anne zayıflıktan ölecek"

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Valiliğince düzenlenen ‘Halk Günü’ toplantısına katılarak yetiştirme yurduna alınan 8 çocuğunu isteyen Cemil Bilmez ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili arasında tartışma yaşandı.

Vali Vekili Ahmet Naci Helvacı ise, "Baba olmak demek çocuk doğurtup sokağa salmak değil" diyerek Bilmez'e tepki gösterdi.
Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu tarafından başlatılan ve iki hafta arayla Çarşamba günleri yapılan ‘Halk Günü’ toplantısında gergin anlar yaşandı. Erzurum’un Palandöken ilçesi Kümeevler’de çobanlık yaparak geçimini sağlamaya çalışan 51 yaşındaki 9 çocuk babası Cemil Bilmez, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından Nenehatun Çocuk Yetiştirme Yurduna alınan 8 çocuğunu geri istedi. Bu esnada konuyla ilgili bilgi almak isteyen Vali Vekili Ahmet Naci Helvacı, sözü Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Şermin Zil’e verdi.

"Her yıl çocuk yaptı, anne zayıflıktan ölecek"
Ailenin durumuyla ilgili Vali Vekiline bilgi aktaran Zil, "Onun evine ikili ilişkilerim sayesinde haftada iki defa evini ve çocuklarını temizlemek için bayan görevlendirdim. Ama yaptığımız bütün çabalara rağmen Cemil Bey her sene bir evlat daha dünyaya getirmeye devam etti. Biz onu tanıdığımızda 4 tane çocuğu vardı. Çok bakımsız ve pislik içerisinde bir evdeydi. Ama Cemil Bey bizim söylediğimiz hiçbir şeyi kabul etmedi. Her yıl bir çocuk yapmaya devam etti. Çocuk sayısı 9 oldu. Hanımefendiyi görseniz zayıflıktan ölmek üzere anneler. Çocuklar inanılmaz derece bakımsız bir durumdalar. Alıyoruz yetiştirme yurdumuza bu defa Cemil bey gidebileceği her yere gidiyor. Her gün bizim kuruma geliyor. Daha fazla açık seçik konuşmayayım Cemil beyi utandırmak istemiyorum" dedi.

"Bir baba olmak demek çocuk doğurtup ondan sonra sokağa salmak değildir"
Baba Cemil Bilmez’e kızan Vali Vekili Helvacı, "Bir baba olmak demek çocuk doğurtup ondan sonra sokağa salmak değildir. Bunun ötesinde başka bir ikili tartışmaya girmenin anlamı yok. Konu kapanmıştır" diyerek tepki gösterdi.

"Ben o çocuklarla yakarım kendimi"
Bunun üzerine "Ben o çocuklarla yakarım kendimi" diyerek toplantıyı terk etmek isteyen baba Bilmez, ayağa kalkarak Şermin Zil’e tepki gösterince Vali Vekili Ahmet Naci Helvacı, "Sakın tehdit etmesine izin vermeyin. Olay bitmiştir, devlet sahip çıkmıştır" dedi. Tartışmanın ardından Cemil Bilmez salondan çıkarıldı.

Çat ilçe kütüphanesi açıldı
- Alkışlar Kaymakam Pektaş’a

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’un Çat İlçe Kaymakamlığı tarafından yaptırılan kütüphanenin töreninde konuşan Vali Seyfettin Azizoğlu, “Bina yaparız, inşaatlar yaparız, ama geleceğimizi yetiştireceğimiz kurumlar her şeyin üstündedir.

Bizim görevimiz gelecekte çocuklarımıza mutlu, huzurlu, kalkınmış bir Erzurum bırakmaktır” dedi.
Erzurum’un Çat ilçesinde Anadolu imam Hatip Lisesi’nin yanına Çat Kaymakamlığı tarafından yapılan kütüphanenin açılışı yapıldı. 3 katta oluşan ve içerisinde 10 bin kitabın bulunduğu kütüphane, gençlerin bilgiye ulaşmasında büyük bir eksiği gidermiş olacak.
İlçede yapılan açılışa Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Çat Kaymakamı Ramazan Pektaş, Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç, Erzurum il Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, kurum yetkilileri ve STK temsilcileri katıldı.
En büyük yatırım insana
Program öncesinde kısa bir konuşma yapan Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, kış ayında olmamıza rağmen Çat’ta güneşli güzel bir gün yaşandığını söyledi. Verilen desteğin her şeyin üzerinde olduğunu söyleyen Vali Azizoğlu, “İnsanlarımızı ışığa kavuşturacak, insanlarımızı geleceğe hazırlayacak bilgi ve görgüyle donatacak bir kütüphanenin açılışını şahitlik ediyoruz. Bu bilgi kaynağını ilçemize kazandıran Kaymakamımıza teşekkür ediyorum. Bina yaparız, inşaat yaparız ama geleceğimizi yetiştireceğimiz insanlarımız her şeyin üstündedir. Bu konuda Çat’taki vatandaşlarımız ve kaymakamlığımızın katkı sağlaması, destek vermesi, her türlü taktirin üzerindedir. Gelecekte bu çocuklarımıza mutlu huzurlu bir Erzurum bırakacağız. Binanın mimarisi çok hoşuma gitti. Çok estetik bir bina yapmışlar. Bu binadan feyz alacak öğrencilerimiz olacaktır” şeklinde konuştu.
Merkez konumunda olacağız
“Göreceksiniz ki yakın bir gelecekte Erzurum Doğu Anadolu Bölgesinin ve hatta İran Azerbaycan ve Gürcistan bölgesinin merkezi şehri haleni getirecektir” diyen Vali Azizoğlu, bölgenin bir cazibe merkezi olduğunu söyledi. Böylelikle çok sayıda yatırımcının geldiğine dikkat çeken Vali Azizoğlu, şöyle konuştu:
“Hükümetimiz bölgemizi cazibe merkezi haline getirdi. Bu sayede o kadar çok yatırımcı geliyor ki Erzurum’a ilçelere aktarmaya çalışıyoruz. İlçe kaymakam ve belediye başkanlarımızdan arazi verilmesi konusunda yardım istiyoruz. Anlaşılıyor ki hükümetimizin cazibe merkezi ilan etmesi bir manaya dayanıyor bir gereklilik bir ihtiyaçmış. Çünkü Erzurum’u 5 saatlik bir mesafede toplamda 100 milyon insana ulaşan bir coğrafyanın merkezidir. Hesaplayınız, Tebriz, Tiflis 4-5 saat, Bayburt Erzincan 3 saat, Diyarbakır 4 saat, yarıçapı 5 saat olan bir yerde 100 milyon insan yaşıyor. Erzurum ekonomi, sanayi sağlık eğitim ve kültür merkezi ve turizm merkezi olacak böyle bir hayalimiz var ve inşallah bu hayalimizi de gerçekleştireceğiz.”
10 bin kitap ışık saçacak
Çat Kaymakamı Ramazan Pektaş, Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin hemen yanında bulunan kütüphanemiz, gençlerimize bilgiye ulaşmada büyük katkı sağlayacağının söyledi.
Bu anlamda emeği geçenlere teşekkür eden Kaymakam Pektaş, “Kaymakamlığımız öncülüğünde yapılan kütüphanemiz 10 bin kitapla Çat halkına ve öğrencilerimize hizmet verecektir. Daha önce eski belediyle binasının bir köhne odasında faaliyet gösteren kütüphanemiz yeni yerinde 550 metrekare kullanım alanı bulunmaktadır. Engelli asansörü, bilgisayar ve etüt odalarıyla çocuklarımıza hizmet vermektedir. Binanın yüzde 80’ini yerel kaynaklarla karşıladık, sadece binanın yüzde 20’sini Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından temin edilmiştir. Binanı tefrişinde SODES projeleriyle bizlere desteğiniz ve binanı yerini veren Efraim Yılmaz’a ve ilçe halkına teşekkür ediyorum” dedi.

DAGC 37 yaşında

ERZURUM (erzurummedya) - Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti (DAGC) 37 yaşına girdi.

DAGC Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, yaptığı açıklamada, 24 Kasım 1979’da kurulan ve geçen 36 yılda büyüyen derneğin bölgede yerel ve yaygın basında görev yapan basın çalışanlarını bünyesinde topladığı, görev aldığı çatı örgütlerde mesleki sorunları yerel ve ulusal platformlarda dile getirdiğini vurguladı.
Özsoy açıklamasında şunları söyledi: “DAGC, Türkiye genelinde ve bölgemizdeki meslek örgütleri ve çatı örgütümüz Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu ile yakın ilişkilerini sürdürmektedir. Bugün gelinen noktada DAGC önderliği ve genel başkanlığında Bitlis’ten Iğdır’a kadar Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki 14 il Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu çatısı altında birlikte hareket etmektedirler. Türkiye’de önemli bir saygınlığa sahip olan DAGC, Türkiye’deki 81 il cemiyeti ve 8 Gazeteciler Federasyonu’nu çatısı altında toplayan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun başkan vekilliği görevini de büyük bir saygınlıkla yürütmektedir.
Geçen bu süre içerisinde özveri ile görev yapan meslektaşlarımız cemiyetimizin gelişmesine önemli katkı sunmuş çaba harcamıştır. Bu çabayı yürekten ortaya koyanlar her türlü saygı ve takdiri hak etmektedirler.
Ölenleri rahmetle anıyoruz
Kuruluşumuzdan günümüze kadar geçen sürede görev yapan başkanlarımızdan ebediyete kavuşan Mithat Turgutcan, Celal Kaçtıoğlu, Durdemir Bilirdönmez ile üye ve meslektaşlarımız, meslek büyüklerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Bölgemizde ve kentimizde zor şartlar altında görev yapan gazeteci üyelerimiz ve meslektaşlarımıza sağlık ve esenlikler diliyoruz. DAGC’nin daha nice yıllara ulaşmasını, kuruluşumuzun 37. yılının camiamıza ve üyelerimize hayırlı olmasını diliyoruz.
Ülkemize sorumluluklarımız var
Açıklamada ayrıca, DAGC’nin ülkesi ve milletinden taraf olduğu vurgulandı:
“Bir kez daha belirtiyoruz ki, DAGC ve çatı örgütleri, Türkiye’nin bölünmez bütünlüğüne inanmakta ve bu yönde de sorumluluklarını yerine getirmiştir, getirmeye devam edecektir. DAGC, devleti ve milletin tarafındadır. FETÖ terör örgütü ve diğer bölücü örgüt ve şer odakları ile ülkemizi bölmeye yönelik her türlü yapılanmanın karşısındadır. Bizler meslek icabı sorunlarımız olduğu gibi sorumluluklarımızın da olduğunun idraki içerisindeyiz. Kentimiz, ülkemiz ve milletimize karşı sorumluluklarımız sorunlarımızın önünde gelir. DAGC ve mensupları bu yönde çalışmaya devam edecektir.“
Özsoy ayrıca kuruluş yıldönümüne denk gelen Öğretmenler Günü’nü de kutladı.

Ata Teknokent’ten büyük başarı

ERZURUM (erzurummedya) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen ‘Teknopark Performans Endeksi’ sonuçlarının açıklandığı, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi’nde ATA Teknokent, En İyi Geliştirme Gösteren Teknokentler sıralamasında 1. oldu.


Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilen törende birincilik ödülünü, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün elinden aldı.

Başkan Sekmen’den öğretmenler günü mesajı

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Başkan Sekmen, mesajında şu görüşlere yer verdi: “Eğitim, toplulukları çağdaş uygarlık düzeyine yükselten vazgeçilmez bir araçtır. Yarınlar adına umut bağladığımız asıl güç öğretmenlerimizdir. Öğretmenlerimizin yetiştirdiği nice büyük şahsiyet ve devlet adamlarına sahip necip bir milletiz. Öğretmenlik mesleğinin bizim eğitim ve kültür tarihimizde çok müstesna bir yeri bulunmaktadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, çağdaş ve demokratik bir toplumu oluşturmak adına en büyük sorumluluğu öğretmenlere yüklemiştir. Bizler öğretmenlerimizin en iyi koşullarda çalışmalarını sağlamakla sorumlu olduğumuzun bilincindeyiz. İşte bu bilinçle ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ şeklindeki eğitim şiarını hayatlarına nakşeden öğretmenlerimizin görev yaptığı 1200 eğitim yuvasını baştan aşağı yenileyerek hem onlara hem de geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın eğitim ve öğretim hayatına destek olmaya çalıştık. ‘Eğitim en büyük önceliğimizdir’ diyerek başlattığımız eğitim seferberliğimiz, dünden daha büyük şevk ve azimle bugün de tüm hızıyla devam ediyor. Yeni Türkiye’nin geleceğini yetiştiren öğretmenlerimizin ülkemizin bilgi kaynağı olduğunu bir an olsun aklımızdan çıkartmamalıyız. Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor, eğitim neferlerimize selam ve sevgilerimi iletiyorum.”

Büyükşehir kar-kış demeden gölet yapmaya devam ediyor

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi elverişsiz hava şartlarına aldırmadan kırsalda gölet yapmaya devam ediyor. Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, kar yağışı ve soğuk havaya rağmen kırsalda gölet yapımını sürdürüyor.

Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı ekipleri, il merkezine 30 kilometre uzaklıktaki Aziziye ilçesi Tebrizcik Mahallesi kırsalında Hayvan İçme Suyu (HiS) göleti yapım çalışmalarına start verdi. Hava muhalefetine rağmen inşaat çalışmaları devam eden Tebrizcik Göleti tamamlandığında söz konusu bölgede 135 bin metreküp su toplama kapasitesine sahip olacak. Tebrizcik ve komşu mahallelerdeki hayvan yetiştiricilerinin faydalanacağı HİS göletinden yaklaşık 10 bin büyük ve küçükbaş hayvan yararlanacak. Tebrizcik Mahallesi sakinleri yapımına başlanan göletle ilgili değerlendirmede bulunarak, “Gerek bulunduğumuz yerleşim birimi gerekse de çevre mahallelerdeki hayvanların su ihtiyacı, mahallemizde yapılan göletle sağlanacak. İlimizde tarım ve hayvancılığın gelişmesi için elinden gelen gayreti gösteren Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen’e teşekkür ediyoruz. Kırsalda yapılan söz konusu yatırımla hayvanlarımızı otlatırken artık su arama çabası içinde olmayacağız” dedi.

Başkan Bulutlar, ”Bizleri nakış nakış işleyenin adıdır öğretmen”

ERZURUM (erzurummedya) - 24 Kasım Öğretmenler günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Palandöken Belediye Başkan Orhan Bulutlar, öğretmenlerin geleceği inşa edecek yegane mimarlar olduklarını kaydetti.

Mesajına, Hz. Ali’nin, “Bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum” sözleriyle başlayarak, eğitim ve öğretimin önemine dikkat çeken Palandöken Belediye Başkanı Bulutlar,” Bizleri hayata hazırlayan, her türlü ilmi nakış nakış beyinlerimize işleyen insanlardır öğretmenler. Ülkelerin ve toplumların gelişmişlik düzeylerinin yükselmesi insan kaynaklarının donanımı ve eğitimi ile mümkün olabilmektedir. O bakımdan eğitim denince öncelik öğretmendir. Çünkü öğretmenlik, aşk, sevda ve fedakarlık demektir. Önce kalpleri imar ve inşa eden sonra akla hitap eden öğretmenlerimizin, emekleri ve özverileri sayesinde milletimiz medeniyet yürüyüşünü azimle sürdürmektedir. Çağın istikametini doğru okuyacak nesiller öğretmenlerimizin elinden çıkmakta ve memleketimizin farklılıklarının nasıl büyük bir zenginlik olduğunu öğrencilerimize en iyi öğretmenlerimiz aktarmaktadır. Ülkemizin her köşesine ulaşarak fedakarlık örneği sergileyen, her türlü zorluk karşısında yılmadan onurlu meslekleri, saygın kişilikleriyle gönüllerimizde müstesna yer edinen ve milletimizin geleceğini ilmek ilmek ören öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler gününü kutluyorum. Bu vesile ile başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm vefat eden ve şehit olan öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm öğretmenlerimize aileleriyle birlikte sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir ömür diliyorum.” dedi.

Başkan Orhan’dan öğretmenler günü mesajı…

ERZURUM (erzurummedya) - Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, “Özveri ve fedakarlıklarıyla toplumu şekillendiren, bireyi eğiten ve öğreten öğretmenlerimiz, yarınlarımızı aydınlatan birer ışıktır.” dedi.

24 Kasım Öğretmen Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Başkan Orhan, geleceğimizin şekillenmesinde ana unsur olan öğretmenlerin, üstlendikleri misyonla gerek toplumsal ve gerekse bireysel bazda önemi, özeni ve saygıyı hak eden kıymetler olduklarını kaydetti. “Anne kucağından ayrılan çocuklarımızı şefkatle kucaklayıp, hayat denizine kulaç atarken, onların karşılaştıkları zorlukları aşan, doğru yolda yürümelerini sağlayan ve karanlık dehlizlerde onlara ışık olan sizlersiniz.” ifadeleriyle öğretmenlere seslenen Başkan Orhan, şunları kaydetti: “Çocuklarımızın gelişmesinde, ülkesine, milletine, vatanına ve bayrağına bağlı, topluma faydalı birer birey olarak yetişmesinde sizlerin harcadığını emeği anlatmakta kelimelerin kifayetsiz kaldığını bilmenizi istiyorum. En zor şartlarda bile ülkemizi ve insanımızı aydınlık bir geleceğe taşımak adına gösterdiğiniz yüksek ideallerin yanı sıra ortaya koyduğunuz azim ve kararlılık her türlü takdire şayandır. Biz biliyoruz ki, öğretmenlik, aşk sevda ve fedakarlık demektir. Önce kalpleri imar ve inşa eden, sonra akla hitap eden siz öğretmenlerimizin, emekleri ve özverileri sayesinde milletimiz medeniyet yürüyüşünü azimle sürdürmektedir. Çağın istikametini doğru okuyacak nesiller sizlerin elinden çıktığı gibi, ülkemizin ve milletimizin geleceğini ilmek ilmek ören de yine sizlersiniz. Görev aşkınızın, sevdanızın ve fedakarlık duygunuzun daim olması temennisiyle, 24 Kasım Öğretmenler gününüzü en içten dileklerimle kutluyorum. Bu vesile ile; başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, vefat eden ve şehit olan öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm öğretmenlerimize aileleriyle birlikte sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir ömür diliyorum.”

Terhisine 50 gün kala şehit oldu
Şehit ateşi Erzurum’a düştü

ERZURUM (erzurummedya) - Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde PKK'lı teröristler tarafından üs bölgesine yapılan saldırı sonucu Erzurumlu Piyade Tankçı Er Oğuzhan Karaca terhisine 50 gün kala şehit oldu.

Şemdinli'de Derecik beldesi Kilit Tepe askeri üs bölgesine terör örgütü PKK tarafından akşam saatlerinde saldırı gerçekleştirildi. Saldırıda ağır yaralanan Piyade Tankçı Er Oğuzhan Karaca, kaldırıldığı Yüksekova Devlet Hastanesinde yapılan müdahalelere rağmen şehit oldu. Teröristlerin yakalanması için bölgede hava destekli operasyon başlatıldı.
Erzurumlu şehidin acı haberi Şükrüpaşa semtindeki ailesine askeri yetkililer tarafından ulaştırıldı. Oğuzhan Karaca'nın Melek- Cihan Karaca çiftinin 3 çocuğundan en büyüğü olduğu belirtildi.
Şehidin cenazesi Van'da yapılacak törenin ardından memleketi Erzurum'da toprağa verilecek. Bekar olan ve sivil hayatında kaportacılık yapan şehit Oğuzhan Karaca'nın, sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta sevgilisi 'Zeynep'in' adını mermilerle yazdığı görüldü.

Ayvalı barajında olta balıkçılığı keyfi

ERZURUM (erzurummedya) - Oltu Ayvalı barajının yapılmasının ardından Oltulu vatandaşlar hafta sonlarını olta ile balık tutarak değerlendiriyorlar.

Daha önceden Deniz veya göl olmadığından balık tutma hobisini gerçekleştiremeyen balık severler şimdilerde Ayvalı Barajında olta ile balık tutmanın keyfini yaşıyorlar.
Olta ile balık tutan Hikmet Dağ barajın yapılması balık sever ve olta balıkçığı hobisi olanlar için bulunmaz bir nimet olduğunu belirterek, “Oldukça güzel bir hava var. Bizlerde arkadaşlarımızla birlikte hafta sonunu böyle hoş bir ortamda değerlendirmeye çalışıyoruz” dedi.
Fırat Aydın ise “Olta balıkçılığına hep imrenirdik. Bölgemizde deniz ya da göl bulunmadığı için oltayla balık tutamıyorduk. Ayvalı Barajı yapılınca bizimde tabiri caizse bir gölümüz bir denizimiz oldu. Deniz olmadığı için balık kültürümüz de yoktu. Şimdi ise oltayla balık tutmanın keyfini çıkarıyor, hafta sonunu böyle değerlendiriyoruz. Olta balıkçılığı artık Oltu’da da var” diye konuştu.
Gittikleri hemen her yerde semaver çayını eksik etmediklerini dile getiren Osman Aslan da “Biz Erzurumlular olarak ne iş yaparsak yapalım, nereye gidersek gidelim semaver çayından vazgeçemiyoruz. Balığa da gitsek, yürüyüşe de gitsek, pikniğe de gitsek semaverimizi yanımızdan eksik etmiyoruz. Bu da Erzurum’a, Erzurumlulara has bir zevk olsa gerek. Zaten Ayvalı Barajı yapıldıktan sonra gölün etrafında oltayla balık tutanlar semaver yakanlar çoğalmaya başladı. Bir taraftan balık tutarken bir taraftan da semaverler kaynıyor. Güzel bir ortam yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.
Bu arada balık severler ilerleyen zaman içerisinde gölün etrafında balık restoranlarının açılabileceğini, yöre insanının bu sektöre yönelebileceğini beklediklerini ifade ettiler.

Vali Azizoğlu, “Kayıt dışı istihdam engellenecek”

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Cazibe Merkezleri Programı’nın önemini vurgulayarak, “Cazibe Merkezleri Programı ile başta Erzurum olmak üzere bölgemize önemli yatırımlar yapılacak.

Özellikle program çerçevesinde bölgemize; büyük ölçekli yatırımlara danışmanlık desteği, yatırım yeri tahsisi, anahtar teslimi, fabrika binası yapımı, makine ve teçhizat için sıfır faizli yatırım kredisi, ham madde, personel ve diğer işletme maliyetleri için işletme kredisi imkanı sunulacaktır” dedi.
Ulusal ve Uluslararası Mali Destekler konferansı Erzurum'da gerçekleştirildi.
Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen “Bizim Kaygımız Sizin Kaydınız” adlı AB projesi kapsamında olan, TRA1 Düzey 2 Bölgesi’nde kayıtlı istihdam oranını artırmak üzere gerçekleştirilen konferansa Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Kudaka Genel Sekreter Vekili Mehmet Ali Çakal, ilgili kurum müdürleri ve STK temsilcileri katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Seyfettin Azizoğlu, Türkiye’nin doğu sınırın da ki en büyük nüfus, yerleşme, ticaret ve eğitim merkezinin Erzurum olduğunu belirterek “Erzurum; Kuzeydoğu Anadolu’nun Cazibe Merkezi olarak çevresindeki 2-3 saatlik mesafede bulunan 10’dan fazla şehre ve yaklaşık 5 milyon nüfusa hizmet verme kapasitesine sahiptir.” dedi.
“Bölgemizdeki İşletmelerin Bilgilendirilmesine İhtiyaç Duyulmaktadır”
Vali Azizoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü; “İlimize Cazibe Merkezleri Programı başta olmak üzere, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, AB Bakanlığı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Kalkınma Ajansları, KOSGEB, Türkiye İş Kurumu gibi farklı kurum ve kuruluşlarca önemli hibe ve desteklerin sağlanmakta olduğunu söyleyen Vali Azizoğlu,” Ancak bölgemizde ki işletmelerin proje hazırlama ve uygulama konusunda ki yetersizlikleri, bu kesimin projeye dayalı destek veren kurumlar ve AB fonlarından yeterince faydalanamamalarına da neden olmaktadır. Bölgemizdeki proje hazırlama kültürünün geliştirilmesi bölgenin ulusal ve uluslararası desteklerden daha fazla faydalanması adına önemlidir. Yakın zamanda başvuruların alınması beklenen Cazibe Merkezleri Programı da bölgemiz adına önemli bir fırsattır. Cazibe Merkezleri Programı bölgemizin ekonomik kalkınmasına ciddi bir ivme sağlayacak olup bölgemiz yatırımcıları da bu programdan önemli ölçüde istifade edecektir.”
Konuşmasının sonunda Kudaka tarafından organize edilen Ulusal ve Uluslararası Mali Destekler Konferansının Erzurum’a hayırlı olması temennisinde bulunan Vali Azizoğlu, bu proje ile kayıt dışı istihdamın önüne geçileceğini de belirtti.

Başkan Sekmen yatırım bütçesi kullanımında Türkiye birincisi oldu

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, yatırım bütçesi kullanım performanslarının resmi veri sonuçlarına göre yatırım giderlerinde Türkiye birincisi oldu.

İmar Yapı Derneği’nin (İMYAD) 2015 yılı için “Rakamlar düzelmeden şehirler düzelmez” sloganıyla başlattığı otuz büyükşehir belediyesi arasından bütçe kullanım performanslarının resmi verileri doğrultusunda değerlendirme ve ödüllendirme projesi sonuçlarına göre en çok yatırımı yüzde 64.21 ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi gerçekleştirdi. İMYAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Ayaz, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Otuz Büyükşehir Belediyesi arasında birinci olmak kolay değil. Yatırım performansları, tahsilat performansı, personel giderleri performansı ve harcama performansı dikkate alınarak kesin hesaplar incelenip söz konusu sonuca varıldı. Erzurum Büyükşehir Belediyesi birinci oldu. Yani bütçesinin yüzde 64.21’ini yatırımlara ayıran Erzurum Büyükşehir Belediyesi yatırımlarıyla zirveye oturdu” dedi.
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de, Erzurum’u Türkiye birinciliğine layık görenlere teşekkür ederek, “Kısa adı İMYAD olan İmar Yapı Derneği’ne teşekkür ediyorum. Bizler daha güzel, yaşanabilir, modern, kentsel dönüşümde zirveye ulaşmış, ekonomi, turizm, ticaret ve sporda lider bir kentin inşa ve ihyası için çalışıyoruz. Tek bir sevdamız var, o da Erzurum’dur. Aziz hemşerilerimin destek ve duasıyla her alanda kalkınmış ve gelişmiş bir Erzurum’a, daha mutlu ve müreffeh bir şehre kavuşacağız” diye konuştu.

Erzurum’da FETÖ/PDY operasyonu
- 'Avukatların imamı' olduğu iddia edilen öğretmen gözaltına alındı
- 19 polis memuru tutuklandı

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığı'nca FETÖ / PDY soruşturması kapsamında son 10 gün içerisinde aralarında öğretmen, polis ve askerlerin de bulunduğu 44 kişinin gözaltına alındığı, 26 kişinin tutuklandığı açıklandı.

Edinilen bilgiye göre, hakkında gözaltı kararı verilen 3 avukattan 1’i hakkında tutuklama kararı verilirken, 2’si hakkında adli kontrol kararı verildi. Erzurum avukatlarının 'imamı' olduğu iddia edilen 2 öğretmenin ise gözaltına alındığı ve haklarındaki işlemlerin devam ettiği öğrenildi.
Gözaltına alınan 5 adliye personeli hakkında adli kontrol kararı verilirken, Erzurum ve doğudaki 10 ilden oluşan bölge adliye personellerinden sorumlu 'bölge imamı' olduğu iddia edilen bir öğretmen gözaltına alındı.
32 polis memuru hakkında yapılan işlemlerde 13 adli kontrol kararı, 19 tutuklama kararı verildi. Gözaltına alınan 4 subay ve astsubay hakkında adli kontrol kararı verildi.
Bunun dışında FETÖ / PDY hakkında yapılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan 16 kişiden 9’u hakkında adli kontrol, 7’si hakkında tutuklama kararı verildi.

Palandöken Belediyesi 2016 yılı içerisinde 50 bin ton asfalt serdi

ERZURUM (erzurummedya) - Palandöken Belediyesi, 2016'yı adeta asfalt yılı ilan etti. Belediye, bu yıl içerisinde ilçedeki ulaşım ağları başta olmak üzere çok sayıda kamu kurum ve kuruluşun çevresini de asfaltladı.

Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, 2016 yılında içerisinde serilen asfalt miktarının 50 bin ton olduğunu açıkladı.
Palandöken Belediyesi, asfalt uygulamalarında adeta bir devrim yaşattı. İlçede sadece bu yıl içerisinde serilen asfalt miktarı 50 bin tona ulaşırken, belediye, yollarla birlikte sağlık ocağı, okul, cami, site bahçeleri ile çevreleri ve yeni yerleşim alanlarını da asfalta doyurdu. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, ilçenin hali hazırda bir kent nüfusunu barındırdığını, ilaveten hem fiziksel hem de yaşamsal özelikleri itibariyle Palandöken'in birçok ilden bile büyük olduğuna dikkati çekerek, "Böyle bir yerleşim merkezini asfalta doyurmamak en büyük haksızlık olurdu" dedi. İlçede sadece 2016 yılında uygulanan asfalt miktarının rekora doğru koştuğunu dile getiren Başkan Bulutlar, "Belediye olarak sadece bu yıl içerisinde ilçemize 50 bin ton asfalt serdik. Asfalt uygulaması yaparken, ulaşım ağlarıyla da sınırlı kalmadık. İlçemizdeki camilerin, okulların ve sağlık ocakları, site bahçelerini ve çevrelerini de asfaltladık. Öyle ki, söz konusu mekanlar için sanki de kampüs oluşturduk" diye konuştu.
Site bahçeleri ve yeni yerleşim alanları da asfaltlandı
Asfaltlama çalışması yaparken, insanların ikamet ettikleri mekanları da düşündüklerini kaydeden Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, "İlçemizde ne kadar site varsa, çevreleri tamamen asfalta kavuşturuldu. Yeni yerleşim alanlarını dahi toz ve çamurdan kurtardık. Ayrıca bu manada ilçe halkımızın takdirini kazanmış olmanın verdiği mutluluğu yaşıyoruz. Mahalle muhtarlarımız ve sakinlerimiz, yürüttüğümüz asfaltlama çalışmalarından dolayı bizlere her fırsatta teşekkür dileklerini iletiyorlar. Sergiledikleri bu yaklaşımdan dolayı bizler de kendilerine teşekkür ediyoruz. İnşallah önümüzdeki yılda da site bahçelerini asfaltlanmasına devam edeceğiz." ifadelerini kullandı. Öte yandan Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, ilçe merkezinde asfaltlama yaparken, mahalle köylerde de kilit taşı uygulamasına gittiklerini anımsattı. Bulutlar, "Belediyemizin sorumluluk alanındaki mahalle köylerin tamamındaki ulaşım ağları baştan başa kilit taşıyla kaplandı. Bir yandan ilçe merkezini asfalta doyururken, diğer yandan mahalle köylerimizin yollarını da nakış nakış işlemiş olduk" şeklinde konuştu.

Vali Azizoğlu'ndan Çat Belediyesi'ne tam not...
- Başkan Kılıç, Vali Azizoğlu'nu misafir etti

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Çat Belediyesi'nin çalışmalarına tam not verdi. Vali Azizoğlu, Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç'a da, ilçeye kazandırılan yatırımlar ve vatandaşlara verilen hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu'nu misafir etti.
Vali Azizoğlu'nu, beraberindeki Çat Kaymakamı Ramazan Pektaş İl Jandarma Komutanı Mustafa Çelik ve Garnizon Komutanı Mustafa Hazirbulan'ı makamında ağırlayan Başkan Kılıç, konuklarına belediyenin çalışmalarını anlatmakla kalmadı, yapılan hizmetleri yerinde de gösterdi. Çat Belediyesi'nin yeni hizmete giren belediye binasını ve kadın dinlenme evini Vali Azizoğlu ve beraberindeki heyete gezdiren Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç, konuklarından bol bol övgü aldı. Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Çat Belediyesi'nin birbirinden güzel hizmetlere imzasını atmış olmasından mutluluk duyduğunu ifade ederek, Başkan Kılıç'ı tebrik etti.
Çat Belediye Başkan Yardımcısı M. Mazhar Özdemir'in de hazır bulunduğu ziyarette, Vali Azizoğlu ve beraberindeki heyete ilçenin sosyo-ekonomik durumu hakkında bilgiler aktaran Çat Belediye Başkanı Arif Hikmet Kılıç, "Makamlar gelip geçicidir; bizler için asıl önemli olan, insanımıza hizmet edebilmektir. Bu manada çat ilçemiz ve Çatlı hemşehrilerimiz için elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz" diye konuştu.

Atatürk Üniversitesi’nden Bölge Çiftçilerine Yönelik Eğitim Programı

ERZURUM (erzurummedya) - Atatürk Üniversitesi ile DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından Tarımsal Tekniklerin Uygulanma ve Yaygınlaştırılması Projesi çerçevesinde düzenlenen “Bölge Çiftçilerine Yönelik Eğitim Programı, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Çiftçi Eğitim Merkezi’nde başladı.

Eğitim programına, Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezai Ercişli, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Bakırcı, Erzurum Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Özcan Yıldırım, öğretim üyeleri ve 25 kişilik çiftçi grubu katıldı.
Erzurum’un Aşkale İlçesi’ne bağlı köylerde tarım ve hayvancılıkla uğraşan 25 çiftçinin katılımıyla başlayan eğitim programının ilk etabı 24 Kasım’a kadar devam edecek. Bu süreçte çiftçiler, Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi DAP-Tarım Bilimleri Eğitim Merkezi’nde konaklayacak ve eğitimleri de yine bu merkezde devam edecek. Çiftçilere; büyük ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, sebzecilik, meyvecilik, arıcılık, tavukçuluk, süt ve süt ürünlerini işleme teknolojisi, hayvan besleme, çayır mera yönetimi ve ıslahı gibi konularda eğitim verilecek.
Eğitim Programının açılış töreninde konuşma yapan Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezai Ercişli, 5 yıl boyunca devam edecek eğitim projesinin Atatürk Üniversitesi’nin 3. Nesil üniversite olma yolunda atmış olduğu önemli adımlardan biri olduğunu dile getirerek; hedeflerinin, ekonomik ve sosyal kalkınmaya doğrudan katkı sağlayacak, üniversite – tarım, üniversite – toplum ve üniversite – sanayi işbirliğini gerçekleştirmek olduğunu ifade etti.
Rektör Yardımcısı Ercişli, “Biz, Rektörümüz Prof. Dr. Ömer Çomaklı’nın direktifiyle bu çalışmalara başladık. Kendisi bölgemizin kalkınmasında tarım ve hayvancılığa çok önem veriyor. Biz de bu doğrultuda çalışmalarımıza hız verdik. Bu ve benzeri eğitim çalışmaları kâğıt üzerinde kalmayacak. Ziraat Fakültesi artık çiftçinin ayağına kadar gidecek. Ziraat Fakültesi’nin kapıları da sizlere her zaman açık olacaktır.” dedi.

Sekmen: “Teşvik ve cazibe merkezi programı ekonomik milattır”

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Bizim Kaygımız Sizin Kaydınız” isimli Avrupa Birliği projesi kapsamında "Ulusal ve Uluslararası Mali Destekler" konulu konferansa katıldı.

Başkan Sekmen, burada yaptığı konuşmada, Erzurum’un ekonomik ve ticari hayatından bahsederek, teşvik, fon ve mali destek programlarının önemini anlattı. Sekmen, şunları kaydetti: “İktisadi ve ticari hayatı, ekonomik ve sosyal hinterlandıyla geniş bir yatırım ağına sahip olan Erzurum, bir ticaret kentidir. Erzurum’un ticari hayatını anlayabilmek için şehre stratejik, kültürel ve ekonomiyi anlayan bir gözle bakmak gerekir. Genel hatlarıyla tarım, hayvancılık ve hizmet sektöründen oluşan kent ekonomisinin en büyük girdileri ‘Bacasız sanayi’ olarak adlandırılan üniversiteler, her yıl başarı grafiğini artıran şirketler, kış turizmine yön veren tesisler, küçük ve orta ölçekli sanayi tesisleri ve diğer işletmelerden oluşmaktadır. Erzurum'da sanayileşme çabaları günümüze kadar olan süreçte maalesef istenilen gelişmeyi gösterememiş, şehrimiz hem kamu hem de özel sektör açısından uygun bir sanayi merkezi konumuna ulaşamamıştır. Bölgelerarası kalkınmışlık farkını giderme noktasında Hükümetimizin hayata geçirdiği teşvik programı hem ilimiz hem de bölgemiz için bir milat niteliğindedir. Erzurum’u ulusal ve uluslararası fonlarla, cazibe merkeziyle ilgili sunulan kolaylık ve önceliklerle el birliğiyle zirveye taşıyacağız.”
“RASYONEL VE ÇOK ORTAKLI KOLLEKTİF BİRLİKTELİKLER EKONOMİYİ GÜÇLENDİRİR”
Başkan Sekmen, konuşmasında kollektif birlikteliklere vurgu yaptı. Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geleneksel şirket yönetiminden ziyade çağın gereklerine uygun rasyonel ve çok ortaklı kollektif birlikteliklerle şehrimiz ve bölgemizin ekonomisini istenilen bir seviyeye ulaştırmalıyız. Her alanda pazar potansiyeli olan lakin kendi kaynaklarını üretime dönüştüremeyen şehir ekonomisini yatırım, destek, fon ve cazibe merkezi programıyla güçlendireceğiz. Bu noktada yerli ve yabancı sermayeye önemli kolaylıklar sağlayacak olan kalkınma seferberliği için her kurum üzerine düşeni fazlasıyla yapmalı; yatırım imkânlarını iş dünyasına doğru kanalları kullanarak anlatmalıdır. Erzurum, Doğu Anadolu Bölgesi’nin merkezidir. Bölgemizin bir cazibe merkezi olması için kurumlar arası yüksek iletişim ve işbirliği şarttır. Erzurum, kalkınma ve büyümede öncü bir şehirdir. Şehrimiz ve bölgemizin gelişmesi için kamu ve özel sektörde güçlü birliktelik kurmak gerekiyor. Bu yüzden her kurumun taşın altına elini değil, gövdesini koyması lazım. Biz sürekli şunu ifade ediyoruz. Bu şehre yatırım yapacak olan kim varsa bütün imkânlarımızı ona seferber etmeye hazırız. Yeter ki ilimize ve bölgemize yatırım yapılsın.”

Erzurum'da İhraç Edilenler Diğer Kurumlar

Atatürk Üniversitesi'nden İhraç Edilenler Listesi

Çeşitli kamu kurumlarında görevli 5 bin 434 kişi görevden uzaklaştırılırken, daha önce ihraç edilen 157 kişi mesleğe iade edildi. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında, iki kanun hükmünde kararname yayımlandı. Kararnamelere göre; Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışan 7 bin 586 personel ihraç edildi. Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda bin 259, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda 391, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda 338 olmak üzere TSK bünyesinde çalışan bin 988 personel görevden alındı. Jandarma Genel Komutanlığı'nda ise 403 kişi ihraç edildi.

Kanun Hükmünde Kararnameye göre; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nda 131, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda 94, Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'nda 45, Afet ve Acil Durumu Yönetimi Başkanlığı'nda 14, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nda 1 kişi görevden alındı. Gençlik ve Spor, Enerji ve Tabii Kaynaklar, İçişleri, Kültür ve Turizm, Milli Eğitim, Milli Savunma bakanlıkları ile Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan çok sayıda personel ihraç edildi. Kamu kurumlarında görevli 5 bin 434 kişi görevden uzaklaştırıldı.
 
ERZURUM'DA BELEDİYELERDEN İHRAÇ EDİLENLERİN TAM LİSTESİ
 

ER-ÇİM-SAN´ın, son olarak Samsun Kavak Çimento Fabrikası´nı bünyesine kattı.

Erzurum´un değil, ülkemizin yüzakı sanayi kuruluşlarından olan Erzurum Çimento Sanayi (ER-ÇİM-SAN) giderek büyüyor. Çatısı altında çok sayıda çimento fabrikası ve beton santrali bulunan ER-ÇİM-SAN´ın, son olarak Samsun Kavak Çimento Fabrikası´nı bünyesine kattığı öğrenildi.


Yıllar önce Aşkale Çimento Fabrikası´nı devletten alarak yola çıkan ve her geçen yıl giderek büyüyen ve gelişen, sonunda Türkiye´nin en büyük 100 sanayi şirketi içinde kendine yer bulan ER-ÇİM-SAN, geçen süreçte Van´dan Balıkesir´e, Trabzon´dan, Gümüşhane´ye ve Erzincan´a varıncaya kadar çoğu ilde bulunan çimento fabrikalarını satınalarak dikkatleri üzerine çekti. Aldığı çimento fabrikaları ve kurduğu beton santralleri ile ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlayan ER-ÇİM-SAN´ın şimdi de Samsun´un Kavak İlçesi´nde bulunan çimento fabrikasını bünyesine dahil ettiği kaydedildi.
300 MİLYON DOLARA ALINDI
Birkaç yıl önce ÜSTYAPI Şinketler Grubu tarafından KAVÇİM adıyla Samsun´un Kavak İlçesi´nde kurulan günlük 5 bin ton klinker işleme kapasiteli fabrikayı 300 milyon dolara satınalarak Karadeniz´deki üssünü Trabzon ile birlikte ikiye çıkartan ER-ÇİM-SAN´ın bu başarısı, hemen herkes tarafından takdir ediliyor. erzhaber

Halklar yaşadıkları yerleşim yerlerine geldiklerinde buralara birtakım isimler verdi. Sanılanın aksine Türkiyeliler bu isimleri çok fazla değiştirmediler.

ERZURUM (erzurummedya)-Birçok ismin eskiyle devam ettiğini, ama ses kaymalarıyla değiştiğini söylemek mümkündür. Türkiyeliler sadece kendi keşfettikleri, ya da fethettikleri yerlere isimler vermişlerdir. İsimler ses kaymasıyla değişmiştir.

Ankara'nın ismi Hititlere kadar dayanıyor. Ankara başkent olduğunda o dönemin yöneticileri, Ankara ismini değiştirebilirdi. Ama Ankara, eski ismine sadık kalınarak devam ettirildi.
İsmi topografik elemanlardan kaynaklanan illerin

Ağrı,

Tekirdağ,

Bingöl,

Tunceli,

Van,

Düzce,

Bilecik,

Kilis,

Giresun,

Trabzon,

Rize,

Erzincan,

Karabük olduğu söyleniyor.

Araştırmaya göre, hidrografik elemanlardan kaynaklanan il isimleri

Artvin,

Ardahan,

Sakarya,

Bartın, Burdur,

Gaziantep,

Şanlıurfa,

Denizli ve

Zonguldak,

ismi bitki örtüsünden kaynaklanan iller ise

Yozgat,

Kırşehir,

Afyonkarahisar.

Ve o iller...

Türkiye'deki 10 il merkezinin adlarının kaynakları ve anlamları konusunda tartışmalar hala sürüyor.
Bu kentlerin

Kastamonu,

Çankırı,

Çorum,

Tokat,

Erzurum,

Malatya,

Muş,

Batman,

Muğla ve

Uşak olduğu belirtiliyor.

BB Erzurumspor Teknik Direktörü Yıldırım: “Kazandık, yolumuza devam ediyoruz”

ERZURUM (erzurummedya) - Spor Toto 2.Lig Beyaz Grupta Anadolu Üsküdar 1908 Spor’u 3-1’lik skorla geçerek önemli üç puan alan BB Erzurumspor, galibiyet sevincini yaşıyor.

Teknik Direktör Ahmet Yıldırım, ’Önemli olan üç puanı almaktı, bunu da başararak kazandık. Yolumuza devam ediyoruz’ dedi.
YILDIRIM, ‘ERZURUMSPOR’UN BAŞARISI İÇİN VARIM’
Üç puan kazandıran futbolcularını kutlayan BB Erzurumspor Teknik Direktörü Ahmet Yıldırım,’ Çok şükür taraftarlarımızın desteği ile kazanarak üç puanı aldık, yolumuza devam ediyoruz. Futbolcularımı kutluyorum. Biz Erzurum’da Erzurumspor’un başarısı için mücadele ediyoruz. Ben ve ekibimle birlikte başarı için varım. Öncelikle maçın başından sonuna kadar bize destek veren Dadaşlar Grubuna da teşekkür ediyorum. ‘ dedi.
‘FUTBOLCUYA KÜFÜR ETMEK AHLAKSIZLIK VE SAYGISIZLIKTIR’
Maçın son dakikasında kale arkasında bir taraftarın Kaptan Mehmet Albayrak’a küfür edilmesinin tasvip edilemeyeceğini açıklayan BB Erzurumspor Teknik Direktörü Ahmet Yıldırım, ‘Öncelikle hiçbir oyuncumuzun üzerinde oyun oynanmasın, Mehmet Albayrak’ın üzerinde bu kadar oynanmaz. Açık ve net konuşuyorum. Ben burada olduğum sürece bu ailenin içinde hiç bir oyuncumu kimseye yedirmem. Biz Erzurumspor’un başarısı için varız. Tribünden Mehmet Albayrak’a oyun içinde küfür ediyor ve motivesini de bozuyor. Maç kazanıyoruz sevinemiyoruz. Bu tür hareketlerden vaz geçsinler. Bu tür provokatörlerin belirlenerek tribünlerden uzak tutulması gerekir. Futbolcuya küfür etmek ahlaksızlık, saygısızlıktır. Saha içindeki oyuncuyu desteklemeniz gerekiyor. Birazcık yaptığımız işe saygı göstersinler.‘ dedi.

Erzurum’da süs havuzları ve şadırvanlar buz tuttu

ERZURUM (erzurummedya) - Doğu Anadolu’da etkili olan kar yağışı sonrası Erzurum’da hava sıcaklıklarının sıfırın altında 6 dereceye kadar düşmesiyle süs havuzları ve şadırvanlar buz tuttu.

Doğu Anadolu Bölgesinde etkili olan kar yağışı yerini soğuk hava ve buzlanmaya bıraktı. Bölgede etkili olan soğuk hava ile birlikte hava sıcaklığı Erzurum’da sıfırın altında 6 dereceye kadar düştü. Kent genelinde süs havuzları ve şadırvanlar buz tutarken vatandaşlar ise soğuk havadan korunmak için atkı ve eldiven giymeye başladılar.
Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre, bölge genelinde sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olaylarına karşı vatandaşlar uyarıldı. Öte yandan gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında eksi 19 dereceyle Ardahan’da ölçülürken Kars’ta 8, Erzurum’da 6, Erzincan’da 5 derece olarak ölçüldü.

Erzurum'da Yem Bitkisi Tritikale, desteklerle yaygınlaşıyor

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’da hayvansal üretimde sürdürülebilir bir model yaratmak adına son yıllarda güzel çalışmalar yürütülmekte.

Gerek ulusal baz da, gerekse bölgesel bazda uygulanan yeni hayvancılık desteklemelerinin sektöre katkıları yanında, Erzurum’da da bu yapıyı destekleyecek çalışmalar, programlı olarak yürütülüyor.
Erzurum Tarım İl Müdürü Osman Akar, “Bilindiği üzere hayvancılıkta en önemli girdilerden biri kaba yem teminidir. Ülkemiz genelinde olduğu gibi Erzurum ilinde de kaba yem sorunu bulunmaktadır. Kaba yem açığını giderme adına yem bitkileri yetiştiriciliği büyük önem arz etmektedir. Bu çerçevede tritikale bitkisi bölgemiz için son derece avantajlı bir üründür. Tritikale, ıslah çalışmaları sonucu elde edilmiş, buğday ve çavdar melezi bir bitkidir. Buğday ve arpanın verimli ve kaliteli yetişmediği yerlerde, tritikale yüksek verime sahiptir. Tritikale, çoğunlukla hayvan beslemede danesi, kaba yem (kuru ot) üretimi ve otlatma için yetiştirilmektedir. Ancak tritikale silajı deyim yerindeyse, bölgemiz için "moda yem bitkisi" olmaya adaydır. Bu amaçla, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yerel finans kaynakları aracılığı ile başlatılan ve örnek teşkil edebilecek çok sayıda projeleri ardından bir yenisini daha hizmete soktu. Geçmiş yıllarda genel olarak danesi için bazı bölgelerde küçük çapta yetiştiriciliği yapılan tritikaleye yeni bir yaklaşım ile bakan Müdürlüğümüz; bu ürünün silaj amaçlı yetiştiriciliğini de yaygınlaştırma adına bir dizi çalışma başlattı” dedi.
2015 yılında Aşkale ilçesindeki örnek bir hayvancılık işletmenin arazisinde ekilişi yapılarak başlatılan sürecin ardından, konunun önemi ulusal bazda dillendirilmiş ve Bakan Faruk Çelik başkanlığında Erzurum ilinde yapılan Doğu Anadolu Bölgesi Ortak Akıl Toplantısında tritikale, arpa vb. silajının desteklenmesi önerisi Bakanlıkça da dikkate alınarak, 2016 yem bitkileri desteği için "buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikalenin yeşil ot hasadı ile silajlık olarak ekilişi yapılan mısır ve yukarıda sayılan tek yıllık yem bitkilerinden yapılan silajlar" destekleme kapsamına alındığı belirtildi. Bu sürecin takip edilip bölgesel finans kaynaklarının desteği ile silaj paketleme makinası alınması ve tohumluk dağıtımı ile devam edildi.
Hayvancılığın yoğun bir şekilde yapıldığı bölgede, protein değeri yüksek türlerin yetiştiriciliği ile yem maliyetleri azaltılarak, bölgedeki katma değerinin artırılması amaçlandığı 'Silajlık Tritikale Yetiştiriciliği Projesi', Erzurum İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce hazırlanarak DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına sunuldu. Uygun görülen proje kapsamında, 140 bin TL finansman sağlandı. Bu proje çerçevesinde, Erzurum ilinde kaba yem ihtiyacını gidermek üzere toplam 100 ton tritikale tohumu temin edilerek 5 bin dekarlık alanda ekim yapılacağı belirtildi. Bu üretimden yaklaşık bin 600 ton tritikale silajının üretilmesi ön görüldü.
Çalışma ile ilgili olarak Aşkale ilçesinde İl Müdürü Osman Akar ve DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir'in de katılımları ile tohum dağıtıma başlanıldı. Kurum yetkilileri, bölge için hayvancılığın vazgeçilmez bir sektör olduğunu ve bu sektörü daha iyiye götürmek adına sürekli arayış içerisinde olduklarını belirterek, bu proje ile belki de toplam içerisinde düşük bir ekim alanı ile başlatılan süreç ve elde edilen tohumların da katkısı ile bu alanın 10 bin dekarlara ulaşmasının beklendiğini vurgulayarak kurumsal işbirliğinin, ortak aklın kısa sürede çok güzel neticeler çıkardığının en güzel örneğine şahit olduklarını söylediler.

Okul Müdürlerine “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri” semineri

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Erzurum Lisesi Konferans Salonu’nda okul müdürlerine ‘Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri’ semineri düzenlendi.

Bakanlık Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından yürütülen yenilikçi uygulamaların eğitim sistemine kazandırılması, öğrenci ve öğretmenlere daha iyi eğitim ve öğretim imkânlarının sunulması amacıyla başarılı çalışmalara verilen "Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri” ile ilgili bilgilendirme semineri Erzurum Lisesi Konferans Salonunda okul müdürlerinin katılımı ile yapıldı.
Strateji Geliştirme Şubesi Müdürlüğünce yapılan seminerde ele alınan hususların okul müdürleriyle paylaşılması amacıyla düzenlenen toplantıda konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Ercan Yıldız “Sözlerime başlarken hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Bugün sizlerle Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri Değerlendirici Eğitimi Seminerinde dikkat çekilen konuları, sürecin işleyişini ele alacağız. Kurumlarımızın bu konudaki farkındalığının artırılması ve Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri müracaatlarının artırılması önem arz ediyor. Bu yıl okullarımızda, öğrenci ve öğretmenlerimiz arasında bu farkındalığı mutlaka oluşturalım. Öğrenci ve öğretmenlerimizin bu kapsamda değerlendirilebilecek çok değerli fikirlere sahip olduklarına inanıyorum” dedi.
İl Milli Eğitim Müdürü Yıldız, katılımcılara teşekkür ederek seminerin başarılı geçmesi temennisinde bulundu.

AK Parti Erzurum Gençliği Yarba’ya emanet

ERZURUM (erzurummedya) - AK Parti Erzurum İl Başkanlığı’nda devir-teslim töreni gerçekleştirildi.
Bir süre önce Muhammed Selim Özdemir’in istifasıyla boşalan AK Parti Erzurum Gençlik Kolları Başkanlığı görevine, Genel Merkez Gençlik Kolları Teşkilatı tarafından Ömer Faruk Yarba atandı.


Aşkale’de gençlik teşkilatı üyelerinden oluşan coşkulu bir kalabalık tarafından karşılanan Yarba, konvoy eşliğinde, AK Parti Erzurum İl Başkanlığı binasına geldi. Devir-teslim törenine, AK Parti Erzurum İl Teşkilat Başkanı Teoman Kümbet, AK Parti Erzurum İl Siyasi ve Hukuk İşleri Başkanı Sedat Özaras, AK Parti eski Gençlik Kolları Başkanları Muhammed Selim Yıldırım, Yavuz Kocaman ve çok sayıda teşkilat mensubu katıldı.
Devir-teslim töreni sırasında katılımcılara hitap eden Gençlik Kolları Başkanı Ömer Faruk Yarba, sözlerine şöyle başladı:” Çok kıymetli başkanlarım, dava arkadaşlarım, bizi bu mutlu günümüzde yalnız bırakmadığınız için hepinize teşekkür ediyorum. 2002 yılından bugüne kadar biz hep beraber, bir ve tek yürek olduk. Bu birlik ve beraberlik 2071’lere kadar devam edecek ve geleceği liderimiz ile birlikte şekillendireceğiz”
Değişimlerin aslında bayrak yarışı ve davanın daha da güçlenmesi anlamına geldiğine dikkat çeken Yarba,”Tecrübeli ağabeylerimiz, il başkan yardımcılarımız yanımızda. Bu bir bayrak yarışıdır. Bayrak 2002 yılında bizden önceki arkadaşlarımıza teslim edildi ve bugüne kadar geldi. Bu demek oluyor ki: teşkilatımızda bizden önce görev yapan arkadaşımız görevlerini layıkıyla buraya kadar getirdi ve teslim ettiler.” şeklinde konuştu.
Bayrağın kendilerinin kutsal bir emaneti olduğunu ifade eden Yarba, sözlerine şu şekilde devam etti:” Rabbim inşallah bizim bu bayrağı en iyi noktalara taşımamızı nasip eder. Bu yolda bayrağı siz değerli dava arkadaşlarımızla, hep birlikte el ele vererek en güzel noktaya taşıyacağız. Tekrardan burada bizimle birlikte olan, olamayan tüm dava arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun”
Gençlik Kolları Erzurum İl Başkanlığı görevini Ömer Faruk Yarba’ya teslim eden eski Gençlik Kolları Başkanı Muhammed Selim Özdemir, sözlerine AK Parti Teşkilatıyla ilk tanıştığı yıllardan bahsederek başladı. Özdemir,” Siyasi geçmişimiz 2002 annemizin belde başkanlığı yapmasıyla siyasi hayatımız başladı. Biz de annemizle birlikte kapı kapı dolaşarak liderimizin posterini dağıttık ve AK Parti’de siyasi hayatımız başladı. 2007 yılında, yani 18 yaşına girdiğimizde gençlik kolları yönetim kurulu üyesi olarak dönemin Gençlik Kolları Başkanı Zafer Tarıktaroğlu’nun yönetiminde yer aldık ve çeşitli kademelerde bulunduk. 2015 yılı Mart ayında bize Erzurum Gençlik Kolları Başkanlığı görevi tevdi edildi. Bu görevi bugüne kadar layıkıyla yerine getirmeye çalıştık” şeklinde konuştu.
Özdemir, yönetiminde görev yapan ve başkanlığı döneminde hizmet eden ilçe gençlik kolları başkanlıklarına ve üyelerine de teşekkür etti.
Ömrün bile bir gün son bulduğunu. Öyleyse ömrün bile bittiği yerde görevler son buluyorsa kimsenin zerre kadar üzülmemesine gerektiğine dikkat çeken Özdemir,” Benden önceki başkanımız, ben ve yeni başkanımız bir aradayız. Bu en güzel sahnedir. İnşallah Ömer Faruk Yarba başkanımız da bayrağı bizden daha iyi bir yere taşır. Katılımızın ve destekleriniz için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.
Tören birlikte çektirilen hatıra fotoğrafın ardından son buldu.

Başkan Sekmen’in bayrak hassasiyeti

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Yüzüncü Yıl anıtındaki bayrak sorununa el attı.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in talimatıyla harekete geçen Büyükşehir’in ekipleri, başta ay yıldızlı bayrağımız olmak üzere Türk boylarını temsil eden bayrakları yenileriyle değiştirdi. Yıpranan bayrakları yenileriyle değiştiren ekipler, böylelikle sorumluluk sahasında olmayan bir ihmali de Başkan Mehmet Sekmen’in bayrak hassasiyeti sonucu önledi. Sosyal ve yazılı medyada yer alan bayrak krizini sonlandıran Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, söz konusu müdahaleden dolayı vatandaşlardan övgü aldı. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Mehmet Sekmen, şunları kaydetti: “Sosyal ve yazılı medyada 100. Yıl Anıtı’ndaki bayraklarla ilgili konudan haberdar olur olmaz ekiplerimize talimat verdim. Ay yıldızlı bayrağımız ve Türk boylarını simgeleyen bayraklarımızı yenileriyle değiştirdik. Bizim bayrak hassasiyetimiz her şeyin ötesindedir. Bayrak milletlerin namusudur. Kamu kurumlarımız özellikle bayrak konusunda yüksek hassasiyet göstermeli, her hangi bir ihmale sebebiyet vermeden ona göre davranmalıdır.”

Erzurum’da trafik kazası: 7 yaralı

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’un Hınıs ilçesinde iki aracın çarpışması sonucu meydana gelen trafik kazasında 1’i ağır 7 kişi yaralandı.

Edinilen bilgiye göre, kaza saat 12.00 sıralarında Erzurum’un Hınıs İlçesi Gürçayır mahallesinde meydana geldi. R.A. isimli şahsın yönetimdeki araç seyir halindeyken, S.Ö. isimli şahsın idaresindeki araca çarptı. Kazada araç sürücüleri R.A. ve S.Ö. ile araçta yolcu olarak bulunan M.B., H.A., I.B. ve S.A. hayati tehlike oluşturmayacak şekilde yaralanırken R.A. isimli vatandaş ise ağır yaralandı. Yaralılar kaza yerine gelen ambulanslarla hastaneye kaldırılırken kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Pasinler İlçe Emniyet Müdürlüğüne roketatarla saldıran terörist itiraf etti:
- "Tekman’da Mustafa Bingöl ile HÜDA PAR üyesi iki kişiyi biz öldürdük"

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Pasinler İlçe Emniyet Müdürlüğüne roketatarla saldıran PKK’lı terörist, Tekman’da 76 yaşındaki Mustafa Bingöl ile HÜDA PAR üyesi iki kişiyi öldürdüklerini itiraf etti.

Geçtiğimiz yıl 15 Ağustos tarihinde Erzurum’un Pasinler ilçesinde emniyet müdürlüğüne yönelik gerçekleşen terör saldırısının ardından Tekman ilçesinde arazi arama taraması yapan jandarma ekipleri, Tekman- Yiğitler köyünde 15 Eylül 2015 günü saat 11.30 sıralarında içinde terör örgütü üyelerinin bulunduğu araç durdurmak istemişti. Araç içinde bulunan teröristler mukavemette bulununca çıkan çatışma sonunda, eylem hazırlığındaki 3 terörist sağ olarak ele geçirilmişti Araç içinde yapılan aramada 7 adet kalaşnikof piyade tüfeği, 1 adet bixi makineli tüfek, 1 adet glock marka tabanca ve tabancaya ait 4 adet şarjör, 1 adet Rpg-7 roket atar, 1 adet Rpg-7 roket atar mühimmatı, 4 adet el bombası, 1 adet law silahı, 20 adet kaleşnikof piyade tüfeği şarjörü, 50 metre elektrik kablosu, piyade tüfeklerine ait bol miktarda mühimmat, 1 adet sırt çantası ve çok sayıda örgütsel doküman ele geçirilmişti. Yakalanan teröristlerin Andok kod adlı Özkan Çelik (PKK’nın Tekman Bölge Sorumlusu), Mardam kod adlı Akif Demirağ ve Sipan kod adlı Kadir Gümüş olduğu belirlenmişti.

Katıldıkları eylemler hakkında itirafta bulundu
Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıkan teröristlerden Sipan kod adlı Kadir Gümüş, katıldıkları eylemler hakkında itirafta bulundu.
Gümüş, Ağustos ayında Tekman ilçesinde hamile bir hastayı taşıyan ambulans içerisindeki 3 sağlık görevlisi ile birlikte kaçırıp bir süre sonra serbest bıraktıklarını, yine Ağustos ayında Pasinler İlçe Emniyet Müdürlüğüne roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırdıklarını, 27 Temmuz 2015 tarihinde Tekman Kırkhan Jandarma Komutanlığına silahlı saldırı düzenlediklerini, 08 Eylül 2015 tarihinde Tekman ilçesinde EYP düzenekli saldırı düzenlediklerini ve farklı tarihlerde Karlıova yolunu kapatıp kimlik sorarak örgüt propagandası yaptıklarını, Çat ilçesinde araç yakma eylemini gerçekleştirdiklerini, bir baz istasyonunu ateşe vererek kullanılamaz hale getirdiklerini itiraf etti.
Sipan kod adlı Kadir Gümüş, Tekman ilçesine bağlı Hacıömer Köyünde yaşayan 76 yaşındaki Mustafa Bingöl’ü evinin önünde tarayarak öldürdüklerini, HÜDA PAR üyesi Fethi Yalçın ile Cengiz Tiryaki'yi, örgütün eylemlere başlamasının yıl dönümünde gösteri yapan HDP'lilerle kavga ettiği için öldürdüklerini itiraf ederek pişman olduğunu belirtti.

“Gönül Coğrafyamızdan Türküler” yoğun ilgi gördü

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi (EBB) tarafından düzenlenen “Gönül Coğrafyamızdan Türküler” programı yoğun ilgi gördü.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Müdürlüğü’nün, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği, “Türkiye sadece Türkiye değildir” sözünden hareketle hazırladığı program ilgiyle izlendi. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda, EBB Türk Halk Müziği Korosu, usta sanatçı Mehmet Çalmaşur yönetiminde, Azerbaycan, Kerkük, Kıbrıs, Rumeli ve Anadolu türkülerini seslendirdi. Seyircilerin zaman zaman türkülere eşlik ettiği programda, “Boraltan Köprüsü” türküsünün hikâyesinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sesinden verilmesi salonda yoğun alkış aldı. Usta sanatçı Mehmet Çalmaşur tarafından seslendirilen “Boraltan Köprüsü” türküsü duygu dolu dakikaların yaşanmasına neden oldu.
Programa katılan Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkan Vekili Mevlüt Doğan ile Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz, Sanatçı Mehmet Çalmaşur ve Sanat Merkezi yetkililerine teşekkür etti.

KATERİNA NYCOVA’NIN EYOF MUTLULUĞU

ERZURUM (erzurummedya)-EYOF 2017’nin Avrupa Olimpiyat Komitesi Koordinasyon Komisyon Menajeri Katarina Nycova, Erzurum’a karargâh kurdu.

Katerina Nycova, EYOF’a katılacak ekip şefleri bilgilendirme toplantısı öncesinde alt komitelerin direktörleri ile görüşmeler yapıyor. EOC yöneticisi gelişmelerden oldukça memnun.

11-18 Şubat 2017 tarihlerinde Erzurum’un ev sahipliğinde yapılacak olan Avrupa Gençlik Kış Spor Oyunları Festivali (EYOF) öncesinde Erzurum’da hummalı çalışmalar devam ediyor. EYOF öncesinde koordinatörlük binasında oldukça hareketli günler yaşanıyor. Avrupa Olimpiyat Komitesi Koordinasyon Komisyon Menajeri Katarina Nycova, koordinatörlük binasına adeta karargâh kurdu. 24-25 ve 26 Kasım 2016 tarihlerinde Erzurum’da gerçekleştirilecek olan EYOF Ekip Şefleri Bilgilendirme toplantıları öncesinde Erzurum’da Alt Komite Direktörleri ile toplantılar yapan Katerina Nycova, alt komitelerden neler yapmaları konusunda isteklerde bulunurken, direktörlerde yaptıkları çalışmalar hakkında EOC Koordinasyon Komisyon Menajeri Katarina Nycova’yı bilgilendirdi.

EOC’un bayan yöneticisi Katerine Nycova’nın Erzurum’da bulunduğu süre içinde gelişmelerden bir hayli memnun olduğu ve yapılan çalışmaları beğendiği ifade edildi.

ATASOY: HER ŞEY YOLUNDA GİDİYOR

EYOF 2017 Genel Koordinatörü Orhan Atasoy, EOC Koordinasyon Komisyon Menajeri Katarina Nycova’nın şu ana kadar yapılan tüm çalışmalardan ve hazırlıklardan bir hayli memnun kaldığını belirterek, “Yaptığımız çalışmalar EOG üyelerini oldukça sevindirdi. Şu anda hiç lir sıkıntı yok. Her şey yolunda gidiyor. Günlerdir burada bizimle olan ve alt komite direktörleri ile toplantılar yapan Katerina Nycova’da yaşanan gelişmelerden duyduğu memnuniyeti ifade ediyor. Kendisi yaptığımız çalışmalardan bir hayli keyif aldı. Sayın Valimiz Seyfettin Azizoğlu da koordinatörlüğümüze gelerek çalışmaları yakından takip etti” diye konuştu.

ERZURUM (erzurummedya)-Liseler arası futbol il birinciliğini Erzurum Spor Lisesi kazandı. Mavi-beyazlılar, lise gençler futbol finalinde penaltı atışları sonucu Yavuz Selim Sosyal Bilimler Lisesi’ni mağlup ederek şampiyon oldu.

Spor Genel Müdürlüğü Okul Sporları 2016-2017 yılı faaliyet programında yer alan ve Erzurum GHSİM’nin düzenlediği Liseler arası Futbol İl Birinciliği maçları yapıldı. Erzurum’da yedi takımın iştirak ettiği futbol maçlarında finalde Erzurum Spor Lisesi ile Yavuz Selim Sosyal Bilimler Lisesi karşı karşıya geldi. Şenol Kurtuluş, Rıdvan Kara ve Alper Yağmur hakem üçlüsünün görev yaptığı maçta normal süre 0-0 berabere bitti. Seri penaltı atışları sonucu rakibini 5-4 mağlup eden Erzurum Spor Lisesi şampiyon oldu. Mavi-beyazlı takım, yedinci yılında altıncı kez şampiyonluk kupasını müzesine götürdü. Antrenör Fatih Özbayraktar ile Ersin Dizlek yönetimindeki okul, büyük coşku yaşadı. Karşılaşma sonunda futbolcular başarılı eğitimci Sinan Topallı’yı da omuzlara aldı. Büyük sevinç yaşayan Erzurum Spor Lisesi’nin şampiyonluk kupasını GHSİM Spor Şube Müdürü Güngör Şenses verdi.

Erzurum GHSİM Yeni Sentetik Sahasında oynanan maçın normal süresi 0-0 bitti. Seri penaltı atışları sonucu 5-4’lük üstünlükle şampiyon olan Spor Lisesini kutlayan Erzurum GHSİM Spor Şube Müdürü Güngör Şenses, mavi-beyazlı takıma gruplarda başarı dileğinde bulundu. Şenses turnuvaya katılan takımları da tebrik etti.

Yeni Sentetik Sahada oynanan maçta ikinci olan Yavuz Selim Sosyal Bilimler Lisesi’nin ikincilik kupasını Yakutiye Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Suat Yılmaz takdim etti. Yılmaz, sportmenliğinden dolayı lacivert-mavili takımı kutladı. Yavuz Selim Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Ümit Gergit de, sporcuların madalyalarını takdim etti.

Ayrıca tüm futbolculara katılım belgesi verildi.

Çocukların balon izdihamı
- Erzurum’da “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü” kutlandı

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’da “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü” etkinliğinde dağıtılan balonlardan alabilmek için birbirleriyle adeta yarışan çocuklar izdihama neden oldu.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, “20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü” dolayısıyla Havuzbaşı Kent Meydanı'nda etkinlik düzenledi. Etkinlikte konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Cemil İlbaş, “Bir toplumun temelini ve bugününü oluşturan, refahını, mutluluğunu sağlayan en önemli unsur çocuktur. Onlar yarının umudu, geleceğimizin mirasçılarıdır. Çocukları ihmal eden, değersiz ve küçük gören milletler dağılmaya yok olmaya mahkûmdur. Çocukların zihinsel, ahlaksal ve bedensel gelişimine yeteri kadar önem verilmesi toplumların ilerleme düzeyini gösterir. Bu bağlamda çocuğun aile ve toplumdaki yerini, sorumluluklarını ve haklarını belirleyen, onun duygusal, sosyal gelişimini olumsuz yönde etkilememek için önlemler alan, insan haklarının bir parçası olan Çocuk Haklarına Dair Sözleşme dünyada 193 ülke tarafından imzalanmıştır. Sözleşmeye dair maddelerle toplumda bu duyarlılığı oluşturmak, bilgilendirmek ve çocuğa gereken değeri vermek için çocuk hakları her yıl 20 Kasım’da kutlanmaktadır. Çocuk Haklarına Dair Sözleşme çocukların en temel hakları olan eğitim, barınma, beslenme ve katılım haklarını savunmakta, ulusal ve Uluslar arası alanda yasal yollarla bu hakları güvence altına almaktadır. Amaç bütün dünya çocukları için eşit, sağlıklı ve en güzel şekilde bu en temel gereksinimlerin sağlanabilmesidir. 1989 tarihinde onaylanan bu sözleşmeyi Türkiye 1990 tarihinde imzalamıştır. Ülkemiz Birleşmiş Milletlere üye birçok ülkeye göre sözleşme maddelerini en iyi şekilde yerine getirmektedir. Erzurum’da çocuk hizmetleri konusunda önemli hizmetlere imza atıyoruz. Bu kapsamında yatılı kuruluşlarımızda devlet korumasında olan çocuk sayısı 173 olup, fiili bakılan çocuk sayısı 219’dur. Şu an 28 koruyucu aile yanında bulunan çocuk sayısı 38’dir. Koruyucu ailelerimize 2016 yılında yaklaşık 334 bin TL’lik ödeme yapılmıştır. Ayrıca sosyo ekonomik destek kapsamında bin 230 çocuğa ailesi yanında ekonomik destek sağlanarak, bakımları gerçekleştirilmektedir. Devlet korumasında bulunan çocuklarımıza en iyi hizmeti sunmanın gayretindeyiz. Çocuklarımızı yetenekleri doğrultusunda sportif ve sanatsal etkinliklere yönlendiriyor, eğitimlerine önem veriyoruz. Vizyonumuz, ülkemizi hayallerini gerçeğe, mutluluğunu yüzüne, sesini kürsüye taşıyabilen çocukları olan rol model bir ülke haline getirmektir. Her yıl ilimizde bu farkındalığı yaratmak, kamuoyunu bilgilendirmek, yetişkinlerin de konu üzerine dikkatini çekmek için bu tür tanıtıcı faaliyetler gerçekleştiriyoruz” dedi.
Dünyanın birçok yerinde çocukların savaşın gölgesinde büyüdüğünü ifade eden İlbaş, “Ana kokusunu değil de barut kokusunu alan çocuklar, baba sevgisi yerine zalimce vahşete maruz kalıyor. Saklambacı bilmeyen, interneti görmeyen, sapan tutan, taş atan, silahlarla büyüyen çocuklar. Gözlerinin önünde babası, anası dövülen, işkenceyi gören, korkusundan ağlayamayan çocuklar. Denizlerde boğulup sahile vuran çocuklar. Bu tablo dünyada çocuk haklarının geldiği boyutu özetliyor aslında. Dünyadaki kan ve gözyaşının durması için herkes üzerine düşeni yapabilmelidir. Savaşların durması için eğitime önem verilmelidir. Tüm dualarımız, zalimin zulmüne uğrayan milletler ve onların çocuklarının kurtuluşa ermesi yönünde. Savaşların olmadığı, çocukların güldüğü barış dolu bir dünyada yaşamak en büyük dileğimiz. Bu duygu ve düşünceyle tüm çocuklarımızın Dünya Çocuk Hakları Günü'nü kutluyorum" diye konuştu.
Etkinlik kapsamında daha sonra çocuklar kortej yürüyüşü yaparak Palerium AVM’de açılan stantları gezip gönüllerince eğlendiler. Programa Erzurum Vali Yardımcısı Hatice Bayar Özdemir, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Cemil İlbaş ve çocuklar katıldı.
Etkinlikte yüzlerce çocuğa balon dağıtıldı. Çocuklar, dağıtılan balonlardan alabilmek için izdiham oluşturdu.

Erzurum’da çıkan çatışmada 2 terörist öldürüldü

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’un Karayazı ilçesi kırsal alanında güvenlik güçleriyle çatışmaya giren PKK’lı 2 terörist etkisiz hale getirildi.

Alınan bilgiye göre, bugün sabah saatlerinde Karayazı kırsalında operasyon gerçekleştiren güvenlik güçleri ile bir grup bölücü terör örgütü PKK’lı grup arasında sıcak temas sağlandı. Güvenlik güçlerine bomba ve uzun namlulu silahlarla saldıran PKK’lı gruba güvenlik güçlerince anında karşılık verildi. Çıkan çatışmada 2 terörist öldürülürken, kaçan teröristlerin yakalanması için operasyon sürdürülüyor. Öldürülen teröristler ile birlikte çok sayıda silah ve mühimmat ele geçirildi.

MAK Danışmanlık, sahaya inerek gündemin tüm konularını ele aldı. MAK Araştırma şirketi, 15-19 Kasım tarihleri arasında "Türkiye Gündem Araştırması" adıyla 30 büyükşehir ve 20 ilde 5400 kişi ile yüz yüze görüşerek nabız ölçtü.
HDP'NİN BARAJA TAKILDIĞI NET OLARAK GÖRÜLDÜ

Buna göre "Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusuna verilen yanıtlarda kararsızların matematiksel dağılımının sonunda AK Parti 50,82, CHP 24,62, MHP 14,45, HDP 7,15 oy aldı. Ayrıca dört ayda peş peşe yapılan araştırmalarla karşılaştırıldığında HDP'nin yüzde 10'luk baraja net olarak takıldığı anlaşıldı.


İNSANLAR ABD'DEN BANA NE DİYOR
"ABD seçimlerinin kazanan Trump konusunda ne düşünüyorsunuz?" sorusuna Türkiye genelinde her siyasi parti tabanından insanlar neredeyse bir birine yakın cevaplarla ABD'de yapılan seçimin sonunda kazanan TRUMP ile çok şeyin değişmeyeceğini, her halukarda ABD'nin mazlum ve mağdurları ezmeye devam edeceğini ifade etti. Bu değerlendirmeler son zamanlarda ülkemizde iyice yükselen ABD karşıtlığı ve ABD ye güvensizliği de gösterdi.
AB'YE HAYIR
"Size göre Türkiye Avrupa Birliği'ne girme yolunda çabasını sürdürmeli mi?" diye sorulduğunda insanlar ABD ve NATO konusunda gördüğü güvensizliğin aynısını AB karşısında da gösteriyor. Türkiye'yi bahanelerle oyalayan AB'nin özellikle son yıllarda yaşadığı kendi iç problemleri Türk insanının AB'den daha da uzaklaşması algısına neden oldu. Ortaya çıkan sonuca göre Türkiye'nin yöne Avrupa'ya karşı olsa bile AB karşısında dik duruşun gerekliliğine inancı gösteriyor. Vatandaş AB'ye güvenmiyor.
BAHÇELİ'YE TAM DESTEK
"Hükümetin MHP ile başkanlık ve anayasa konusunda diyaloğunu destekliyor musunuz?" sorusunda destek verenler AK Parti ve MHP'nin toplam seçmen oranını gösterirken bu sürece her iki parti tabanının tam destek verdiği görülüyor. Bilindiği üzere diyalog sürecini Bahçeli başlatmıştı.
FETÖ İLE MÜCADELEDE MAĞDURİYETLER YOK

Öte yandan araştırmaya katılan vatandaşların yüzde 42'si "HİÇ MAĞDURİYET YOK" derken, yüzde 39'luk bir kesim çok az mağduriyet olduğunu ifade etmiştir. Ciddi oranda mağduriyetler olduğunu ifade edenlerin oranı ise yüzde 11... Bu sonuçlar devam eden operasyonlar ve soruşturmaların kitlelere yeterince doğru anlatılamadığını göstermektedir.
OHAL ETKİLEMEDİ

"OHAL sizin hayatınızın olağan akışında bir kısıtlama nedeni oluyor mu?" sorusuna ülkemizde geçmişteki kötü uygulama örneklerini hatırlayan ya da Batı'daki uygulanma biçimlerini görenlerin OHAL uygulaması konusunda var olan olumsuz kanaat ve tereddütleri normal vatandaşa yönelik hayatı kısıtlayan uygulama örneklerinin olmadığı bu sürece bakışını değiştirdi. Vatandaşın çok büyük kısmı OHAL uygulamasını neredeyse hissetmediğini söylüyor.
KAYYUM UYGULAMASINA TAM DESTEK

Askere, polise ve diğer birimlere insanlar baştan beri çok net destek verirken özellikle terörün destekçilerine yönelik yeterince çalışma yapılamamasını, terör örgütünün siyasi uzantısına TBMM'de göz yumulmasını vatandaş hükümetin karnesine eksi olarak yazıyordu.

Özellikle hükümetin son dönemdeki kararlı duruşu, teröre yardım ve yataklık yapanlara yönelik belediyelere kayyum atanmasına kararsızlar matematiksel dağıtıldığında halk dörtte üçlük destek veriyor.
HALK İDAM İSTİYOR

"İdam getirilmeli mi?" sorusuna seçmenler yüzde 71 oranıyla destek veriyor. Bu oranda bir idam beklentisinde son yıllarda yaşanan toplumsal infiale neden cinayet, çocuklara tecavüz vb. olaylar yanında FETÖ, PKK ve DEAŞ benzeri terör örgütlerine karşı oluşan öfkenin etkisi büyük.

Spor Toto 2. Lig
- B.B. Erzurumspor: 3 - Anadolu Üsküdar: 1

ERZURUM (erzurummedya) - Spor Toto 2. Lig Beyaz Grup'ta kendi evinde mücadele eden B.B. Erzurumspor, Anadolu Üsküdarspor’u 3-1 mağlup etti.


STAT: Kazım Karabekir
HAKEMLER: Hasan Avcı xxx, Tamer Okuldaş xxx, Ercan Aydın xxx
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR: Ahmet xxx, Hüseyin Cihan Avcu xxx, Doğan Can Otman xxx, Sinan Morgil xx (Dk. 80 Fırat Arıkan xx), Engin Baytar xxx (Dk. 67 Halil İbrahim Tuna xx), Fatih Gül xxx, Erhan Çelenk xxx, Savaş Tağa xxx, Mehmet Albayrak xxx, Mert Nobre xxx (Dk. 83 Ersel Aslıyüksek xx) , Ferit Erişçi xxx
ANADOLU ÜSKÜDARSPOR: Ali Alper Doğan x, Furkan Tuncer x, Fatih Çolak xx, Yasir Subaşı xx, Abdulsamet İlgar xx, Salih Seyis x, Alihan Can x (Dk. 64 Erim Yüksel x), Bertuğ Başdemir xx, Semih Ergül x (Dk. 74 Arda Şahin x), Melih Okutan xx, Mustafa Bedirhan Çelik xx
GOLLER: Dk. 7 Erhan Çelenk, Dk 61 Engin Baytar, Dk. 76 Halil İbrahim Tuna (BB. Erzurumspor), Dk. 48 Melih Okutan (Anadolu Üsküdarspor)
SARI KARTLAR: Dk. 25 Doğan Can Otman, Dk. 40 Ferit Erişçi, Dk. 71 Mert Nobre, Dk. 86 Ersel Aslıyüksek, Dk. 90 Mehmet Albayrak (BB. Erzurumspor), Dk. 24 Furkan Tuncer, Dk. 34 Yasir Subaşı, Dk. 50 Arda Şahin, Dk. 82 Fatih Çolak, Dk. 90 Abdulsamet İlgar (Anadolu Üsküdarspor)
KIRMIZI KART: Dk. 70 Mustafa Bedirhan Çelik (Anadolu Üsküdarspor)

Ve maç BB Erzurumspor'un 3-1 üstünlüğü ile sona eriyor. Puan 25

Maç biterken hakem Mehmet Albayrak'a sarı kart gösteriyor. Hakem Türkiye rekoruna imza atıyor ve 14 sarı bir kırmızı kart ile maçı tamamlıyor

Dönen top, Anadolo Üsküdar şansı değerlendiremiyor

Abdulsamet sarı kart görüyor.

Dk.90-5 dakika kayıp zaman işareti geliyor. Korner kullanıyor Dadaşlar.

Dk.87-Ersel sarı kart görüyor

Dk.85-Mehmet vuruyor, Ferit, ondan Savaş'a... Top Kaybı

Dk.82-Kaptan Fatih sarı kart görüyor. Mert Nobre alınıyor yerine Ersel giriyor

Dk.80-Sinan yerini Fırat Arıkan'a bırakıyor

Dk.77-Halil İbrahim şık bir vuruşla kaleciyi çaresiz bırakıyor 3-1

Dk.75-Ferit ceza sahasına gönderiyor, top taçta

Dk.74-Dadaş kalesinde büyük tehlike atlatıyor. Ahmet kurtarıyor

Dk.71-Mert Nobre vuruyor top direkten geri dönüyor

Dk.70-Mustafa Bedirhan 2.sarıdan kırmızı kartı görüyor ve Anadolu Üsküdar 10 kişi. Nobre'de sarı kart görüyor

Dk.68-Engin Baytar yerini Halil İbrahim Tuna'ya bırakıyor

Dk.64-Erim yerini Alihana bırakıyor

Dk.61-Engin Baytar plase vuruş ve gollll 2-1

Dk.60-Kaleci Ali Alper sakatlanıyor ve maç uzun bir süre duraklıyor

Dk.58-Mert Nobre ceza sahasına giriyor, kaleci çıkıyor ve sakatlanıyor, mutlak bir golü önlüyor

Dk.55-Mehmet Albayrak topa sahip olamıyor ve top kalecide kalıyor

Dk.52-Erim sarı kart görüyor

Dk.49-Ahmet kalesini terk ediyor 1-1 Golü Melih atıyor. Arda sarı kart görüyor

Dk.46-Anadolu Üsküdar oyuna başlıyor. Her iki takımda ayı kadrolarla başladı

İKİNCİ YARI

Dk.45-İlk yarı 1 dakikalık uzatmanın ardından BB Erzurumspor'un 1-0 üstünlüğü ile sona eriyor

Dk.42-Erim yerde kalıyor, atış kullanılıyor

Dk.40-Engin ceza sahasına giriyor Fatih engelliyor. Ferit yaptığı hareket sonrası sarı kart gören oyuncumuz oluyor

Dk.38-Mehmet Albayrak topa yetişemiyor, taç

Dk.35-Yasir sarı kart görüyor. Faul atışını Savaş Taga kullanıyor

Dk.33-Ali Alper kaptanı ile oynuyor

Dk.30-Kaleci Ahmet kale vuruşunu kullanıyor.

Dk.26-Doğan Can sarı kart gören oyuncumuz

Dk.25-Furkan sarı kart görüyor

Dk.24-Mehmet Albayrak güzel vuruyor kaleci çıkarıyor, korner.

Dk.22-Kaleci Ahmet kalesine gönderilen topu kafa ile çıkarıyor

Dk.20-Mert Nobre orta çizgide yerde kalıyor. Faul.

Dk.15-Anadolu Üsküdar yarı alanından çıkmak isterken top kaybediyor

Dk.10-Sinan taç atışını kullanıyor

Dk.8-Erhan Çelenk kafa vuruşu ve golll 1-0

Dk.5-Fatih Gül pas vermek istiyor ama top kaybı

Dk.1-Maça BB Erzurumspor başlıyor

Tribünlerde büyük boşluklar var. Hava soğuk ama futbol oynamaya elverişli. Hakemler fileleri kontrol ediyor.

MAÇ BAŞLIYOR

BB Erzurumspor İlk 11
40. AHMET ALTIN
77. FERİT ERİŞÇİ
89. ERHAN ÇELENK
1. HÜSEYİN CİHAN AVCU
4. DOĞAN CAN OTMAN
34. SİNAN MORGİL
19. SAVAŞ TAĞA
8. FATİH GÜL
11. MERT NOBRE
7. MEHMET ALBAYRAK
5. ENGİN BAYTAR
Yedekler
22. RAMAZAN EVREN ÜSTÜNDAĞ
91. UĞUR UTLU
17. HALİL İBRAHİM TUNA
53. ERSEL ASLIYÜKSEK
9. ERTAN KOÇ
3. FIRAT ARIKAN
23. ERDEM KOÇAL
Teknik Sorumlu
AHMET YILDIRIM
 Anadolu Üsküdar 1908 İlk 11
68. ALİ ALPER DOĞAN
2. SALİH SEYİS
3. ERİM YÜKSEL
4. FURKAN MEHMET TUNCER
11. BERTUĞ BAŞDEMİR
17. ARDA ŞAHİN
26. FATİH ÇOLAK
27. MELİH OKUTAN
32. KARAHAN YASİR SUBAŞI
39. MUSTAFA BEDİRHAN ÇELİK
90. ABDULSAMET İLGAR
Yedekler
99. MERT CAN TUNCA
10. OKAN SALMAZ
23. ALİHAN CAN
28. ÜMİT KARAAL
33. ÖMER İNAN
66. SEMİH ERGÜL
72. MURAT RÜZGAR
Teknik Sorumlu
UFUK İSKENDER

Sevgili öğrenciler, merakla beklediğiniz kredi/burs sonuçlarını açıkladık. Sonuçlara https://sonuc.kyk.gov.tr  adresinden ulaşabilirsiniz. Öğrencilerimize bir de güzel haberimiz var! Daha önce Ocak ayından itibaren ödediğimiz kredi ve bursları bu yıl Ekim ayından başlatıyoruz. Böylece, yüksek öğrenime bu yıl itibariyle başlamış gençlerimiz Aralık ayında 3 burs/kredi miktarı birden almış olacaklar.
BURSLAR NE ZAMAN YATACAK?

KYK burs sonuçlarının açıklanmasının ardından ilk merak edilen konu burslar ne zaman yatacak sorusu olmuştu. Konuyla ilgili aylar öncesinden açıklama yapan KYK Genel Müdürü Sinan Aksu, burs sonuçlarının açıklanmasının akabinde ücretlerin en erken tarihlerde öğrencilerin hesaplarına yatırılacağını açıklamıştı. Aksu konuyla alakalı olarak,  "Önceki yıllarda üniversiteye başlayan birinci sınıf öğrencileri müracaatlarını yaparlardı fakat burs ve kredilerini ocak ayı itibarıyla alırlardı. Bu yıl, bu tarihi ekim ayından başlatıyoruz. Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç'ın talimatıyla birinci sınıf öğrencilerine bir müjdemiz var. Ekim, kasım, aralık aylarını da kapsayacak biçimde birinci sınıf öğrencilerine burs ve kredi ödemelerini yapacağız." ifadesinde bulunmuştu.
ÖĞRENCİLER BAŞVURU SONUÇLARININ ARDINDAN NE KADAR ÜCRET ALACAK?


Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tarafından müjde olarak verilen 2016 burs ve kredi ücretleri, bu yıl 400 olarak verilecek. Normalde her yıl 40 TL gibi bir artış gösteren burs ve kredi ücretleri, bu yıl 80 TL gibi bir artış gösterecek. Bu şekilde 400 TL olarak yatırılacak kredi ve burs ücretleri sonuçların açıklanmasının ardından öğrencilerin hesaplarına yatırılacak.

BURS VE KREDİ ÜCRETLERİ HANGİ BANKALARDAN ÇEKİLEBİLECEK?

Kredi ve burs ücretini çekmek isteyen öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumunun anlaşmalı olduğu Ziraat Bankası aracılığıyla ücretleri temin edebilecekler. İsimlerine özel olarak tahsis edilecek BANKKART'larını, gönderilecek bankadan sözleşme imzalayarak alacak olan öğrenciler, burs ya da öğrenim kredilerini T.C. Ziraat Bankası ATM'lerinden istedikleri zaman, ATM'lerin bulunmadığı yerlerde ise herhangi bir T.C. Ziraat Bankası şubesinden temin edebilecekler. Öğrencilere burs ve kredinin yatırılacağı aydan başlamak üzere TC Kimlik Numaralarının son rakamına göre 6.-10. günleri arasında ödeme yapılacaktır.

Binlerce ürüne zam kapıda!

Doların Türk Lirası karşında son 1 haftada yüzde 5 değer kazanması, beyaz eşya ve tüketici elektroniği ürünlerine yönelik zammı gündeme getirdi.

ERZURUM (erzurummedya)-Kurdaki artış tahminlerine göre pay bırakan şirketler, doların 3.40 TL’yi aşmasıyla ‘B’ planına geçti. Şirketlerin yöneticileri ‘acil durum’ toplantısı yaparak, fiyatları yeniden belirliyor. Sektör yetkililerinin ortak görüşü ise aralık ayı itibariyle tüketicilere zamlı fiyatların yansıyacağı yönünde. Zam gelecek ilk ürünlerin başında da beyaz eşya ve televizyonlar geliyor. Beyaz eşya üreticileri, kur artışının özellikle iç piyasayı olumsuz etkileneceğini ifade ediyor. Televizyonlarda ise durum daha kritik. Televizyonpanellerinin fiyatlarının yüzde 10 artmasının üzerine kur artışı gelecek zammı da katlıyor.

Şimdi alım zamanı
Vatan Bilgisayar Genel Müdürü Hasan Vatan: “Bilgisayar başta olmak üzere bilişim ürünlerinin fiyatlarını doların kuruna göre günlük olarak değiştiriyoruz. Televizyonlarda ise dünyadaki panel fiyatlarının artışından dolayı da bir zam söz konusu. Bunun da fiyatlara yansıması çok kısa bir zamanda olacak. Özellikle televizyon almayı düşünen tüketicilerin elini çabuk tutmasında fayda olacaktır.”

İç piyasayı etkileyecek
VESTEL Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan: “Dolardaki hızlı artış gündemimizde olan bir konu. Şu anda üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Özellikle iç piyasadaki ürünlerin fiyatları etkilenecek.”

Önce televizyon ve telefonlar
TeknoSA Genel Müdürü Bülent Gürcan: “Kurdaki artış süreklilik kazanırsa yeni yıla girerken fiyat artışları olabilir. Görüntü sistemleri ve telekomu diğer ürünler de takip eder. Şu anda perakende sektörünün en canlı dönemindeyiz. İş ortaklarımızla bunun gelecek dönemde de tüketiciye minimum yansıması yönünde hareket edeceğiz.”

Olumsuz etkiyi minimuma indirecek
LG Electronics Türkiye Tüketici Elektroniği ve Beyaz Eşya Satış Direktörü Ergün Altay: “Satışlarımız üzerinden oluşabilecek olumsuz etkiyi ve tüketiciye olan yansımaları minimumda tutmak için oturduk fiyatlandırma çalışması yapıyoruz. Bu tablo sadece Türkiye ile ilgili değil. Dünyada da dolar değerleniyor. Televizyon panellerinin fiyatlarında da ciddi artışlar var. Tüm bunlardan dolayı aralık ayında yeni fiyatlar tüketicilere yansıyacak.”

Palandöken Belediyesi, Malatya’ya şans tanımadı
- Palandöken Belediyespor: 3 Malatya Büyükşehir Belediyespor :0

ERZURUM (erzurummedya) - Türkiye Voleybol Erkekler 1.Liginde mücadele eden Palandöken Belediyespor evinde konuk ettiği Malatya Büyükşehir Belediyespor 3-0 mağlup etti.

Recep Tayyip Erdoğan Kapalı spor salonunda oynanan mücadeleye hızlı başlayan Filenin Kartalları ilk seti 25-19 alarak seride 1-0 öne geçti. 2. Sete fırtına gibi giren Palandökenin Kartalları ikinci set zorlanmada 25-12 kazanarak seride durum 2-0 yaptı. 3. Sette etkili bir oyun sergileyen Palandöken Belediyespor takımı seti 25-13 alarak seride 3-0 yaparak 3 puanın sahibi oldu. Alınan galibiyetle Palandöken Belediyespor ligdeki üst sıralarda yerini korurken puanını 20 çıkartarak Efeler Ligi için önemli bir galibiyet aldı. Müsabakayı Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, Belediye Başkan Yardımcıları, Belediye Meclis üyeleri ve çok sayıda taraftar izledi.
Maç sonu da Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar oynanan güzel oyun ve alınan net skordan dolayı sporcuları tebrik etti.

Büyükşehir’den Çat ilçesinde hummalı çalışma

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi Çat ilçesinde önemli çalışmalara imza atıyor. Büyükşehir, Çat’ta gerçekleştirdiği asfalt, kaldırım, bordür, orta refüj, ağaç dikimi ve hazır rulo çim serimi çalışmalarıyla ilçenin görünümünü değiştirdi.

Fen İşleri Daire Başkanlığı Yol Yapım Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından ilçede 9000 metrekare tretuvar, 4000 metre kırlangıç bordür ve 1850 metre uzunluğunda 27 bin metrekare alana 4000 ton bitümlü sıcak karışım asfalt serimi yapıldı. Fen İşleri Daire Başkanlığı Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, ilçede orta refüj otomatik yağmurlama sulama sistemi ve peyzaj düzenlemesi gerçekleştirildi. Çat’ta 2 bin 500 metre cansuyu hattı yapılırken, 220 adet dışbudak ağacı da toprakla buluşturuldu. Orta refüje 5 bin 500 metrekare hazır rulo çim serimi yapıldı. 6 bin 500 metrekare daha hazır rulo çim serimi yapılarak ilçenin toplam 12 bin metrekarelik alanı yeşillendirilecek. Bu arada Çat’ta, Ulaşım Daire Başkanlığı Trafik ve Sinyalizasyon Şube Müdürlüğü tarafından da yol çizgi boyama çalışması gerçekleştirildi. Çat ilçesinde ikamet eden vatandaşlar, “Başkanımız Mehmet Sekmen, Çat ilçemize önemli hizmetler yaptı. Altyapısı, yolları, kaldırımları, yeşili ve asfaltıyla Çat’ı bambaşka bir görünüme kavuşturduğu için Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz” dedi.

“Türkçe Aşkı Vatan Aşkı” büyüledi

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Türkçe aşkı Vatan aşkı” programı büyüledi. Şair Ahmet Coşkun’un yönetmenliğindeki program ayakta alkışlandı.

Türk Dil Kurumu’nun katkılarıyla “Biz Türkiye’yiz Kültür Sanat Topluluğu” tarafından gerçekleştirilen programda, Türkiye’nin gelişim süreci Türk müziği ve halk danslarıyla dile getirildi. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Türkçe’nin önemine vurgu yaparak, “Bir milletin hayat damarlarından biri de dilidir. Dil demek millet demektir. Dil; geçmişle bugünü birbirine bağlayan en önemli vasıtadır. Bugünden geleceğe bırakılacak en önemli miras da yine dildir. Anadilimiz Türkçe, yeryüzünün en eski ve en geniş coğrafyasında konuşulan zengin bir kültür, bilim ve sanat dilidir” dedi. Tavlaşoğlu, şunları kaydetti: “Bugün dünyada yaklaşık 200 milyonu aşkın insan Türkçe konuşmaktadır. Üzerinde sere serpe gezindiğimiz bu büyük vatan coğrafyasını en güzel bir şekilde anlatan dil kuşkusuz Türkçe’dir. Vatanını sevmeyen, öz kültüründen ve dilinden beslenmeyen bir kişinin insanlığa faydalı biri olması imkânsızdır. İnsan vatanını sever. Çünkü Allah'ın insanlara bahşettiği şeylerin en azizi olan hayat, vatan havasını teneffüsle başlar. İnsan vatanını sever. Çünkü Allah’ın bağışladığı şeylerin en parlağı olan göz, dünyaya ilk baktığı zaman vatan toprağını görür. İnsan vatanını sever. Çünkü vatan hem anne hem de babadır. Aziz vatanımız kutsal bir emanettir. Mehmetler, Hasanlar, Yahya Çavuşlar, Seyit onbaşılar, Nene Hatunlar ve adını sayamadığımız daha nice kahramanlar üzerlerine düşen görevleri hakkıyla yerine getirip bu vatanı bize emanet etmişlerdir. Şu husus iyi bilinmelidir ki, milletimizin bekası imanlı bir gençlik ruhunu kazanmış vatan şuuruna sahip genç nesiller yetiştirmekle mümkündür. Milletleri ayakta tutan dildir, milli ve manevi değerleridir. Bu değerler, milletlerin birlik, beraberlik ve toplumsal dayanışma içerisinde yaşamasını ve milli kimliğiyle tarih sahnesinde yer almasını sağlamaktadır. Tarih, bize milli ve manevi değerlerine sahip çıkmayan ve başka milletleri körü körüne taklit edip milli şahsiyetlerini kaybedenlerin dünya coğrafyasından silinip yok olduklarını göstermektedir.” Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci de, “Bugün özümüze ve köklerimize döndük. Bu son olaylardan sonra zaman zaman başımızı yastığa koyduğumuzda, ‘Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünya devletleri bizle bu kadar niye uğraşıyorlar?’ diyorum. Bu akşam gördük ki; üç kıta, beş denizde atalarımız dünyayı titretmiş. Medeniyet götürmüş, adalet götürmüş. Onun intikamını almak istiyorlar. Ama biz yolumuza yürümeye devam edeceğiz. Yüreklerimiz her daim birlik ve beraberlik içinde atacak” dedi. Konuşmaların ardından Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, söz konusu projeden ötürü Türk Dil Kurumu Bilimsel Çalışmalar Müdür Vekili Uzman Yaşar Yılmaz’a teşekkür ederek, kendisine Büyükşehir’in kültür yayınlarından “Erzurumlu Emrah & Aşık Sümmani Divanı” adlı kitabı hediye etti.

Başkan Sekmen’den en güzel ahde vefa örneği

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Ahde Vefa Buluşmaları” kapsamında AK Partililerle bir araya geldi.

Geçmiş dönemde AK Parti Erzurum İl Teşkilatı’nın çeşitli kademelerinde görev almış partililerle buluşan Başkan Mehmet Sekmen, burada yaptığı konuşmada, şunları kaydetti: “Erzurum’un çok büyük sorunları var. Biz de, ‘Erzurum’un, hemşerilerimizin bu sorunlarını nasıl çözebiliriz, insanlarımızı nasıl mutlu edebiliriz’ diye gayret ediyoruz. Bizlere vermiş olduğunuz desteğinizden dolayı sizi utandırmayacağız. Tabi herkesi mutlu etmek, memnun etmek mümkün değil. Cenab-ı Hak bile bu kadar nimet veriyor ama şükredenler var, şükretmeyenler var. Biz de insanınız, hatalarımız, eksikliklerimiz oluyor ama inşallah genel hatlarıyla inanıyorum ki dönemin sonunda insanlar memnun olacak. Elbette ki şikâyet edenler de olur. O şikâyet edenler de ne zaman bizim dönemimiz biter başka bir dönem gelir, başka biri gelir görevi devralır o zaman bizim farkımıza varabilirler. Bu hizmetlerin kolay olmadığını, nasıl zor olduğunu o zaman anlarlar. Ama bizim hakikaten şehrin hem belediyecilik hizmeti olarak hem şehrin sosyal, kültürel, sportif faaliyetleri olarak hatta şehrin üretim şehri olması için neler yaptığımızı, nasıl gayret ettiğimizi Mevla biliyor… Elimizden geldiği kadar yoğun bir gayret gösteriyoruz. Bunun için sizler bize destek vermiş, emek sarf etmiş, kiminiz emeğinizle, kiminiz cebinizdeki paranızı masraf ederek, kiminiz aracınızla yanımızda oldunuz. Allah razı olsun. Ben hepinize teşekkür ediyorum.”
“BİZİM TEK BİR HEDEFİMİZ VAR: HER ALANDA LİDER BİR ERZURUM”
Başkan Mehmet Sekmen, Erzurum’un her alanda lider bir kent olacağını ifade etti. Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Belediyemizde önemli projeler yapıyoruz. İnsan içerisinde olmayınca fark etmeyebiliyor. Tekman’ın su sorunu çözüldü, Oltu’nun yüz yıllık su sorunu çözüldü. Dereden, kuyulardan su içerken şimdi dağda bir akarsu bulduk, suyu bağladık, cazibesiyle Oltu’ya geliyor. Tertemiz su… Horasan’ın yıllarca çözülmeyen su sorununu çözdük. Dereden aldıkları su yerine şimdi dağdan arıtarak su getirdik, akıttık. O ilçelerde yaşamıyorsanız bunları nereden bilebilirsiniz? Narman bir turistik şehir oldu. Bunu ancak giden veya orada yaşayan bilir. Şuanda Hınıs’ın ana caddesinin asfaltı, kaldırımları bitti, ışıklandırma için lambaları takıldı. Ana caddedeki su borularını değiştik, önümüzdeki yıl sokaklardaki su borularını değişeceğiz. Daha temiz daha bol su alacaklar. Binaların cephe sağlıklaştırmaları başladı. Tertemiz bir turistik şehir yapacağız. Hınıs ve Oltu canlı hayvan pazarlarının inşaatını tamamladık, kurdelesini keseceğiz. Karayazı’nın ana caddesinin ve Karaçoban’ın asfaltı, kaldırımları bitti. Çat ilçemizde ayrı bir güzellik oldu. Ana cadde tertemiz, pırıl pırıl… Önümüzdeki yıl binaların cephe sağlıklaştırmalarını yapacağız. Tabi bunları insan gidip görünce bilir, görmeyince bilmez. Genel Merkezimizin yaptırdığı anketlerde, ‘Bugün seçim olsa AK Parti Erzurum’da ne alır?’ sorusuna vatandaşlarımızın yüzde 80’i ‘AK Parti’ demiş. Hamd olsun, şükürler olsun. Halkımız mutlu ve memnun. Şehrin bundan sonra asıl hizmeti yatırım, üretim ve istihdam, işsizliğin çözülmesi. ‘Sorununuz nedir?’ diye sorduğumuz zaman vatandaş, ‘Benim bir derdim var o da işsizlik’ diyor. Tabi Belediye Başkanı olan bundan direkt sorumlu değil ama bu sorunları birilerinin takip etmesi lazım. Ben bu sorunu kendi sorunum gibi aldım ve takip ediyorum. Erzurum, Cazibe Merkezi Alanı olarak ilan edildi. Buraya son yüzyılın en önemli teşvik paketi desteği verildi. İnanıyorum ki bundan sonra şehrimizde büyük bir yatırım hamlesi olacak. Bu yatırım hamlesi de Erzurum’umuzda inşallah yerini bulacak. Beklediğimiz, özlediğimiz yatırımlar gelecek.”

Soğuk havaya rağmen, BB Erzurumspor antrenmanı nefes kesti
- Teknik Direktör Ahmet Yıldırım, “Her maçımız final”

ERZURUM (erzurummedya) - Spor Toto 2. Lig Beyaz Grupta BB Erzurumspor, yarın Kazım Karabekir Stadı'nda konuk edeceği Anadolu Üsküdar 1908 Spor maçının hazırlılarını tamamladı.

ANTRENMANDA IHLAMUR İKRAMI
Soğukların etkili olduğu Erzurum’da BB Erzurumspor, Pazar günü konuk edeceği Anadolu Üsküdar 1908 Spor maçının hazırlıklarını Teknik Direktör Ahmet Yıldırım, Yardımcı Antrenörler Bülent Üstüner, Sinan Demircioğlu, Zafer Demiray, Adem Çağlayan ve kaleci antrenörü Emin Sarı'nın yönetiminde günde çift kale antrenman yaparak hazırlanan mavi-beyazlı takımın çift kale ve şut çalışmasında futbolcuların azimli ve performanslı oldukları dikkat çekti. Soğuk havanın etkili olduğu antrenmanda futbolculara ıhlamur ikram edildi.
‘BİZİM HER MAÇIMIZ FİNAL’
BB Erzurumspor Teknik Direktörü Ahmet Yıldırım, her maçı kazanma arzusu içinde olduklarını ve her maçın kritik olduğuna vurgu yaptı. Teknik Direktör Yıldırım,’ Havaların soğuması ile çalışmalarımızı kış koşullarında aralıksız sürdürüyoruz. Tek düşüncemiz taraftarlarımızın desteği ile üç puanlı maçtan galibiyetle ayrılmak. Centilmence iyi oynayarak üç puanının bizim olması parolasıyla sahaya çıkacağız. Büyük bir camiayı, taraftarımızı arkamızda hissediyoruz. İnanıyorum ki her antrenmanda başarılarını ortaya koyan futbolcularım başarılarını sahaya yansıtacaklar.” diye konuştu.
Öte yandan, bazı futbolcuların ise soğuktan korunmak için bere ve eldiven takması dikkat çekti.
Mavi-Beyazlılar, bugün yapacağı ter antrenmanın ardından tesislerde kampa girerek maç saatini bekleyecek.

ERZURUM (erzurummedya)-Erzurum Esnaf Ve Sanatkarlar Odaları Birliği'nin 30 yıldan fazla başkanlığını yapan, Mobilyacılar Odası Eski Başkanlarından, Salih ve Ömer Dikel'in babaları Ali Rıza Dikel vefat etti

Bir süredir hastanede yoğun bakımda tedavi gören Dikel, Erzurum'da Ahi geleneğinin son temsilcilerindendi.

Ali Rıza Dikel'in cenazesi Cumartesi günü Narmanlı Camii'nde ikindi namazını müteakiben kılınacak cenaze namazından sonra toprağa verilecek.

Erzurummedya ailesi olarak merhum Ali Rıza Dikel'e Cenab-ı Hak'tan Rahmet, eş, dost ve yakınlarına sabr-ı cemil niyaz ediyoruz

Büyükşehir’den cenaze hizmetlerinde yeni bir yatırım daha

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi kentte yürüttüğü yatırım seferberliğine devam ediyor.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in, cenaze hizmetlerindeki yüksek kalite öngörüsünü hayata geçiren Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı yürüttüğü proje kapsamında Mezarlık Şube Müdürlüğü’nün yeni hizmet binası ile Kur’an Kürsüsü, düzenlenen sade bir törenle açıldı. Törene Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile diğer yetkililer katıldı. Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç, açılışta yaptığı konuşmada, “Hizmetleri ölülerimize de yani dünyadaki hizmetini tamamlayıp Ukba’ya göç eden insanımıza da yapıyoruz” dedi. Genel Sekreter Yardımcısı Kıraç, şunları kaydetti: “Erzurum’da göreve başlayınca değerli Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen’in, ‘Bir bakın mezarlıklarımızın durumu nedir, ne değildir’ şeklindeki talimatlarıyla hemen çalışmalara başladık. Önce bir rapor sunduk, sonra kolları sıvadık; şuanda sizlerin de gördüğü güzel hizmetleri yaptık. Şuan Erzurum’da verilen mezarlık hizmetlerinin hiç biri Türkiye Cumhuriyeti’nde, İstanbul’da dâhil olmak üzere verilmiyor. Bunda çok iddialı konuşuyoruz. Gördüğünüz Kur’an Kürsüsü yontma taştan yapılmış ve burada her gün hafızlar tarafından bir Kur’an-ı Kerim hatmi okunmaktadır. Ülkemizde sadece Topkapı Sarayı’nda 24 saat hatim okunmaktadır. İşte ikincisi de Erzurum’da oldu. İddialıyız, 24 saat Kur’an-ı Kerim’in hatmedilmesi Erzurum’da devam edecek. Bizim bir misyonumuz var; cenazesi olan hemşerimiz buraya geldiğinden itibaren o kişiyi en iyi şekilde karşılayıp, istirahat edeceği salonumuza alıp, onun acısını paylaşmak. Buradaki hocalarımız ona telkinde ve ikramda bulunmak suretiyle belediyemizin misyonunu yerine getiriyorlar. Vizyonumuz ise; ‘Hizmet bizim işimiz’ Biz hizmet yapmak durumunda olan yerel yöneticileriz. Hizmetin en iyisine layık olan Erzurum halkımızdır, Dadaşlardır. Allah’ın izniyle Erzurum halkına hizmetin en iyisini vermek durumundayız.”
“DOĞUMDAN ÖLÜME KADAR VATANDAŞIMIZIN YANINDAYIZ”
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, “Doğumdan ölüme kadar vatandaşlarımızın yanındayız” dedi. Başkan Sekmen, şunları kaydetti: “Belediyecilik, doğumdan ölüme kadar vatandaşın hayatını kolaylaştıran, onu rahat ettiren hizmetlerin genel adıdır. Biz de görevi devraldığımızdan itibaren, ‘Bu hizmetleri nasıl kolaylaştırırız, hemşerilerimizi hizmet alırken nasıl mutlu ederiz?’ bunun gayreti içerisindeyiz. Madem doğumdan ölüme kadar vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmamız söz konusu, ‘Ne yapabiliriz?’ onun gayreti içerisindeyiz. Hamdolsun Valimiz ve diğer kurum yöneticilerimizle hep beraber el ele bu şehri farklı bir noktaya taşıyacağız. Madem atalarımız burayı bir serhat şehri, bir kale şehri yapmışlar biz de bu kale şehre uygun, bu serhat şehre uygun, kahraman Dadaşlara uygun yatırımları yapmak zorundayız. Allah’ın izniyle bunu el ele, gönül gönüle vererek gerçekleştireceğiz. Bu şehri süratli bir şekilde kalkındırmaya talibiz. Allah’ın izniyle bunu da başaracağız. Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Bakanlarımıza, Milletvekillerimize teşekkürlerimi sunuyorum. Son yüzyılın en büyük teşviki şehrimize verildi. Ne kadar teşekkür etsek, ne kadar takdir etsek azdır. Biz bu şehre yatırımları getirebilmek için gece gündüz demeden yoğun gayret gösteriyoruz. Ankara’da bakanlarla, bakan yardımcılarıyla, müsteşarlarla, bürokratlarla görüşmeler ve toplantılar yapıyoruz. ‘Bu şehre yatırımları nasıl getireceğiz, nerede aksaklık var?’ bunun çalışmalarını yapıyoruz. Bu şehri seviyorsak, dedikodu yerine bu şehirde taş üstüne taş koyalım. Biz bu şehri kalkındırmak için çalışıyoruz. Bizim işimiz gücümüz bu şehri kalkındırmak için çalışmaktır. Çalışmaları engellemek için dedikodu yapan insanlara fırsat vermemeliyiz, dedikodu yapanları da susturmalıyız.”
“BÜYÜKŞEHİR TÜRKİYE’DE BİR NUMARA”
Başkan Mehmet Sekmen, Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin yerel yönetimde bir marka olduğunu bildirdi. Başkan Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Belediye hizmetlerinde Türkiye’de öncü konumundayız. Geçen hafta Genel Merkezimiz bana bir rapor sundu. ‘Karneniz bu’ dedi. Türkiye’de bir numarayız. Hamdolsun… Devam edeceğiz, çünkü bizim işimiz bu… Biz sadece dirileri değil ölülerimizi de yâd etmek üzere çalışıyoruz. ‘Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz’ işte burada 24 saat Kur’an okutuyoruz. Şuanda 24 saat Kur’an okunuyor, inşallah devam edecek. ‘Bizden evvel bu şehre hizmet eden kim varsa hepsinden Allah razı olsun’ diyor, hepsini hürmetle, sevgiyle, saygıyla yâd ediyoruz. Yerel yönetimler, insan topluluklarının ortak ve yerel nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla oluşturulan kurumlardır. İnsan odaklı yönetim anlayışımızın temelinde kuşkusuz vatandaşlarımızın memnuniyeti bulunmaktadır. Erzurum Büyükşehir Belediyesi olarak doğumdan ölüme kadar halkımızın istek, talep ve ihtiyaçlarını yerine getirerek mutlu, müreffeh ve her alanda gelişmiş bir Erzurum için gece gündüz çalışıyoruz. Amacımız; yaşanabilir ve yüksek standartlarda yenilenmiş bir kent inşa etmektir.”
YENİ HİZMET BİNASININ ÖZELLİKLERİ
Sekmen, konuşmasında yeni hizmet binasının özelliklerini de anlattı. Sekmen, şöyle konuştu: “4 gasılhane, 12 morg, 60 kişilik toplantı salonu, müdür odası, bekleme salonu, mescit, erkek imam odası, bayan hocaların odası, arşiv ve diğer birimlerin yer aldığı Mezarlıklar Şube Müdürlüğü Yeni Hizmet Binamız şehrimize hayırlı ve uğurlu olsun. Erzurum Büyükşehir Belediyesi, cenaze hizmetlerinde Türkiye’de model teşkil eden bir konuma ulaşmıştır.
Cenaze definin de ücret almaksızın yerine getirilen bu hizmetlerde temel hedefimiz, yüksek memnuniyet ilkesidir. Bakınız 12 cenaze nakil aracı, cenaze yıkama aracı, 10 erkek ve 3 bayan hocamızla halkımıza en üstün hizmeti sunmaktayız. İzzet ve ikramdan, taziye çadırına, hava ve karayoluyla cenaze nakil işlemlerinden peyzaj ve çevre düzenlemesine varıncaya kadar cenaze hizmetlerinde modern bir kalite standardına ulaştık. Vatandaşlarımızın en acılı gününde ailelerimizin üzüntüsünü paylaşıp, ebediyete intikal eden cenazeler için Kur’an kürsülerinde 24 saat Kur’an-ı Kerim okuyoruz. Doğarken yavrularımız için nasıl ki fidan dikiyorsak, sonsuzluğa uğurladığımız mevtaların ismini de yine fidanla yaşatıyoruz.”
“BÜYÜKŞEHİR ÇOK GÜZEL İŞLER YAPIYOR”
Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu da, Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin çok güzel işler yaptığını kaydetti. Vali Azizoğlu, şöyle dedi: “Geldiğim günden beri Büyükşehir Belediyemizin hizmetlerini sık sık görüyorum. Bu hizmet de dünyadaki ömrünü tamamlamış, ahirete intikal eden kardeşlerimizin acılı ailelerinin ve yakınlarının o esnadaki sıkıntılarını, problemlerini sıfıra indirip, Büyükşehir Belediyesi’nin bu manada çok güzel hizmetler yapmasını temin eden bir yatırım. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Konuşurken arkadaşlar, ‘O kadar güzel ve nezih bir mekân olmuş ki insanın nerdeyse ölesi geliyor’ dediler. Büyükşehir Belediye Başkanımızın ifade ettiği gibi insanın doğumundan ölümüne kadar belediye hizmetleri her zaman lazım… Batı ülkelerinde ölmek gerçekten külfetli ve masraflı… Bir ölüm 5-10 bin dolara mal oluyor. Görüyorsunuz Erzurum’umuzda, Allah geçinden versin, birisi rahmete kavuşunca Büyükşehir Belediyemizin Mezarlık Hizmetleri ekibi o cenazeyi alıyor, cenaze yakınlarına hiçbir külfet ve masraf yaptırmadan tüm işlemlerini ücretsiz yapıyor. Cenaze hizmetleri ve defnini gerçekleştiriyor. Büyükşehir Belediyesi, Erzurum’da yaşayanlar için işlerin hemen hemen hepsini tamamlamış, ölülerin de hizmetlerini en iyi şekilde yapıyor. Hakikaten teşekkür ve tebrik ediyorum. Mezarlığımıza çok güzel ve nezih bir bina yapmışlar. İçerisinin fonksiyonları da gerçekten çok iyi… Ellerine sağlık. Güzel bir yatırım yapmışlar.” Konuşmaların ardından Mezarlıklar Şube Müdürlüğü’nün yeni hizmet binası ile Kur’an Kürsüsü’nün açılışı yapıldı.

Nene Hatun’a sanatla vefa

ERZURUM (erzurummedya) - Er-Vak Gençlik Komisyonu’nun düzenleyeceği tiyatro gösterileri 3 Aralık’ta ‘Mıknatıs Çocuk’ adlı oyunla başlayacak. 24 Aralık’ta da ‘Top Dağında bir yürek Nene Hatun’ adlı oyun sahnelenecek.

Erzurum’da tiyatro anlamında 3 yıldır hizmet veren ER-VAK Gençlik Komisyonu, bu zamana kadar 10’a yakın tiyatro oyununu sahneledi. Bu dönemde de biri çocuk biri de milli mücadele konulu 2 oyunla perdelerini açacak. Oyunlarda görev alacak yaklaşık 40 oyuncu yer alıyor.
Oynanacak oyunlar hakkında bilgi veren ER-VAK Gençlik Komisyonu sanat yönetmeni Ferhat Raşit KINA, Tiyatro alanında bu yılı dolu dolu geçireceklerini aktardı. Erzurum’un önemli kahramanlarından birisi olan Nene Hatun’u büyük bir gururla sahneye taşıyacaklarını da sözlerine ekleyen Kına, “3 yıldır Erzurum’da 10’a yakın tiyatro gösteresi düzenledik. Sahnede sergilediğimiz bu oyunlarda, çocukların çevre bilincini, milli mücadele, obezite ve uyuşturucu ile mücadele konularını işledik. Bu dönemde yine bir çocuk bir de milli mücadele konulu oyunlarımızı sergileyeceğiz. 3 Aralık’ta ‘Mıknatıs Çocuk’ adlı oyunumuzu, 24 Aralık’ta ise ‘Top Dağında bir yürek Nene Hatun’ adlı milli mücadele oyunlarını Nene Hatun Kültür ve Gösteri Merkezinde sahneleyeceğiz. Burada oynadıktan sonra yine çevre ilçelerde de perde açacağız. Yine bu çevre ilçelerden sonra da Türkiye turnesine çıkacağız. İlk adresimizde Kocaeli olacak.” dedi.

Oltu’ya süt ürünleri mağazası açıldı

ERZURUM (erzurummedya) - Oltu’da Süt ürünleri mağazası eksikliğini Çizmelioğlu Oltu’ya şube açarak büyük bir ölçüde ihtiyaca cevap vereceği düşünülüyor.

Kahvaltılık deyince akla gelebilecek her şeyi bulabileceğiniz adreste tüm Sucuk ve pastırma çeşitleri, Erzurum’da birçok yerde şubesi bulunan Çizmelioğlu, Oltu’ya da şubesini açtı.
Şubenin açılış kurdelesini Oltu Kaymakamı Mehmet Gökhan Zengin, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ömer Düzgün, Oltu Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Toprak, Ak parti Oltu İlçe Başaknı A.Eftal Gülcü ve marka temsilcisi Yusuf Çizmelioğlu kesti. Mağazanın açılışı öncesinde Muzaffer Çavuş Camii İmamı Arif Macit dua yaptı.
Kaymakam Mehmet Gökhan Zengin, “Oltu’ya kazandırılan bu yeni işyerimiz hayırlı uğurlu olsun. Bereketli ve helal kazançlar diliyorum” dedi.
Ziyabey Caddesi’nde hizmete açılan Çizmelioğlu’nda şarküteri adına her şeyi bulmak mümkün. Özellikle farklı lezzetlere de yer veren Çizmelioğlu, düşük fiyata kaliteli ürün sunmaya özen gösteriyor.
Çizmelioğlu’nun Oltu bayisi sahibi Ahmet Zengin ise, “Bilindiği gibi, Çizmelioğlu Erzurum’da 40 yılı aşkın bir süredir şarküteri alanında, doğal ürünler satarak hizmet veriyor. Bizde bu şubeyi açarken, Çizmelioğlu’nun 40 yıllık tecrübesine güvenerek ilçemize güzel bir mağaza kazandırmak istedik. Bundan sonra yapmak istediğimiz, hayvansal ürünlerle ilgili aklımızda olan bir takım şeyler var. Bu şubeyi açmak bunun ilk adımı oldu. İlçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Maltepe Erzurumlular Vakfından bir ilk..

ERZURUM (erzurummedya) - İstanbul Maltepe’de bulunan ve Türkiye’deki çoğu Erzurumlular Dernek ve Vakıflarından daha aktif faaliyet gösteren Maltepe Erzurumlular Vakfı bugüne hayal bir projeyi hayata geçirdi.

Maltepe Erzurumlular Vakfı, İstanbul’un en işlek ve kalabalık bölgelerinden birisi olan Kartal Sahilinde İsmi Erzurumlular Camii olarak belirlenen Cami projesini hayat geçirdi.
Yaklaşık 1 yıldır çalışmaları devam eden projenin bugün itibariyle nihayetlendiğini belirten Maltepe Erzurumlular Vakfı Başkanı Süha Dengizek, Proje Kapsamında yürütmüş oldukları çalışmada Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Selamet’in büyük desteklerini aldıklarını belirtti. Dengizek, yine Erzurumlular Cami’nin projelendirme çalışmalarından son demine kadar maddi ve manevi desteklerini bizden esirgemeyeceklerine inandığımız İdris Güllüce ve Ahmet Selamet beyefendilere göstermiş oldukları ilgi ve alakadan ötürü teşekkür etti.
Dengizek, “Maltepe Erzurumlular Vakfı olarak İstanbul’un en kalabalık ve işlek bölgelerinden birisi olan Kartal Sahilinde Projelendirdiğimiz Erzurumlular Cami’nin yapım aşamasında da gecesini gündüzüne katarak gerekirse ticari işlerinden zaman ayırarak bu caminin bir an evvel İbadete açılması için benimle birlikte elini taşın altına koyan ve maddi manevi hiçbir şeyden kaçmayan hemşerilerimiz Suat Önal, Abiş Hopikoğlu, İstanbul’daki Erzurum Dernekler Federasyonu Başkanı Ahmet Ağırman ve Mimarımız Hüseyin Karakaya’ya tüm Erzurumlular adına sonsuz teşekkür ediyorum.
İstanbul’da yaşayıp ama Erzurum denilince tabir-i cazise burunlarının ucu sızlayan İstanbul’daki Erzurumlu İşadamlarımızdan Suat Önal, Bu caminin gerek projelendirme ayağında gerekse yapımı aşamasında maddi hiçbir sorumluluktan kaçmamıştır. Yine Erzurumlu İşadamımız Abiş Hopikoğlu, Erzurumlular Camiinin bir an evvel ibadete açılması için tüm imkanlarını seferber etmiş, eşiyle dostuyla, maddi ve manevi hiçbir destekten kendisini geri çekmemiştir. İstanbul’daki Erzurum Dernek ve Vakıflar Federasyonu Başkanımız Ahmet Ağırman ise adı Erzurum olan ve Vatana, Millete fayda sağlayacak hiçbir faaliyet ve yatırımdan bugüne kadar kaçmayan bir bürokratımız olarak bu projemizi kendisine anlattığımız ilk günden beri İstanbul’daki tüm imkanlarını seferber ederek hem kendisine hem de bizlere ayrı bir heyecan katmıştır. Mimarımız Hüseyin Karakaya beyefendiye söyleyecek bir söz bulamıyorum. Projemizin her ayağında bizlerden maddi hiçbir beklenti içerisinde olmamış üstüne en az bizler kadar bu projeyi sahiplenerek gecesini gündüzüne katarak çalışmalarına her geçen gün biraz daha hız vermiş ve Erzurumlular Camiinin ibadete açılması için her geçen gün biraz daha fazla çalışarak bizlerin moral ve motivasyonuna katkı sağlamıştır.
Maltepe Erzurumlular Vakfı olarak, Kartal Sahilinde 7 Bin metrekare alan üç kat olarak inşa edeceğimiz Erzurumlular Caminin Mimarisi Çifte Minareleri anımsatacak şekilde düşünülmüştür. Ayrıca Camimizin Bahçesinde Aşevi, Bay ve Bayan taziye evi ve kütüphane olacaktır” diye konuştu.

Palandöken Belediyesi’nden 25 Kasım uyarısı

ERZURUM (erzurummedya) - Palandöken Belediyesi’ne borcu olan vatandaşlar, 25 Kasım 2016 tarihine kadar Palandöken Belediyesi Emlak Müdürlüğüne müracaatta bulunarak belediyeye yönelik borçlarını yapılandırıp, peşin ya da taksitle ödeme fırsatı bulacak.

Gecikme zammı ve faizi silinecek, bunun yerine enflasyon güncellemesi yapılacak, böylece borçlar düşecek.
Bulutlar,” Bu yasadan herkes yaralansın”
Yasa ve Borç yapılandırması ile ilgili bilgi veren Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar,” Hükümetimizin yapmış olduğu çalışma kapsamında 6736 sayılı kanunun 1. Maddesinin 1. Fıkrasının (gğ) bentlerin de Belediyelerin anılan konum kapsamına giren alacaklılar yapılan yeniden yapılandırmadan tüm vatandaşlarımızın yararlanmasını bekliyoruz. Bu kapsamda Belediyemizin Emlak Müdürlüğüne gelerek daha önce kesilmiş İdari Para Cezalar, Ödenmesi Gereken Kira Ücreti, Emlak Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi, Büfe, Tabela, İlan ve Reklam Vergisinden doğan gecikme zamları yeniden yapılandırılarak peşin yada taksitlendirme yapılarak ödenmesi vatandaşlarımızı yararına olacaktır. Vatandaşlarımız, esnafımız bu fırsatı kaçırmasın. Palandöken Belediyesi Emlak Müdürlüğü gerekirse hafta sonları dahil vatandaşlarımızın hizmetinde olacak” diye konuştu.
Borç ne kadar sürede ödenecek?
Palandöken Belediyesi sınırları içerisin de yaşayan vatandaşlar isteyen peşin, isteyen taksitli ödeme yapacak. Taksitler, 2 ayda bir ödenecek. Böylece 6 ay taksiti seçen 12, 9 taksiti seçen 18, 12 taksiti seçen 24, 18 taksiti seçen 36 ayda borcunu ödeyecek. Son tarih 25 Kasım 2016 yılı mesai bitimine kadar.

Gençlerden şeker ve tansiyon kontrolü

ERZURUM (erzurummedya) - ER-VAK Gençlik ve Atatürk üniversitesi öğrenci kulüplerinden Türk Tıp Öğrencileri Birliği (TURKMSİC) , Forum Erzurum AVM 'de 14 Kasım Dünya Diyabet Günü münasebetiyle vatandaşlara şeker ve tansiyon kontrolü yaptılar.

Atatürk üniversitesi öğrenci kulüplerinden TURKMSİC ve ER-VAK gençlerinden oluşan 100 kişilik gönüllü ekip yaklaşık 1000 kişinin şeker ve tansiyonunu kontrol ettiler. 14 Kasım diyabet gününe özel düzenlenen programda vatandaşın ilgisi de büyüktü. Gönüllerin yaptığı şeker ve tansiyon ölçümlerini ücretsiz olarak yaptılar.
Yapılan program hakkında bilgi veren Er-Vak Gençlik Komisyonu üyesi Doğukan Topalli, güzel bir faaliyet gerçekleştirdiklerini belirtti. Topalli, “Özellikle şeker hastalığı önemli bir hastalıktır. Ömür boyu süren bu hastalık kişilerde bazı sıkıntılara sebebiyet verebiliyor. Zamanla kalp, damarlar, göz, böbrek ve sinirlerde yapısal değişikliklere yol açabilir. O nedenle risk grubunda yer alan herkesin yılda en az bir kere kan şekeri ölçümü yaptırması oldukça önemlidir. 14 Kasım Dünya Diyabet Gününe dikkat çekmek için yapmış olduğumuz bu etkinliğimizde 100 kişilik ekibimizle yaklaşık Bin kişinin kan şekerini ve tansiyonunu ölçtük. Ölçümlerde değerleri tehlike altında olanlara uyarılarda bulunduk. Burada bize destek çıkan herkese de teşekkür ediyoruz.” dedi.

Temizlik hizmetlerinde yeni dönem

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluğunda olan temizlik hizmetlerinde yeni dönem başladı.

Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı’nın bünyesinde sürdürülen temizlik hizmetleri Büyükşehir Belediyesi’nin Meclis Kararı ile 01 Ocak 2015 tarihinde tek merkezden gerçekleşen cadde ve sokak temizlik hizmetleri ile çöp alım hizmetleri yeni düzenlemeyle tekrar ilçe belediyelerine devredildi. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, şöyle denildi: “01 Ekim 2016 tarihinden itibaren Büyükşehir Belediyesi ile Aziziye, Palandöken ve Yakutiye ilçe belediyeleri kendi sorumluluk sahalarının temizliğinden sorumlu olacaklar. 01 Ekim 2016 tarihinde başlayan uygulamayla birlikte 5216 Sayılı Kanunun 7. Maddesinin 1. Fıkrasının (İ) bendine göre ‘Büyükşehir katı atık yönetim planını yapmak, yaptırmak, katı atıkların kaynaktan toplanması ve aktarma istasyonuna kadar taşınması hariç katı atıkların ve hafriyatın yeniden değerlendirilmesi, depolanması ve bertaraf edilmesine ilişkin hizmetleri yerine getirmek, bu amaçla tesisler kurmak, kurdurmak, işletmek ve işlettirmek şeklindeki görevlere yoğunlaşacaktır.’ Büyükşehir Belediyesi olarak ana arterler de temizlik hizmetlerine devam ederken, şehrin belirli yerlerine konulan yer altı çöp konteynırlarının da çöp alımı Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmaya devam edecektir.” Yeni başlayan dönemle Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin temizlik hizmetleriyle ilgili sorumlu olduğu yerleşim yerlerinin tamamına “www.erzurum.bel.tr” adlı web sayfasının duyurular bölümünden ulaşılabilir.

Değerli meslektaşımız, ağabeyimiz Talat Uzunyaylalı'nın babası Muhittin Amca hakkın rahmetine kavuştu.

95 yaşında vefat eden Muhittin Amca'nın cenazesi, Cuma günü Narmanlı Camii'nde Cuma Namazına müteakip kaldırılacaktır.

Erzurummedya ailesi olarak  merhuma Allah'tan rahmet, yakınlarına sabr-ı cemil niyaz eyliyoruz. El Hükmü Lillah...

KUDAKA Ulusal ve Uluslararası Mali Destekler Konferansı başlıyor

ERZURUM (erzurummedya) - Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen “Bizim Kaygımız Sizin Kaydınız” isimli AB Projesi kapsamında TRA1 Düzey 2 Bölgesindeki (Erzurum, Erzincan ve Bayburt) KOBİ’ler, sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının ulusal ve uluslararası mali destekler sağlayan kurum ve kuruluşlarının desteklerinden daha fazla istifade edebilmesini sağlamak üzere gerekli bilinçlendirmeyi artırmak amacıyla 22 Kasım 2016 tarihinde Erzurum merkezinde “Ulusal ve Uluslararası Mali Destekler Konferansı” düzenlenecek.
Konferansta Ekonomi Bakanlığı, Avrupa Birliği Bakanlığı, COSME-Avrupa İşletmeler Ağı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, İŞKUR, Kalkınma Ajansları, KOSGEB, TKDK, TÜBİTAK destekleri hakkında ilgili kurumlardan katılan uzmanlarca bilgilendirmeler yapılacak.
22 Kasım 2016 tarihinde Polat Erzurum Resort Otel’de 09:00- 17:00 saatleri arasında düzenlenecek konferansa bölgeki işletmeler, STK’lar ve kamu kurum ve kuruluşların yetkilileri ile tüm halk davetlidir.

E.B.B. Şehir Tiyatrosu Perdelerini “Operasyon” ile açtı

ERZURUM (erzurummedya) - Şehir Tiyatrosu “Operasyon” adlı oyunla yeni sezonda seyirciyle buluştu. Kurulduğu kısa zamanda oluşturduğu kadroyla, müzik, sinema ve tiyatro alanlarında nitelikli işlere imza atan Erzurum Büyükşehir Belediyesi (E.B.B.) Sanat Merkezi, şehrin sanat dünyasına farklı bir soluk katıyor.

Şehir Tiyatrosu Dramaturgu Ziya Kibar tarafından, Muzaffer İzgü’nün “Sınır” adlı oyunundan günümüze uyarlanan “Operasyon” oyunu, Ortadoğu’daki kanlı oyunun perde arkasını anlatıyor. Bir Rus ve Amerikan askerinin, sınırın en ücra köşesinde tuttukları nöbette yaşadıklarından hareketle küresel bir savaş çözümlemesi yapan oyun, bölgede yaşanan acıya denk düşen bir çığlık niteliğinde… Ziya Kibar’ın yönettiği “Operasyon” oyunu, Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde ilk gösterisini yaptı. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mevlüt Doğan, sahnelenen oyun sonrası burada yaptığı konuşmada, “Erzurum Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi Tiyatro Grubumuza, Ortadoğu’da yapılmakta olan kanlı operasyonu konu alan oyunlarından dolayı çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bu oyunun sahnelenmesinde başta Sanat Merkezi Müdürlerimiz olmak üzere emeği geçen hocalarımıza ve oyuncu arkadaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum” dedi. Doğan, şunları kaydetti: “Ortadoğu acıların, gözyaşlarının, kanların oluk oluk aktığı bir coğrafya… Her gün binlerce insanın öldüğü, milyonlarca insanın yerinden yurdundan edildiği bir coğrafya Ortadoğu… Her gün milyonlarca insanın bir dilim ekmeğe, bir yudum suya muhtaç olduğu bir coğrafya Ortadoğu… Türkiye Cumhuriyet’imizin Ortadoğu’yu da kapsayan İslam’ın son kalesi olduğunu hepimiz iyi bilmek zorundayız. Yakın zaman önce 15 Temmuz’da FETÖ’nün hain darbe girişimine muhatap olduk. Sizler ferasetiniz ile savaş uçaklarından atılan bombalara, helikopterden atılan mermilere, toplara, tanklara iman dolu göğsünüzü siper ederek vatan hainlerine bu fırsatı vermediniz. Siz aziz milletimizle ne kadar gurur duysak azdır. Bizim artık bir dünya liderimiz var. Ne kadar hain darbe girişimi olursa olsun, dünyanın hangi tarafından gelen şer odakları olursa olsun onun önderliğinde sizlerin desteğiyle Türkiye kabuğunu kıracak ve ilerleyen yıllarda dünyanın süper gücü olacaktır. Buna yürekten inanıyorum. Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’mizin sadece tiyatro grubu yok. Aynı zamanda müzik kursları, müzik koroları da var. Bu koromuzun başında da şehrimizin halk müziği dalında duayeni, yaşayan efsanesi Mehmet Çalmaşur Hocamız var. Kendisine de çok teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen Bey göreve geldiği ilk günden itibaren şunu söylüyor: ‘Erzurum’a üç alanda hizmet edeceğiz. Bunlardan birincisi rutin belediyecilik hizmetlerimiz, diğeri şehrin ekonomik gelişmesine katkıda bulunmak, bir diğeri de sosyal, kültürel ve sportif alanda şehrimizi kalkındırmak.’ Bu alanlarda ilk günden itibaren gerek altyapı ve üst yapı çalışmalarıyla gerek ekonomik kalkınmaya yönelik girişimleriyle gerekse de sosyal, kültürel ve sportif alanlarda verdiği desteklerle bunu gösteriyor. İnanıyorum ki yakın zamanda hem tiyatro grubumuz hem de müzik gurubumuz şehrimizde olduğu gibi ülkemiz genelinde de adından sıkça söz ettirecek çok önemli programlara, çok önemli tiyatro oyunlara imza atacaktır.”

Erzurum’un kredi hacmi açıklandı

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’da eylül ayı bazında 4.4 milyar TL’si kamu, 2,4 milyar TL’si özel bankalardan olarak toplam 6.8 milyar TL tutarında nakdi kredi kullanımı gerçekleşti.

İlde kişi başına düşen kamu banka kredisi tutarı 5 bin 805 TL, özel banka kredisi tutarı 3 bin 183 TL, toplam kredi tutarı ise 9 bin 28 TL olarak kaydedildi.
EYLÜL AYI VERİLERİ
TBB Risk Merkezi eylül ayı özel ve kamu bankaları kredi kullanım verilerine göre, dönemde Erzurum’da 4.4, KUDAKA istatistik Bölgesinde 5.4, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde 8.4, Doğu Anadolu Bölgesinde ise 18.7 milyar TL tutarında kamu bankası nakdi kredisi kullanıldı. Erzurum’un kamu banka kredisi bölge payı yüzde 23.5 oldu.
BÖLGESEL DAĞILIM
Eylül ayında Erzurum’da 2.4, KUDAKA Bölgesinde 3.2, Kuzeydoğu Anadolu’da 5.6, Doğu Anadolu Bölgesinde ise 13.7 milyar tutarında özel banka kredisi kullanıldı. Dönemde kullanılan toplam kredi tutarı ise Erzurum’da 6.8, KUDA Bölgesinde 8.7, Kuzeydoğu Anadolu’da 14.1, Doğu Anadolu’da ise 32.5 milyar TL olarak belirlendi.
İLLER DAĞILIMI
Erzurum bölge illeri içinde, eylül ayı bazında kamu bankası ve toplam kredi kullanımı yüksekliği bakımından ilk sırada yer aldı. Dönemde Erzurum’da 6.8, Malatya’da 5.5, Van’da 4.7, Elazığ’da 3.9, Kars’ta 1.8, Ağrı’da 1.6, Erzincan’da 1.4, Bitlis’te 1.4, Iğdır’da 1.1, Muş’ta 1.1 milyar TL tutarında kredi kullanımı kaydedildi. Nakdi kredi kullanım tutarı Bingöl’de 844.3, Ardahan’da 777.0, Hakkari’de 605.7, Tunceli’de ise 585.5 milyon tutarında kredi kullanıldı.

BB Erzurumspor-ANADOLU ÜSKÜDAR 1908 SPOR maçının hakemleri üç ayrı ilden oldu. Maç Pazar günü oynanacak.

ERZURUM (erzurummedya)-Spor Toto 2. Lig Beyaz Grupta geçtiğimiz hafta Pendikspor ile 2-2-berabere kalan mavi-beyazlılar Pazar günü Kazım Karabekir Stadı’nda ligin 13. Hafta maçında ANADOLU ÜSKÜDAR 1908 SPOR konuk edecek.

BB Erzurumspor’da Anadolu Üsküdar 1908 maçının hazırlıklarına başladı. BB Erzurumspor Tesisleri'nde yapılan antrenman sonrası konuşan Teknik Direktör Ahmet Yıldırım, “Galibiyet serimize devam edeceğiz” dedi

YILDIRIM,"GALİBİYET SERİMİZE DEVAM EDECEĞİZ"
Pendikspor maçını unuttuklarını ifade eden BB Erzurumspor Teknik Direktörü Ahmet Yıldırım, "Geçmiş geçmişte kaldı. Pazar günü kendi evimizde oynayacağımız Anadolu Üsküdar 1908 maçını final havasında kazanarak galibiyet serimize devam edeceğiz. Şu anda moral olarak çok iyiz. Taraftarlarımızın desteği ile üç puanı alarak zirve yarışına devam edeceğiz.” dedi.

KAZIM KARABEKİR STADI - ERZURUM
20.11.2016 - 13:00

MAÇIN HAKEMLERİ
HASAN AVCI(Hakem)
TAMER OKULDAŞ(1. Yardımcı Hakem)
ERCAN AYDIN(2. Yardımcı Hakem)
CAN SAVAŞAN(Dördüncü Hakem)

Vali Azizoğlu, Karaçoban ve Hınıs ilçelerinde incelemede bulundu

ERZURUM (erzurummedya) - Vali Azizoğlu, ilçe ziyaretlerinde muhtarlarla bir araya gelmeye çok önem verdiğini belirterek, "bu toplantıları yapmamızın asıl amacı; muhtarlarımızın dertleri ve sıkıntılarını yüz yüze konuşarak çözüme ulaştırmaktır” dedi.

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Karaçoban ve Hınıs ilçelerinde incelemelerde bulunarak, ilçe muhtarlarıyla bir araya geldi.
İlçe gezilerini sürdüren Vali Azizoğlu ve beraberinde ki heyet ilk ziyaretini Karaçoban ilçesine yaptı. Vali Azizoğlu, İlçe Kaymakamı Muhsin Duran Kalkan ve daire amirleri tarafından karşılandı.
Kaymakam Muhsin Duran Kalkan’ın makamına geçen Vali Azizoğlu, ilçe ile ilgili brifing aldı. Daha sonra, Yatılı Bölge Okulu Konferans salonuna geçen Vali Azizoğlu Burada muhtarlarla biraraya geldi.
Karaçoban ilçesinin geniş bir tarım alanına sahip olduğunu ve çoğu meyve ve sebze türünün de yetişebileceğini söyleyen Vali Azizoğlu, "Arazinin yapısına uygun ürünler ekerek buradan daha fazla verim alabiliriz. Karaçoban'ın bu geniş arazisinde daha önceleri şeker pancarı ekiliyormuş. İlimizde ki şeker fabrikasının üretiminin ancak yüzde 10'unu Erzurum'dan karşılıyoruz. Kalan kısım ise diğer illerimizden karşılanıyor. O zaman neden burada şeker pancarı üretilmesin. Toprağın analizini yaptırırız, daha başka hangi ürünleri üretilebiliyorsak onu da üretiriz. Bunları tartışalım. Bunun dışında Karaçoban ilçemizin başka ne sıkıntısı varsa bunları da konuşalım."
Vali Seyfettin Azizoğlu, konuşmasının ardından muhtarlara söz verdi. Muhtarlar, köy okullarının tamiri ve okulların yetersiz oluşu, su, yol sıkıntılarını ve ilçelerine kadın doğum uzmanı bir doktor istediklerini dile getirdiler. Vali Azizoğlu, muhtarların dile getirdiği sorunların en kısa zaman da çözüleceğini söyledi. Ayrıca doktor sorunu derhal halledeceğini belirterek doğum oranı olarak da Türkiye ortalamasının üst seviyelerinde olan Kopal mahalle muhtarını tebrik etti.
"Gönüllerimiz bir bizim"
Vali Azizoğlu, Toplantının ardından ilçe çarşısında esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi. Karaçoban çarşısında gezerken yaşlı bir bayana halini ve hatırını soran Azizoğlu, bayanın Türkçe bilmediğini bu yüzden cevap veremeyeceğini söyleyen vatandaşlara "Biz birbirimizi anlarız, bizim halkımızla aramızda, kalpten kalbe giden bir yol var". Diye konuştu.
Daha sonra Vali ve beraberinde ki heyet Hınıs ilçesine giderek incelemelerini sürdürüp, burada da muhtarlarla bir araya geldi.
Hınıs ilçesinde Kaymakam ve Belediye Başkanı Bülent Ay ile kurum amirleri tarafından karşılanan Vali Azizoğlu burada da ilçe muhtarlarıyla bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Vali Azizoğlu, Hınıs ilçesi ziyaretinden önce Karaçoban ilçesini de ziyaret ederek oradaki muhtarlarla da bir araya geldiğini söyledi. İki ilçemizin de devletinin daima yanında olduğunu belirten Vali Azizoğlu, konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:
“ Bu coğrafyada yaşamak zor bir iştir. Bu coğrafyada var olduğumuz sürece de üzerimizde bu oyunlar oynanmaya devam edecektir. Bu hain oyunların en yakın örneğini 15 Temmuz gecesi yaşadık. Ben bu gün sizlere de ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Hınıslıların o gece ellerinde bayrakla sokaklara koşarak gösterdiği vatan, millet sevgisi ve demokrasisine de bağlılığı her türlü takdirin üzerindedir. Allah sizler gibi devletine bağlı kardeşlerimizden razı olsun.” Dedi.
Hınıs Kültür Merkezinde yapılan toplantıda da özellikle su, hayvan küpeleme sıkıntısı,eğitim ve yol sıkıntılarının olduğunu söyleyen muhtarlara, sorunlarının en kısa sürede çözüleceğini söyleyen Vali Azizoğlu, Erzurum'a geldiklerinde istedikleri her zaman görüşebileceklerini, isteyenlerin ise kendisine telefonla da ulaşabileceğini söyledi. Muhtarlar da "Allah sizi başımızdan eksik etmesin." diyerek teşekkür ettiler.
"Hınıs, kaymakam bey belediye başkanlığı görevine geldikten sonra hizmet gördü."
Vali Azizoğlu, toplantıdan sonra Hınıs esnafını da ziyaret etti. Kaymakam bey’ in Belediye başkanlığına atanmasından dolayı duydukları memnuniyetlerini ifade eden vatandaşlara, sizin memnuniyetiniz yaptığımız işin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor." dedi.
Vali Azizoğlu'na ilçe ziyaretlerinde Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Güral Alpar, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Çelik, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan ve Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden Prof. Dr. Yıldız Akpolat eşlik etti.

Büyükşehir Tekman’ın 70 yıllık su problemini çözdü

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi Tekman’ın 70 yıllık su problemini çözdü. Başkan Mehmet Sekmen’in yaptığı toplantılarda su problemlerini dile getiren Tekmanlıların söz konusu isteği çözüldü.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in talimatıyla Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi (ESKİ) Genel Müdürlüğü ekipleri, Tekman ilçe halkına su götürmek için dağı taşı aştı. Bingöl il sınırındaki su kaynağına ulaşan ESKİ’nin ekipleri, Tekman’a 52 kilometrelik isale hattı yaptı. Büyükşehir Belediyesi, ilçeye 800 metreküplük yeni depo da inşa etti. Tekman’a yapılan içme suyu hattıyla ilçeye saniyede 16 litre su verildi. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Tekman’ın 70 yıllık kanayan yarası olan su problemini hamd olsun çözdük. İçme suyu isale hattı ilçemize hayırlı ve uğurlu olsun” dedi. Başkan Sekmen, şunları kaydetti: “Tekmanlı hemşerilerimiz bize ilçemizin su problemini çözmek için talepte bulundu. İlçede dağı taşı aşarak halkımıza su götürdük. Bölgeye 225 ve 250 milimetre çapında polietilen boru döşendi. Haziran ayında başladığımız çalışmayı kasımda sonlandırdık. Büyükşehir Belediyesi olarak 6 ayda imkansızı başarıp, Tekman’ın 70 yıllık su problemini çözdük. 6 milyon kaynak sağlanarak gerçekleştirilen yatırımımız Tekmanlı hemşerilerime hayırlı ve uğurlu olsun. Gece gündüz demeden Tekmanlı kardeşlerime su götürmek için dağda taşta görev yapan ESKİ’nin yetkilileri ve çalışanlarına teşekkür ediyorum.”

Almanya’da ‘yeni nesil esnaf’ incelemesi
- Fırat: ADAPTESK vizyon sağlayacak

ERZURUM (erzurummedya) - Türkiye'de aralarında Erzurum'un da bulunduğu 8 ilde yürütülen 'Esnaf ve Sanatkârların Uyum Yeteneğinin Artırılması' projesi kapsamında ESOB heyeti Almanya’da incelemelerde bulundu.

Başkan Rasim Fırat, “Bu projeyi önemsiyoruz. Yeni nesil esnaf vizyonumuz olacak” dedi.
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Üyesi, ESOB Başkanı Rasim Fırat'ın girişimleriyle Erzurum'un da dahil edildiği AB destekli 'Esnaf ve Sanatkarların Uyum Yeteneğinin Artırılması' projesi kapsamında eğitimler devam ediyor.
Ankara, Bursa, Mersin, Gaziantep, Manisa, Ordu ve Şanlıurfa'da da yürütülen projede kendi işini kurmak isteyen potansiyel esnaflara çeşitli konular da seminerler verilirken, ESOB heyeti de Almanya’da proje incelemesinde bulundu. Almanya’da Zanaatkârlar Konfederasyonu Mesleki Eğitim Birim Başkanı Andre Weiss ve Tarife Politikası Departman Müdürü Denis Henkel ile bir araya gelen ESOB Başkanı Rasim Fırat ve Genel Sekreter Cüneyt Acır, proje ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.
Küresel ekonomi içinde esnafın yeri
ADAPTESK projesiyle işveren ve çalışanlara mesleki beceriler kazandırmayı, esnaf ve sanatkarların uyum yeteneğini artırmayı hedeflediklerini söyleyen ESOB Başkanı Rasim Fırat, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı koordinatörlüğünde yürütülen projenin 23 ay süreceğini bildirdi. Projenin büyük önemi olduğuna dikkat çeken Başkan Rasim Fırat, “Küresel ekonomi içinde büyük küçük fark etmez esnaf kavramının artık daha farklı bir bakış açısına ihtiyacı var. Dünya’da bu iş nasıl oluyor bunu bilmek ve uygulamak gerekli. Bu nedenle projeyi çok önemsiyoruz. Yeni nesil esnaf vizyonumuz olacak” dedi.
23 bin esnaf eğitilecek
Öte yandan TESK’e bağlı Odalar, Birlikler ve Eğitim-Danışmanlık Merkezleri aracılığıyla; 8 ilde farklı sektörlerdeki 23 bin 250 esnaf ve sanatkârın ekonomik değişime yönelik uyum yetenekleri arttırılacak. Yine proje kapsamında girişimcilik, iş geliştirme, kişisel gelişim, iş organizasyonu, bilgi-veri toplama, bilgisayar okuryazarlığı, satış-pazarlama teknikleri, müşteri memnuniyeti, kalite yönetimi, iletişim, çevre koruma, e-ticaret, iş etiği, inovasyon, tescilli marka ve dış ticaret konularında eğitim veriliyor.

Muhtarın ani vefatı Narman’ı yasa boğdu

ERZURUM (İHA) - Narman İlçesi Camii Sağır Mahallesi Muhtarı Mahmut Özcan (40) dün gece yarısında evinde geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetti.

Evinde geçirdiği kalp krizi sonrası Narman Devlet Hastanesine kaldırılan Mahmut Özcan, tüm müdahalelere rağmen yaşama tutunamadı.
Bugün Narman Merkez Camiinde öğlen namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından Özcan’ın cenazesi ilçe mezarlığında toprağa verildi.
Narman Kaymakamı Murat Eren, MHP İl Başkanı Naim Karataş, MHP il eski başkanı Zekayi Kaya, yakınları ve yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı cenaze namazında dualar eşliğinde son yolculuğuna uğurlanan Mahmut Özcan, evli ve 4 çocuk babasıydı.
Narman’da taraflı tarafsız herkes tarafından sevilen Özcan’ın cenazesine yakınları ve hemşerilerinin yanı sıra Erzurum ve çevre ilçelerden de yoğun bir katılımın yaşandığı gözlendi.

Palandöken İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde 15 günde 2 Bin vatandaş T.C kimlik kartı aldı

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Merkez Palandöken İlçe Nüfus Müdürlüğü’nde 15 günde 2 binin üzerinde vatandaşın Nüfus cüzdanları T.C Kimlik Kartı ile yenilendi.

31 Ekim 2016 tarihi itibarıyla yenileme çalışmalarının başlamasından sonra Palandöken İlçe Nüfus Müdürlüğü vatandaşın akınına uğradı.
Palandöken İlçe Nüfus Müdürü Zeki Çakmur’un vatandaşa karşı gösterdiği sıcak ilgi yine vatandaş tarafından taktirle karşılanırken, yoğunluğa rağmen vatandaşın fazla zaman kaybı yaşamaması da dikkatlerden kaçmadı.
Çakmur, sadece parmak izi alımında sanayi ve tarımda çalışan kişilerin parmak izlerinin alınmasında zorluk yaşadıklarını söyledi.
Bu gibi işlerde çalışanların parmaklarında tahribat oluştuğunu anlatan Çakmur, bir şekilde bu gibi kişilerinde parmak izlerinin de alındığını belirtti.
Palandöken İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne gelen vatandaşlar gördükleri ilgiden dolayı memnuniyet duyarken, İlçe Nüfus Müdürü Zeki Çakmur’un da memurlar gibi çalıştığı gözlerden kaçmadı.
Çakmur, daha çok masasında değil, vatandaşın kimlik kartını değiştirdiği mekanda bulunuyor. Vatandaşla bire bir ilgileniyor, varsa sorun çözümü noktasında işleri kolaylaştırıyor.
Çakmur özellikle parmak izi alımında sorunu olan vatandaşlarla ilgileniyor.
Palandöken İlçe Nüfus Müdürü Çakmur, bir adet biyometrik fotoğrafın gerekli olduğunu, değişim sırasında da 15 TL bir ücret alındığını söyledi.

Palandöken Belediyesi 15 Temmuz Şehitleri Caddesini hizmete açıyor…

ERZURUM (erzurummedya) - Palandöken Belediyesi, ilçeye kazandırdığı yeni caddeyle hem trafiği rahatlattı hem de 15 Temmuz Şehitleri'ne de vefa gösterdi.

Palandöken Belediye Meclisi, Çat Yolu'nu (Köşkü) Yenişehir Altyol'la birleştiren yeni bağlantı yoluna "15 Temmuz Şehitleri Caddesi" adını verdi. İlçe ulaşımına yepyeni bir soluk kazandıracak olan caddenin açılışı ise, önümüzdeki günlerde yapılacak.
Erzurum'un Palandöken ilçesi için alternatif niteliği taşıyacak olan yeni bağlantı yolunda çalışmaların sonuna gelindi. Çat Yolu'nu (Köşk)Erzurum Valiliğinin yeni hizmet binasının bulunduğu noktadan Yenişehir Altyol'a bağlayacak olan cadde açılış için gün sayarken, Belediye Meclisi, 15 Temmuz Şehitleri'ni de unutmadı. Meclis, söz konusu bağlantı yoluna "15 Temmuz Şehitleri Caddesi" adını verdi.
Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, Palandöken'de trafik yoğunluğunu büyük ölçüde azaltacak olan ve Yenişehir Altyolu Erzurum Valiliği hizmet binasının bulunduğu Çat Yolu (Köşk) ile birleştirecek olan bağlantı yolunun tamamlandığını açıkladı. Genişliği 15, uzunluğu ise yaklaşık 1 kilometre olan bağlantı yolunu oluşturmak için bir süredir çalışma yaptıklarını hatırlatan Başkan Bulutlar, "Çalışmalarımızı tamamladık ve yeni bağlantı yolumuzu inşallah önümüzdeki günlerde resmen hizmete açmış olacağız." dedi. Son derece modern bir biçimde dizayn edilen bağlantı yolunu 250 metre uzunluğunda ve 5,5 metre yüksekliğindeki istinat duvarlarıyla çevrelediklerini anlatan Bulutlar, ilçeye yaraşır ve yakışır bir hale getirilen söz konusu caddeyle ayrıca bir hakkı da teslim ettiklerini belirtti.
YENİ CADDE’YE EN VEFALI İSİM...
Türkiye'nin 15 Temmuz'da hain bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığını hatırlatan Başkan Bulutlar, "Bu hain girişim, bilindiği üzere milletimizin birliği, beraberliği, dirliği, yüksek cesaret ve ferasetli duruşu sayesinde hamdolsun bertaraf edildi. Bu mücadelede elbette kayıplarımız da oldu. 241 kardeşimiz, vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna şehit düştü. Bu saatten sonra hepimize düşen sorumluluk; uğruna canlar verilen bu mukaddes vatanı muhafaza ve müdaafa etmek olduğu kadar, şühedaya layık olduğu vefayı da göstermektir. Bu bağlamda Palandöken Belediye Meclisi olarak; kısa bir süre sonra açılışını yapacağımız yeni bağlantı yoluna "15 Temmuz Şehitleri Caddesi" adını verdik. Böylece bu cadde ilçemize kazandırdığımız yeni bir ulaşım ağı olmakla kalmayacak, aynı zamanda 15 Temmuz Şehitleri'mizi de ilelebet hafızalara kaydetmiş olacak. Bu vesile ile vatan uğruna toprağa düşen her bir şehidimizi pak olan alınlarından öpüyor, hepsine Allah'tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum" ifadelerini kullandı.

Dadaşlar, Anadolu Üsküdar 1908 mesaisine başladı
- Teknik Direktör Yıldırım: "Galibiyet serimize devam edeceğiz"

ERZURUM (ERZURUMMEDYA) - Spor Toto 2. Lig Beyaz Grupta Şampiyonluk mücadelesi veren BB Erzurumspor’da Anadolu Üsküdar 1908 maçının hazırlıklarına başladı. BB Erzurumspor Tesisleri'nde yapılan antrenman sonrası konuşan Teknik Direktör Ahmet Yıldırım, “Galibiyet serimize devam edeceğiz” dedi


MERT NOBRE, ANTRENMANDA
Büyükşehir Belediye Erzurumspor Tesisleri'nde Teknik Direktör Ahmet Yıldırım nezaretinde yapılan antrenmanda düz koşu ve 5-2 dar alanda top kapma antrenmanını yaparak tamamladı. Antrenmana bir süre sakatlığı bulunan Mert Nobre, Serhat Akyüz'de katılırken, sakatlığı devam eden Fahri Tatan'ın ise katılmadı.
YILDIRIM,"GALİBİYET SERİMİZE DEVAM EDECEĞİZ"
Pendikspor maçını unuttuklarını ifade eden BB Erzurumspor Teknik Direktörü Ahmet Yıldırım, "Geçmiş geçmişte kaldı. Pazar günü kendi evimizde oynayacağımız Anadolu Üsküdar 1908 maçını final havasında kazanarak galibiyet serimize devam edeceğiz. Şu anda moral olarak çok iyiz. Taraftarlarımızın desteği ile üç puanı alarak zirve yarışına devam edeceğiz.” dedi.
NOBRE'NİN EŞİ DE ANTRENMANDA
Tesislerde yapılan antrenmanı yıldız futbolcu Mert Nobre'nin eşi Priscila Nobre'de izledi. Erzurum'da bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Priscila Nobre,"Erzurumluları çok sıcak ve samimi buldum. Başta eşim Mert'e ve Erzurumspor'a başarılar diliyorum” dedi.

Erzurum'da ByLock Kullanan 8 Öğretmen Tutuklandı

İl Güvenlik Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerinin, soruşturmayı yürüten Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı doğrultusunda gözaltına aldığı 13 öğretmenin  emniyetteki işlemleri tamamlandı.

FETÖ ile irtibatlı oldukları ve örgütün şifreli mesajlaşma sistemi “ByLock” uygulamasını faal olarak kullandıkları belirlenen zanlılar, sağlık kontrolünün ardındaki Erzurum Adliyesi’ne çıkartıldı.

Savcılık ifadeleri tamamlanan zanlılardan 8’i, sevk edildikleri sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

Polise 'pislik' diyen sürücüye 3 bin 500 TL adli para cezası

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum'da araç sürerken telefonla konuştuğunu gördüğü sürücü M.E'yi durduran polis memuruna, aracının durdurulmasına öfkelenen sürücü M.E., "Pislik cezamı kes gönder” diye bağırarak hakaret etmesi üzerine polis memuru sürücüden şikayetçi oldu.

Erzurum Cumhuriyet Bassavcılığı tarafından hazırlanan iddianameye göre, tartışma geçtiğimiz Mayıs ayında Aşağı Sanayi Mahallesi'nde meydana geldi.

İddiaya göre direksiyon başında telefonla konuşan sürücü M.E.yi durdurarak uyaran polis memuruna 'Pislik, cezamı kes gönder' diyerek hakaret etti. Polis memurunun şikayetçi olması üzerine Asliye Ceza Mahkemesi'nde 2 yıla kadar hapis cezası istemi ile dava açıldı.

Tutuksuz yargılandığı mahkemede telefonla konuşmadığını öne süren M.E, 'Sinirlendim, tartışma anında ne konuştuğumu bilmiyorum' dedi.


Mahkeme görevi başındaki polis memuruna hakaret eden M.E.'yi hakaret ettiği gerekçesiyle 2,5 ay hapis cezası vererek günlüğü 20 TL'den 3 bin 500 TL Adli para cezasına çevirdi.

DMO’dan ETSO üyelerine katalog sunumu

ERZURUM (erzurummedya) - Devlet Malzeme Ofisi, bölgesel ve ulusal kataloğuna girmek ve yerli ürün alımını arttırmak için ülke genelinde bir çalışma başlattı.

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası üyelerine bir sunum gerçekleştiren DMO yetkilileri, kataloğa girme şartlarını anlattılar.
Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen sunuma Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Destek Hizmetleri Daire Başkanı Ender Eser, Satın Alma Şube Müdürü Serdar Çağlar, Erzurum DMO Müdürü Fahrettin Akdeniz, ETSO Genel Sekreteri Av.Harun Delibaş katıldı. Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği sunumda, DMO’nun bölgesel ve ulusal kataloğuna girme koşulları anlatıldı. DMO yetkilileri, kamu kurum ve kuruluşlarının, kendi faaliyet alanlarına giren her türlü malzeme ihtiyaçlarını, ‘Devletin merkezi satın alma ve tedarik örgütü’ sıfatıyla, karşılamaya çalıştığını söylediler. Yetkililer, "Alımlar sırasında çağdaş piyasa ekonomisinin temel kuralları kabul edilen; saydamlık, tam rekabet, güvenilirlik, eşit muamele ve kamuoyu denetimine açıklık ilkeleri ile hareket ediyoruz. Stok, katalog ve müteferrik (çeşitli) alım yöntemleriyle satın alma yapıyoruz. Özellikle üretici veya ilk el satıcı konumundaki firmalardan en ekonomik biçimde devlet kurumlarının ihtiyaçları karşılayıp önemli bir kamu hizmetini yerine getiriyoruz. DMO’nun yeni performans hedefi, yerli ürün ve yerli firma sayısını arttırmaktır. özellikle orta ve yüksek teknoloji imal eden ve ’yerli malı belgesi’ alan firmaların ürünlerinin DMO sistemine katılmasını teşvik etmek amacıyla kurumun alım yöntemlerine bazı avantajlar getirdik ”diye konuştular.
Daha sonra Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Saim Özakalın’ı da ziyaret eden Devlet Malzeme Ofisi Destek Hizmetleri Daire Başkanı Ender Eser, Satın Alma Şube Müdürü Serdar Çağlar ve Erzurum DMO Müdürü Fahrettin Akdeniz, sunumun çok başarılı geçtiğini ve Erzurumlu işadamlarının da bu kataloglarda yer almalarının önemini vurguladılar.

AK Parti Erzurum Gençlik Kolları Başkanlığına Ömer Faruk Yarba, atandı

ERZURUM (erzurummedya) - AK Parti Erzurum Gençlik Kolları Başkanlığına Ömer Faruk Yarba, atandı.

Babası Lalezar Termal Tesisleri’ndeki FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan AK Parti Erzurum Gençlik Kolları Başkanı Muhammet Selim Özdemir’in görevinden istifa etmesinin ardından AK Parti Erzurum Gençlik Kolları Başkanlığı görevine Ömer Faruk Yarba, atandı
Yarba, Ankara’da mazbatasını alarak görev başı yaptı.

Taşkesenligil ailesinin acı günü

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil ile Atatürk Üniversitesi Profesörlerinden Yavuz Taşkesenligil’in annesi Süheyla Taşkesenligil hayatını kaybetti.

Merhumenin cenazesi Narmanlı Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Tekman ilçesinin Taşkesen Köyü’nde toprağa verildi.
Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil ile Atatürk Üniversitesi Profesörlerinden Yavuz Taşkesenligil’in annesi Süheyla Taşkesenligil, yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayarak hayatını kaybetti. Mide kanseri nedeniyle bir süredir Atatürk Üniversitesi Yakutiye Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören Süheyla Taşkesenligil dün sabah saatlerinde hayatını kaybetti.
Yakalandığı amansız hastalıktan kurtulamayan Süheyla Taşkesenligil’in cenazesi dün öğlen namazına müteakip Narmanlı Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Tekman İlçesi’nin Taşkesen Köyü’nde toprağa verildi. Taşkesenligil’in cenaze namazında Medeni Taşkesenligil, dua okurken, cenaze namazını Sibğetullah Taşkesenligil kıldırdı.
Cenaze namazına Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mevlüt Doğan, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Yakutiye Kaymakamı Dr. Ahmet Naci Helvacı, Aziziye Kaymakamı Zafer Öz, Aziziye Belediye Başkanı Muhammet Cevdet Orhan, Valilik Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) Müdürü Memduh Ceyhan, 2017 EYOF Koordinatörü Orhan Atasoy, Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz, Taşkesenli Kültür Eğitim Vakfı Başkanı Fahrettin Taşkesenlioğlu, Eski İl Genel Meclisi Başkanı Bülent Taşkesenligil ile kamu kurumlarının müdürleri, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü çalışanları ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Süheyla Taşkesenligil’in cenazesi Tekman İlçesinin Taşkesen Köyü’nde toprağa verildi.
Taziye dileklerini kabul eden Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligi ile ailenin diğer fertlerinin bir hayli üzgün ve bitkin oldukları görülürken, cenazeye katılanlar kendilerini teskin etti.

Yıldırım 'Galibiyeti koruyamadık, üzgünüz'

ERZURUM (erzurummedya) - BB Erzurumspor Teknik Direktörü Ahmet Yıldırim, Pendikspor karşısında 2-1'lik skoru koruyamadıklarını ifade etti.

"ÜZÜLDÜK, TARAFTARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM'
Spor Toto 2 Lig Beyaz Grupta Pendikspor karşısında önemli üç puan bırakmanın üzüntüsünü yaşadıklarını belirten mavi beyazlı takımın teknik direktörü Ahmet Yıldırım, “Maçın ilk dakikalarında 1-0 mağlubiyetten 2-1 'e getirdiğimiz haklı galibiyetimizi maalesef koruyamadık. Mutlak üç puanla dönmemiz gereken maçtan tek puan aldık. Üzülmedik mi, üzüldük! bu maçı artık unuttuk. Önümüzdeki maçlara bakarak hedeflediğimiz yolda ilerleyeceğiz. Pendik'de bize destek olan taraftarlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Define avcıları şehitliği talan etti

Jandarma ekipleri, şehitlikte define arayan 4 şüpheliyi yakaladı

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’da 1916 yılında Rus işgaline karşı Kargapazarı dağlarında direnirken şehit düşen 350 subay ve erin naaşlarının bulunduğu şehitlik define avcılarının talanına uğradı. Jandarma ekipleri define arayan 4 şüpheliyi yakalayarak, gözaltına aldı.
ATAK Arama Kurtarma ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Çetin Bayram’ın araştırma ve çalışmaları sonucu bu yılın başlarında bulunan Kargapazarı Şehitliği, define avcılarının hedefi oldu. 350 subay ve erin naaşlarının bulunduğu şehitlikte kazı yaparak define arayan 4 şüpheli, jandarma ekiplerinin çalışması sonucu suçüstü yakalandı. Gözaltına alınan 4 şüpheli adliyeye sevk edilecek.
Kargapazarı Şehitliği’nde define arayan şüphelilere öfke kusan Çetin Bayram, “Kargapazar Müfrezesi Şehitliği, Birinci Dünya Savaşı’nın Avrupa ve Doğu Cephesinde, Dünya üzerindeki belki de en orijinal haliyle korunmuş mezarlığı. Şehitliğin ortasında define avcıları tarafından büyük bir çukur kazınmış durumda. Bundan yaklaşık 1 ay önce Valimiz Seyfettin Azizoğlu’yla buraya geldiğimiz de bu çukur daha küçüktü. Valimiz alay komutanına talimat verdi. Şehitlerimizin kanında define arayanların derhal bulunması için talimat verdi. Burada şehit kanları arasında define aranıyor. Burası 1. Dünya Savaşında Rus ordusuna karşı savaşan Osmanlı ordusundan şehitlerimizin şehitliği. “ diye konuştu.

2. OSB Tahsis Komisyonu yatırımcılarla son toplantısını yaptı

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılacak olan yer tahsisleriyle ilgili kurulan tahsis komisyonu, dördüncü grupta yer alan çeşitli alanlarda yatırım yapacak yatırımcılarla görüştü.

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ETSO) Vali Yardımcısı ve YİKOB Başkanı M. Levent Kepçeli ile ETSO Meclis Başkanı ve Müteşebbis Heyet Başkan Vekili Saim Özakalın başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, komisyon üyelerinin yanı sıra bölgede tahsis talebinde bulunan çeşitli alanlarda yatırım yapacak firmaların yetkilileri de katıldı.
Toplantıda konuşan ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın, yatırımcılara 2. OSB’deki çalışmalar ve yapılacak tahsislerle ilgili bilgi verdi. Başkan Özakalın, dört ana gruba ayrılan yatırımcılarla görüşmelerin tamamlanmasının ardından, tahsis komisyonu tarafından bir değerlendirme raporu hazırlanacağını ve bu rapor doğrultusunda uygun görülen yatırımcılara tahsislerin yapılacağını söyledi.
ETSO Meclis Başkanı ve Müteşebbis Heyet Başkan Vekili Saim Özakalın; “Toplantılara yatırımcıların yoğun katılımlarının ve ciddi yatırım taleplerinin olması, Erzurum sanayisi açısından umut veren ve bizlerin de çalışma şevkini artıran bir gelişmedir. Bu vesileyle yoğun talebi karşılayabilmek için 2. etap çalışmalarını da hızlandırdık. 2 etap da 20.000-50.000 m2 arasında sanayi parsellerinin olması planlanıyor. Bakanlık nezdindeki çalışmaların tamamlanmasının ve 1. etap (500.000 m2) sanayi parsellerinin tahsislerinin ardından 2. etap (1.660.000 m2) tahsislerine de başlamak istiyoruz.” diye konuştu.
Bu aşamadan sonra komisyon bir değerlendirme raporu hazırlayacak ve Yönetim Kuruluna sunacak. Yönetim Kurulu tahsislere ilgili nihai kararını verecek ve tahsisler yapılacak. Önümüzdeki Aralık ayında tahsislerin yapılması ile yatırımcılar yatırımlarına ait projeleri hazırlatarak ruhsat talebinde bulunabilecekler. Ruhsat tarihinden itibaren yatırımcıların üretime geçmek için 2 yıl süreleri olacaktır. 2017 Mayıs ayı itibari ile Organize Sanayi Bölgesinde çalışmalara başlanabilecek.

Aziziye muhtar konaklarına kavuştu
- Aziziye’de muhtarlar artık daha rahat, temiz ve konforlu bir ortamda vatandaşa hizmet verecek

ERZURUM (erzurummedya) - Aziziye Belediyesi ilçenin en büyük mahallerinden ikisini muhtar konaklarına kavuşturdu.

Dadaşkent’te bulunan Saltuklu ve Selçuklu Mahallelerine yapılan muhtar konakları, vatandaşlar tarafından da memnuniyetle karşılandı. Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, muhtarların halkla kurumlar arasında iletişimi sağlayan çok önemli bir görev üstlendiklerini ifade ederek, “Böylesine önemli bir görevi ifa eden muhtarlarımızın daha hijyenik ve daha rahat bir ortamda hizmet vermelerini amaçladık. Bu bağlamda muhtarlarımıza estetik görünüme sahip ve donanımlı birer konak yaparak hediye ettik. İçerisinde muhtar ve bekleme odası ile mutfak ve lavabosu olan son derece şık ve kullanışlı konaklar yaptık. Artık gerek muhtarlarımız görevlerini yaparken ve gerekse halkımız muhtarlık hizmetlerini daha verimli bir şekilde alacaktır. İlçemize, muhtarlarımıza ve hemşehrilerimize hayırlı olsun.” dedi.
Saltuklu Mahalle Muhtarı Gürbüz Özer ile Selçuklu Mahalle Muhtarı Şinasi Terzioğlu da, artık vatandaşa daha rahat, temiz ve konforlu bir ortamda hizmet vereceklerine işaret ederek, muhtar konaklarını ilçeye kazandıran Başkan Orhan ve ekibine teşekkür ettiler.

Su borcu yapılandırmasında son gün 25 kasım

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’nün (ESKİ) 6736 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun kapsamında uyguladığı su borçlarının yapılandırmasında son haftaya giriliyor.

Son başvuru süresi 25 Kasın 2016 Cuma günü mesai bitiminde sona erecek olan su borçları yapılandırmasında, vatandaşlardan su borçlarını peşin ödemeleri durumunda gecikme cezası alınmıyor. Ayrıca, su borçlarını peşin ödemelerinde kredi kartına vade farksız 9 taksit imkânı sunuluyor.
Su borçları yapılandırmasının vatandaşlar için önemli bir fırsat olduğunu belirten yetkililer, “Vatandaşlarımız, su borçları yapılandırmasına yoğun ilgi gösteriyor” dedi. Su borçları yapılandırmasıyla ilgili ayrıntılı bilgi veren yetkililer, şunları kaydetti: “Su borçlarındaki yapılandırma fırsatı 25 Kasın Cuma gününe kadar devam edecek. Vatandaşlarımızın su borcu yapılandırmasına yönelik talepleri yoğun bir şekilde sürüyor. Yapılandırma imkânından faydalanmak isteyen vatandaşlarımız 25 Kasım’a kadar ESKİ Genel Müdürlüğü tahsilât şubelerine müracaat ederek borçlarını yeniden yapılandırıyor ve yapılandırmış olduğu borcunu ister peşin, isterse taksitler halinde ödeyebiliyor. Yapılandırma fırsatından yararlanılması halinde, varsa hesaplanan gecikme cezası ve zamların yerine, ilgili dönemlerde geçerli olan TEFE/TÜFE/ÜFE aylık değişim oranları uygulanıyor. Vatandaşlarımız, bu şekilde hesaplanan su borcunu peşin ödeyebilecekleri gibi ikişer aylık dönemler itibariyle 6, 9, 12 ve 18 eşit taksitte de ödeyebiliyor.”
Müracaat ve ödeme yerleri
Su borçları yapılandırmasından faydalanmak için il merkezinde ESKİ Genel Müdürlüğü, ESKİ Abone İşleri Daire Başkanlığı, Palandöken İlçesi 2. Marketler Tahsilât Şubesi, Yakutiye İlçesi Yeğenağa Tahsilât Şubesi ve Sanayi Tahsilât Şubesi, Aziziye İlçesi Milli Egemenlik Caddesi Tahsilât Şubesi ile Ilıca Tahsilât Şubesi’ne, diğer 17 ilçede ise ESKİ Genel Müdürlüğü’nün ilgili birimlerine müracaat edilebiliyor. Yapılandırma sonrasındaki ödemeler ise ESKİ Genel Müdürlüğü’ne bağlı tahsilat vezneleri, anlaşmalı bankalar, PTT şubeleri, anlaşmalı ödeme noktaları ile eski.gov.tr adresindeki online ödeme noktasını tıklayarak kredi kartı ile yapılabilmekte. Yetkililer, vatandaşların yapılandırmaya müracaat etmeleri ve taksitlerini düzenli ödemeleri halinde herhangi bir haciz işlemi ile karşılaşmayacaklarını vurguladı.

Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi yenileniyor

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi daha hijyenik ve iyi bir ortamda hizmet verebilmek için yenileniyor.

Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde; köpek kafeslerinin ve kafes tellerinin yenilenmesi, köpeklerin rahat beslenmesi ve su içmesi için sıvat, yeni köpek kulübeleri ve kulübe altlıklarının yapımı, kafes boyama ve çatı tadilatı çalışmaları gerçekleştiriliyor. Estetiklik, kullanışlılık ve hijyen esas alınarak yapılan tadilat ve diğer çalışmalar, her hangi bir hastalık veya bulaşıcı hastalık taşımasından şüphelenilen hayvanların gözlem altında tutulması ile hayvanların sahiplendirilinceye veya alındığı ortama geri bırakılıncaya kadar ki rehabilite edilme sürecinin hızlandırılmasında büyük önem taşıyor. Kısa sürede tamamlanacak olan tadilat çalışmaları ile hayvan sevgisi, korunması ve yaşatılmasına yönelik gönüllü kuruluş ve yerel hayvan görevlileriyle koordineli olarak sokak hayvanlarına verilebilecek hizmetlerin ön çalışması yapılıyor. Hayvan severlerin büyük ilgi gösterdiği, Çat Yolu üzerinde bulunan Büyükşehir Belediyesi Hayvan Bakım Evi ve Rehabilitasyon Merkezi haftanın her günü 09.00-16.00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlıyor.

Aşkaleli köy muhtarlarından Rektör Çomaklı’ya tebrik ziyareti

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’un Aşkale İlçesi köy muhtarları Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’yı ziyaret ederek hayırlı olsun temennilerini ilettiler.

Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette köy muhtarları, Rektör Çomaklı’ya yeni görevinde başarılar dileyerek, Çomaklı’nın Aşkaleli olmasından dolayı da gurur duyduklarını ifade ettiler.
Rektör Çomaklı ise köy muhtarlarının ziyaretinden ziyadesiyle memnun olduğunu belirterek, Aşkale Meslek Yüksekokulu’na verilecek desteklerle eğitim kalitesinin artırılacağını, bu durumun ilçe ve köyler açısından da avantaj sağlayacağını söyledi. Ayrıca Rektör Çomaklı, ilçe genelindeki kurumlarla yapılan anlaşmalar sayesinde, Aşkale’nin Atatürk Üniversitesi’yle sürekli iletişim halinde olacağını vurguladı.

Erzurum’da FETÖ/PDY örgüt üyesi 1 kişi yakalandı

ERZURUM (erzurummedya) - Kars Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında yakalama kararı çıkarılan FETÖ/PDY örgütü üyesi 1 şüpheli, Erzurum’da yakalanarak gözaltına alındı.

Alınan istihbarat üzerine harekete geçen jandarma ekipleri Karayazı’nın Kurupınar Mahallesinde bir eve operasyon düzenledi. Operasyonda Kars Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında yakalama kararı çıkarılan FETÖ/PDY örgütü üyesi R.G., yakalanarak gözaltına alındı. Evde yapılan aramada 4 adet cep telefonu ile 1 adet sim kartı ele geçirildi. Gözaltına alınan R.G., sorgulanmak üzere Kars’a gönderildi.

Şenkaya’da trafik kazası: 4 yaralı

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’un Şenkaya ilçesinde meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı.

Alınan bilgiye göre, Gürcistan uyruklu R.K., idaresindeki otomobil aniden yola çıkan köpeğe çarpmamak için direksiyonu kırdı. Bunun üzerine direksiyon hakimiyetini kaybeden sürücü karşı yönden gelen bir otomobile çarptı. Kazada 4 kişi yaralandı. Yaralılar ambulanslarla Şenkaya Devlet Hastanesine kaldırılarak tedavi altına alındı.
Kazayla ilgili tahkikat başlatıldı.

İspirli, Ağrı’da "Sezai Karakoç ve Diriliş Ruhu" konulu konferans verdi

AĞRI (erzurummedya)-Türkiye Yazarlar Birliği Erzurum Şube Başkanı M.Hanefi İspirli Ağrı Eğitim Bir Sen Şube Başkanlığı tarafından düzenlenen , "Sezai Karakoç ve Diriliş Ruhu" konulu konferansa katıldı.

Eğitim Bir-Sen Ağrı Şubesi tarafından Mehmet Salih Akdoğan Toplantı Salonu'nda düzenlenen "Sezai Karakoç ve Diriliş Ruhu" konulu konferansta ‘Diriliş’ vurgusu yapan İspirli; millet olmanın sınırların ötesinde bir kavram olduğunu, Karakoç’un hayatı boyunca bunun üzerinde durduğunu anlattı. İbrahim Peygamber ile Millet, Yusuf Peygamber ile Devlet olduğumuzu aktaran İspirli, modernizmin ve kapitalizmin değerlerimizi bizden uzaklaştırıp birer modern köle haline gelmemize sebep olduğunu söyledi.

Türkiye Yazarlar Birliği Erzurum Şube Başkanı M.Hanefi İspirli, söyleşide Sezai Karakoç'un hayatı, kişiliği ve eserleri hakkında da bilgi verdi.

Söyleşinin sonunda Eğitim-Bir-Sen Ağrı Şube Başkanı Süleyman Gümüşer tarafından İspirli'ye plaket verildi.

Söyleşiye, İl Kültür ve Turizm Müdürü Muhsin Bulut, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Genel Sekreteri Ali Balkis, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İshak Hasanoğlu, Ağrı İmam Hatip Mezunları Derneği Başkanı Tekin Ergül, AK Parti Ağrı Gençlik Kolları Başkanı Muhammed İkbal Gülçin ile öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Erzurum polisinden okul önlerinde uygulama

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’da okul önlerinde bekleyen şüpheli şahıslara yönelik uygulama yapıldı.

Kentte sivil ve resmi polisler okulla ilgisi bulunmadığı halde sürekli okul önlerinde bekleyen kişileri tek tek belirledi. Polis tarafından takibe alınan ve sık sık okul önlerinde görülen kişiler hakkında işlem yapıldı ve Kabahatler Kanunu’nun 32’nci maddesi gereğince para cezası kesildi. Ayrıca, çeşitli suçlardan aranan bazı şüpheliler de yine okul önlerinde yakalanarak haklarında adli işlem yapıldı. Uygulamanın, öğrencilerin eğitim öğretimlerini güvenli ortamlarda sürdürmelerine yönelik yapıldığı belirtildi.

Sokakta kadın kıyafeti giymiş erkeklerin oyunu polisin dikkatini çekti
- Erzurum’da düğünlerde kız evine giderken ‘deve oyunu’ kültürü yaşatılmaya çalışılıyor

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’da düğünlerde kız evine giderken ‘deve oyunu’ kültürünü yaşatmak için sokakta kadın kıyafeti giyerek oyun oynayan gençler, polisin dikkatini çekti. Beraberlerinde bir eşek de olan gençlerin yanına gelen polis ekipleri durumun bir oyundan ibaret olduğunu anlayınca normale döndü.


Erzurum’un Aziziye ilçesine bağlı Yoncalık Mahallesi'nden gelerek merkez Şükrüpaşa semtinde düğün konvoyunun önünü kesmek için ‘deve oyunu’nu sahnelemeye çalışan bir grup genç, giydikleri kadın kıyafetleri ve yanlarında bulundurdukları bir eşekle ilgi odağı oldular. İlk etapta durumdan şüphelenen bazı vatandaşlar gördükleri manzarayı 155 polis hattını arayarak bildirdiler. Bunun üzerine olası bir terör olayı ihtimaline karşı harekete geçen polis ekipleri Şükrüpaşa semtine gelerek gençleri inceledi. Gençlerin ‘deve oyunu’ yapmak için kadın kıyafeti giydiklerini izah etmeleri üzerine polis ekipleri haber merkezine bilgi vererek bulundukları yerden ayrıldı.
Daha sonra gençler düğün konvoyu gelmeden ‘deve oyunu’nu sahnelemek için prova yaptı. Gelin arabasının görünmesi ve düğün konvoyunun gelmesi üzerine davul zurna eşliğinde oyun oynayan gençler, çevrede toplanan vatandaşların meraklı bakışları arasında gelinin 500 metre ilerideki evine doğru araçların önünde yol aldılar.
Amaçlarının düğünlere renk katmak ve unutulmuş bir kültürü yaşatmak olduğunu belirten gençler, "Uzun yıllar önce Erzurum’da, bizim köyümüzde kına, nişan, sünnet ve düğünlerde deve oyunu genç erkekler tarafından oynanıyor. Unutulmuş kültürler arasında olan bu oyunu yeniden canlandırmak ve davetlileri güldürerek hoş vakit geçirmelerini sağlıyoruz. Tahta ve demir kullanılarak sabitlenmiş iskelet üzerine kilim örtülüp, değişik aksesuar kullanılarak deve maketi oluşturuluyor. 5 gencin içerisinden 2 kişide deveci başı oluyor” diye belirttiler.

Cinayet şüphelisi 3 kişi tutuklandı

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’da akrabaları olan bir kadının tecavüze uğradığını ileri süren aile fertleri, tecavüz şüphelisini bıçaklayarak öldürdüler.

Adliyeye sevk edilen 7 kişiden 3'ü tutuklandı diğer 4 şüpheli ise denetimli serbestlik hükümleri uygulanarak salıverildi.
Olay, dün saat 00. 40 sıralarında Palandöken ilçesi Yunus Emre Mahallesi Sultan Alparslan Caddesi'nde meydana geldi. İddiaya göre, 23 yaşındaki T.Y., 36 yaşındaki Y.S. tarafından tecavüze uğradı. Olayı akrabalarına anlatan T.Y.'nin aile fertleri, Y.S.'yi bir takside evinin önünde yakaladı. Bıçak ve sallamalarla Y.S.'ye saldıran aile fertleri, Y.S.'yi kanlar içerinde yere yatırdı. Olay yerinde ölen Y.S., otopsi için hastane morgunu kaldırıldı. Olaydan sonra 1 bıçak ve 2 sallama ile beraber M.Y., G.İ., T.Y., S.Y., G.Y., Ş.Y. ve yaralı olan Ö.M., yakalandı.
7 şüpheli bugün adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden Ö.Y, Ş.Y. ve M.Y, sevk edildikleri sulh ceza hakimliğince tutuklandı. 4 şüpheli ise denetimli serbestlik hükümleri uygulanarak serbest bırakıldı.

Palandöken Belediyesinden eğitime büyük yatırım

ERZURUM (erzurummedya) - Palandöken Belediye’si tarafından, Palandöken’de ve köy mahallelerin de bulunan tüm ortaokulların 8. sınıf öğrencilerine (TEOG)Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı için Soru Bankası kitabı dağıttı.

Palandöken Belediyesi, 2016-2017 Eğitim öğretim yılı 8. Sınıflar (TEOG )Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı için öğrencilerin başarılarının artmasına katkı sağlamak amacıyla tüm ortaokullarda soru bankası kitabı dağıtımına başladı. Bugün Osman Gazi Ortaokulu’nda kitap dağıtımı gerçekleştirilirken, tüm okullarda dağıtım devam edecek. Kitap dağıtımı için Osman Gazi Ortaokuluna giden Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, çiçeklerle karşılanırken öğrencilerin yoğun ilgisi ile karşılaştı. Başkan Bulutlar, kitap dağıtımı öncesi öğrencilerden eğitimlerini en üst seviyede tamamlamalarını istedi. Öğrencilere, “ Sizler bu ülkenin geleceğisiniz. Bunun için çok çalışmalısınız. Bu ülke için annenize, babanıza hayırlı birer birey olmanız için okumalısınız” diyerek öğüt verdi.
Palandöken İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurrahman Gazioğlu, kitap dağıtımı öncesi öğrencilere şunları söyledi; “ Osman Gazi Ortaokulu müthiş bir okul oldu. Bu okulun öğrencisi olmaktan gurur duyun. Bu sene Osman Gazi Ortaokulu her şeyiyle yeniden yapıldı. Kapısıyla, penceresiyle, badana-boyasıyla. Bu anlamda en büyük katkı veren Palandöken Belediyemizdir. Gerçekten bu anlamda çok şanslıyız. Biz sadece fiziki anlamda düzenleme yapabiliyoruz. Belediyemiz sizin arkanızda. Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Eğitim deyince her şeyi bir tarafa bırakıyor. Bu anlamda sizin adınıza başkanımıza teşekkür ediyorum. Sizden başarı bekliyoruz. Bu başarıyı siz yapacaksınız, kendinize güvenin, yapamayacağınız hiç bir şey yok” dedi.
Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar ise öğrencilere hitaben, “Biz sizden hiçbir şey beklemiyoruz. Tek beklediğimiz başarılı olmanız. Başarılı olduğunuzda bizlere en büyük teşekkürü etmiş olursunuz. Biz zaten sizin hizmetinizdeyiz. İhtiyaçlarınızı hocalarınız biliyor, bizden talep ediyorlar, biz katkı sağlıyoruz. Bu sizin eğitiminizin en iyi şekilde olması için çalışıyoruz. Hiçbir okuldan geri kalmamanız için. Hiçbir özel eğitim alan çocuktan farklı olmamanız için. Sizlerin de özel eğitim alan çocuklar kadar başarılı olmanızı istiyoruz. Burada şu anda özel eğitim standartları oluşmuş durumda. Şartlarınızın üst seviyede olması için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz. Her şey sizlerin başarısı için. Sizler başarılı olduğunuz zaman biz bunlarla gurur duyacağız. O yüzden bu kitapları sizlere hediye ediyoruz. Bu kitaplarla çalışın, başarılı olun, biz de sizlerle gurur duymaya devam edelim” dedi. Osman Gazi Ortaokulunda eğitim veren öğretmelerle de bir araya gelerek sohbet eden Başkan Bulutlar, Eğitim noktasın da ve diğer sorunlar konusun da bir belediye olarak elimiz den ne geliyorsa onu yapmaya hazır olduklarını sözünü verirken, öğretmelerden de öğrencilere daha çok vakit ayırmaları noktasın da söz aldı. Osman Gazi Ortaokulun da 8. sınıf öğrencilerine (TEOG)Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı için Soru Bankası kitabı dağıtım programına Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, Palandöken İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurrahman Gazioğlu, Belediye Başkan Yardımcıları, Okul Müdürü Suat Usta ve öğretmeler katıldı.

Kafamın içinde biri var!

ERZURUM (erzurummedya) - Nörolog Dr. Mehmet Yavuz, beyin sağlığımızın, hayatı algılayış şeklimiz üzerindeki etkilerinin yadsınamaz olduğunu söyledi.

Dr. Yavuz, “Eğer beynimizin sağ ve sol tarafları birbirinden bağımsız hareket etmeye başlarsa, hayal ve gerçeği ayırt edemeyiz. Beynin sağ ve sol kısımlarının bağımsız hareket etmesi olarak tanımlanan; Şizofreni, bireyin duygu düşünce ve davranışlarda anormal sapmalar yaşamasına sebep olur. Toplumdan uzaklaşma, olaylar karşısında fazla tepki verme veya tepkisiz kalma, mantıksız konuşmalar, konsantrasyon güçlüğü gibi belirtilerle yavaş yavaş ilerler” dedi.
Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nden Nörolog Dr. Mehmet Yavuz, şizofreni nasıl ortaya çıkar, nasıl tedavi edilir, toplumda nasıl sorunlara yol açar? Konularında önemli bilgiler verdi.
Aile ve Yakın Arkadaş Desteği Önemli
Kişinin güçlü ve ayakta kalmasını sağlayan en önemli faktörün ruh ve akıl sağlığı olduğunu söyleyen Nörolog Dr. Mehmet Yavuz, “Şizofreni belirtileri göstermeye başlayan kişinin kendi durumunu tartması, isabetli sonuçlara varması mümkün değildir. Bu durumda hastayı ailesi ve yakın arkadaşları yönlendirerek destek vermelidir. Yaygın olarak şizofreni hastaları, kafalarının içlerindeki sesler tarafından yönetildiklerini, duygularının ve düşüncelerinin kontrol edildiğini, fikirlerinin çalındığını söylerler. Bireyin şizofreni olduğunun en net belirtisi, hastanın gördüğü sanrılardır. Doğru olmadığına dair kanıtların olmasına rağmen hastanın doğru olduğunu savunduğu, yaşanmamış olayların yaşanmış olduğu iddiasında bulunma duruma; sanrı denir.” dedi.
Hastalık Saldırganlaştırmıyor, Toplum Saldırganlaştırıyor
Nörolog Dr. Mehmet Yavuz, açıklamasını şöyle sürdürdü; “Olmayan sesleri, kokuları, görüntüleri gerçek gibi algılayan şizofreni hastaları, yaşadıkları sanrılara gerçekmiş gibi tepkiler verir. Hastada içe kapanma, toplumdan soyutlanma, konuşmada bozukluk dikkat çekici boyutlara uzanır. Bu yüzden şizofreni teşhisi konmuş hastaların, günlük hayatına ve işine devam etmesi pek mümkün olmamaktadır.
Şizofreni hastalarının saldırgan olduğuna dair toplumda yer eden yanlış inanış, onların sosyal hayattan soyutlanmasına sebep olmaktadır. Hasta, sosyal hayattan dışlanmaz ve kabul görürse tedaviye daha hızlı yanıt verir.
‘İntihar Eğilimleri Artar’
Şizofreni tanısı konan hastalarda genellikle konuşma içerinde bozukluklar gözlenebilir, doğru zamanda doğru tepkiler veremezler. Kişisel hijyenlerinde azalma başlar, tedavi başlamaz veya tedavide yol kat edilemezse hastalar artık çevresine olan tüm ilgisini kaybetmenin yanı sıra kendilerinin bakımlarını bile sağlayamaz hale gelerek intihara eğilimleri gösterirler. Tüm hastalıklarda olduğu gibi genetik bir hastalık olan şizofreni aile bireylerine kalıtsal olarak aktarılmaktadır. Örneğin; ebeveynlerden biri şizofreni hastası ise çocuğun da hastalanma riski yüzde 10 ila 15 arasındadır. Hem anne hem baba hasta ise bu oran yüzde 40’a ulaşır. Şizofreni tanısı konmuş bireyin çocuğunun hastalığa yakalanma riski diğer çocuklara göre 10 kat daha fazladır.
Şizofreni Stresten Besleniyor
Genetik yatkınlığa sahip, beyin kimyasallarında bozulma yaşanan ve yoğun stres altında kalan kişiler risk grubundadır. Hastalık, çoğunlukla gençlik çağında yaşanan hormonal ve fiziksel değişimlere bağlı olarak kendini göstermektedir.
Şizofreni Türleri ve Semptomları
Halüsinasyonlar, hezeyanlar, şüphecilik gibi semptomlara sahip hastalar Paranoid Şizofreni türüne dâhildir. Bu hastalar belirtileri gizler ve hasta olduklarını kabul etmez. Davranışlarında aşırı duyarlılık, düşünce akışında ve konuşmada bozukluk yaşayan hastalar Disoganize Şizofreni’yle mücadele etmektedir ve içlerine kapanma, dış dünyadan soyutlanma sık sık görülür. Hastanın hareket bozukluğu yaşadığı uzun süre aynı noktada sabit kaldığı Katatonik Şizofreni bireyin gündelik hayatına devam etmesine engel olur. Hastalık her zaman kategorize edilemez ve tüm bu türlerin semptomlarını içinde barındırabilir bu durumda ise Ayrışmamış Şizofreni denmektedir.
Şizofreni hastalarına yaklaşım nasıl olmalıdır?
Şizofreniye yaklaşım konusunda, öncelikle ailenin hastalıkla ilgili detaylı bilgi sahibi olması gerekir. Beklentiler daha gerçekçi tutulmalı ve tedavi planının çıkarılmasında bu durum dikkate alınmalıdır. İlaç tedavisinin düzenli yapılması, aksatılmaması ve hastanın yaşamını rehabilite edici bir planlamanın yapılmasında hasta, hekim ve ailenin iyi bir işbirliği içine girmesi sağlanmalıdır. Diğer kişilerin şizofreni hastasına olumsuz tavır takınmaları durumunda, şizofreniye ek olarak başka psikiyatrik rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir. Depresyon ve kaygı bozukluğu en sık görülenleridir. Empati ile bu sorun da kolaylıkla aşılabilir.“
Umutsuzluğa Kapılmayın, Sosyal Hayattan Soyutlanmayın!
Umutsuzluğun, çevreden kopmanın, zararlı madde kullanımının hastaların ilerlemesine neden olduğunu belirten Yavuz “ Hastalar tedavi planlarına bağlı kalmalıdırlar. ‘Artık iyileştim’ düşüncesiyle yarıda bırakılan ilaç tedavisi, hastayı başladığı seviyeden de geriye götürmektedir. Bu yüzden ilaçlarla ilgili herhangi bir sorun yaşadıklarına doktorlarına başvurmaları gerekmektedir. Hastanın kilo dengesini koruması, kişisel bakımına önem vermesi onun için çok önemlidir, çünkü bazen hastaya duş almak ve yüz yıkamak bile çok zor gelir. Şizofreniyle yaşamak, hasta için çok zordur. Hastalıkla mücadele etmek yıpratıcı ve zorlu bir süreçtir. Bu sürede kişinin yaşama bağlılığı, sosyal çevreyle olan etkileşimi tedavinin başarı sağlamasında en önemli noktalardan biridir. Hastalık sürecinde hastanın ve hasta yakınlarının umutsuzluğa kapılması tedavi için olumsuzdur. Umutsuzluğa kapılmayın, zararlı maddelerden uzak kalın ve her durumda doktorunuzla iletişim halinde olun” dedi.

Palandöken kartalları, Niksar’da coştu

ERZURUM (erzurummedya) - Türkiye Erkekler Voleybol 1. Ligi’nde mücadele eden Palandöken Belediyesi, grubun güçlü ekiplerinden Niksar Belediyespor’u deplasmanda 3-2 yendi.

Palandöken Belediyespor hafta içi kendi evinde oynadığı TVF Spor Lisesi maçını 3-0 yendikten sonra hafta sonu Niksar deplasmanında da galibiyet serisini devam ettirdi. Palandöken Belediyespor için çok zorlu bir deplasmandan aldığı bu galibiyetle Efeler Ligi için büyük avantaj yakaladı. Palandökenin kartalları maça hızlı başlasa da ilk seti 23 -25 kaybetti. . İkinci sette de temposundan hız kesmeyerek kartallar ikinci seti 25-17 alarak durumu 1-1 yaptı. Üçüncü sette yine çekişmeli geçse de ev sahibi üçüncü seti 23- 25 kazandı. Niksar Belediyesi durumu 2-1 getirdi. Dördüncü sete hızlı başlayan Palandöken Belediyespor 25-20 setti alarak maçı 2-2 getirdi. Tie-break setine taşıdı. Tie-break setin de toparlanan Palandökenin Kartalları zorlu geçen maçı 15-8 alarak deplasmandan galip ayrılarak ligdeki puan sayısını 17 çıkardı.

Senir ailesinin acı günü

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Basın Danışmanı İhsan Senir’in babası Yusuf Senir (83) hayatını kaybetti.

Bir süredir rahatsızlığı nedeniyle tedavi gören baba Yusuf Senir bugün Aşkale Merkez Cami’inde ikindi namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından ilçe mezarlığında toprağa verildi.
Cenaze namazına Aşkale Belediye Başkanı Şenol Polat, ETSO Meclis Başkanı Saim Özakalın, Anadolu Basın Birliği Genel Başkan Yardımcısı Reşat Çakır, Türkiye Gazetesi Bölge Temsilcisi Cumali Geleri, İHA Erzurum Bölge Müdürü Ayhan Türkez, ETSO çalışanları, STK temsilcileri, siyasi parti temsilcileri, basın mensupları, yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Okuma kültürünün geliştirilmesi için çalıştay

ERZURUM (erzurummedya) - DAP İdaresi ve Erzurum Teknik Üniversitesi işbirliğiyle “DAP Bölgesinde Okuma Kültürünün Geliştirilmesi Projesi” kapsamında gerçekleştirilecek olan çalıştayların ilki Erzurum’da yapıldı.

DAP İdaresi’ne ait Konferans Salonunda gerçekleşen “Erzurum İli Okuma Kültürü Araştırması Çalıştayı”na Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Muammer Yaylalı, Büyükşehir Belediyesi ve Atatürk Üniversitesi temsilcileri, Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri, ilçelerden gelen kütüphane temsilcileri ve davetliler katıldı.
Demir: “Okuma kültürünü ekosistem mantığıyla geliştirmek istiyoruz”
Çalıştayın açılış konuşmasını yapan DAP İdaresi Başkanı Adnan Demir, bir kalkınma kuruluşu olarak, kalkınmanın temelinin okuma kültürüne dayandığını belirterek, “Dünyada var olan örnekler buna işaret etmektedir” dedi. Demir, “ABD, Çin, Japonya, Almanya, Kanada gibi ülkeler buna en iyi örnekler. Biz de, bu tespitten yola çıkararak bir yandan bölgedeki fiziki ve ekonomik yatırımlarımızı sürdürürken diğer yandan okuma kültürünü geliştirerek kalkınmayı sürdürülebilir hale getirmek istiyoruz” şeklinde konuştu. 2011 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığının yaptırdığı bir araştırmada bölgede okuma oranlarının hiç iç açıcı olmadığını ileri süren Başkan Demir, İdare olarak okuma kültürünü tek başına bir faaliyet veya etkinlikle değil, bir ekosistem mantığıyla geliştirmek istediklerini söyledi. Bölgedeki diğer 14 ilde de önümüzdeki 3 yıl içerisinde bu araştırmayı yapmayı planladıklarını ve bununla ilgili iki farklı çalışma başlattıklarını ifade eden Demir, şunları kaydetti:
“DAP Bölgesi Okuma Kültürünün Geliştirilmesi Projesi kapsamında 2016 yılı sonuna kadar 14 ilimizde 86 adet semt kütüphanesi kurmuş olacağız. Müftülüklere, belediyelere, il özel idarelerine ve kaymakamlıklara sağladığımız finansman desteği ile sürekli yaşayan, çocuk oyun alanından mutfağına kadar, anneler için bebek emzirme ve uyutma odasından, bilgisayar sınıfına kadar birçok üniteyi barındıran, sürekli yaşayan canlı kütüphaneler oluşturuyoruz. İkincisi ise, Erzurum, Van ve Malatya illerinde önümüzdeki 3 yıl içerisinde 1 adet Kent Kütüphanesi kurma gayretimiz var. Şehrin kalbinde, yani en işlek yerinde, mimarisi ve içerisindeki ünitelerle sürekli yaşayan, herkesin gitmeye ve içeride kalmaya heves edeceği İslam medeniyetinin de temel öğelerinden olarak Kent Kütüphanelerini yeniden hayata geçireceğiz. Erzurum ili için tam 1 yıl önce Valiliğimiz ile protokol imzaladık, ancak yer tespiti konusundaki çalışmalar henüz sonuçlanmadığı için projeye başlayamadık. Sayın Valimiz, yeniden süreci hızlandırma gayretinde. 2017 yılı içerisinde bu projeyi başlatmayı çok istiyoruz.”
Çocuk kütüphanesi kurulacak, okuma eylem planı hazırlanacak
2017 veya 2018’de başlamak üzere çocuk kütüphaneleri kurulmasını kendilerine hedef koyduklarını belirten Demir, “Okumanın sosyolojik düzeyine ilişkin araştırma ve somut çözüm adımlarını içeren il bazlı okuma eylem planları hazırlanmasını arzuluyoruz. Amacımız, DAP Bölgesini Türkiye’nin en çok okuyan Bölgesi yapmak” dedi.
Yaylalı: “Üniversiteler bu işin lokomotifi olması gerekiyor”
Okuma alışkanlığının öğretim görevlilerinin bir parçası olduğunu söyleyen Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Muammer Yaylalı, “Binayı siz kuracaksınız, daha sonra bunu uygulayacaksınız” dedi. Üniversitelerin bu işin lokomotifi olması gerektiğine vurgu yapan Yaylalı, insana yapılan yatırımın mutlaka geri dönüşünün olacağını söyledi.
Güler: “Pasif olmayan yenilikçi, aktif bir model istiyoruz”
Çalıştaya ilişkin bilgilendirme konuşmasını DAP İdaresi Başkan Yardımcısı Volkan Güler yaptı. Okuma Eylem Planını neden çıkarmak istedikleri üzerinde duran Güler, eğitim sektörüne yapılan yatırım yıllara göre on kat büyümesine rağmen beklenen sonucun alınamadığından söz ederek, “Merkezi hükümet nezdinde kaynakları ne kadar artırırsak artıralım bölgesel kalkınmayı sağlamamız için ana sıkıntımız para değil. Paradan çok farklı problemlerimiz var. Fikir üremiyor, artı kurumsal kapasite yok. Yani insan kaynağı niteliğini iyileştirmemiz lazım. Pasif olmayan yenilikçi aktif bir model istiyoruz. Kitap koyup, çocukları bekleyen bir yerden ziyade, çocukların ruhunu okşayacak, onları cezbedecek bir yapı ortaya koymak lazım. DAP İdaresi olarak yenilikçi projelere hazırız” dedi.
Konuşmaların ardından ETÜ Ekonomi ve Sosyal Araştırmalar Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Daştan, ‘DAP Bölgesi Okuma Eylem Plan Projesi Erzurum İli Okuma Kültürü Araştırması’ sonuçları hakkında sunum yaptı.
Sunumun ardından çalışma grupları oluşturuldu. Çalışma gruplarına, ‘İlimizdeki okuma kültürüyle ilgili mevcut durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?’, ‘Sizce ana sorun nedir? Ana sorun ve alt sorunlarının çözümü için önerileriniz nelerdir?’ ve ‘Okuma oranlarının artırılmasıyla ilgili somut 3 proje fikri önerebilir misiniz?’ soruları sorularak yanıtlamaları istendi.

Aydemir’den 3 önemli Erzurum vurgusu

ERZURUM (erzurummedya) - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2017 Bütçesi, Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde konuşan AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, Erzurum’la ilgili olarak üç önemli beklentiyi seslendirdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi, AK Parti Erzurum Milletvekili Aydemir, Erzurum’da kent merkezi ve ilçeler bazında halıcılık, tekstil, geleneksel el sanatları atölyeleri oluşturulması, Ilıca, Köprüköy ve Pasinler kaplıcalarından yaşlıların, istifadesi noktasında özel bir tesis kurulması, Erzurum Konaklı kış turizmi merkezinde şehit yakınları ve gazilere mahsus bir konaklama merkezi yapımı taleplerini paylaştı.
Ak dava ve kavram güncellemesi
Konuşmasında, Türkiye’de AK Parti iktidarlarıyla birlikte engelli vatandaşlara bakış ve yaklaşımın değiştiği, bu konuda tarihe geçen açılımlar kaydedildiğini dile getiren Milletvekili Aydemir, bu konuda kavram açısından da çağdaş bir anlayış sergilediğinin altını çizerek, ‘Bizden önce, Türkiye gündemi, Türkiye efkârı bilir ki “sakatlar” diye bir kavram vardı, hatta “özürlüler” kavramı. Bizimle beraber bunlar lügatlerden çıktı. Biz “engelli” kavramını dahi kulak tırmalayıcı buluyoruz Yani, biz mesela şu anda AK Parti Genel Merkezinde İnsan Hakları Başkanlığı olarak“dezavantajlı gruplar” kavramını kullanmaya çalışıyoruz.’ dedi.
Dezavantajlı vatandaşlar yaklaşımı
Aydemir, ‘Şu bir vakıa, bir hakikat ki AK dava, AK anlayış bu mevzulara çok dikkatle yaklaşıyor. Bunu siz de biliyorsunuz, en son ben bundan on gün önce burada Otizm Federasyonu Başkanlığıyla, yöneticileriyle beraber bir basın toplantısı yaptım. AK Parti İnsan Hakları Başkan Yardımcısı olarak yaptım. Ancak bunu yaparken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımızla, Sağlık Bakanlığımızla, özellikle Millî Eğitim Bakanlığımız yetkilileriyle bu işi istişare ederek yaptım. İnşallah bundan sonra da bu süreci beraber götüreceğiz, öyle konuştuk. Dolayısıyla, Bakanımız bu konuda çok, hakikaten, hassastır. Dahası, bu noktada mesela bir not düşeyim: Bizden önce, Türkiye gündemi, Türkiye efkârı bilir ki “sakatlar” diye bir kavram vardı, hatta “özürlüler” kavramı. Bizimle beraber bunlar lügatlerden çıktı. Biz “engelli” kavramını dahi kulak tırmalayıc