Pazar, 26 Şubat 2017
Büyükşehir’in “Bir Ömür Bir Fidan Projesi”nde 6 bin 396 aileye ulaşıldı

Büyükşehir’in “Bir Ömür Bir Fidan Projesi”nde 6 bin 396 aileye ulaşıldı

Büyükşehir’in “Bir Ömür Bir Fidan Projesi”nde 6 bin...

Atatürk Üniversitesinde FETÖ operasyonu: 17 gözaltı

Atatürk Üniversitesinde FETÖ operasyonu: 17 gözaltı

Atatürk Üniversitesinde FETÖ operasyonu: 17 gözaltı ERZURUM (erzurummedya)...

Erzurum’da FETÖ/PDY ve DEAŞ'tan 29 zanlı tutuklandı

Erzurum’da FETÖ/PDY ve DEAŞ'tan 29 zanlı tutuklandı

Erzurum’da FETÖ/PDY ve DEAŞ operasyonlarından 29 zanlı tutuklandı...

Erzurum’dan Çat’a uzanan yardım eli

Erzurum’dan Çat’a uzanan yardım eli

Erzurum’dan Çat’a uzanan yardım eli ERZURUM (erzurummedya) -...

İspir'in Kurtuluşunun 99’uncu Yıldönümü Törenlerle Kutlandı

İspir'in Kurtuluşunun 99’uncu Yıldönümü Törenlerle Kutlandı

İspir'in Kurtuluşunun 99’uncu Yıldönümü Törenlerle Kutlandı ERZURUM (erzurummedya)...

Palandöken Belediyesi Nikâh Sarayı Projesi tamamlandı

Palandöken Belediyesi Nikâh Sarayı Projesi tamamlandı

Palandöken Belediyesi Nikâh Sarayı Projesi tamamlandı ERZURUM (erzurummedya)...

Aksak Uzun Bir Aradan Sonra Objektiflere Poz Verdi

Aksak Uzun Bir Aradan Sonra Objektiflere Poz Verdi

Ankara Arena’da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Halk Oylaması...

Erzurum'daki Alevi derneklerinden referandum desteği

Erzurum'daki Alevi derneklerinden referandum desteği

Alevi derneklerinden referandum desteği ERZURUM (erzurummedya) - AK...

Palandöken'de AK Parti-MHP buluşması

Palandöken'de AK Parti-MHP buluşması

Palandöken'de AK Parti-MHP buluşması ERZURUM (erzurummedya) - Hızlanan...

EBB Hayır Çarşısı’ndan öğrencilere eğitim desteği

EBB Hayır Çarşısı’ndan öğrencilere eğitim desteği

EBB Hayır Çarşısı’ndan öğrencilere eğitim desteği ERZURUM (erzurummedya)...

SODES 2017 yılı proje teklif çağrısına çıktı

SODES 2017 yılı proje teklif çağrısına çıktı

SODES 2017 yılı proje teklif çağrısına çıktı ERZURUM...

Erzurumlu yatırımcılara çek töreni düzenlendi

Erzurumlu yatırımcılara çek töreni düzenlendi

TKDK desteklerinden faydalanan Erzurumlu yatırımcılara çek töreni düzenlendi...

Arcaklıoğlu ve Pınarbaşı’ndan, Rektör Çomaklı’ya ziyaret

Arcaklıoğlu ve Pınarbaşı’ndan, Rektör Çomaklı’ya ziyaret

Arcaklıoğlu ve Pınarbaşı’ndan, Rektör Çomaklı’ya ziyaret ERZURUM (erzurummedya)...

Atatürk Üniversitesi EYOF Sokağı çocuklarla şenlendi

Atatürk Üniversitesi EYOF Sokağı çocuklarla şenlendi

Atatürk Üniversitesi EYOF Sokağı çocuklarla şenlendi ERZURUM (erzurummedya)...

Erzurum’da Yerel Yönetim Konferansı düzenlendi

Erzurum’da Yerel Yönetim Konferansı düzenlendi

Erzurum’da Yerel Yönetim Konferansı düzenlendi ERZURUM (erzurummedya) -...

 İl Kültür Turizm Müdürlüğü Ali Paşa Konağı'nı restore ettiriyor

İl Kültür Turizm Müdürlüğü Ali Paşa Konağı'nı restore ettiriyor

Ali Paşa Konağı restore edilecek ERZURUM (erzurummedya)...

Hüseyin Dursun’dan “Hasretim Erzurum'a” albümü

Hüseyin Dursun’dan “Hasretim Erzurum'a” albümü

Hüseyin Dursun’dan “Hasretim Erzurum'a” albümü ERZURUM (erzurummedya)...

Erzurum’da ‘Öğrenci-Yazar Buluşması’ devam ediyor

Erzurum’da ‘Öğrenci-Yazar Buluşması’ devam ediyor

Erzurum’da ‘Öğrenci-Yazar Buluşması’ devam ediyor - Yalsızuçanlar...


Erzurum’un Mahallebaşı semtinde HDP İl Başkanlığı binasına kendilerini kapatan 15 kişilik grup pencere ve balkonlardan polise taş yağdırdı. Soğukkanlı davranan timler gruba müdahale etmedi.


Olay geçtiğimiz Cumartesi günü saat 19.00 sıralarında Mahallebaşı semtinde meydana geldi. Bir apartmanın 3’üncü katındaki HDP İl Başkanlığı’na kendilerini kapatan 15 kişilik bir grup, sloganlar atmaya başladı. İhbar üzerine bölgeye gelen polis bina çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Bu sırada Çevik Kuvvet timleri ve TOMA’lar da bölge sevk edildi. Polisin uyarılarına rağmen partiden çıkmayan HDP’li grup, binaya yaklaşan TOMA ve Çevik Kuvvet timlerini taş yağmuruna tuttu. Timler, yapılan görüşmelerden sonuç alınmamasına rağmen gerginlik yaşanmaması için binaya girmedi. Saatler süren bekleyişin ardından HDP’li grup slogan ve taş atmayı bıraktı.

erzurum her yöne kalkınma hamlesinde

DOĞU’DAN BATI’YA, KUZEY’DEN GÜNEY’E KALKINMA HAMLESİ

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, kurmaylarıyla birlikte düzenlediği toplantıda kent merkezi ve ilçelerdeki yatırımların durum değerlendirmesini yaptı.

Erzurum Büyükşehir Belediye Meclisi Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya kurumun yöneticileri ve daire başkanları katıldı. İl genelinde yapılan yatırım ve hizmetlerle ilgi yetkililerden bilgi alan Başkan Sekmen, Büyükşehir Belediyesi’nin bünyesinde tarım ve hayvancılığın gelişimi için Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanlığı’nın kurulacağı müjdesini verdi. Sekmen, şöyle dedi: “Bir yılı aşkın bir süredir ekonomide, tarımda, hayvancılıkta, istihdamda, eğitimde, kültür ve sanatta, sporda, ulaşımda, altyapı hizmetlerinde, asfaltta, kırsalda mükemmel işler yaptık. Birçok yatırımın temelini attık. Şehrin altyapısını yeniden kuruyoruz. Şimdi, Doğu’dan Batı’ya, Kuzey’den Güney’e kalkınma hamlesi başlatıyoruz. Sorunlara en hızlı bir şekilde çözüm üretecek yeni sistemler geliştiriyoruz. İlimizi ilçeleriyle birlikte süratli bir şekilde kalkındırıyoruz. 2016 yılında kırsaldaki mahalle, grup köy yolları ve bağlantı yollarına ağırlık vereceğiz. İlçelerde temeli atılan hizmetlerimiz muhakkak 2016’da biterek açılışları yapılacak. Canlı hayvan pazarlarının yapımı, okul, cami ve Kur’an kurslarının da tadilat ve onarımları sürecek. Konutlaşma, kentsel dönüşüm ve dev projelerimizin yapımında gelecek yıl tempomuzu 3 kat artıracağız. 2016 yılı Erzurum Şehir Tarihi açısından kentsel dönüşümde bir milat olacak. Yapacağımız çokça konutlarla hemşerilerimizi ev sahibi yapacağız.” Bu arada toplantıda başta Köprüköy ve Horasan olmak üzere tüm ilçelere yönelik nihai ve önemli yatırım kararları alındı. Başkan Sekmen, ilçelerde eksik kalan hizmetlerin hızlı bir şekilde tamamlanması talimatını verdi.

fetön nü çöküş yılı belli oldu

FETÖ'de itirafçı patlaması yaşanıyor
PDY'ye karşı kararlı süren operasyonlar sonrası çok sayıda örgüt elamanının itirafçı olmak için sıraya girdiği öğrenildi.
Fethullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik operasyonların kararlı bir şekilde sürdürülmesi sonrasında örgütte çok sayıda örgüt elemanının itirafçı olmak için birbiriyle yarıştığı öğrenildi. Öte yandan soruşturmaların daha da derinleştirilmesiyle örgütün 2016 yılıyla birlikte bitişi olacak.

ÇÖZÜLME TAHMİNLERDEN HIZLI GELİŞTİ

İtirafçıların büyük bölümünün iş dünyasından, yargıdan ve emniyetten olduğu belirtildi. FETÖ'ye yönelik operasyonlarla ilgili olarak Aydınlık'a bilgi veren İçişleri Bakanlığı yetkilileri, özellikle son haftalarda örgütte ciddi bir panik yaşandığını vurguladı. Bakanlık yetkilileri, FETÖ'ye yönelik operasyonlar ve sonuçları hakkında şu bilgileri verdi: İş dünyasında çözülme tahminlerden hızlı gelişti. Örgüt çözülmesinden endişe ettiği elemanlarını apar topar yurtdışına çıkarmıştı. Şimdi onlardan Türkiye'ye dönüp ifade vermek için emniyete başvuranlar oldu. Birçok işadamı kendini kurtarmak için örgütün sırlarını ifşa etti.

ÖRGÜTÜN ŞİRKETLERİ

Kişiler üzerine gözüken ancak örgütün olduğu bilinen şirketlerin sahibi durumundaki çok sayıda işadamı şirketlerinin gerçek sahibinin kendileri olmadığı, şirketlerde kendilerine ait bir kuruşluk bile sermaye bulunmadığı konusunda ifade verdiler. Bu durumdaki şirketler tek tek inceleniyor. Önümüzdeki günlerde bu şirketlerin ne yapılacağına karar verilecek.
örgütün yargı ayağında tam anlamıyla bir çözülme yaşanıyor. Yargıtay, Danıştay ve kritik mahkemelerde görev yapan çok sayıda yargıç soruşturmayı yürüten emniyet yetkililerine kritik bilgiler verdi. Buna Sayıştay ayağı da dahil.

MİT DE DEVREDE

Atlının ortalıkta dolaşmasını ve soruşturmalarda geçmesini istemeyen yargı mensuplarından bazıları MİT'le temasta. MİT'e kritik bilgiler veren vargı mensupları ve işadamları var. Verilen bilgiler ışığında çalışmalar genişletiliyor.

EMNİYET'TE ÇÖZÜLME

Çözülme emniyette de yaşanıyor. Şu anda Silivri'de tutuklu bulunan emniyetçiler ara-sından bile itirafçılar var. İtirafçı polis şeflerinin verdiği bilgiler ışığında emniyet içinde yeni çalışmalar yapılıyor. İtirafçı polislerin verdiği bilgilerle daha önce Ergenekon davasından yargılananlara yıkılmaya çalışan birçok suçun gerçek failleri ortaya çıkacak. Bazı polisler, cinayet, şantaj, tertip kurma, mahkemeyi yanıltma, delil üretme gibi suçlardan yargı karşısına çıkabilir.

ÖRGÜT İTİRAFÇILARLA ÇÖKERTİLİYOR

Yargıdaki örgüt yapılanması, yargı mensubu itirafçıların verdiği bilgiler ve bugüne kadar hiç bilinmeyen itiraflarla dağıtılıyor. Örgütün finans kaynakları itirafçı işadamlarının bilgileriyle kurutuluyor. Örgüte kamudan aktarılan kaynaklara kimlerin aracı olduğu yine itirafçı işadamlarından sağlanıyor. Örgütün toplantılarına finansör olan kamu kuruluşları inceleniyor. Bunların bazıları aranın iyi olduğu dönemlerde bizzat Başbakandan ve bakanlardan geldiği için zamanlama olarak örgütle hükümetin arasının açıldığı 2013 sonrası baz almıyor.

2016 ÖRGÜTÜN BİTİŞ YILI

İtirafçı Örgüt mensuplarından elde edilen bilgiler ve yapılan soruşturmada ortaya çıkan deliller örgülü tamamen çökertecek kadar güçlü. Önümüzdeki dönemde peş peşe yeni dalgalar gelebilir, örgüte karşı operasyonlar arttıkça itirafçı sayısı da patlamış durumda. Yeni bilgiler soruşturmayı daha da derinleştiriyor. 2016 yılı Fethullahçı Terör Örgütü'nün bitiş yılı olacak.

PALANDÖKEN BAYIRBUCAK TÜRKLERİNİ UNUTMADI

PALANDÖKEN BAYIRBUCAK TÜRKLERİNİ UNUTMADI

ERZURUM (erzurummedya) - Palandöken Belediyesi ve AK Parti Palandöken İlçe Teşkilatı, Suriye’de Bayırbucak Türklerine ulaştırılmak üzere 26 ton gıda yardımını yola çıkarttı.

Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, Ak Parti Palandöken İlçe Başkanı Haktan Ömeroğlu, Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Saniye Tokçe ile ilçe teşkilatının da hazır bulunduğu gıda yardımı organizasyonda Erzurum Sanayi Sitesin de gıda yüklenen TIR bugün yapılan uğurlama töreninde dualar eşliğinde, Esad rejimi ve Rusya tarafından katliamla yüz yüze kalan Türkmendağın’da ki soydaşlarımıza ulaştırmak için Suriye’ye gönderdiler.
TALEPLER DOĞRULTUSUN DA YARDIMLARIMIZ DEVAM EDECEK
Yapılan uğurlama törenine çok sayıda Partili ve teşkilat üyesi katılırken bir konuşma yapan Palandöken Ak Parti İlçe Başkanı Haktan Ömeroğlu ; “Bildiğiniz gibi Suriye deki iç savaş 5. yılına girmektedir. Bölgedeki istikrarsızlık zulüm ve vahşet Rusya’nın da desteği ile daha da artmış durumdadır. Yaklaşan kış mevsimi ve yokluk sebebi ile zaten zor olan yaşam şartları daha da zorlaşmaktadır. Bir de bunlara ilaveten iç bölgelerden sınır boyuna gelen göçlerle bölgedeki kamplarda yaşam mücadelesi çok çetin geçmektedir. Şuan için hayatta kalabilmenin en elzem unsurlarından olan gıda maddelerinin başında gelen un, makarna, zeytin, sıvı yağ, su gıda ve temizlik maddelerden oluşan yaklaşık 26 ton gıda yardımını şu anda kardeşlerimize gönderiyoruz. İnşallah bu bir başlangıç olacak. Şatlar oluştukça ve talepler doğrultusun da belediyemiz ve ilçe teşkilatımız ortak harekât ederek yardımlarımız devam edecek” diye konuştu.
PALANDÖKEN DAĞINDAN TÜRKMEN DAĞINA YADIM YOLLA ÇIKTI
Bayırbucak Türklerine gönderilen gıda yardımı öncesi kısa bir açıklama yapan Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, ”Geçtiğimiz günlerde Suriye rejiminin Ruslarla birlikte saldırdıkları Türkmen Dağında çok ciddi sıkıntılar yaşandığı, bu sıkıntılar nedeni ile bölgede kardeşlerimizi mağdur olmaması için Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Hükümeti elini değil vücudunu taşın altına sokmuştur bizde Belediyemiz ve Ak Parti İlçe Teşkilatımızla birlikte elimizi taşın altına koyalım. Erzurum ensar olma sorumluluğu bilinciyle Palandöken Dağımızdan Türkmen Dağına yardımımız yola çıkıyor. Emeği gecen başta ilçe teşkilatımız olmak üzere tüm esnafımıza teşekkür ediyorum.” Dedi.

İKİ KATILI AHŞAP BİNA YANARAK KÜL OLDU

İKİ KATILI AHŞAP BİNA YANARAK KÜL OLDU

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’un Oltu İlçesi’nde Kazım Karabekir Mahallesi Hanedan sokaktaki bulunan Mehmet Öcal’a ait iki katlı ahşap bina çıkan yangında kül oldu.

Edinilen bilgiye göre, dün gece yarısı 03.30 sıralarında boş ahşap binada çıkan yangın mahalle sakinlerini korkuttu. Erzurum Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri 3 itfaiye aracı ile müdahale ederek yangının çevre binalara sıçramasını önledi. Yaklaşık 3 saat süren çalışma sonunda yangın kontrol altına alınırken, boş bina tamamen küle döndü.
Yangında can kaybı yaşanmazken iki katlı ahşap bina kullanılmaz hale geldi. Yanının sebebi henüz bilinmezken yangınla alakalı soruşturma başlatıldı.

güreşte gurur

BÜYÜKŞEHİR'İN ARSLANLARI GÜREŞTE TÜRKİYE’NİN GURURU OLDU

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü’nün güreşçileri, Süper Lig 6. hafta güreş müsabakalarında İstanbul Bahçelievler Belediyesi Spor Kulübü’nü yenerek rakiplerine minderi dar etti.

İstanbul Bahçelievler Hasan Doğan Kapalı Spor Salonu’nda çekişmeli geçen müsabakalar sonucunda Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Güreş Takımı, İstanbul Bahçelievler Belediyesi Spor Kulübü’nü 5-4 yendi. Süper Lig’in ilk 6 haftasında üst üste yenilgisiz bir şekilde şampiyonluk yolundaki bütün engelleri aşan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in Pehlivanları, güreşte Türkiye’nin gururu oldu. Gurbetteki Dadaşların yoğun ilgi gösterdiği bu haftaki maçları İstanbul Kartal Erzurumlular Derneği Üyeleri izledi. Salona gelerek Erzurum’un Arslanları’na yoğun tezahüratta bulunan Gurbetteki Dadaşlar, galibiyette önemli bir rol oynadı. Erzurumlu sporseverler, müsabakalar sonunda galip gelerek şampiyonluğa emin adımlarla ilerleyen milli sporcuları, ayakta alkışladı. Üst üste 6 haftadır galip gelen Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü’nün pehlivanları, galibiyetlerini Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Türkiye Güreş Federasyonu AS Başkanı ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Başkanı ve Genel Sekreter Yardımcısı Selami Keskin’e armağan etti. Bu arada Erzurum Güreş Tarihi’nde şehre altın bir dönem yaşatan Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü’nün güreşçileri, bu hafta 6 Aralık Pazar günü Erzurum’da ağırlayacağı İstanbul Sancaktepe Belediyesi için hazırlıklara başladı.

BÜYÜKŞEHİR, KÖPRÜKÖY’E 4 BİN TON ASFALT DÖKTÜ

BÜYÜKŞEHİR, KÖPRÜKÖY’E 4 BİN TON ASFALT DÖKTÜ

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Köprüköy ilçesine 4 bin 32 ton asfalt döktü.

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Fen İşleri Daire Başkanlığı Yol Yapım Şube Müdürlüğü Ekipleri, Köprüköy ilçesi Cumhuriyet Caddesi ve bağlantı yollarını asfaltladı. Köprüköy ilçesinde yapılan çalışmada, toplamda 21 bin metrekare alana 4 bin 32 ton bitümlü sıcak karışımlı asfalt serimi yapıldı. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Kent İçi Trafik ve Sinyalizasyon Şube Müdürlüğü Ekipleri tarafından da ilçede 4 bin 500 metre yatay ve dikey yol çizgi çalışması gerçekleştirildi. Asfalt çalışmasından ötürü Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’e teşekkür eden Köprüköy esnafı ve ilçe halkı, “Başkanımız Mehmet Sekmen’den Allah razı olsun. Büyükşehir Belediyemiz Köprüköy Cumhuriyet Caddesi ve diğer yollarımızı asfaltladı. Başkanımız asfalt talebimizi yerine getirdi. Araçlarımızla seyir halindeyken ilçemizdeki bazı yollarda zorluk çekiyorduk. Hamd olsun şimdi yollarımız pırıl pırıl oldu. Köprüköy’ümüzün problemlerini tek tek çözen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen’e çok teşekkür ediyoruz” dedi.

BAŞKAN BULUTLAR’DAN ENGELLİ VATANDAŞA AKÜLÜ ARABA

BAŞKAN BULUTLAR’DAN ENGELLİ VATANDAŞA AKÜLÜ ARABA

ERZURUM (erzurummedya) - Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, engellilere yaptıkları yardımlarla engellilerin hayatını kolaylaştırıyor.

Yukarı Yenice Mahallesi ziyaretinde Başkan Bulutlar’dan akülü araba isteyen Nuna Çacan (55) isteğine kayıtsız kalmayan Başkan Bulutlar, akülü arabayı alarak bizzat teslim etti. Başkan Bulutlar’ın hediye ettiği akülü arabasını teslim aldığında büyük mutluluk yaşayan (55) yaşındaki Nuna Çacan, “Başkanımızın ne muradı varsa Allah’ım versin. Çok mutluyum. Belediye Başkanımız sayesinde artık evden dışarı çıkıp komşularımı ve akrabalarımı ziyaret edebileceğim.” Diye Konuştu Belediye Başkanı Orhan Bulutlar ise, "Hayatın insana neler getireceği hiç belli olmuyor. Bugün sağlıklı gezerken, yarın aynı durumda bizler de karşılaşabiliriz. Palandöken ilçesi için planladığımız bütün projelerimiz engelli vatandaşlarımızın da rahatlıkla kullanabileceği şekilde tasarlanmaktadır. Belediyemizin bu konudaki hassasiyeti devam edecek." diye konuştu.
Aracın teslimin de Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, Meclis üyeleri Halil Limon ve Abubekir Aydemir eşlik etti.

Erzurumlu Usta Gazeteci Hasan Pulur Vefat Etti

Erzurumlu Usta Gazeteci Hasan Pulur Vefat Etti

Özel bir hastanenin yoğun bakım servisinde 3 aydır tedavi gören Pulur, bugün 12.30 sıralarında organ yetmezliğinden hayatını kaybetti.

Hasan Pulur, salı günü Levent Cami'nde düzenlenecek cenaze namazının ardından Aşiyan Mezarlığı'nda aile kabristanına defnedilecek.

GÜNDEMİ TAKİP EDİYORDU
Milliyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, NTV canlı yayında usta gazeteciyle ilgili şu bilgileri verdi: "Mayıs ayından beri rahatsızlıkları vardı. Zaman zaman hastaneye yatıyordu. Son 2, 3 aydır sağlık durumu kötüleşmişti. Bir süredir yoğun bakımdaydı. Bugün kaybettik. Büyük üzüntü içerisindeyiz. Türk basınının çınar isimleri bir bir gidiyor. Hastaneye, sık sık ziyarete gidiyorduk.  Her zaman gündemle ilgiliydi. Haberleri soruyordu. Ve yine yorumlar yapıyordu.  7 Haziran seçimleri ve öncesi siyaseti yakından takip ediyordu. Yazamadığı için de çok üzülüyordu.
 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TAZİYE TELEFONU
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vefat eden Türk Basınının usta kalemi Hasan Pulur’un ailesine taziye dileklerini iletti. Cumhurbaşkanı, merhum Hasan Pulur’un oğlu Bülent Pulur’u telefonla aradı.  Pulur’un vefatından müteessir olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve medya camiasına başsağlığı dilediği öğrenildi

ERZURUM'DAKİ GAZETECİLER LALEZAR TERMAL'DA BİR ARAYA GELDİ

ERZURUM'DAKİ GAZETECİLER LALEZAR TERMAL'DA BİR ARAYA GELDİ

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum'daki gazeteciler, hafta sonunda yeni açılan Termal Tesisleri'nde bir araya geldi. Erzurum Gazeteciler Cemiyeti (EGC) tarafından organize edilen etkinlikte gazeteciler, hizmete yeni açılan tesisi çok daha yakından tanıma imkanı bulurken, doyasıya eğlenmeyi de ihmal etmediler.

Erzurum'daki aktif gazetecileri çatısı altında toplayan ve her hafta farklı bir organizasyonla gündeme gelen Erzurum Gazeteciler Cemiyeti, habercileri bu hafta sonu da yeni açılan  Termal Tesisleri'nde bir araya getirdi. Etkinliğe Erzurum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Selehattin Şener, Yönetim Kurulu üyeleri ve şehirdeki basın-yayın kuruluşlarında aktif olarak çalışan gazeteciler katıldı. Etkinliğe katılan gazeteciler yeni açılan Lalezar Termal’i hem daha yakından tanıma, hem de haftanın yoğun iş stresinden kurtulma imkanı buldu.
Yeni açılan tesisin Erzurum turizmi ve ekonomisine büyük katkılar sağlayacağını dile getiren Şener, gazetecilerin de bu tesisten yararlanmasını istediklerini ifade etti. Gazeteciliğin esas olarak stresli ve yorucu bir iş olduğunu anlatan Şener, bu tarz etkinliklerle sık sık bir araya gelme ve stres atma imkanı bulduklarını belirtti. Şener, “Bugün burada Lalezar Termal Tesisleri’ne Erzurum Gazeteciler Cemiyeti’ne üye arkadaşlarımız ile bir ziyaret gerçekleştirdik. Buradaki asıl amaç mesleğin getirdiği zorluklara karşı direnen, stres yaşayan gazeteci kardeşlerimizi biraz olsun rahatlatmak ve bu tesisin gazeteciler arasında daha iyi tanıtılmasını sağlamaktır. Bu nedenle etkinliğimize gelerek davete icabet eden tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi.
TESİS HAKKINDA GAZETECİLERE BİLGİ AKTARILDI
Etkinliğe katılan gazetecilere Lalezar Termal hakkında bilgiler de aktarıldı. Tesisin Erzurum şehir merkezine 16, havalimanına ise 25 kilometre uzaklıkta bulunduğu belirtilirken, 14 bin metrekare açık ve 6 bin 500 metrekare kapalı alan üzerine kurulduğu kaydedildi.
Erzurumlu İşadamı Taner Ardahanlı'nın da ortakları arasında bulunduğu tesisle ilgili olarak gazetecilere Genel Müdür Muhammet Emin Narin tarafından şu bilgiler aktarıldı: "Erzurum şehir merkezine 16, havaalanına 25 kilometre uzaklıkta olan tesisimiz, toplamda 18 bin metrekare açık alan ve 6 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulmuştur. Tesiste bulunan termal su rezervi yerin 750 metre altından çıkmakta olup, sıcaklık olarak 60 dereceye ulaşmaktadır. Tesisimiz; bay/bayan termal havuz kompleksleri, standart ve VIP aile kabinleri ile termal sektörde bölgenin en modern ve en kapsamlı tesisidir. Lalezar termal tesisleri aynı zaman da hijyen ve temizlik konusun da yüksek hassasiyeti ile misafir memnuniyetini maksimum düzeye çıkarmak ve sektöründeki her türlü ihtiyaca cevap verebilmek üzere değişen ve gelişen hizmet anlayışını en iyi şekilde yansıtmayı ilke edinmiş olup restaurant, lobyy bar, vitamin bar, minibar toplantı salonları ve VİP oturma salonları ile kreş, market, bay/bayan mescitleri, açık/kapalı otopark ve güvenlik hizmetleriyle Erzurum'un en gözde tesisi haline gelmiştir.14 ortaklı ve 50 kişiye çalışma istihdamı sağlayan tesis, 4 yılda yapılıp faaliyete geçti. Lalezar Termal, Erzurum'da özel teşebbüse ait ilk termal turizm yatırımıdır. Suyun sıcaklığı doğal çıkışta 51 derece. Debisi ise saniyede 60 litre. Tesis, Türkiye'yi doğu coğrafyasına bağlayan tarihi İpek Yolu'nun hemen üzerinde konumlanmış durumda. Tesisimiz, Erzurum’un beyaz örtüsünün altından 60 derece sıcacıkla yeryüzüne çıkan şifalı sularını misafirlerimizin sağlık ve sosyal hayatına geleneksel misafirperverlik bakış açısından çağdaş bir hizmet anlayışını harmanlayarak, bölgedeki termal turizm anlayışına yeni bir boyut getirmek için çalışmaktadır"
Öte yandan Lalezar Termaldeki şifalı suların keyfini çıkaran gazeteciler, sıfırın altına kadar düşen hava sıcaklığına rağmen terasta konuşlandırılan açık hava havuzunun da tadını çıkardılar.

Erzurum Milletvekilleri TBMM Komisyonlarında

ERZURUM MİLLETVEKİLLERİ TBMM KOMİSYONLARINDA

ANKARA (erzurummedya)-Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) hükümet programını görüşmek üzere toplandı. TBMM Genel Kurulunu açan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Diyarbakır’da yaşanan saldırıda hayatını kaybeden Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi ve şehit olan polise Allah’tan rahmet diledi. Genel Kurul’da katip üyelikleri AK Parti Bolu Milletvekili Fehmi Küpçü ve CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi yaptı.
Program üzerine partiler adına milletvekilleri sırasıyla görüşlerini dile getirdi. Görüşmelerin ardından komisyon üye seçimlerine geçildi. 26’şar üyesi bulunan komisyonlara Anayasa, Adalet, Milli Savunma, İçişleri, Dışişleri, Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor, Bayındırlık İmar Ulaştırma ve Turizm, Çevre, Sağlık Aile Çalışma ve Sosyal İşler, Tarım Orman ve Köyişleri, Sanayi, Ticaret, Enerji Tabii Kaynaklar Bilgi ve teknoloji Komisyonlarına AK Parti 15’er, CHP 6’er, HDP 3’er, MHP 2’şer üye seçildi.


ERZURUM MİLLETVEKİLLERİ HANGİ KOMİSYONLARDA GÖREV YAPACAKLAR?
İbrahim Aydemir, Plan Bütçe Komisyonunda, Kamil Aydın, Milli Savunma, Orhan Deligöz, KİT Komisyonu, Mustafa ılıcalı, Bayındırlık ve Ulaştırma, Zehra Taşkesenlioğlu ise AB Uyum Komisyonuna seçildiler.
TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Genel Kurul'un 30 Kasım Pazartesi günü hükümet programının güven oylamasının yapılması için saat 18:00'da toplanacağını belirterek oturumu kapattı.

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÇİFTÇİYE 30 YENİ GÖLET

BÜYÜKŞEHİR’DEN ÇİFTÇİYE 30 YENİ GÖLET

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi, tarım ve hayvancılığın gelişimi için çiftçilere sağladığı destekle şehir ekonomisine katkıda bulunuyor.

Çiftçinin kara gün dostu olan Erzurum Büyükşehir Belediyesi, tarımsal sulama ve hayvan içme suyu için sarp ve geçit vermeyen bölgelere gölet yapıyor. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Tarımsal Altyapı Şube Müdürlüğü ekiplerince yürütülen çalışma kapsamında, 2015 yılı çalışma sezonunda 30 yeni Hayvan İçme Suyu (HİS) ile sulama amaçlı gölet yapıldı. Çalışmalar kapsamında 2 göletin de su depolama kapasitesi artırıldı. Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni yaptırılan ve kapasitesi artırılan 32 sulama ve HİS Göleti ile tarımsal faaliyet ve bölgedeki hayvan yetiştiriciliğine önemli bir destekte bulunuldu. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, söz konusu çalışmanın 10 milyon 34 bin liraya mal olduğunu söyledi. Başkan Sekmen, “Toplam su depolama hacmi 5 milyon 933 bin 750 metreküp olan göletlerden 94 bin 600 küçükbaş ve 52 bin 550 de büyükbaş hayvan faydalanacak. Yaptığımız göletlerle Erzurum’da 10 milyon 580 bin metrekare tarım arazisi sulanacak” dedi.
ÇİFTÇİMİZİN HER DAİM YANINDAYIZ
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Büyükşehir Belediyesi’nin tarım ve hayvancılığın gelişimine sürekli destekte bulunduğunu ifade etti. Başkan Sekmen, şöyle devam etti: “Çiftçimizin her daim yanındayız. Et ve Et Ürünleri Entegre Tesisi, Canlı hayvan borsası, hayvan pazarları projeleri, hayvan sulağı, HİS ve sulama göletleriyle çiftçimize verdiğimiz değeri ortaya koyduk. Tarım ve hayvancılığın gelişimi için her türlü projeyi hayata geçiriyoruz. Kent merkezi ve ilçelerimizden gelen talep üzerine arazi sulama ve hayvan içme suyu amaçlı göletler yaptık. Köprüköy; Soğuksu, Tortum; Yamankaya, Aşkale; Hatuncuk, Uzundere; Yayla, Aziziye; Dağdagül, Aşkale; Güllüdere, Köprüköy; Ilıcasu, Aşkale; Tesbihcik, Şenkaya; Gözalan, Yakutiye; Aktoprak, Şenkaya; Turnalı, Aşkale; Karahasan, Palandöken; Toparlak, Horasan; Gerek, Pazaryolu; Kılıççı ve Karakoç, Yakutiye; Kırmızıtaş, Tekman; Akpınar, Horasan; Yörükatlı, Narman; Yoldere, Yakutiye; Yolgeçti, Aziziye; Söğütlü, Horasan; Bahçe, Aşkale; Merdiven, Yakutiye; Akdağ, Oltu; Obayayla, Aşkale; Kavurmaçukuru, Yakutiye; Uzunyayla, Pasinler; Ağcalar, Tortum; Kemerkaya ve Pasinler’in Kavuşturan mahallerinde 30 yeni gölet yaptık.” Başkan Sekmen, Narman’ın Yukarıyayla ve Koçkaya mahallelerinde yer alan göletlerin de su tutma kapasitelerinin artırılarak, ilgili yerde bakımın yapıldığını bildirdi. Sekmen ayrıca, Tortum Kireçli Mahallesi’nde gölet inşaatının sürdüğünü, Tortum Demirciler Mahallesi ve Pazaryolu Burçaklı Mahallesi’nde de gölet tadilat çalışmasının devam ettiğini sözlerine ekledi.

PALANDÖKEN BELEDİYESİ DEPLASMANDA GÜLDÜ: 3-0

ERZURUM (erzurummedya) - Palandöken Belediyesi erkek voleybol takımı, deplasman da karşılaştığı Genç Kafkars spor karşılaşmasında 3-0 galip gelerek 3 puanın sahibi oldu.

Türkiye Voleybol Federasyonu Erkekler 2. Lig temsilcisi Palandöken Belediye spor deplasman da karşılaştığı Genç Kafkars Sporu 3-0 mağlup ederek ligde iddialı olduğunu gösteren Palandöken Belediye spor müsabakayı 25-23, 25-21 ve 25-16 kazandı.
İsmail Aytemiz Kapalı Spor Salonunda oynanan mücadelede Palandöken Belediye spor rakibine 3 sette de şans tanımadı ve deplasmanda rahat bir galibiyet aldı. İlk iki seti rahat geçen Palandöken Belediye Spor son sette fazla zorlanmadan rakibini rahat geçerek 3 puanı hanesine yazdırdı. 1.lig parolasıyla yola çıkan Palandökenin Kartallar rakiplerine gözdağı verirken Erzurumlu taraftarlar yine coşkusuyla takımını son sayıya kadar destekledi.

palandöken aş 2016 yattırımları

PALANDÖKEN A.Ş., 2016 YILINA YENİ YATIRIMLARLA GİRİYOR

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin kamu iktisadi teşebbüslerinden biri olan Palandöken Anonim Şirketi, şehir ekonomisine katkı sunmaya devam ediyor.

Hayata geçirdiği dev yatırımlarla Erzurum’a katma değer sağlayan Palandöken A.Ş., bu kez de istihdam ve üretim için bünyesine Parke Taşı Makinesi ile Yeni Hazır Beton Santrali dahil etti.

Toplam 2 milyon liralık bu yatırımla birlikte yeni makinalarla günlük 1400 metrekare beton parke taşı, 2000 metre bordur ve 12 bin briket tuğla üretilecek. Palandöken A.Ş., 2015’in sonunda gerçekleştirdiği bu yeni yatırımlarla 2016’da yeni ürün ve hizmetlerle Erzurum’un kentsel estetik çalışmalarına önemli katkıda bulunacak.
İKİ TEMEL HEDEF: İSTİHDAM VE KALİTELİ ÜRETİM
Kurulduğu günden bu yana üretim ve istihdamda Erzurum ekonomisine katkıda bulunan Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden Palandöken A.Ş., beton ve beton elemanları, kent mobilyaları, çocuk oyun grupları üzerine üretim ve satışı ile her türlü inşaat ve taahhüt işlerini yapmaktadır. Kentsel alt ve üstyapı ürünlerini tasarlayıp imal eden, daha estetiksel bir anlayış için kamu yararına kaliteli mal ve hizmet üreten Palandöken A.Ş., Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in yüksek öngörü, değişim ve dönüşüm fikirlerini esas alarak Erzurum için proje üretmektedir. ARGE, tasarım, üretim, mühendislik ve müteahhitlik hizmetlerini en yüksek kalite ve standartlarda gerçekleştiren Palandöken A.Ş., istihdam ve kaliteli üretimi temel hedef edinmiştir.

ESTP BAŞKANI A. MUSTAFA GÜVENLİ: “RUSYA HATASINI DEVAM ETTİRİYOR”

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Sivil Toplum Platformu (ESTP) Başkanı A. Mustafa Güvenli, Türk hava sahasını ihlal eden ve defalarca uyarılmalarına rağmen ihlalden vazgeçmeyen Rusya Hava Kuvvetleri’ne ait bir adet SU-24 tipi savaş jetinin Türk Hava Kuvvetlerine ait iki adet F-16 savaş jeti tarafından düşürülmesi ve sonrasında yaşanan gelişmelerle ilgili bir açıklama yaptı.

Rusya askeri jetlerinin Ekim 2015 başından beri Türkiye sınırını defalarca ihlal etmiş olduğunu özellikle 03-15 Ekim 2015 tarihleri arasında Rusya tarafının 9 kez uyarıldığını ifade eden A.Mustafa Güvenli, “İster insani, ister bölgesel gelişmeler, isterse de Türkiye-Rusya ilişkileri açısından üzücü olan bu olayın yaşanmasının müsebbibi Türkiye Cumhuriyeti değildir. Türkiye Cumhuriyeti hava sahasını korumuştur. En hassas noktadaki sınırlarını en hassas dönemde koruma iradesini sergilemiştir. Rusya, Türkmenleri bombalamakla yaptığı zulmü izah edemezken, hava sahamızı defalarca ihlal etmiş; devletimiz de gerekeni yapmıştır. Türkmenlerin üzerine DEAŞ ile mücadele ediyoruz diyerek bomba yağdıran Rus uçaklarının ihlalini “Ne olmuş 1 dakika ihlal edilmişse!” diyen bazı Türk gazeteciler de şunu bilmelidir ki; hırsızın evlerine girmesine bir süre için bile müsaade etmezlerken; milletler arası hukuku ihlal eden böyle bir eylemin karşılığının verilmesi haktır, hukuktur. Türkiye olarak gerek Cumhurbaşkanımız, gerek Başbakanımız başta olmak üzere bu olayın krize dönüşmemesi için gerekli adımları atmasına rağmen, görünen o ki Rusya tarafı diyalog ve krizin çözülmesinden yana değildir. Bu tavırda her iki tarafın derin ve köklü işbirliğine zarar vermektedir. İstikrar, barış ve işbirliğinden yana olmanın her iki tarafa da büyük faydası olacaktır. Krizin en kısa zamanda çözülüp, Türk-Rus ilişkilerinin tekrar normale döneceğine inanıyorum.” dedi.

ALTAY: 3 – BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR: 2

ALTAY: 3 – BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR: 2

İZMİR (erzurummedya) - Spor Toto 3. Lig 1. Grup’un 17. hafta maçında Altay, sahasında konuk ettiği Büyükşehir Belediye Erzurumspor’u 3-2 mağlup etti.

STAT: Buca İlçe
HAKEMLER: Ömer Murat Ülger xxx, Ali Pınar xxx, Fikret Ünal xxx
ALTAY: Burak xx, Ömer xx, Kubilay xx (Osman Berk dk. 74 xx), Orhan xx (Enis dk. 90+1 ?), Bedri Can xx (Alparslan dk. 85 ?), Fatih xx, Yiğit xxx, Hüsamettin xxx, Ulaş xx, İsmet xxx, Furkan xx
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ERZURUMSPOR: Ahmet xx, Doğan Can xxx, Doğa xx, Cihan xx (Hüsnü dk. 46 xx), Mehmet Albayrak xx, Savaş xx, Murat xx, Emre xx, Ferit xx (Oltan dk. 77 x), Erhan xxx, Berkay xx (Halil dk. 68 xx)
GOLLER: Erhan (dk. 3 ve 11) (Büyükşehir Belediye Erzurumspor), Ömer (dk. 14), Furkan (dk. 17), Yiğit (dk. 45 pen.) (Altay)
SARI KARTLAR: Hüsamettin, Bedri Can, İsmet (Altay), Mehmet Albayrak, Ahmet, Savaş (Büyükşehir Belediye Erzurumspor)

Doç.Dr.Ali Kurt Aydınlar Ocakları 42. Şurası'na Katıldı

Doç.Dr.Ali Kurt Aydınlar Ocakları 42. Şurası'na Katıldı

IĞDIR (erzurummedya)-Aydınlar Ocağı 42. Büyük Şurası Iğdır’da Iğdır Üniversitesi Karaağaç kampusu konferans salonunda yapıldı.
Iğdır Aydınlar Ocağı şube başkanı Av. Murat Sürmeli’nin ev sahipliğinde Aydınlar Ocağı 42.Büyük Şurası Türkiye’nin değişik illerindeki temsilciler ve üyelerinin katılımıyla düzenlendi.

42.Büyük Şura'ya Erzurum'dan Doç.Dr.Ali Kurt katıldı. Metzamor Nükleer Santrali konulu bir konuşma yapan Doç.Kurt şunları söyledi.      

Pek çok enerji kaynağından biri olan nükleer yakıtlar yoluyla enerji temini işi Ermenistan’da, Sovyetler Birliğinden kalma bir tesis olarak, yaklaşık 50 yıldan beri uygulanmakta. Ancak işler bazen yolunda gitmez; erken veya geç riskler oluşabilir. Yaklaşık 30 yıl önce Rusya’da bir nükleer kaza oldu, gizli tutulduğundan ölü sayısını bilemiyoruz. Radyoaktif bulutlar Türkiye dahil Doğu Avrupa ve Karadeniz ülkelerinin üzerine yayıldı, geniş sahalarda radyoaktif serpintiler yıllarca ölçülebildi.

Kazada patlayan Çernobil nükleer santralinin benzeri, miadı dolmuş bir nükleer santralden bahsedeceğiz; 50 yaşında. Erivan’a 35, Iğdır’a 30 kilometre mesafede, sınırımızdan hemen 15 kilometre ötede bulunuyor. Adı Metzamor. Tarihi Urartu şehir kalıntısının yakınında yer alıyor. 1988 yılındaki kazadan sonra kapatılmıştı. 1995 yılında Rusya’nın verdiği 300 milyon dolarlık kredi ve hibeyle güncellenerek yeniden hizmete açıldığını biliyoruz.

Dünyanın en eski nükleer enerji tesislerinden biri olan bu santralin, Ermenistan’ın içinde bulunduğu ekonomik durumdan dolayı,  ne yazık ki yeterli bakımlarının da yapılamadığı tahmin ediliyor.  

Santralin Erivan, Iğdır, Kars ve Ardahan gibi şehirlere yakın olmasının yanısıra deprem yaratabilecek fay hattı üzerinde kurulduğu, yakınında su kaynaklarının bulunduğu, bu nedenlerle de muhtemel risk faktörleri taşıdığı iddia ediliyor.

1995 yılında Erzurum il sağlık müdürlüğüyle beraber Erzurum Numune Hastanesi yönetimi olarak düzenlediğimiz ve sağlık çalışanlarının beyaz önlükleriyle katıldıkları Metzamor Nükleer Santralini Protesto Yürüyüşümüz mahalli ve ulusal basında da işlenmişti. Ancak o kadar…

2006’da Sayın Prof Dr. Şerefettin Canda başkanlığında Elazığ’da toplanan Türkiye Birinci Ulusal Ekopatoloji Kongresi’nde gündem dışı söz alarak bu santralden ve yaratabileceği muhtemel tehlikelerden söz açmıştık. Bunun üzerine söz alan Sayın Prof Dr. İbrahim Öztek, geçmişte ilgilendiği, Bulgaristan ve Ermenistan’da bulunan eskimiş nükleer santraller üzerinde durarak bu enkazların bir an önce usulüne uygun olarak halledilmesi gerektiğini söylemişti.

Su anda durum nedir? Bu santral geçerli kurallara uyularak revize edilmiş midir, yoksa faaliyetini sürdürerek Ermenistan, Türkiye, İran ve Nahcıvan halkının sağlığını tehdide devam etmekte midir? Santralin yenilenerek korunma tedbirlerinin artırıldığına dair bazı yayınlar görülmekle beraber acaba yeterli midir? İkinci ihtimalin daha fazla olduğunu sanıyoruz. En azından bazı önlemler alınmış olmalı fakat geçenlerde Japonya’da gerçekleşen tsunamiye bağlı nükleer olaylardan da ders alınarak Metzamor Nükleer Santrali daha modern usullerle ıslah edilerek koruma tedbirleri artırılmalı veya bir an önce sökülmeli. Fakat Ermenistan’ın enerji ihtiyacının yüzde kırkını sağladığından bugün için imkânsız. Çernobil kazası olduğunda Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından Türkiye’nin muhtelif yerlerinde kurulan nükleer erken haber alma tesisleri faaliyete devam etmekte midir? Bunu da bilmiyoruz.

Sonuç olarak; nükleer tehlike ciddi bir risktir ve Metzamor’un yaratabileceği olası tehditler en aza indirilmeli, halkımız bu konuda bilgilendirilmelidir. Her halükârda dikkatli olmalıyız.                       

erzurumda 160 yeni şirket kuruldu

10 AYDA 160 ŞİRKET KURULDU

ERZURUM’DA 2015’İN 10 AYINDA KURULAN ŞİRKET SAYISI BİR ÖNCEKİ YILIN AYNI DÖNEMİNE GÖRE YÜZDE 39,13 ORANINDA ARTIŞ GÖSTERDİ

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’da 2015’in 10 ayında kurulan şirket sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 39,13 oranında artış gösterdi. İl Şirketleşme performansı bakımından Kuzeydoğu İstatistik Bölgeleri, Doğu Anadolu Bölgesi ve ülke artış oranını geçti. Artış oranı KUDAKA’da yüzde 49, Kuzeydoğu’da yüzde 39, Doğu Anadolu’da yüzde 17,7, ülkede ise yüzde 16,06 olarak gerçekleşti..
TOBB OCAK-EKİM VERİLERİ
TOBB 2015 Ocak-Ekim dönemi kurulan ve kapanan şirket verilerini paylaştı. İlde 160 şirket, 7 kooperatif, 119 gerçek kişi ticari işletmesi kuruldu. Dönemde 42 şirket ve 28 kooperatif tasfiye işlemi gördü. 31şirketin kapandığı Erzurum’da, 35 kooperatif ve 71 gerçek kişi ticari işletmesi de faaliyetini noktaladı.
KURULUM DEĞİŞİM ORANLARI
DOSİAD analizlerine göre, Erzurum’da 2014 yılının ocak-ekim dönemine göre, bu yılki bölümde kurulan şirket sayısı yüzde 39.1, kurulan kooperatif sayısı yüzde 16.6 oranında arttı. Kurulan gerçek kişi ticari işletmesi sayısı ise geçen yıla göre yüzde 19 oranında geriledi. 2014 yılının on ayında ilde 115 şirket, 6 kooperatif ve 147 gerçek kişi ticari işletmesi kurulmuştu.
TASFİYE VE KAPANMA DEĞİŞİM ORANLARI
Erzurum’da 2014 yılına göre bu yılın on ayında tasfiye edilen şirket sayısı yüzde 8.6, tasfiyeye giren kooperatif sayısı yüzde 9.6 oranında azaldı. Kapanan şirket sayısının yüzde 13.88 oranında gerilediği Erzurum’da kapanan kooperatif sayısı yüzde 34.6, küçük işletme sayısı ise yüzde 65 oranında arttı. 2014 yılının on ayında ilde 46 şirket, 31 kooperatif tasfiye edilmiş, 36 şirket, 26 kooperatif ve 43 gerçek kişi ticari işletmesi kapanmıştı.
ERZURUM’UN 10 AYLIK PAYI
Erzurum’un 2015 yılının 10 ayı ölçeğinde kurulan şirket payı KUDAKA istatistik Bölgesinde yüzde 65,0, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde yüzde 39,50, Doğu Anadolu Bölgesinde yüzde 12,26 ve Türkiye’de yüzde 0,29; kurulan gerçek kişi ticari işletmesi payı da KUDAKA istatistik Bölgesinde yüzde 41,1, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde yüzde 21,09, Doğu Anadolu Bölgesinde yüzde 8,1 ve Türkiye’de yüzde 0,30 oldu.
BİRİKİMLİ BÖLGESEL VERİLER
Ocak-Ekim döneminde Erzurum’da 160, KUDAKA istatistik Bölgesinde 246, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde 405, Doğu Anadolu Bölgesinde bin 304, Türkiye’de 55 bin 127 şirket, Erzurum’da 119, KUDAKA istatistik Bölgesinde 289, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde 564, Doğu Anadolu Bölgesinde bin 455, Türkiye’de 38 bin 561 küçük işletme kurulumu gerçekleşti.
BİRİKİMLİ TASFİYE VE KAPANMA VERİLERİ
Ocak-ekim ayı bölümünde Erzurum’da 42, KUDAKA istatistik Bölgesinde 59, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde 76, Doğu Anadolu Bölgesinde 192, Türkiye’de bin 329 şirket tasfiye edildi. On ayda Erzurum’da 31, KUDAKA istatistik Bölgesinde 43, Kuzeydoğu Anadolu istatistik Bölgesinde 61, Doğu Anadolu Bölgesinde 185, Türkiye’de 9 bin 559 şirket faaliyetini sonlandırdı.
BÖLGE İLLERİ ŞİRKET KURULUM DAĞILIMI
TOBB verilerine göre, bu yılın on ayında bölgede en fazla şirket kurulumu Malatya, en az kurulum Tunceli’de kaydedildi. Dönemde, Ağrı’da 76, Bingöl’de 74, Bitlis’te 57, Elazığ’da 206, Erzincan’da 78, Erzurum’da 160, Hakkari’de 38, Kars’ta 30, Malatya’da 251, M

zihni özengez vefat etti

Vefat ve Başsağlığı

Erzurum Alipaşa Camii vaizlerinden merhum Hacı Ahmet Efendi ve merhum Hacı İsmail Efendinin torunu, merhum Ahmet Hamdi ve merhume Saibe Güvengez’in oğlu, merhume Doktor Fatma Güvengez’in eşi, merhum Avni, merhume Nezihe Güvengez, Necmi, Nihat Güvengez ve Aygül Delak’ın kardeşi, Fulya, Gülten Yazıcı, Tuba ve Ahmet Güvengez’in babaları eski Hasankale tabibi, Beyoğlu Belediye Hastanesi başhekim muavini, İstinye Devlet Hastanesi başhekimi, emekli kadın doğum uzmanı

Doktor Zihni Güvengez

Hakk’ın rahmetine kavuşmuştur.

Cenazesi 29 Kasım 2015 pazar günü, Ataköy Camiinde kılınacak öğle namazını müteakip Edirnekapı Şehitliğindeki aile mezarlığına defnedilecektir.

Allah rahmet eylesin.

                                   Sema (Güvengez) Kurt, Ali Kurt

SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİNDE HAVYAR ÜRETİMİNE BAŞLANDI

ERZURUM (erzurummedya) - Atatürk Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nde havyar üretimine başlandı.

İçsu Balıkları Uygulama ve Araştırma Merkezinde havyar üretimi yapılıyor. Alabalıklardan elde edilen yumurtalar gerekli işlemlere tutulduktan sonra 40 gramlık ambalajlar halinde tüketiciye sunulmaya başlandı. Sezonluk olarak üretilecek üründe EPA, DHA ve protein içeriği balık etine oranlar çok yüksek. Bunun yanı sıra A, B, C ve D vitaminlerini de içeren havyar; deri, göz, kardiyovasküler ve immün sistem üzerine olumlu etkilere sahip.

Bakan Ala'nın Adını Kullanan Dolandırıcı Yakalandı

Bakan Ala'nın Danışmanıyım Diyerek Dolandırmış

BURSA (erzurummedya)-İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın danışmanı olarak kendisini tanıtan bir kişinin işadamları ve halktan rüşvet aldığı ihbarı üzerine İl Jandarma Komutanlığı ekipleri harekete geçti.

İstihbarat Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından takibe alınan Nurettin Toğrul'un Gemlik İlçesi’nde bazı kişilerle buluşacağı belirlendi. Ekipler tarafından Kurşunlu Mahallesi  girişinde denetim yaptı. Jandarma kontrolünde arama yapılmaması için kendisini İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın danışmanı olarak tanıtan Nurettin Toğrul gözaltına alındı.
Araçta yapılan aramada Nurettin Toğrul’a ait el çantasının içinde tornacıda üzerine İçişleri Bakanlığı yazısı yazdırılmış ruhsatsız tabanca, 36 mermi, 1 telsiz, 1 fotoğraf makinesi, üzerinde 'Bakan Danışmanı' yazılı sahte tabanca taşıma ruhsatı ele geçirildi. Bu kişinin  4 ayrı nitelikli dolandırıcılık, 2 hırsızlık ve 2 ayrı kasten yaralama suçundan kaydı bulunduğu, ayrıca kamu kurum ve kuruluşları, tüzel kişilerin araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık suçundan arandığı belirlendi.

UZUNDERE İLÇE HALK KÜTÜPHANESİ AÇILDI

UZUNDERE İLÇE HALK KÜTÜPHANESİ AÇILDI

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’un Uzundere İlçesi’nde öğrencilerin kişisel gelişimleri açısından modern, donanımlı ve güncel kitapların yer aldığı İlçe Halk Kütüphanesi hizmete girdi.

İlçe Kaymakamlığının girişimleri neticesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arasında yapılan yazışmalarla kütüphane olarak düşünülen yerin teknik personel marifeti ile eksiklikleri tespit edilerek Kültür ve Turizm Bakanlığına sunulan rapor sonucu bakım ve onarım için belirlenen eksikliklerin giderilmesi için ödenek gönderildi. Yapılan çalışmanın ardından ilçeye kütüphane kazandırılarak öğrenci ve vatandaşların hizmetine sunuldu.

AYI SALDIRISINDA SON KARARI DANIŞTAY VERECEK

İKİ ÜYELİ HAKİM "ÖLÜM OLAYI YABAN HAYATI KORUMA SAHASI İÇERİSİNDE DEĞİL", BİR ÜYELİ HAKİM İSE "İDARE KUSURLU" YÖNÜNDE KARAR VERDİ

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum'un İspir ilçesinde Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Yılmaz ile Miyase Yılmaz'ın 31 Ağustos 2011 günü Yeşilyurt köyünde bahçede dut toplarken ayının saldırısında öldürülmesi ile ilgili olayda son kararı danıştay verecek.
Olay, 31 Ağustos 2011 günü öğle saatlerinde meydana geldi. İspir Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Yılmaz (54), akrabalarıyla bayramlaşmak için Yeşilyurt Köyü'ne geldi. Akrabalarıyla görüşen Ömer Yılmaz köy içerisinde bulunan bahçesine gitti. Elindeki sepetle yere dökülen dutları toplayan Ömer Yılmaz, aniden karşısına çıkan ayının saldırısına uğradı. Ayının pençelerinin boğazına isabet ettiği Ömer Yılmaz hayatını kaybederken, 60 yaşındaki Niyese Yılmaz, Ömer Yılmaz'ın cesedinin bulunduğu yere yaklaşık 500 metre mesafede, Yedigöze Köyü Koptur mevkiinde kendisine ait bahçede dut topluyordu. Ayının saldırdığı kadın hayatını kaybetmişti.
Olay sonrası Yılmaz ailesinin 83 bin TL maddi, 120 bin TL manevi tazminat davası talebi üzerine, Erzurum 2. İdare Mahkemesinde iki üyeli hakim ile tek üye hakimden farklı görüş kararı çıktı. İki üyeli hakim, "Olayın yaban hayatı koruma sahası içerisinde olmadığı" görüş belirtirken, tek üyeli hakimin ise "Yaban hayatını koruma görevlilerinin görevini yerine getirmediği ve idarenin kusurlu bulunduğu" yönünde görüş belirtti.

İKİ ÜYELİ HAKİM: "ÖLÜM OLAYI YABAN HAYATI KORUMA SAHASI İÇERESİNDE DEĞİL"
Erzurum 2. İdare Mahkemesininin iki üyeli hakimin verdiği kararda, "Yasal düzenlemeler ile birlikte yapılan değerlendirmede davalı idarenin 'yaban hayatı korumak ve kollamakla' ilgili yükümlülükleri ve idarenin bu yükümlülüklerin yerine getirilmesi sırasında 3. kişiler verdiği zararlardan sorumluluğu bulunmakla birlikte, idare faaliyetle ilgisi bulunmayan yaban hayvanlarının verdikleri zararlardan idarenin sorumlu tutulamayacağı açıktır. Bu nedenle Bakılan uyuşmazlıkla, idarenin koruma altına almış olduğu, kendi bakım, gözetim ve denetim altında tutmakta olduğu yaban bir hayvanın topluma açık bir alana kaçarak çevreye ve insanlara zarar vermesi gibi bir durumun dava konusu uyuşmazlıkta söz konusu olmadığı doğada yaşayan her bir hayvanın gerçekleştireceği veya gerçekleştirmesi muhtemel zararlı fiillerden Devletin doğrudan sorumlu tutulmasının söz konusu olamayacağı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın yaban hayvanlarının bunların yaşam alanlarının korunması ile ilgili görevleri bulunmakla birlikte doğal ortamda yaşayan bütün hayvanların özellikle de yaban hayvanlarının kontrol altında tutmanın olanağı olmadığı, ayrıca olayın meydana geldiği bölgenin yaban hayatı koruma sahası içerisinde yer almadığı, bu haliyle davalı idarelere atfedilecek kusur bulunmadığından, idareler açısından gerek kusura dayalı gerekse kusursuz sorumluluk şartlarının gerçekleşmediği sonucuna varılarak, İçişleri Bakanlığı ve Erzurum Valiliği'ni sorumlu tutulmasını gerektirir bir durumun söz konusu olmadığı kanaatine varılarak açıklanan nedenlerle birlikte davanın reddine karar verilmiştir" görüşlerine yer verdi.

TEK ÜYELİ HAKİMİN KARŞI OYU: "İDARE KUSURLU, TAZMİNAT HÜKÜMLÜLÜĞÜ DOĞAR"
İdare Mahkemesi'nin bir üye hakimin verdiği 'red' kararında ise, İdarenin kusurlu bulunduğu yönünde görüş belirten üye hakim, "İdarenin yaban hayvanlarını koruma görevi kapsamında boz ayıları mutlak koruma altına alması, insanların ya da kendilerini, canlılar ile mallarının korunması bakımından avlanmaya herhangi bir istisna öngörmemesi halinde kişilerin uğradıkları zararı tazmin yükümlülüğü doğacaktır. Davacılar köyün girişinde bulunan kendisine ait bahçede çalışırken ayı saldırısına maruz kaldığı, saldırıya maruz kaldığı, olayın olduğu bölgeye yakın yaban hayatı geliştirme sahasının bulunduğu, bu tür saldırı olasılığına karşı risk altında bulunan köylerde yaşayanlara gerekli ve yeterli bilgilendirme yapılmadığı gibi önlemlerinde alınmadığı, ayı saldırısına karşı kendisinin koruyabilmesinin ya da saldırıyı mukavemet gösterebilmesinin olanağı olmadığı anlaşılmıştır. Bu nedenle yaban hayatı koruma görevini yerine getirmediği görülen Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın söz konusu davayla ilgili ortaya çıkan zarar arasında uygun illiyet bağının bulunduğu, olayda hizmet kusuru oluştuğundan davacıların maddi ve manevi zararları hesaplanarak tazminata hükmedilmesi gerektiğini görüşü ile çoğunluk iki üyenin kararına katılmıyorum" görüşünde bulundu.
İdare Mahkemesi'nin temyiz edilen kararı Danıştay'a gönderildi. Şimdi Danıştay'ın bu kararı onaylayıp onaylamayacağı merak konusu oldu.

DAR GELİRLİYE VERGİ MUAFİYETİ GELİYOR

ERZURUM (erzurummedya) - AK Parti iktidarının 1 Kasım seçimleri öncesinde verdikleri vaatler için düğmeye basıldı. 7’den 70’e hemen herkesi ilgilendiren vaatlerin başında dar gelirli kesimleri ilgilendiren projeler yer alıyor.

Erzurum Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı (SMMMO) Orhan Akgüloğlu, vergi reformuyla, ekonomiyi canlandıracak ve yapısal sorunların giderilecek adımların atılacağı müjdesini verdi. Yoksul kesimi gözeten yeni vergi sistemi ile bir evi olana değer artışında ve dar gelirliye konut kredisinde vergi muafiyeti geldiğine işaret eden Akgüloğlu “ İşini kuran gençlerden 3 yıl vergi alınmayacak, yatırım harcamalarında yüksek oranlı indirime gidilecek, ithal ürünlere de caydırıcı vergiler gelecek. 4 yıllık program şekillendi. Ekonomide yapısal reformlar, istihdam, farklı toplum kesimlerinin taleplerine yanıt vermek, şeffaflık yasası başta olmak üzere 100’e yakın başlık yer alacak” diye konuştu.
DAR GELİRLİNİN YÜZÜ GÜLECEK
Erzurum Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı (SMMMO) Orhan Akgüloğlu, Sosyal, ekonomik hedefler dikkate alınarak konut kredilerine ilişkin vergi istisna ve muafiyeti getirilidiğine vurgu yaptı. Akgüloğlu, “Böylece dar gelirliye konut desteğinin önü açılıyor. Gayrimenkullerin elden çıkarılmasında değer artış kazançlarının vergilendirilmesine yönelik uygulamalar gözden geçirilecek. Tek konutun satışında vergi muafiyeti için belirlenen 5 yıllık sınırın da kaldırılması bekleniyor. Tek bir konutu olan aile bu süreden önce evini satsa bile değer artış kazancından istisna tutulacak.
İŞİNİ KURANA 3 YIL VERGİ YOK
Yeni iş kuran gençlere 3 yıl boyunca vergi muafiyeti sağlanacağını söyleyen Akgüloğlu, “Gençlere yönelik işbaşı eğitimler de teşvik edilecek. İşverenin personel maliyeti düşürülecek. Yemde ve gübrede KDV sıfırlanacak. Gençlerin kurduğu işletmelerden 3 yıl vergi alınmaması, gübre ve yemdeki KDV indirimi, torba yasa olarak Meclis’e sunulacak. Gayrimenkullerin değer artış kazancı yeniden vergilendirilecek. Şehir rantları vergilendirilecek. Mahalli idare vergilerinin genel vergi sistemi ile uyumu sağlanacak. Özkaynak kullanımına vergi kolaylığı sağlanacak. Artırılan sermayenin bir kısmı kurum kazancından düşülecek. Yatırım harcamaları için kazançlara daha yüksek vergi indirimi sağlanacak. Basit usulde vergilenen yıllık 8 bin liraya kadar olan kazançlardan hesaplanan vergi alınmayacak. Küçük işletmeler başta olmak üzere reel sektöre daha fazla kredi verilmesi için de vergi teşvikleri devreye girecek. Finansal araçlar ile bunların dayanak varlıklarına ilişkin vergi uygulamaları uyumlaştırılacak. Meclis’te bekleyen Gelir Vergisi reformu bu dönem yaşama geçirilecek. Vergi mevzuatı sadeleştiriliyor. Vergi Usul Yasası yeniden ele alınacak. İstisna, muafiyet ve indirimler kapsamlı bir analize tabi tutulacak. Verginin tabana yayılması gibi gelir artırıcı çalışmalar oluşturulacak. Mali alan ile yeni politikaların uygulanmasına imkan sağlanacak. Kamu harcamaları finansmanında doğrudan vergilerin ağırlığı artıyor” diye konuştu.

Pasinler'de Girişimciler Sertifikalarını Aldılar

PASİNLER'DE GİRİŞİMCİLER SERTİFİKALARINI ALDILAR

ERZURUM (erzurummedya) - BTC şirketi tarafından desteklenen “Erzurum, Kars ve Ardahan İlleri Toplumsal Kalkınma Girişimi Projesi” 2015 yılında da Uygulamalı Girişimcilik eğitimleri düzenlemeye devam ediyor.

Atatürk Üniversitesi - BTC Proje Koordinatörlüğü, KOSGEB Erzurum Müdürlüğü ve Pasinler Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile Erzurum’un Pasinler ilçesinde gerçekleştirilen Uygulamalı Girişimcilik Programının sertifika töreni İlçe Milli Eğitim Müdürü İmran Taşbaşı, İlçe Emniyet Müdürü İbrahim Coşkun, Pasinler Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Aydın Taşbaşı, BTC Proje Koordinatörü Prof. Dr. Mükerrem Kaya, KOSGEB Erzurum İl Müdürü Veysel Vural ve kamu kurum kuruluşları temsilcileri katıldı.
Uygulamalı girişimcilik eğitim programı iki farklı dönemde Pasinler ilçesinde gerçekleştirildi. Toplam 70 saatlik kurs sırasında girişimcilik kavramı, girişimciliğin temel unsurları, girişimcilik çeşitleri, iş fikri ve iş fikri geliştirme yöntemleri, iş planı hazırlama, iş planı hazırlanmasında dikkat edilecek unsurlar ve Pazar araştırması yapma konularında eğitim verildi. Dört modülden oluşan kurs süresince katılımcılara kendi iş planını hazırlayabilecek yetkinliğe sahip olmaları için atölye çalışması da yaptırıldı. Eğitimi başarı ile tamamlayan 11’i kadın, 37’si erkek olmak üzere toplam 48 kişi “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” sertifikası almaya hak kazandı.
Programda konuşma yapan Pasinler Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Aydın Taşbaşı, bu tür eğitimleri istihdama önemli katkı sağlayacağını belirterek KOSGEB ve BTC’ye desteklerinden dolayı teşekkür eden Taşbaşı, BTC’den ilçenin köylerine oyun parklarının yapılamasını ve BTC’nin ayrıca ilçeye bir okul yapmasını talep etti.
BTC Proje Koordinatörü Prof. Dr. Mükerrem Kaya ise, “Bakü-Tiflis-Ceyhan ham petrol boru hattı güzergahında yer alan yerleşim birimlerinde toplumsal ve kırsal kalkınmaya yönelik projeler yürüttüklerini ve özellikle bayanların ve genç girişimcilerin kendi işyerlerini kurmaları için teknik ve maddi destek verdiklerini” ifade eden Kaya, sürdürülebilir kalkınma hedefine kadınlar olmadan ulaşmanın mümkün olmayacağını, devletimizin bu hususu çok önemsediğini ve son yıllarda kadın istihdamında artışlar kaydedildiğini belirtti.
KOSGEB Erzurum Müdürü Veysel Vural ise, KOSGEB olarak girişimcilik eğitimlerine devam ederek istihdam oluşturma yönünde çalışmalarını sürdüreceklerini ve bu anlamda BTC ve Pasinler Ticaret ve Sanayi Odasına desteklerinden dolayı teşekkür etti.
Sertifika Töreni kursiyerlerin sertifikalarını almasının ardından çekilen aile fotoğrafıyla son buldu.

BÜYÜKŞEHİR, KAYIP EŞYA DEPOSU OLUŞTURDU

BÜYÜKŞEHİR, KAYIP EŞYA DEPOSU OLUŞTURDU

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi, toplu ulaşım araçlarında unutulan eşyalar için Ulaşım Daire Başkanlığı Toplu Taşıma Şube Müdürlüğü bünyesinde Kayıp Eşya Deposu oluşturdu.

İstasyon Mahallesi’ndeki Ulaşım Daire Başkanlığı’na bağlı Sevk ve İdare Merkezi içerisinde bulunan depoda, toplu ulaşım araçlarında unutulan ziynet eşyası, döviz, cep telefonu, nüfus cüzdanı, şemsiye, eşya, elektronik cihazlar ve çeşitli giysiler yer alıyor. Araçlarda unutulup, sürücü veya yolcular tarafından Toplu Taşıma Şube Müdürlüğü’ne teslim edilen malzemeler, Kayıp Eşya Deposu’ndaki envantere kaydedilerek, burada bulunan depodaki dolaplarda oluşturulan bölümlerde muhafaza ediliyor. Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Kayıp Eşya Deposu’nda daha çok Kardelen Kart, giyim eşyası, cep telefonu, bay ve bayan cüzdanlar bulunuyor. Eşya deposu kayıtlarında toplam 2 bin 750 kayıp eşya yer alıyor. Yetkililer, eşyasını kaybeden vatandaşların Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin 444 16 25 Çağrı Merkezi ile 213 74 82 numaralı telefonu arayıp ya da İstasyon Mahallesi’ndeki Sevk İdare Merkezi’ne müracaat ederek bilgi alabileceklerini, tespit edilen eşyanın ise hak sahibine tutanakla teslim edildiğini bildirdi.

KİREMİTCİ: “RESMİ OLMAYAN TALEPLERE İTİBAR EDİLMEMELİ”

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin adını kullanarak, ayni ve nakdi yardım taleplerinde bulunanlara asla itibar edilmemesi gerektiğini söyledi.

Genel Sekreter Kiremitci, bazı kişi ya da kişilerin il genelinde Büyükşehir’in adını kullanarak yardım talebinde bulunduğunu hatırlatarak, “Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve yetkililerinin adını kullanarak şehir genelinde yapılan hayır işleri, kurum hizmetleri, sportif yardım desteği ve diğer konularda vatandaşlarımızdan bizim dahlimiz dışında çeşitli taleplerde bulunulduğunu öğrendik. Hemşerilerimiz asla bu tür talepleri dikkate almasın. Resmi olmayan taleplere itibar edilmemeli. Ayni ve nakdi yardım talep eden kişi ya da kişiler asla dikkate alınmamalı. Vatandaşlarımızdan söz konusu girişimde bulunan kişi ya da kişileri ve iletişim bilgilerini, belediyemizin 444 16 25 Çağrı Merkezi, 155 Polis İmdat Hattı ve en yakın polis merkezine bildirmelerini rica ediyoruz” dedi.
BEYAZ MASA BİRİMİNİN ÖNEMİ
Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, Beyaz Masa biriminin önemine dikkati çekerek, “Belediyemiz bünyesinde kurulan Beyaz Masa, vatandaşlarımızın sorunlarının çözümü için oluşturulan özel bir birimdir. Erzurumluların emrinde olan Erzurum Büyükşehir Belediyesi Beyaz Masa Birimi, 7/24 hizmet anlayışıyla, kuruma
ulaşan tüm istek, şikayet ve görüşleri değerlendirerek çözüm üretip, elde edilen veriler doğrultusunda kaynakların daha verimli kullanılmasında görev almaktadır. Beyaz Masa, mahalli idarelerle ilgili kent sorunlarının en asgari düzeye indirgenmesini sağlayan özel iletişim birimidir. Dolayısıyla gerek kurumumuzun adını kullanarak ayni ve nakdi yardım talep eden kişi ya da kişilerin bulunması gerekse de belediye hizmetlerinde yaşanabilecek olası bir problemde halkımız Beyaz Masa birimine müracaat edip, sorunlarını 444 16 25 numaralı çağrı merkezine bildirebilir ” diye konuştu.

DAYTAM) Hizmete Açıldı

ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ DAYTAM AÇILDI

ERZURUM (erzurummedya) - Atatürk Üniversitesi Doğu Anadolu İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (DAYTAM) Hizmete Açıldı

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Rektör Yardımcıları ve Fakülte Dekanları, Atatürk Üniversitesi bünyesinde yaptırılan Atatürk Üniversitesi Doğu Anadolu İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATA-DAYTAM)’nin açılışını gerçekleştirdi.
Kampüs içerisinde yapımı tamamlanan Atatürk Üniversitesi Doğu Anadolu İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin açılışını yapan Rektör Prof. Dr. Hikmet Koçak, binayı gezerek yetkililerden bilgi aldı. Laboratuvarlarda eğitim gören ve araştırma yapan öğrenci ve öğretim görevlilerini ziyaret eden Koçak, burada cihazları inceledi.
Merkezle ilgili açıklama yapan Rektör Koçak, yeni açılan bu birimin, başta Erzurum olmak üzere, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan tüm illere ve çevre ülkelere hizmet verebilecek şekilde yapılandırıldığını belirterek, bu merkezin katma değeri yüksek, üretim ve tasarım aşamalarında ileri teknoloji gerektiren yeni ürün süreç veya malzemelerin geliştirilmesinde, özellikle nanoteknoloji ve biyoteknoloji alanlarında disiplinler arası bilimsel araştırmalarda altyapı desteği sunabilme misyonu ile çalışacağını ifade etti.
Yaklaşık 4 bin metrekare kullanım alanına sahip araştırma merkezinde, muhtelif büyüklüklerde ve kullanıma hazır 17 laboratuvar, 12 sistem odası, 2 konferans salonu bulunuyor.
Merkezin, 8 milyon lirası Devlet Planlama Teşkilatı, geri kalanı ise Atatürk Üniversitesi kaynaklı olmak üzere, toplamda 24 milyon lira yatırım yapılarak hizmete açıldığı belirtildi.

EKOAVRASYA BAŞKANI HİKMET EREN: ‘TÜRKİYE CUMHURİYETİ HAKKI OLANI YAPMIŞTIR’

EKOAVRASYA BAŞKANI HİKMET EREN: ‘TÜRKİYE CUMHURİYETİ HAKKI OLANI YAPMIŞTIR’

ERZURUM (erzurummedya) - Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, Türk Hava Sahasını ihlal eden ve defalarca uyarılmalarına rağmen ihlalden vazgeçmeyen Rusya Hava Kuvvetleri’ne ait bir adet SU-24 tipi savaş jetinin Türk Hava Kuvvetlerine ait iki adet F-16 savaş jeti tarafından düşürülmesi hadisesine ilişkin olarak, ’’Olayın yaşanmasının müsebbibi Türkiye Cumhuriyeti değildir. Türkiye Cumhuriyeti hakkı olanı yapmıştır’’ dedi.


24 Kasım 2015 tarihinde Hatay’ın Yayladağı bölgesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden Rusya Hava Kuvvetleri’ne ait SU-24 tipi savaş jetinin Türk Hava Kuvvetlerine ait iki adet F-16 savaş jeti tarafından düşürülmesi ile ilgili olarak Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (Eko Avrasya) Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren, önemli değerlendirmelerde bulundu.
’’TÜRKİYE CUMHURİYETİ HAKKI OLANI YAPMIŞTIR’’
Rusya askeri jetlerinin Ekim 2015 başından beri Türkiye sınırını defalarca ihlal etmiş olduğunu özellikle 03-15 Ekim 2015 tarihleri arasında Rusya tarafının 9 kez uyarıldığını ifade eden Hikmet Eren, ’’İster insani, ister bölgesel gelişmeler, isterse de Türkiye-Rusya ilişkileri açısından üzücü olan bu olayın yaşanmasının müsebbibi Türkiye Cumhuriyeti değildir. Türkiye Cumhuriyeti hakkı olanı yapmıştır. En hassas noktadaki sınırlarını en hassas dönemde koruma iradesini sergilemiştir. Hatırlanacağı üzere 26 Temmuz 2012 tarihinde bir Türk F-4 uçağının Suriye tarafından düşürülmesinin ardından Türkiye angajman kurallarını ilan etmiş, sınır ihlali yapan askeri uçaklara karşı benzeri müdahalede bulunacağını vurgulamıştı. Buna rağmen Rus askeri jetleri sınır ihlallerine devam etmiştir’’ dedi.
Rusya’nın Suriye’de Türkmenlerin yaşadıkları bölgeleri yoğun olarak bombalamaya devam etmesine ve özellikle bu bombalamalar sırasında Türkiye’nin sınırlarını ihlal etmesine Türkiye’nin asla müsamaha göstermeyeceğini belirten Hikmet Eren, ’’Rus askeri jetlerinin sınırlarımızı ihlal etmesi bu sonucun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülkemizin sınırlarının korunması noktasındaki hassasiyetinden daha doğal bir şey olamaz’’ dedi.
"KRİZ DİYALOGLA ÇÖZÜLEBİLİR"
Türkiye Cumhuriyetinin kardeş cumhuriyetlere, dost ve akraba topluluklara karşı sorumlulukları olan bir devlet olduğunu da ifade eden Hikmet Eren, ’’Olay sonrasında gerek Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, gerekse Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun açıklamaları olayın bir zorunluluk çerçevesinde cereyan ettiğini göstermektedir. Türkiye Cumhuriyeti hiç kuşkusuz Suriye Türkmenlerine, kardeş cumhuriyetlere, dost ve akraba topluluklara gerekli dikkati her zaman göstermeye çalışmıştır ve bundan sonra da gösterecektir’’ diye konuştu.
Geniş anlamda Avrasya`da istikrarın, barışın ve işbirliği ortamının sağlanması için özellikle Türkiye ile Rusya arasında diyalogun ve işbirliğinin sürdürülmesinin yararlı olacağına inandığını ifadelendiren Hikmet Eren, ’’Çok iyi yetişmiş diplomatlarımız var. Mevcut krizi en uygun şekilde yönetip, Türk-Rus ilişkilerinin tekrar normale dönmesini sağlayacaklarına inanıyorum. Bu süreçte Rus basını da provokasyonlara asla yer vermemeli ve Rus kamuoyu nezdinde çok hassas davranmalıdır’’ dedi.

yaşlı kadın öldü

KAMYONET YAŞLI KADINA ÇARPTI: 1 ÖLÜ

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’un Aşkale ilçesinde meydana gelen trafik kazasında kamyonetin çarptığı yaşlı kadın hayatını kaybetti.
Edinilen bilgiye göre, İkram A. yönetimindeki 25 FA 131 plakalı kamyonet, ilçe merkezi Aşağı Çarşı mevkii Camii önünde yolun karşı tarafına geçmekte olan Hatice Yeğin’e çarptı. Yaşlı kadın olay yerinde hayatını kaybederken, sürücü İkram A. gözaltına alındı.
Kazayı haber alarak olay yerine gelen Hatice Yeğin’in oğlu Fatih Yeğin sinir krizi geçirdi. Hatice Yeğin’in cenazesi olay yerine gelen ambulans ile ilçe hastanesi morguna kaldırıldı.

altay-bberzurumspor maçının hakemleri

ERZURUM (erzurummedya)-TFF 3.Lig 1.Grupta mücadele eden Büyükşehir Belediye Erzurumspor, bu hafta deplasmanda karşılaşacağı Altay maçının hazırlıklarına devam ediyor.

Büyükşehir Belediye Erzurumspor Altay karşısına 30 puan ve averajla lider olarak çıkarken, ikinci sıradaki ve 30 puandaki Tirespor ise grupta 10.sırada bulunan Bursa Nilüferspor ile karşılaşacak.

Grubta 7.sırada bulunan Altay ilk beş mücadelesi veriyor ve bu maçın oldukça çekişmeli geçmesi bekleniyor.

Bu maçı da 4 yıldır olduğu gibi  dakika, skor bilgileri ile canlı yayınlanacağız.

BUCA İLÇE STADI - İZMİR
29.11.2015 - 13:30

İŞTE HAKEMLER


ÖMER MURAT ÜLGER(Hakem)
ALİ PINAR(1. Yardımcı Hakem)
FİKRET ÜNAL(2. Yardımcı Hakem)
İSA DURMUŞ(Dördüncü Hakem)

Palandöken Belediyesi Yeni Şantiye Kurdu

ERZURUM (erzurummedya)-Palandöken Belediyesi tarafından belediye işlerinin daha verimli gerçekleşmesi ve halka etkin hizmet suna bilmesi amacıyla Fen İşleri, Temizlik İşleri ve Park Bahçelerin de kullanacağı yepyeni bir şantiye kuruldu.

Daha verimli ve düzenli hizmet için Palandöken Belediyesi tarafından Temizlik İşleri, Fen İşleri ve Park Bahçelerin de kullanacağı şantiye hizmete girdi. Birimler tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında Yıldızkent üst yol bölgesin ’de 20 bin metrekare üzerine yenilenerek kurulan şantiye modern yapısıyla dikkat çekiyor. Güvenlik kameralar ile çevrilerek 20 bin metrekare alan üzerinde hizmet vermeye başlayan Fen İşleri, Park Bahçeler ve Temizlik İşleri Şantiyesinde araçlar için 2 bin metrekare alanda oluşan kapalı otopark, kademe (araç bakım bölümü) yer alırken, idari bina içerisinde çalışan personel için dinlenme odası, mescit, soyunma odası, tuvalet ve banyo ile mutfak (yemekhane) bulunuyor. İlçeye daha iyi hizmet vermek için şantiyenin kuruluğunu kaydeden Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar," Palandöken Belediyesi olarak ilçemize daha kaliteli hizmet sunmak adına şantiyelerimizi sil baştan yeniden inşa ettik. Çok kapsamlı ve her ayrıntı düşünülerek inşaat ettiğimiz bu şantiyemizde Temizlik İşleri, Park Bahçeler ve Fen İşleri Şantiyemiz faaliyet gösterecek. Hizmetin ilçeye sunulmasında en önemli etken olan işçilerimiz yüzde 70 bu alanda iş başı yaptığı için özel olarak tasarladık şantiyemizi. Onlar için her ayrıntı düşünüldü. Onların rahat bir ortamda çalışmasıyla etkin ve verimli bir hizmeti de ilçemize sunmuş olacağız " dedi.
“HALKIMIZA VERDİĞİMİZ SÖZLERİ YERİNE GETİRDİK”
Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, “ Belediyemiz 1994’de kurulmuş ve şu anda nüfusu 165 bini aşmış durumda. Bu kadar hızlı gelişen bir ilçe belediyesi olarak bizler de kendimizi yenileyerek plan ve program dahilinde görev süremiz içerisinde halkımıza verdiğimiz sözleri yerine getirmenin mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz. Çabamızın ve hizmetimizin tek gayesi halkın içinde başı dik gezmek ve Hakkın huzuruna kul Hakk’ıyla gitmemek. Son altı yıldır ilçemizi adeta yeniden imar ederken yeşil bir Palandöken sevdasıyla ilçede bir karış yer satmayarak 120 bin metrekare yeşil alan karşılık 55 park yaptık. İlçe sınırlarımız içerisinde sorumlu olduğumuz cadde ve sokaklarımızda asfaltlama oranını yüzde 95’lere çıkardık. Köy statüsünden mahalle statüsüne gecen 23 köy mahallemizin 18’in sokaklarını ve yollarını kilit taş kaplamasının yansıra 19 çocuk oyun alanları, cami çevre düzenlemeleri, tuvaletleri, minareleri, taziye evlerini tamamladık. Kültür Merkezi, Kapalı Spor Salonu, Engelsiz Yaşam Merkezi, Harput Mahallesin de Kentsel Dönüşümünü tamamladık. Yeni Hizmet Binası, Nikâh Sarayı ve ilçe Emniyet Müdürlüğünü ise en kısa sürede tamamlayarak bu halkın hizmetine sunacağız. Sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerimiz ise artarak devam edecek. Bu sayılanlar sadece bu ilçeye yapılan çalışmalarımızı küçük bir kısmı."

Akdağ Genel Başkan Yardımcısı Oldu

Akdağ Genel Başkan Yardımcısı Oldu

AK Parti MYK toplantısı sona erdi, toplantının ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik gazetecilerin sorularını yanıtladı.
YENİ GENEL BAŞKAN YARDIMCILARI

Ömer Çelik, MYK toplantısında kararlaştırılan AK Parti'nin genelbaşkan yardımcılarını açıkladı. Buna göre, Seçim İşerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Doğan Kubat, Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcı Mehdi Eker, Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Betül Kaya, Ar-Ge den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Recep Akdağ oldu.

Yeni hükümetin kurulmasının ardından Ak Parti'de yeni görev dağılımları belli oldu.

Erzurum Milletvekili ve Sağlık Eski Bakanı Prof Dr Recep Akdağ Ar-Ge den sorumlu AK Parti Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

altınoak görevi alaya devretti

Fetret Dönemi Bitti Efkan Ala Emaneti Devraldı

ERZURUM (erzurummedya)-İçişleri Bakanı Efkan Ala, “Bize güven duyarak bu görevi tevdi eden başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza teşekkür etmek istiyorum. Verdikleri görevi, duydukları güveni hak etmek için bize düşen görevi hakkıyla yerine getirmenin gayreti içerisinde olacağımızı da ayrıca bildirmek isterim” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında kurulan 64. Hükümet’te İçişleri Bakanlığı’na getirilen Efkan Ala, görevi Selami Altınok’tan devraldı. İçişleri Bakanlığı’nda gerçekleştirilen devir-teslim töreninde konuşan Altınok, “Çok değerli bir ağabeyimden devraldığım bu görevi yine çok değerli bir büyüğüme devretmenin onurunu ve mutluluğunu yaşıyorum. Bu anayasal zorunluluktan kaynaklanan seçim hükümetinde Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Sayın Başbakanımızın teveccühüyle görev almış ve bu süreç içerisinde de vatandaşımızın hür iradesinin sandığa yansıması noktasında silahlı kuvvetlerimiz, mülki idare amirlerimiz, jandarmamız, polisimiz, korucumuz bütün personelimizle çok büyük bir mücadele örneği göstererek, demokratik Türk devletinin gereği olan vatandaşın hür iradesinin sandığa yansıması noktasındaki o güzelliği yaşamanın onurunu ve mutluluğunu, bu bakanlığın en tepesinde 3 ay görev yapmış birisi olarak mutluluğunu duyuyorum. Sayın Bakanımıza onurlu görevi tevdi etmenin de hem heyecanı hem mutluluğu içerisindeyim. Emaneti ehline teslim etmenin güzelliğini yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“MİLLETİMİZE LAYIK OLABİLMEK İÇİN ELİMİZDEN GELEN ÇABAYI ORTAYA KOYACAĞIMIZIN TAAHHÜDÜNDE BULUNMAK DURUMUNDAYIZ”

İçişleri Bakanlığı görevini devralan Ala ise, Selami Altınok’a şimdiye kadarki çalışmalarından dolayı teşekkür etti. “Çok başarılı bir süreç yönettiğiniz için sizi kutluyorum” diyen Ala şöyle devam etti: “Çok kıymetli kardeşimden bu görevi devralmanın onurunu yaşıyorum. Bütün bu 4 yıl içerisinde yapacağımız işlerin yapılabilmesini sağlayacak ortamı sağlayan, milletimizin feraseti ve yüksek iradesidir. Bizler de bu dönem içerisinde milletimize layık olabilmek için, onlara mahcup olmamak için elimizden gelen çabayı ortaya koyacağımızın taahhüdünde bulunmak durumundayız. Çünkü milletimiz ferasetiyle birçok meseleyi sorun olmaktan çıkarmıştır ve çözüm yoluna koymuştur. Bizlere düşen de bize verdiği yetki ve görevi layıkıyla hizmete dönüştürebilmektir.” “Bize güven duyarak bu görevi tevdi eden başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza teşekkür etmek istiyorum” diyen Ala, “Verdikleri görevi, duydukları güveni hak etmek için bize düşen görevi hakkıyla yerine getirmenin gayreti içerisinde olacağımızı da ayrıca bildirmek isterim” şeklinde konuştu. Devir-teslim töreni sonrası Altınok ve Ala birbirlerine çiçek takdim etti.

TSK SÖZLEŞMELİ ER ALIYOR

TSK SÖZLEŞMELİ ER ALIYOR

ERZURUM (erzurummedya) - Profesyonel orduya geçisin bir aşaması olarak değerlendirilen sözleşmeli uzman erbaş ve er uygulaması kapsamında başvurular sürüyor.

Profesyonel askerlik hedefiyle başlatılan uzman erbaş ve sözleşmeli er uygulaması kapsamında personel alımları sürüyor. En az ilköğretim veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olup, askerlik hizmetini erbaş ve er olarak tamamlayanlar veya askerlik yapmamış olanlar sözleşmeli er olmak için başvuruda bulunabiliyor. Ön şartları uyan adaylar, sağlık muayenesi, spor testi ve mülakattan sonra askeri eğitimden geçiriliyorlar. Tüm bunlardan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri kadrosuna alınacak olan sözleşmeli erler sigortalı sayılıyor ve her yıl 45 gün izin alma hakkı bulunuyor. Ayrıca sözleşmeli erlere birlik ve kritik görev durumlarına göre 2 bin 100 ile 4 bin 100 lira arasında maaş, hizmet yılına bağlı olarak 8 - 79 bin lira arasında sözleşme sonu ikramiye veriliyor. Bu arada sözleşmeli uzman erbaş ve er olmak isteyenler yaşadıkları şehirlerden de başvuruda bulunabiliyorlar. Başvuru yerleri şu şekilde:
"Erzurum, 9’uncu Kolordu Komutanlığı ve Erzurum Askerlik Şubesi Başkanlığı. Kars, 14’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı, 9’uncu Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı ve Kars Askerlik Şubesi Başkanlığı. Ağrı, 12’inci Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı ve Ağrı Askerlik Şubesi Başkanlığı. Ardahan, 25’inci Hudut Tugay Komutanlığı ve Ardahan Askerlik Şubesi Başkanlığı. Artvin, 25’inci Hudut Tugay Komutan Yardımcılığı ve Artvin Askerlik Şubesi Başkanlığı. Iğdır, 5’inci Hudut Alay Komutanlığı ve Iğdır Askerlik Şubesi Başkanlığı."

erzurumda şüpheli ölüm

ÇAT’TA ŞÜPHELİ ÖLÜM
ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’un Çat ilçesinde 7 günlük bebeğin ölümü şüpheli bulundu.

Edinilen bilgiye göre, Çat İlçesi Bardakçı Mahallesinde rahatsızlanan 7 günlük bebek, hastaneye götürülürken yolda vefat etti. Cumhuriyet Savcısı ölümü şüpheli bularak otopsi yapılması için talimat verdi.
Bebeğin cesedi otopsi için Erzurum Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Olayla ilgili tahkikat başlatıldı.

BÜYÜKŞEHİR, RİSK TAŞIYAN ULAŞIM HATLARINA ALTERNATİF YOL YAPIYOR

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi, mahalle (köy) yollarının standartlarını yükselterek kaza riskini minimuma indiriyor.

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Yol Şube Müdürlüğü ekipleri, yasayla birlikte köyden mahalle statüsüne geçen yerleşim yerlerinin yollarında kaza riski yüksek olan keskin virajları (kurp) iptal edip, virajı olmayan alternatif yollar yapıyor. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in talimatıyla ölümlü trafik kazalarının meydana geldiği Narman-Sülüklü Mahallesi Grup Yolu’nda çalışma başlatıldı. Başkan Mehmet Sekmen, “Narmanlı hemşerilerim bize söz konusu yolun ölümlü trafik kazalarına sebebiyet verdiğini ifade etti. Kazaların yaşandığı ve keskin viraja sahip bu yerde hemen çalışma başlattık. Ekiplerimiz, 1650 metre rakımda, Narman’a 8, il merkezine ise 98 kilometre uzaklıkta olan Narman-Sülüklü Mahallesi Grup Yolu’ndaki viraj ve eğimli yolun yerine virajsız kaza riski olmayan alternatif yol yapımı için kolları sıvadı. İnşallah çalışmamız tamamlandığında Ziraat Okulları Mevkii’ndeki Narman-Sülüklü Mahallesi Grup Yolu daha güvenli bir hale gelecek. Alternatif yol tamamlandıktan sonra virajların bulunduğu diğer yolu iptal edeceğiz” dedi.
BÖLGEDE 4 ÖLÜMLÜ KAZA YAŞANMIŞ
Narman’ın Sülüklü Mahalle Muhtarı Yaşar Nuri Akyüz de, söz konusu yerde daha önce dört kez ölümle sonuçlanan trafik kazasının meydana geldiğini ifade etti. Hassasiyet ve duyarlılığından ötürü Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’e teşekkür eden Muhtar Akyüz, “Başkanımız Mehmet Sekmen ve ekibine çok teşekkür ediyoruz. Başkanımızın talimatıyla bölgede yol yapımı başladı. Mevcut yolumuzda 4 traktör şarampole yuvarlanmış ve köylülerimiz hayatını kaybetmişti. Yol problemini Başkanımıza ilettikten sonra Büyükşehir Belediyesi buraya şantiye kurarak çalışmalara başladı. Allaha şükür ki böylesine şehrine ve hemşerilerinin sorunlarına duyarlı bir Başkanımız var. Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen ve çalışkan ekibinden Allah razı olsun. Başkan Sekmen, alternatif yol yaparak bizleri ölümlü köy yolundan kurtardı” diye konuştu.

UZUNDERE AVRUPA’NIN KALİTELİ DESTİNASYON PROGRAMINA DAHİL OLUYOR SEMİNERİ

ERZURUM (erzurummedya) - Avrupa Doğa Koruma Merkezi (ECNC) ile Uzundere Kaymakamlığı ve Uzundere Belediyesi Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği “Uzundere Avrupa’nın Kaliteli Destinasyon Programına Dahil Oluyor” semineri düzenlendi.

Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi Mavi Salonda düzenlenen seminere Erzurum Vali Yardımcısı Ayhan Terzi, Uzundere Kaymakamı Hacı Arslan Uzan, Uzundere Belediye Başkanı Halis Özsoy, Aziziye Kaymakamı Zafer Öz, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Araştırma ve Planlama Birim Başkanı Emine Bilgen Eymirli, Atatürk Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Erol Çakmak, Uzundere ilçesi çalışan bayanlardan oluşan STK temsilcileri, öğrenciler katıldı.
Seminerin amacı olarak, yerel ve bölgesel paydaşları yerel yönetimler, Kültür ve Turizm Müdürlükleri, yerel girişimciler, Uzundere bölgesi için kaliteli destinasyon programı kapsamı, kaliteli destinasyon programını tanıtmak ve onun destinasyon için hedeflerini ortaya koymak.
Uzundere Kaymakamı Hacı Arslan Uzan konuşmasında, “Uzundere’yi Avrupa’nın kaliteli destinasyonları programına katmak, konusunda uzman kişilerden yararlanmak, Avrupa Doğa Kültür Merkezi’nin Koordinatörü ve aynı zamanda uzman Ayşegül Çil hanımın bilgilerinden yararlanıyoruz. Uzundere Belediyemizi Avrupa’nın destinasyonuna katmak ve protokol imzalamak için çaba gösteriyoruz. Buradaki amacımız Uzundere ilçemizi marka ilçe yapmak, tanınırlığını artırmak, uluslararası arenada ilçemizi marka olarak tanıtmaktır.” dedi.
Uzundere Belediye Başkanı M. Halis Özsoy’da, “Uzundere Avrupa’nın Kaliteli Destinasyonları yılda bir kere Avrupa Birliği ülkelerde turizme ilgi duyan bireylerin o bölgelere seyahat etmeleri o bölgelerdeki doğal yapı ile ilgili konuları öğrenmesini sağlamak. Doğal olarak Erzurum ve Uzundere ilçemiz bir doğa harikası cennet köşesi. Bu bölgelerdeki doğal güzellikleri, saunaları, hayvan yapısı, bitki yapısını tüm dünyaya tanıtmak. Avrupa Doğa Vakfı ve Avrupa Komisyonu İşbirliği Uzundere Kaymakamlığı ve Uzundere Belediye Başkanlığı tarafından böyle bir çalıştay düzenledik. Verilen seminer sonunda çalıştay yapılacak, Türkiye’nin deneyimli akademisyenleri bizlere Uzundere hakkında ve destinasyon kavramı hakkında bilgiler verecekler. Destinasyonu kısaca tarif edersek, bir şeyin varış alanı demek, bu kelime daha ziyade turizm alanında kullanılır. Biz Avrupa’nın en iyi destinasyonu olarak Uzundere’yi tanıtacağız.” diye konuştu.

ERZURUM’DA “KADINA ŞİDDETE HAYIR” YÜRÜYÜŞÜ

ERZURUM’DA “KADINA ŞİDDETE HAYIR” YÜRÜYÜŞÜ

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar Arası Mücadele ve Dayanışma Günü etkinlikleri kapsamında “Kadına Şiddete Hayır” yürüyüşü yapıldı.
Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslar Arası Mücadele ve Dayanışma Günü etkinlikleri kapsamında Erzurum İl Müdürlüğü tarafından organize edilen programla yürüyüş yapıldı. Havuz başından başlayan yürüyüş Yakutiye Kent meydanında sona erdi. Yürüyüşte kadınlar dövizler açarak, slogan attı.
Daha sonra Yakutiye Kent meydanında çadır kurularak, çadır içerisi ve dış mekanları kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda bakanlık tarafından hazırlanan görsellerle donatıldı.

BB ERZURUMSPOR, ZORLU ALTAY DEPLASMANINA HAZIRLANIYOR

BB ERZURUMSPOR, ZORLU ALTAY DEPLASMANINA HAZIRLANIYOR

ERZURUM (erzurummedya) - Spor Toto 3 Lig 1. Grup Lideri BB Erzurumspor, 29 Kasım Pazar günü İzmir'de oynayacağı zorlu Altayspor maçının hazırlıklarını sürdürüyor. Teknik Direktör Besim Durmuş,"Bizim için her maç önemli" dedi.

ÇİFT KALE MAÇ NEFES KESTİ
Mavi-Beyazlılar bu hafta sonu pazar günü oynayacağı Altayspor karşısına mutlak 3 puan parolası ile çıkacak. BB Erzurumspor'da Kazım Karabekir Stadı'nda Teknik Direktör Besim Durmuş'un nezaretin gerçekleşen antrenmanda pas çalışması gerçekleştirdikten sonra taktik çalıştı. Mavi-Beyazlı oyuncular gerçekleştirdiği çift kale maçta futbolcuların hırsı nefes kesti. BB Erzurumspor hazırlıklarını Cuma gününe kadar sürdürecek.
"REHAVETE KAPILMADAN YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ"
Altay deplasmanının önemli olduğuna vurgu yapan Teknik Direktör Durmuş,"Altayspor'a karşı üç puan için mücadele edeceğiz. Kazanma ruhunu oyuncularımıza aşılıyoruz. Bizim için önemli olan bu maçı alarak hem liderliğimizi hem de galibiyet serimizi sürdürmeyi arzu ediyoruz. Rehavete kapılmadan yolumuza devam edeceğiz" diye konuştu.

doğunun  tek hayvan hastanesi erzurum'da

HAYVAN HASTANESİ YAPIMI TAMAMLANDI

ERZURUM (erzurummedya) - Atatürk Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi bünyesinde, başta Erzurum olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesine hayvan sağlığına yönelik hizmet verecek olan “Hayvan Hastanesi” yapımı tamamlandı.

2013 yılının sonlarına doğru yapımına başlanan Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nin yapımı bitti. Tam donanımlı hayvan hastanesi, Doğu Anadolu Bölgesine hizmet verecek. Hayvan hastalık bölümleri ve acil servisten oluşan hastane, ruhsat alınmasıyla beraber hizmete açılacak.
Türkiye genelinde bu kadar kapsamlı hastanesin sadece 4-5 tane olduğunu belirten Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Derviş Özdemir, Doğu Anadolu Bölgesinin bu tip bir hayvan hastanesine ihtiyaç duyduğunu ve bu ihtiyacın Veteriner Fakültesi tarafından karşılandığını söyledi.
24 SAAT HİZMET VERECEK
Özdemir, “Hayvan Hastanesi’nin yapımı tamamlandı. Gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesiyle birlikte Erzurum ve çevre illerin hizmet vermeye başlayacak. Hastanemizin acil servisi 7 gün 24 saat hizmet verirken diğer polikliniklerde normal hastane şeklinde çalışacak. Doğumdan teşhise, tedaviden cerrahi müdahalelere kadar her birimde uzman kadrosuyla haftanın her günü 24 saat hayvan sağlığına hizmet verecek. Hayvan Hastanesi tam teşekküllü yapısıyla başta Erzurum olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesi’nin hayvan hastanesi olacak. Bu okulun içerisindeki hayvan hastanesinin temel amacı, sizlere daha iyi bir eğitim verebilmek ve mesleğin gerektirdiği bilgi ve becerileri sizlere daha iyi kazandırmaktır. Hayvan Hastanesi, hayvan sağlığı alanımızın bir atölyesidir. Mesleki teknik eğitimde en iyi öğrenme şekli yaparak, yaşayarak ve gerçek iş ortamanda öğrenmedir. Burası, Erzurum’un ilk Hayvan Hastanesi'dir. Eğitiminiz sırasında hayvan sağlığı alanında, gerçek iş ortamında yaparak ve yaşayarak öğrenmenize katkı sağlayacak. Mezun olduktan sonra diğer alanlardaki öğrencilerden farkınızı hissedeceksiniz.” dedi.
HAYVAN HASTANESİNİN RUHSATI ALINCA HİZMET VERECEK
Hayvan hastanenin Ruhsat alınmasıyla birlikte hizmete geçeceğini ifade eden Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Derviş Özdemir, hayvan hastalıkların her alanında tedavi ve araştıırma yapacağını söyledi.
Özdemir, “Ortopedik, dâhili vakalar, yumuşak doku zedelenmesi, estetik operasyon, teşhis, tedavi, laboratuvar incelemeleri vb. dışarıda bulunmayan her türlü operatif müdahaleleri gerçekleştirebilecek. Büyük donanıma sahip olan Hayvan Hastanesi’nde büyükbaş, küçükbaş ve evcil hayvanlar dâhil olmak üzere hemen her türlü hayvanın teşhis ve tedavisini yapmak mümkün. Acil girişin de olacağı hastanemiz insanlar için yapılan hastanelerin taşıdığı özellikleri taşıyacak. Fakültemizde öğrencilerimize sadece hayvan sağılığına yönelik değil aynı zamanda halk sağlığına yönelik de gerekli bilgiler verilmektedir. Ülke hayvancılığının yanı sıra ilimizde hayvancılığın gelişmesine ve kalkınmasına da büyük bir ivme kazandıracaktır.” diye konuştu.

ÇAT’TA KAÇAK KAZI YAPAN 4 ŞÜPHELİ YAKALANDI

ÇAT’TA KAÇAK KAZI YAPAN 4 ŞÜPHELİ YAKALANDI

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’un Çat ilçesinde define bulmak amacıyla kaçak kazı yapan 4 şüpheli yakalandı.

Jandarma ekiplerinin yaptıkları çalışmada define bulmak amacıyla kaçak kazı yaptıkları tespit edilen A.S., Z.D., İ.D., ve M.T., isimli dört şüpheli suçüstü yakalandı. Cumhuriyet Savcısının talimatıyla olayda kullanılan 1 adet kürek, 1 adet kazma ve 1 adet detektör muhafaza altına alınarak şüpheliler adli mercilere sevk edildi.

MHP'NİN ERZURUM İL BAŞKANI YAZICI OLDU

MHP'NİN ERZURUM İL BAŞKANI YAZICI OLDU

ERZURUM (erzurummedya) - 1 Kasım seçimleri öncesi Ahmet Anatepe'nin istifasıyla boşalan MHP il Başkanlığına Bülent Yazıcı getirildi.

MHP İl Başkanlığından konuya ilişkin olarak yapılan açıklamada, “Bildiğiniz üzere 1 Kasım 2015 Milletvekilliği Genel Seçimlerine az bir süre kala il başkanının zamansız bir şekilde istifası ile karşı karşıya kalmıştık. Ancak bu istifa teşkilat yapısında herhangi bir aksaklığa sebep olmamış, tam aksine yönetim kurulu üyelerinin daha fazla özverili ve azimli bir şekilde çalışmasına sebep olmuştur.
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi bu istifa üzerine bu sürecin seçim sonuna kadar Seçim Komisyonu ile yürütülmesini uygun görmüş ve 1 Kasım 2015 seçimleri Milletvekili adayları ve parti yönetim kurulu üyelerinden oluşan seçim komisyonu ile atlatılmıştır. Bu sürecin bitmesi ardından 23 Kasım 2015 tarihinde Genel Merkezimiz tarafından parti tüzüğümüzün 35. Maddesinde belirtilen talimatlarının yerine getirilmesi tarafımıza bildirilmiştir. Bu talimat üzerine Milliyetçi Hareket Partisi Erzurum İl Yönetim Kurulu parti tüzüğünün 35. Maddesinde belirtilen şartları yerine getirmek için kendi içerisinden İl Başkanı seçmek üzere toplanmış bulunmaktadır. Yapılan toplantıda İl Başkanlığına aday gösterilen İl Sekreterliği görevini yürütmekte olan Bülent Yazıcı gerçekleşen oylamada Milliyetçi Hareket Partisi Erzurum İl Başkanlığına seçilmiştir” denildi.

Erzurum İlk Defa Bakan'sız

Erzurum İlk Defa Bakan'sız Kaldı

ERZURUM (erzurummedya)-Bugün Başbakan Davutoğlu tarafından Cumhurbaşkanına sunulan ve onaylanan yeni kabine listesinde Erzurum'dan milletvekili olmaması büyük bir şaşkınlıkla karşılandı.

1 Kasım'da yapılan seçimlerin ardından, son dört seçimdeki düşüşü tersine çeviren ve büyük bir başarıya imza atarak % 69 gibi bir oy oranına ulaşan Ak Parti Erzurum'dan HDP'ye kaptırdığı milletvekilliğini geri almakla kalmayıp aynı zamanda en yüksek oy veren iller arasına girmişti.

Bu başarı sonucun ardından, özellikle eski Sağlık Bakanı Prof.Dr.Recep Akdağ'ın kabineye gireceğine kesin gözü ile bakılırken, listenin açıklanması ile büyük bir şaşkınlık yaşandı.

Eski İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın Bursa'dan Akdağ'ın Erzurum'dan bakanlık koltuğuna oturması beklenirken Efkan Ala'nın yeniden İçişleri Bakanı olması ile şehirde buruk bir sevinç yaşandı.

Ak Parti hükümetlerinin hepsinde bakanlıkla temsil edilen Erzurum ilk defa bakansız kalmış oldu. Erzurumlular İçişleri Bakanı Efkan Ala'yı Erzurum'un Bakanı olarak görüyorlür.

 

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ ERZURUM’DA COŞKUYLA KUTLANDI

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ ERZURUM’DA COŞKUYLA KUTLANDI

VALİ ALTIPARMAK: ”SAYGIYI KARŞIMIZDAKİ HAK ETTİĞİ İÇİN DEĞİL, BİZ SAYGIN OLDUĞUMUZ İÇİN ÖĞRETMEMİZ VE GÖSTERMEMİZ GEREKMEKTEDİR”

ERZURUM (erzurummedya) - 24 Kasım Öğretmenler Günü Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde düzenlenen programla kutlandı.
Törene Vali Dr. Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Vali Yardımcısı Haktan Gökçekuyu, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Ünal Bingül, ATÜ. Rektörü Prof.Dr. Hikmet Koçak, ETÜ Rektörü Prof.Dr.Muammer Yaylalı,İlçe kaymakamları öğretmen ve öğrenciler katıldı.
Törende konuşama yapan Vali Dr. Ahmet Altıparmak, bugünün çok önemli bir gün olduğunu belirterek “Geleceğimizin mimarları, geleceğimizi şekillendiren, bizleri şekillendiren, siz kıymetli öğretmenlerin bugünü canı gönülden tebrik ediyorum” diye konuştu. Vali Altıparmak, Valilik, Belediye ,Milli Eğitim ve tüm kurumlar olarak ellerinden geldiğince fiziki şartların iyileştirilmesi için çalışma yaptıklarını ,öğretmenlerimizin ihtiyaç duyulan, eksik görülen eğitimi, donanımı vermeye çalıştıklarını söyledi.
Değerler eğitiminin önemsenmesi gereken önemli bir konu olduğuna vurgu yapan Vali Altıparmak “değerler eğitimini lütfen önemseyin. Özümseyin ve inanın.Siz inanırsanız her şey yaparsınız. Türkiye’yi, bizler Valiler, Belediye başkanları Bakanlar vs. yönetiyor görülebilir. Ama Türkiye’yi yöneten gerçekte sizlersiniz. Vasatın, yani ortalamanın seviyesini de yükseltecek sizlerisiniz. Ama buna inanmamız lazım. Çok doktor,hakim,savcı idareci yetiştirebilirsiniz. Ahlaki değerlerden uzaksa, en büyük zalimi siz yetirtirmiş olursunuz. Dolayısıyla onu mutlaka değerlerle donatmanız lazım. Şu beş vakit okunan ezanın bile bize bir şey hatırlatması lazım .Adaleti, hakkaniyeti, dürüstlüğü hatırlatması lazım. Çocuklarımızı ona göre yetiştirmemiz lazım. Saygıyı karşımızdaki hak etiği için değil, biz saygın olduğumuz için, öğretmemiz ve göstermemiz gerekmektedir. Karşımızdaki farklı düşünebilir. Farklı mikro kimlikleri olabilir. Ama Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak,bu ülkenin insanı olarak, hangi dilden, hangi mezhepten, hangi kimlikten olursa olsun, bize ve size düşen onları kucaklamak. Onlara Türkiye Cumhuriyetinin imkanlarını olabildiğince sunmaktır. Zira kalpler diyor yaratıcı, yaratan yüce mevlam” bana ait”. Biz giremeyiz, ama değerler eğitimi, sayesinde iyi insanlar yetiştirebiliriz. Bunun sonucunda da o zaman bu ülkeye bu millete olan görevimizi yerine getirdiğimizi fazlasıyla düşünebiliriz” diye konuştu.
Program yapılan konuşmalar, okuna şiirler ve emekli öğretmenlere şeref belgelerinin verilmesinin ardından, Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Müzik Bölümünün Türk Halk Müziği dinletisi ile son buldu.

AYDEMİR: ‘ÜLKEMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN’

AYDEMİR: ‘ÜLKEMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN’

ERZURUM (erzurummedya) - AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir 64’üncü Hükümetin Türkiye için hayırlı olmasını diledi.

2002’den bugüne gerçekleştirdikleri reform, hayata geçirdikleri çağdaş yatırımlarla birlikte zihni ve moral planda oluşturdukları sinerjiyle, AK Parti Hükümetlerinin Türkiye’ye çağ atlattığını kaydeden Milletvekili Aydemir, ‘Türkiye 2023 ufkuna emin adımlarla ilerlemektedir’ dedi.
HEPİMİZ İÇİN HAYIRLI OLSUN
Türkiye’de 26’ıncı dönemle birlikte yeni bir dönemin başladığı, kurulan 64’üncü hükümetle yatırım ve hizmet yoğunlaşmasının hız kazanacağını ifade eden Milletvekili Aydemir, ‘Kurucu liderimizin çizdiği AK ufuk ve belirlediği AK ilkeler doğrultusunda, Sayın Genel Başkanımız ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nun önderlik ettiği yeni Hükümet, Ülkemiz, bölgemiz ve ilimiz için olduğu kadar yer yüzündeki mazlumların da umudu, hamisi ve sesi olacaktır. Halka hizmeti hakka hizmet bilme ilkesi ve imanı etrafında oluşturulan 64’üncü hükümet hepimiz için hayırlı olsun. Tüm Bakanlar Kurulu üyelerini kutluyoruz.’ yorumunu yaptı.
BAKAN ALA YORUMU
64’üncü Hükümette karizma ve kariyerleri tartışılmaz yüksek devlet ve siyaset adamlarının yer aldığını, bunun AK Dava kadrosunun niteliğini de ifade ettiğini kaydeden Milletvekili Aydemir, ‘25’inci dönemde Erzurum’u birlikte temsil ettiğimiz Sayın Efkan Ala’nın içişleri Bakanı olarak hükümette yer alması bizleri ayrıca sevindirmiştir. Sayın Ala, dadaş duruşu, Erzurumluluk bilinci ve Palandöken’le tarif edilebilen yüksek devlet terbiyesi ile yine göğsümüzü kabartacak, iftihar edip gurur duyacağımız hizmetlere öncü olacaktır. Bu sebeple 64’üncü hükümetin kurulmasıyla birlikte gerek bizim ve gerekse Erzurum’un memnuniyeti ala seviyededir’ diye konuştu.

halı yıkama fabrikası

Yeni yüzyılın hanımları ellerini sıcak sudan soğuk suya sokmak istemiyorlar. Haliyle artık evlerimizi süsleyen halılarda evlerde, balkonlarda, bahçelerde yıkanmıyor. Hanımların bu talepleri karşılığını bularak her ilde onlarca halı yıkama firmaları türedi.

Tabiki iyisi de var kötüsü de var. Halılarda halı yıkama işlemi tüm halılar için türüne ve iplik yapısına göre ayrı işlem yapılması gerekmektedir. Bunun için halıları tanımak gerekir. Ama bu işi yapanların birçoğu halı türleri, iplik yapısı ve halı boyası nedir bilmeden yapıyor.

Yıkama firmaları, halıları makine halısı, yün halılar, el dokuma halıları diye sınıflara ayırıp yıkama işlemini halıların cinsine göre yapması gerekir. Örneğin kök boyası ile boyanmış el dokuma halısı; makine halısı gibi yıkanırsa el dokuma halı tamamen bozulur renkleri birbirine karışır ve telafisi de olmaz. Halı yıkama işleminde önemli olan halıyı temiz yıkamak kadar halıya zarar vermemektir.

Halılar otomatik halı yıkama makinesi ile yıkandığı zaman yıpranma, deforme olmaz. Son sistem halı yıkama makinelerinde 60 cm çapındaki 4 adet fırçalar birbirinin zıddına döndükleri için aynı zamanda halılarınızda derinlemesine temizlik yapmaktadır.

Birçok halı yıkama fabrikası ücretsiz servis imkanı, uygun fiyat avantajı ve tüm kredi kartına taksitle kapıda ödeme imkanı.sağlamaktadır. Ev hanımlarının takdirini kazanmış Bahçelievler Gönüller Halı Yıkama Fabrikasının uzman personeli kendini sürekli eğiterek ve yenileyerek halı yıkama işi yapmaktadır.

Sekmen;

SEKMEN: “HEDEFİMİZ ERZURUM’U, SPORDA DAVOS YAPMAK”

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Erzurum’u sporun Davos’u yapmayı hedeflediğini söyledi.

Başkan Sekmen, Palandöken Kayak Merkezi’ndeki Kafe 25’te düzenlediği basın toplantısında, Avrupa Olimpiyat Komiteleri Birliği (EOC) 44. Olağan Genel Kurulu’nda resmen imzalanan Avrupa Gençlik Kış Olimpiyatları (EYOWF) 2017 ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Vali Yardımcısı Ayhan Terzi, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanı Dr. Dilek Okuyucu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, Erzurum Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Mevlüt Vural, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Ünsal Kıraç ve Zafer Aynalı, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil ile diğer yetkililerin katıldığı toplantıda Başkan Sekmen EYOWF 2017’nin Avrupa Spor Tarihi’ndeki öneminden bahsetti. Başkan Sekmen, “Çek Cumhuriyeti’nin Başkenti Prag’da EYOWF 2017’nin bayrağı bize teslim edildi. Biz şehir adına bayrağı teslim aldık. Şehrimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi. EYOWF 2017’nin Türkiye ve Erzurum’un tanıtımı açısından son derece önemli olduğunu ifade eden Başkan Sekmen, şunları kaydetti: “EYOWF 2017 ülkemiz ve şehrimizin tanıtımına bir fırsat sağlayacak. Böylesine Avrupa düzeyinde bir organizasyona ev sahipliği yapmak bizleri gururlandırıyor. Olimpiyat ruhunu bütün katmanlarında taşıyan Erzurum bildiğiniz gibi 2011 yılında 25. Dünya Üniversitelerarası Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştı. Burada güzel bir deneyim ve tecrübe elde ettik. EYOWF 2019’dan 2017’ye alınırken Hükümetimiz gerekli finansal desteğin sağlanacağı yönünde Avrupa’ya taahhütte bulundu. Bundan dolayı da ayrıca Başbakanımıza, Bakanlarımıza ve Milletvekillerimize buradan teşekkürlerimizi sunuyoruz. Avrupa’nın 50 ülkesinden 17 yaş altı olimpik sporcuların yarışacağı Dünya’nın en büyük Olimpik Kış Sporları Organizasyonlarından biri olan EYOWF 2017’den inşallah hep beraber anlımızın akıyla çıkacağız. Bu büyük organizasyonda sportif yatırımların yanı sıra, buz pateni, buz hokeyi ve kayak dallarında gerçekleştirecek olan bireysel ve takım sporu yarışmalarında Türkiye olarak dereceye girmeyi hedefliyoruz. Tabi burada bizden ziyade federasyonlarımıza büyük görevler düşüyor. Çünkü onların asıl vazifesi bu yarışmalara sporcuları hazırlamaktır. Biz ev sahipliği yapacağız. Bizden ne tür destek istiyorlarsa var olduğumuzu buradan ifade ediyorum.”
EYOWF’UN TURİZME OLAN KATKISI
Başkan Mehmet Sekmen, Avrupa Gençlik Kış Olimpiyatları’nın Avrupa ülkelerine tanıtım ve turizm noktasında büyük katkı sunduğunu belirtti. Sekmen, şöyle devam etti: “Avrupa Olimpiyat Komiteleri ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin himayesinde yapılan Avrupa Gençlik Kış Olimpiyatları, Avrupa şehirlerinin tanıtımı ve gelişimi için büyük bir fırsattır. Biz de inşallah bu fırsatı Erzurum açısından en iyi şekilde değerlendirerek turizm değerlerimizi Avrupa’ya tanıtacağız. Genel Kurul’da Türkiye’nin güvenli bir ülke Erzurum’un da güvenli bir şehir olduğunu ifade ettik. Bakınız geçmişten beri kış şehri olmamız hasebiyle karın bir külfet olduğu bize ifade edilirdi. İnşallah hep beraber karın bir zahmet değil, bir külfet değil, bir nimet olduğunu burada göstermeye gayret edeceğiz. Bütün hedefimiz ‘Erzurum’u sporda Davos yapmaktır’ Bu iş için inşallah bundan sonra başka çalışmalarımız da olacak. Burada ağırlıklı olarak kış sporlarına büyük bir önem veriyoruz. Kış sporlarına önem verirken diğer spor dallarını da es geçmiyoruz. Diğer spor dallarıyla ilgili de çeşitli organizasyonları burada hep beraber yapmaya gayret ediyoruz. Asıl önemli olan şehrimizden yetişmiş olan yarışmacılarla bu olimpiyatlarda temsil hakkı elde etmemiz ve madalya almamızdır. Biz bu yılda kayak ve diğer spor dallarında salonlarımızın boş kalmaması için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Önümüzde bir yaz dönemimiz var Bu yaz döneminde şehrimizi alt ve üstyapı hizmetleriyle daha görünür, daha güzel bir konuma taşıyarak şehrimizin temsili konusunda üzerimize düşeni en iyi şekilde yapacağımızı ifade ediyorum.” Başkan Sekmen konuşmasında Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’a teşekkür etti. Sekmen, “Erzurum Valimiz Dr. Ahmet Altıparmak’a teşekkür ediyorum. Valimiz tecrübeli bir yöneticidir. Muğla ve Antalya gibi vilayetlerde Valilik yapması münasebetiyle turizm konusunda deneyimli bir bürokrattır. Birlikte Varşova’ya gidiyoruz. Çünkü Erzurum’a kış turizmi için gelen misafirlerimiz daha çok Polonya’dan gelmeleri münasebetiyle orada, ‘Erzurum emniyetli bir şehir değil terör var’ şeklinde bir yaygara çıkartmışlar. Bu iddiaların doğru olmadığını ifade edeceğiz. Bizim böyle bir sıkıntımız olmadığını orada yapacağımız basın toplantılarıyla oradaki kamuoyuna duyurmaya gayret edeceğiz. Böyle bir görev için Varşova’ya gidiyoruz. İnşallah şehrimiz açısından hayırlı olur” diye konuştu.
TAŞKESENLİOĞLU: “EYOWF 2017 ERZURUM’A HAYIRLI OLSUN”
AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Erzurum’un olimpiyat meşalesinin ışığıyla aydınlanacağını kaydetti. Milletvekili Taşkesenlioğlu, şöyle konuştu: “Bugünümüzün ve bundan sonraki günlerimizin olimpiyat meşalesinden aldığımız ışıkla aydınlanmasını ve Erzurum’un hem Türkiye’ye hem Dünya’ya yeniden daha güçlü, tıpkı Selçuklular döneminde olduğu gibi, tıpkı Osmanlılar döneminde olduğu gibi yeniden güçlü bir şekilde bir marka şehir olması temennisiyle sözlerime başlamak istiyorum. Öncelikle Avrupa Gençlik Kış Olimpiyatları’nı Erzurum ve ülkemize kazandıran Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Sekmen’e ve Erzurum Valimize, Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanı Dilek Okuyucu Hanıma ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Tüm Dünya’nın ilgiyle izlediği 3 önemli olimpiyattan bir tanesini daha Erzurum’da yapıyoruz, kurtuluşumuzun meşalesinin ilk yakıldığı şehirde yapıyoruz. Ben inanıyorum ki burada yaktığımız olimpiyat meşalesi 2020 Uluslararası Olimpiyatları’nın Türkiye tarafından ev sahipliği yapılmasına da zemin hazırlayacaktır.” Universiade 2011 ile Erzurum’un marka kent haline geldiğini ifade eden Taşkesenlioğlu, “2011 ile Erzurum bir marka kent haline geldi. Milyonlarca dolarlık yatırımlar için Hükümetimiz hiçbir şeye ‘yok’ demeden her şeyin altına elini uzattı. Tek bir derdimiz vardı; ‘Bir ilin kalkınması, bölgenin kalkınması’ demekti. Bir bölgenin kalkınması ülkenin kalkınmasında önemli bir hamleydi. Dolayısıyla EYOWF 2017 hem Türkiye’nin hem Erzurum’un hem de bölgenin kalkınmasına önderlik edecektir. Bu anlamda Hükümet olarak elimizden gelen bütün yatırım kanallarının yeniden Erzurum’a akıtılması için ben ve diğer milletvekili arkadaşlarım bu anlamda birer öncü olacağız. 17 bin tane gencin Erzurum sokaklarında farklı dil ve lehçelerde aramızda olmuş olması sadece kültürel çeşitliliğimizi etkilemiş olmayacak, sevginin ve barışın Erzurum’dan tüm dünyaya duyurulmasını sağlayacak. Spor tıpkı edebiyat gibi, tıpkı müzik gibi sevginin dilden dile gönülden gönüle yayılmasını sağlayacak” şeklinde konuştu.
“SPOR TANITIM VE TURİZMDE BÜYÜK BİR FIRSATTIR”
Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci de, sporun tanıtım ve turizmde bir fırsat olduğunu dile getirdi. Genel Sekreter Kiremitci, “Biz her organizasyonu Erzurum için bir fırsat haline getirmeye gayret ediyoruz. Bu şehre bu tür organizasyonları fırsat bilerek bir takım katkılar sağlamak istiyoruz. Bir taraftan organizasyonla ilgili ekiplerimiz çalışırken, oraya yarışmacılar yetiştirirken, bir taraftan da şehrimizi abad etme noktasında gerek kentsel dönüşümde gerek çevreyle ilgili düzenlemelerde gerekse de bir takım yatırımlarda bunu fırsat bilerek sürekli sahada çalışıyoruz. Bunun heyecanını şimdiden ben duyuyorum, Başkanım benden fazla duyuyor. Bu sene en az 5-6 bin tane gencimizi bu bulunduğumuz Kafe 25 tesisimizin arka bölümündeki kayak malzemelerinin bulunduğu kısımda giyindirip Palandöken’e çıkartıp kayak yaptıracağız. Her öğrencimize yaklaşık 20 saat kayak dersleri verdirip kayak yapabilir hale getireceğiz. Bunu da aynı zamanda sertifikalandıracağız. 2017’ye de en az 10 bin genç kayakçımız yetişmiş olacak. Her şey bu güzel şehir için” dedi. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil de, şu görüşlere yer verdi: “Şuan bütün tesislerimiz EYOWF 2017 için hazır ancak Atlama Kuleleri’nde meydana gelen göçme nedeniyle burada çalışmalarımız devam ediyor. Atlama Kuleleri’nde son ihalede yapıldı. Yaz aylarında Atlama Kuleleri’nin üst yapısıyla ilgili süreç tamamlanmış olacak. Curling salonumuz bakımda… Bir aylık kısa bir süre zarfında tamamlayıp Dünya Gençler Curling Şampiyonası’na hazırlamış olacağız. Diğer tesislerimizde sıkıntı yok. Tabiki EYOWF gibi büyük bir organizasyona ev sahipliği yapacağımız için tesislerimizin bakımlarını başlattık. Yaz aylarında bu sürece tam olarak hazır olacağız. YURTKUR’dan edindiğim bilgiye göre konaklama kısmında da hiçbir sorun gözükmüyor. Şuanda yaklaşık 12 bin sporcu ilimizde konaklayabilir. EYOWF 2017’ye kadar bu sayı 17 bine kadar çıkacak. Erzurum’da sık sık spor organizasyonları yapmaktayız. EYOWF da üstesinden gelebileceğimiz bir organizasyondur. Bu manada Erzurum’da çok tecrübeli kadrolarımız var. Bu organizasyonun da çok rahatlıkla üstesinden gelebileceğimizi belirtmek istiyorum.”
OKUYUCU: “BAŞKAN SEKMEN, EYOWF İÇİN BÜYÜK BİR DİPLOMASİ YÜRÜTTÜ”
Buz Pateni Federasyonu Dr. Dilek Okuyucu da, konuşmasında EYOWF 2017’yi anlattı. Dr. Okuyucu, şunları kaydetti: “EYOWF; 2012 yılında başlayan bir yolculuktur. 2017 Avrupa Gençlik Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapacak olan ülke Bosna Hersek ev sahibi şehir Saray Bosna’ydı. Bir takım olumsuzluklardan dolayı bu organizasyonu yapamayacaklarını ve bu noktada Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden yardım isteyeceklerini belirttiler. Biz bunu üst makamlarımıza arz ettik. Sayın Başbakanımızın Saray Bosna’ya yaptığı ziyarette Başbakanlar düzeyinde bu konu görüşüldü ve Devletimiz, 2017 organizasyonunu yapabileceğini beyan etti. Ardından da diğer yasal süreçler tamamlandı ve biz geçtiğimiz hafta sonu Prag’da düzenlenen organizasyonda 2017’nin ev sahipliğini devraldık. Ekibimiz bunu başarıyla tamamlamıştır. Biz EYOWF 2017’ye ev sahipliği yapacağımızı beyan ettik. Bu anlamda bütün prosedür tamamlandı. Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen Beyefendi büyük diplomasi yürüttü. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Spor Bakanlığımız bütün gücüyle oradaydı. Bundan sonraki süreci hızlandırmak zorundayız. 14 ay gibi çok kısa bir zamanımız var. Erzurum’un uluslararası organizasyon deneyimi var. Tesisler açısından zenginliği ve devletimizin yanımızda olması bizi güçlü kılan unsurlardır. İnşallah biz bu organizasyonda madalyalar alacağız ve Erzurum’dan bütün dünyaya , ‘Biz sportif anlamda da çok iyiyiz’ diyeceğiz.”

BAŞBAKAN YARDIMCISI YALÇIN AKDOĞAN

22 Eylül 1969’da Üsküdar’da doğdu. Babasının adı Reşit, annesinin adı Fatma’dır. Siyaset Bilimi Doçenti ve Yazar; Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın ve Yayın Bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim Bölümünde, doktorasını Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset ve Sosyal Bilimler Bölümünde tamamladı. Milliyet gazetesinde staj yaparak gazeteciliğe başladı. İç Anadolu gazetesini çıkardı. Yeni Şafak ve Star gazeteleri ile çeşitli dergilerde yazarlık yaptı. Pendik Belediyesi Eğitim Kültür ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Devlet Bakanı Basın Müşavirliği, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Danışmanlığı ve Başbakan Başmüşavirliği görevlerinde bulundu. TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile Bahçeşehir Üniversitesi Liderlik Okulunda ders verdi. 8 adet kitabının yanında çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmış çok sayıda makalesi vardır. İngilizce bilen Akdoğan, evli ve 3 çocuk babasıdır.

BAŞBAKAN YARDIMCISI PROF.DR. NUMAN KURTULMUŞ

23 Mart 1959 Ünye/Ordu’da doğdu, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde lisans eğitimini 1982 yılında ve 1984 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1988-1989 yılları arasında ABD’de Temple Üniversitesi School of Business & Management’da lisansüstü çalışmalarına devam etti. 1990-1993 yıllarında yine ABD’de Cornell Üniversitesi New York State School of Industrial & Labor Relations’nda misafir öğretim üyesi olarak görevde bulundu ve doktorasını verdi. 1994 tarihinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde doçent oldu. 2004 yılında ise profesör ünvanını aldı. İngilizce bilen Kurtulmuş, Evli ve 3 çocuk babasıdır.

BAŞBAKAN YARDIMCISI YILDIRIM TUĞRUL TÜRKEŞ

MHP’nin kurucusu Alparslan Türkeş’in oğlu Tuğrul Türkeş, 1 Aralık 1954’te İstanbul’da doğdu. İktisatçı ve iş adamı Türkeş, Hacettepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümünü bitirdi. Türkeş, Ticaret Bakanlığında Basın Danışmanlığı, Ortadoğu gazetesinde Yönetim Kurulu Başkanlığı, Akşam ve Son Havadis gazeteleriyle, Yeni Harman haftalık dergisinde köşe yazarlığı yaptı. PETKİM AŞ ve TC Kalkınma Bankasında Yönetim Kurulu Üyeliği, Ataköy Otelcilik AŞ’de Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunan Tuğrul Türkeş, medikal, sigortacılık ve uydudan görüntüleme konularında faaliyet gösteren çeşitli şirketlerde yöneticilik ve ortaklık yaparken, Aydınlık Türkiye Partisi Kurucu Üyeliği ve Genel Başkanlığı görevini üstlendi. Türkeş, 23. Dönemde Ankara Milletvekili seçildi. Aynı dönemde Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyeliği yapan Türkeş, 24. Dönemde de aynı göreve yeniden seçildi. İngilizce bilen Türkeş, 3 çocuk babası.

BAŞBAKAN YARDIMCISI MEHMET ŞİMŞEK

Mehmet Şimşek, 1 Ocak 1967’de Batman Arıca’da doğdu. Babasının adı Hasan, annesinin adı Mehdiye’dir.Ekonomist; Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını İngiltere’de University of Exeter’de tamamladı.ABD Büyükelçiliği’nde ve Deutsche Menkul Kıymetlerde kıdemli ekonomist olarak çalıştı. Bir süre UBS Bankası Hisse Senedi Analiz Birimi’nde görev yaptıktan sonra uluslararası finans kuruluşu Merrill Lynch’te ekonomist ve stratejist olarak çalıştı. Aynı kurumun Avrupa, Ortadoğu ve Afrika bölgesi Makroekonomik Araştırmalar Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü.60. Hükümet’te Devlet Bakanlığı görevine getirildi.Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Şimşek, evlidir.

BAŞBAKAN YARDIMCISI LÜTFİ ELVAN

12 Mart 1962’de Karaman Ermenek’te doğdu. Baba adı A. Nuri, anne adı Samiye’dir. Maden Yüksek Mühendisi, Ekonomist ve Planlamacı; İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesini bitirdi. İngiltere’de Leeds Üniversitesinde maden ve yöneylem araştırması alanında, ABD’de Delaware Üniversitesinde ekonomi dalında yüksek lisanslarını yaptı. Etibank’ta yüksek mühendis olarak göreve başladı. DPT’de planlama uzman yardımcısı, uzmanı, Kalkınmada Öncelikli Yöreler Daire Başkanlığı ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Ayrıca, OECD Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcılığı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görev yaptı. 23. Dönemde Karaman Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanlığı, Türkiye Macaristan Dostluk Grubu Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulundu. 24. Dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı oldu. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Elvan, evli ve 2 çocuk babasıdır.

ADALET BAKANI BEKİR BOZDAĞ

1 Nisan 1965’te Yozgat Akdağmadeni’nde doğdu. Babasının adı Mehmet Duran, annesinin adı Nuriye’dir. Avukat; Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni bitirdi. Yüksek lisansını Uludağ Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dinler Tarihi Anabilim Dalı’nda tamamladı. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Serbest avukat olarak çalıştı. 22. ve 23. Dönem Yozgat Milletvekili. Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilen Bozdağ, evli ve 3 çocuk babasıdır.

AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI SEMA RAMAZANOĞLU

1959 yılında Denizli’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Denizli’de bitirdi. 1983 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Çeşitli sağlık kuruluşlarında doktorluk yaptı. İhtisasını İsviçre Bern Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirdi. Zeynep Kamil ve Numune Hastanelerinde doktorluk yaptı. 1998 yılında kendi kliniğini açtı. Evli ve iki çocuk annesi. Almanca ve İngilizce bilmektedir.

AVRUPA BİRLİĞİ BAKANI VOLKAN BOZKIR

1950’de Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Dışişleri Bakanlığında sırasıyla, Stuttgart Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu, Bağdat Büyükelçiliği Başkâtibi, OECD Daimi Temsilciliği Müsteşarı, New York Başkonsolosu, Bükreş Büyükelçisi ve AB nezdinde TC Daimi Temsilcisi görevlerinde bulundu. Başbakanlık Dışişleri Danışmanlığı, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü ve Dışişleri Başdanışmanlığı, AB Genel Sekreter Yardımcılığı, Dışişleri Bakanlığı AB’den Sorumlu Müsteşar Yardımcılığı ve AB Genel Sekreterliği görevlerini yürüttü. 24. Dönemde AK Parti’den İstanbul Milletvekili olarak seçilen Bozkır, Dışişleri Komisyonu Başkanlığı, Türkiye-ABD Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı ve Türk-Rus Toplumsal Forumu Eş-Başkanlığı görevlerinde bulundu. Romanya Ulusal Liyakat Madalyası ve “Şövalye” düzeyinde “İtalya Liyakat Nişanı” hamilidir. Çok iyi düzeyde İngilizce ve Fransızca bilen Bozkır, evli ve 2 çocuk babasıdır.

BİLİM SANAYİ ve TEKNOLOJİ BAKANI FİKRİ IŞIK

13 Eylül 1965’te Gümüşhane Babacan köyünde doğdu. Babasının adı Tevfik, annesinin adı Mecbure’dir. Öğretmen, İş Adamı; Orta Doğu Teknik Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümünü bitirdi. İzmit ve İstanbul’da özel okullarda İngilizce ve matematik öğretmenliği yaptı. Gıda sektöründe yönetici olarak çalıştı. 20 Ekim 2001 tarihinde AK Parti Kocaeli Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyesi ve AR-GE’den sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak görev aldı. 22 Haziran 2003 tarihinde AK Parti Kocaeli İl Başkanı oldu ve bu görevi 4 yıl sürdürdü. 23. ve 24. Dönemlerde AK Parti’den Kocaeli Milletvekili olarak seçildi. 2007-2013 yılları arasında AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığında Bölge Koordinatörü ve Teşkilat Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanlığına seçildi ve bu görevi bir yıl sürdürdü. ODTÜ Mezunlar Birliği Vakfı, Hereke Eğitim ve Kültür Yardımlaşma Derneği, Kızılay,Yeşilay, Ay Işığı Yetim ve Öksüz Çocuklar Yardımlaşma Derneği ile Kocaeli Gümüşhaneliler Vakfı’nın üyesidir. İyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Arapça bilen Işık, evli ve 4 çocuk babasıdır.

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI SÜLEYMAN SOYLU

21 Kasım 1969 yılında İstanbul’da doğdu. Plevne Lisesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu. 1987 yılında DYP İstanbul İl Gençlik Kolları’nda siyasete başlayan Soylu, 1987-1990 yılları arasında Yönetim Kurulu Üyeliği ve Teşkilat Başkanlığı görevlerini üstlendi. 1995 yılında Gaziosmanpaşa İlçe Yönetim Kurulu üyesi oldu. 17 Temmuz 1995 yılında Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı seçildi. 18 Nisan 1999’da Gaziosmanpaşa Belediye Başkan adayı olan Soylu, 29 Nisan 1999’da DYP İstanbul İl Başkanlığı görevine atandı. Süleyman Soylu 6 Ocak 2008 tarihinde yapılan Demokrat Parti’nin 4. Olağanüstü Kongresinde Genel Başkanlığa seçildi ve 29 Mart mahalli seçimlerine katıldı. 16 Mayıs 2009’da kendi talebiyle gerçekleşen Olağanüstü Kongre’de Genel Başkanlık görevi sona erdi. Genel Başkanlık görevi sona erdikten sonra siyasi faaliyetlerini sürdüren Süleyman Soylu, 12 Eylül 2010 Referandumu sürecinde “evet” oyu tercihini anlatmak ve yapılmak istenen demokratik gelişim reformuna toplumsal bilinci arttırarak katkıda bulunmak amacıyla “Demokrasi Buluşmaları” adı altında bir dizi toplantı düzenledi ve Türkiye’yi dolaştı. Kurucu Liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından aynı çatı altında siyaset yapmaya davet edilen Süleyman Soylu, 5 Eylül 2012 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi’ne katıldı. Ar-Ge’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Süleyman Soylu, 14 Nisan 2014 tarihinde Teşkilat Başkanlığı görevine atandı. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılacak olan 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde Trabzon Milletvekili oldu. Süleyman Soylu evli ve iki çocuk babasıdır.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI FATMA GÜLDEMET SARI

1970 Malatya Darende doğumlu. İlköğrenimini Adana Atatürk İlkokulu’nda, orta ve lise öğrenimini Tarsus Amerikan Koleji’nde bitirdi. 1993 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu. 1996 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı. 1996 - 2010 yılları arasında İstanbul, Mersin ve Adana illerinde muhtelif projelerde mimar olarak çalıştı. Nurdağ Kireç Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.’de şirket ortağı. Aynı zamanda Sarılar Mimarlık Ltd. Şti.’de şirket ortağı ve mimari proje sorumlusu olarak çalışmaktadır. Çok iyi derecede İngilizce bilmekte. Çeşitli vakıf, dernek ve sivil toplum kuruluşlarında üyelikleri bulunmaktadır. Aktif siyaset hayatına 2008 yılında AK Parti Çukurova Kurucu İlçe Başkanı olarak başladı. 2011 yılı genel seçimlerinde Adana 7. Sıra milletvekili adayı oldu. 2012 - 2014 yılları arasında AK Parti Adana İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Siyasi ve Hukuki İşler Başkanlığı görevinde bulundu. Milletvekili aday adayı olana kadar bu görevine aralıksız devam etti.

DIŞİŞLERİ BAKANI MEVLÜT ÇAVUŞOĞLU

Mevlüt Çavuşoğlu, 5 Şubat 1968’de Alanya’da doğdu. Baba adı Osman, anne adı Fatma’dır. Ankara Üniversitesi SBF Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdi. ABD Long Island Üniversitesinde Ekonomi dalında master yaptı ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1993’te AÜ Avrupa Birliği Uzmanlığını tamamladı. Bilkent Üniversitesinde doktora programına başladı ve daha sonra, İngiltere’de London School of Economics’te "çevre ekonomisi ve sürdürülebilir kalkınma" konusunda doktora çalışmasını sürdürdü. Aynı okulda Türk Derneği Başkanlığını yürüttü. Çevre Bakanlığında Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) adına çalıştı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesidir. 22 ve 23. Dönemde Antalya Milletvekili seçildi. 23. Dönemde AKPM Türk Delegasyonu Başkanlığı, Göç, Mülteciler ve Nüfus Komisyonu Başkanlığı, Denetim Komisyonu Üyeliği, Bosna-Hersek Eş Raportörlüğü, Avrupa Demokratik Grup Başkan Yardımcılığı ve Sözcülüğü görevlerinde bulundu. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Başkanlığına seçildi. 25 Aralık 2013 tarihli kabine revizyonunun ardından Avrupa Birliği Bakanlığı görevine getirilmiştir. 62’nci hükümette Dışişleri Bakanı olarak görev almıştır. AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. İngilizce, Japonca ve Almanca bilen Çavuşoğlu, evli ve 1 çocuk babasıdır.

EKONOMİ BAKANI MUSTAFA ELİTAŞ

1957 yılında Kayseri’de doğdu. İlk, Orta ve Lise Öğrenimini Kayseri’de tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü’nden mezun oldu. Öğrencilik döneminde bir firmada 2 yıl muhasebe ve pazarlama biriminde çalıştı. 1983 yılından 2000 yılına kadar özel bir şirkette genel müdür ve yönetim kurulu başkanlığı yaptı. 2001 yılında kendi işyerini kurdu. 1994 yılında Anavatan Partisi’nden Belediye Başkanlığına aday oldu. Türkiye İhracatlar Meclisi’nde, Elif TV yönetim kurulunda, Mülkiyeler Birliği, Sanayiciler Derneği, Sanayi Odası, Huzur Evi Derneği, KAYSİAD gibi dernek ve kuruluşlarının yönetim kollarında ve üyeliklerinde bulunmuştur. Mustafa Elitaş evli ve üç çocuk babasıdır.

ENERJİ ve TABİİ KAYNAKLAR BAKANI BERAT ALBAYRAK

Yurtiçi ve yurt dışı olmak üzere 1996 yılından beri yürüttüğü özel sektör kariyerini 2013 yılı sonu itibariyle genel müdür olarak bitirdi. 2014 yılı başlarından beri bir gazetede yazarlık ve üniversitede öğretim üyesi olarak kariyerine devam ediyor. Bankacılık ve finans üzerine doktora sahibi. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

GENÇLİK ve SPOR BAKANI AKİF ÇAĞATAY KILIÇ

15 Haziran 1976’da Almanya Siegen’de doğdu. Babasının adı Sinan, annesinin adı Behire Yıldız’dır. Liseyi İstanbul Alman Lisesi’nde, Lisans Eğitimini ise İngiltere deki Herfordshire Üniversitesinde "Siyaset Bilimi ve Avrupa Ekonomisi" bölümünde tamamladı. Sabancı Holding Universal Trading Uk Şirketinde satın alma görevlisi olarak çalıştı. 2003’te Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezinde Danışman olarak çalıştı. Başbakan Müşaviri, Özel Kalem Müdür Yardımcısı olarak görev yaptı. 24. Dönemde Samsun’dan Milletvekili seçildi. Dışişleri Komisyonu Üyeliği, NATO Parlamenter Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu üyeliği, AK Parti Dışilişkiler Başkan Yardımcılığı ve Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerini yaptı. Çok iyi düzeyde Almanca ve İngilizce bilmektedir. Binicilik, Tenis ve Kayak spor dalları ile ilgilenen Kılıç, evli ve 2 çocuk, babasıdır.

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI FARUK ÇELİK

17 Ocak 1956’da Artvin Yusufeli’nde doğdu. Babasının adı Yaşar, annesinin adı Hedise’dir. Eğitimci; Bursa Yüksek İslam Enstitüsünü bitirdi. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyesi oldu. 21, 22 ve 23. Dönemde Bursa Milletvekili seçildi. 60. Hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Devlet Bakanlığı görevine getirildi. 61. Hükümette yeniden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak atandı. Çelik, evli ve 4 çocuk babasıdır.

GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI BÜLENT TÜFENKÇİ

1966 Malatya-Yeşilyurt doğumlu. Ortaokul ve Lise öğrenimini Yeşilyurt İmam Hatip Lisesinde tamamladı. 1984 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu oluktan sonra Ticaret Hukuku üzerine yüksek lisans eğitimini tamamladı. 1991 yılında Malatya’ya yerleşerek serbest avukat olarak çalışmaya başladı. Şuanda serbest avukat olarak çalışmakta olan Tüfenkci, 2001 yılında AK Parti Malatya teşkilatının kuruluşunda yer aldıktan sonra teşkilata çeşitli kademelerde aktif oldu. 2011 - 2015 yılları arasında AK Parti Malatya İl Başkanlığı görevini yaptı. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

İÇİŞLERİ BAKANI EFKAN ALA

1965 yılında Erzurum’un Oltu İlçesinde doğdu. İlköğrenimini Oltu İlçesine bağlı Çanakpınar Köyü’nde, ortaokul ve lise öğrenimini Erzurum İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nde lisans eğitimine başladı ve buradan 1987 yılında mezun oldu. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde İktisat alanında yüksek lisans yaptı. 1988 yılında Sakarya Valiliği’nde kaymakam adayı olarak göreve başladı. Bolu’nun Gölyaka ve İsparta’nın Sütçüler İlçelerinde Kaymakam Vekilliği görevlerinde bulunduktan sonra, yurtdışı stajı kapsamında bir yıl İngiltere’de eğitim gördü. 1991 yılında Trabzon’un Dernekpazarı İlçesi’ne Kaymakam olarak atandı. Daha sonra, ikişer yıl süre ile Ordu’nun Kabataş İlçesi Kaymakamlığı ve Tunceli Vali Yardımcılığı görevlerini yürüttü. 1999 yılında İçişleri Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanlığı Şube Müdürü olarak atandı ve sonrasında İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü Daire Başkanı olarak görev yaptı. 2001-2003 yılları arasında Turizm Bakanlığı’nda Turizm Eğitimi Genel Müdürlüğü ve Bakan Müşavirliği görevlerinde bulundu. 30 Ocak 2003 tarihinde Batman Valisi olarak atandı. 14 Eylül 2004 tarihinde Diyarbakır Valisi olarak atandı. 8 Eylül 2007 tarihinde atandığı Başbakanlık Müsteşarlığı görevini 25 Aralık 2013 tarihine kadar yürüttü. 26 Aralık 2013 tarihinde 61. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nde İçişleri Bakanı olarak atandı. 7 Haziran 2015 günü yapılacak olan 25. Dönem Millet Vekili Genel Seçimleri için mevzuat gereği 6 Mart 2015 tarihinde İçişleri Bakanlığı görevinden istifa etti. Evli ve iki çocuk babası olan Efkan Ala iyi derecede İngilizce bilmektedir.

KALKINMA BAKANI CEVDET YILMAZ

1 Nisan 1967’de Bingöl’de doğdu. Babasının adı Kemal, annesinin adı Fatma’dır. Bürokrat; Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü birincilikle bitirdi. Yüksek lisansını ABD Denver Üniversitesi uluslararası ilişkilerde; doktorasını Bilkent Üniversitesi siyaset bilimi ve kamu yönetiminde tamamladı. Başbakanlık Devlet Plânlama Teşkilatı Müsteşarlığı’nda Planlama Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı. Planlama Uzmanlığına atandı. Devlet Plânlama Teşkilatı AB ile İlişkiler Genel Müdürlüğü görevini yürüttü. AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyeliği, Ulusal Ajans, ATAUM ve Sümerhalı’da Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. 23. Dönem’de Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyesi ve Parlamentolararası Birlik (PAB) Türk Grubu Başkanı oldu. Çok iyi düzeyde İngilizce bilen Yılmaz, evli ve iki çocuk babasıdır.

KÜLTÜR ve TURIZM BAKANI MAHİR ÜNAL

1966, Kahramanmaraş, Elbistan doğumlu. 1984 Bahçelievler Kocasinan Lisesi, 1991 Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. 1997 yılında İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sosyal Yapı ve Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı’nda yüksek lisansını tamamladı. Kent çalışmaları, yerel yönetimler ve siyasal iletişim konularında danışmanlık hizmetleri vermenin yanı sıra özel bir üniversitede Davranış Bilimleri Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü. AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından 2003 yılında gerçekleştirilen Siyaset Akademisi’nde etkili iletişim dersleri ve bir vakıf üniversitesinde MBA’da Örgütsel Davranış dersleri verdi. 2005 yılında İTO’da müşavir olarak görev yaptı. 2007-2009 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. Ak Parti 2004 Yerel Seçim, 2007 Genel Seçim ve 2009 Yerel Seçim kampanyalarında görev aldı ve birçok yurtdışı seçim kampanyasında danışmanlık hizmeti verdi. İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Ana Bilim Dalı’nda doktora çalışması devam ediyor. AK Parti TBMM Grubu’nda Grup Başkanvekili olarak görev yapmaktadır. Arapça ve İngilizce biliyor.

MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL

1 Ocak 1968’de Bayburt’ta doğdu. Baba adı Yakup, anne adı Minteha’dır. İstanbul Üniversitesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. İngiltere Exeter Üniversitesi, İş İdaresi, Genel İşletme Yönetimi (MBA) Programında yüksek lisans eğitimini tamamladı. Maliye Bakanlığı’nda Müfettiş, Teftiş Kurulu Başkan Yardımcılığı, Gelirler Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanlığı ve Bakan Danışmanlığı görevlerinde bulundu. 2006-2009 yılları arasında Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, 2009-20015 yılları arasında da Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı. 2004-2006 TÜPRAŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, 2006 PETKİM A.Ş Yönetim Kurulu Üyeliği, 2006-2015 Türk Hava Yolları A.Ş Yönetim Kurulu Üyeliği, 2008-2015 Uluslararası Ahmed Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği, 2008-20015 Yüksek Öğretim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. 25. Dönemde Bayburt Milletvekili seçildi. Ağbal, AK Parti Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. İyi düzeyde İngilizce bilen Ağbal, evli ve 2 çocuk babasıdır.

MİLLİ EĞİTİM BAKANI PROF.DR. NABİ AVCI

1953’te Bilecik’te doğdu. Öğretim Üyesi Prof. Dr.; Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesini bitirdi. Doktorasını Anadolu Üniversitesinde İletişim Bilimleri alanında yaptı. 1974 yılında Kültür Bakanlığında memuriyete girdi. Anadolu Üniversitesinin kuruluşunda İletişim Bilimleri Fakültesinde öğretim görevlisi oldu. Milli Eğitim Bakanlığı Müşavirliği ve Başbakanlık Müşavirliği görevlerinde bulundu. Çeşitli ulusal televizyon, dergi ve gazetelerde program yapımcısı, köşe yazarı ve genel yayın danışmanı olarak çalıştı. 2000 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesinde profesör oldu. 2003’te Başbakan Başmüşavirliği görevine getirildi. TÜBİTAK Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu Üyeliği ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanlığı yaptı. Telif ve tercüme olarak çok sayıda kitabı bulunmaktadır. 24. Dönemde TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı oldu. 25 Ocak 2013’te 61. Hükümette Milli Eğitim Bakanlığı görevine atandı. Çok iyi düzeyde İngilizce, orta düzeyde Almanca bilen Avcı, evli ve 5 çocuk babasıdır".

MİLLİ SAVUNMA BAKANI İSMET YILMAZ

1961 yılında Sivas’ın Gürün ilçesinde doğdu. Gürün Cumhuriyet İlkokulu ve Gürün Ortaokulu’nda öğrenim gördü. İstanbul Haydarpaşa Lisesi’ni bitirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi (Denizcilik Yüksek Okulu) Makine Bölümü’nden 1982 yılında; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1987 yılında mezun oldu. İsveç Dünya Denizcilik Üniversitesi’nde “Gemi İşletmeleri Teknik Yönetimi” alanında ve Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Ana Bilim Dalında iki ayrı Yüksek Lisans yaptı. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk alanında doktorasını tamamladı. Kamuda ve özel sektörde yaklaşık 20 yıl mühendis ve müşavir avukat olarak hizmet verdikten sonra 31.12.2002 tarihinde Denizcilik Müsteşarı olarak atandı. Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 114. maddesi uyarınca bağımsız olarak 08.05.2007 tarihinde Ulaştırma Bakanı oldu. 01.11.2007 tarihinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı görevine atandı. Evli ve üç çocuk babası. İyi derecede İngilizce bilmektedir.

ORMAN ve SU İŞLERİ BAKANI PROF.DR. VEYSEL EROĞLU

18 Ağustos 1948’de Afyonkarahisar Şuhut’ta doğdu. Babasının adı İbrahim, annesinin adı Emine’dir. Öğretim Üyesi; İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nü bitirdi. Doktorasını İTÜ’de tamamladı. Hollanda Delft’de araştırmalar yaptı. 1984’de doçent, 1991’de profesör oldu. İTÜ İnşaat Fakültesi Yönetim Kurulu Üyeliği, Çevre Mühendisliği Bölümü Çevre Teknolojisi Ana Bilim Dalı Başkanlığı, İSKİ Genel Müdürlüğü, İSTAÇ, KİPTAŞ, BİMTAŞ, HAMİDİYE, İSFALT AŞ, İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ’de Yönetim Kurulu Başkanlığı, İGDAŞ’da Yönetim Kurulu Üyeliği ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü yaptı. BEDAŞ, AYEDAŞ, TEMSAN Yönetim Kurulu Üyeliklerinde bulundu. Su Vakfı kurucusu ve mütevelli heyet üyesi olup, Dünya Su Konseyi guvernörüdür. 45’i yabancı dilde olmak üzere 350’nin üzerinde kitap, ilmi makale, tebliğ ve mesleki teknik raporları yayınlandı. 23. Dönem Afyonkarahisar Milletvekili. 60. Hükümet’te Çevre ve Orman Bakanlığı görevini üstlendi. İyi düzeyde İngilizce bilen Eroğlu, evli ve 4 çocuk babasıdır.

SAĞLIK BAKANI MEHMET MÜEZZİNOĞLU

9 Ocak 1955’te Batı Trakya Gümülcine’de doğdu. Çocukluk ve gençlik yıllarını Rumeli’de geçiren Müezzinoğlu, 1970 yılında İstanbul’a geldi. Lise tahsilini İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Batı Trakya’ya döndü. Genç bir doktor olarak ideallerini gerçekleştirmenin ancak ata vatanında mümkün olduğunu düşündüğünden 1983 yılında Meriç Nehri’ni aşarak Türkiye’ye iltica etti.1983-1986 yılları arasında İstanbul Haseki Hastanesi’nde İç Hastalıkları ihtisasını tamamladı. 1986 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldu. 1992 yılında Refah Partisi’nde aktif siyasete katıldı. AK Parti’nin kuruluş çalışmalarında bulundu ve İstanbul Kurucu İl Yönetim Kurulu Üyesi oldu. 2002 - 2007 yılları arasında AK Parti İstanbul İl Başkanı olarak görev yaptı. 2007 Genel Seçimlerinde İstanbul, 2011 Genel Seçimlerinde Edirne ilimizden milletvekili seçilen Müezzinoğlu, 61. Hükümette Sağlık Bakanlığı görevine getirildi. Avcılar Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ve Batı Trakya Eğitim Kültür Vakfı ve Balkan Medeniyeti Derneğinin Kurucu Üyesi, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneğinin Üyesidir. Orta düzeyde Yunanca, İngilizce ve Arapça bilen Bakanımız, evli ve 2 çocuk babasıdır.

ULAŞTIRMA, DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANI BİNALİ YILDIRIM

20 Aralık 1955’te Erzincan Refahiye’de doğdu. Baba adı Dursun, anne adı Bahar’dır. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını aynı fakültede tamamladı. Dünya Denizcilik Üniversitesi (World Maritime University)’de ihtisas eğitimi aldı. İTÜ Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesinde asistan ve araştırma görevlisi olarak çalıştı. Camialtı Tersanesi ve Gemi Sanayii Genel Müdürlüğünde mühendislik ve çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. İstanbul Deniz Otobüsleri Genel Müdürlüğü görevinde bulundu. İstanbul’da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı. 1999’da Uluslararası "SKAL" kalite ödülünü aldı. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyesi oldu. Dünya Denizcilik Üniversitesi (WMU) Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. 22. Dönemde İstanbul, 23. Dönemde Erzincan Milletvekili seçildi. 58, 59 ve 60. Hükümetlerde Ulaştırma Bakanlığı yaptı. 61. Hükümette yeniden Ulaştırma Bakanı oldu. İyi düzeyde İngilizce ve Fransızca bilen Yıldırım, evli ve 3 çocuk babasıdır

efkan ala yeniden içişleri bakanı oldu

1 Kasım seçimleri sonrası AK Parti'nin tek başına iktidar olmasıyla yeni hükümet kurma çalışmaları da hızla başladı. Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin 64. Hükümetini kurmakla görevlendirilen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yeni Bakanlar Kurulu listesini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sundu.

CUMHURBAŞKANI HÜKÜMETİ ONAYLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu başkanlığında kurulan 64. Cumhuriyet Hükümetini onayladı. Davutoğlu yeni kabineyi açıklamadan önce, "İnşallah sivil bir anayasa için adımlar atacağız. Şimdiden bu hükümetin başbakanı olarak verdiğimiz her sözü yerine getireceğiz. Hükümetimizin birinci misyonu milletimizin temsi etmektir, ikinci misyonumuz milletimize hizmet etmektir, üçüncü misyonumuz milletimizin geleceğine sahip çıkmaktır. Listemiz dışından da AK Parti grubundan iki veya üç kabine çıkarırdık. Amacımız bu topraklara sevgi tohumu ekmektir" diye konuştu.

İŞTE 64. HÜKÜMETİN YENİ KABİNESİ:

BAŞBAKAN: Ahmet Davutoğlu (Konya Milletvekili)

BAŞBAKAN YARDIMCILARI;

Başbakan Yardımcısı: Numan Kurtulmuş  (Ordu Milletvekili)
Başbakan Yardımcısı: Yalçın Akdoğan       (Ankara Milletvekili)
Başbakan Yardımcısı: Mehmet Şimşek      (Gaziantep Milletvekili)
Başbakan Yardımcısı: Tuğrul Türkeş          (Konya Milletvekili)
Başbakan Yardımcısı: Lütfi Elvan               (Mersin Milletvekili)

Adalet Bakanı: Bekir Bozdağ                      (Yozgat Milletvekili)

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Sema Ramazanoğlu  (Denizli Milletvekili)

Avrupa Birliği Bakanı: Volkan Bozkır                (İstanbul Milletvekili)

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Fikri Işık      (Kocaeli Milletvekili)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı:  Süleyman Soylu     (Trabzon Milletvekili)

Çevre ve Şehircilik Bakanı: Fatma Güldemet Sarı     (Adana Milletvekili)

Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu      (Antalya Milletvekili)

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Faruk Çelik    (Şanlıurfa Milletvekili)

İçişleri Bakanı: Efkan Ala   (Bursa Milletvekili)

Maliye Bakanı: Naci Ağbal    (Bayburt Milletvekili)

Ekonomi Bakanı: Mustafa Elitaş    (Kayseri Milletvekili)

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Berat Albayrak    (İstanbul Milletvekili)

Gençlik ve Spor Bakanı: Çağatay Kılıç  (Samsun Milletvekili)

Gümrük ve Ticaret Bakanı: Bülent Tüfenkçi   (Malatya Milletvekili)

Kalkınma Bakanı: Cevdet Yılmaz    (Bingöl Milletvekili)

Kültür ve Turizm Bakanı: Mahir Ünal  (Kahramanmaraş Milletvekili)

Milli Eğitim Bakanı: Nabi Avcı   (Eskişehir Milletvekili)

Milli Savunma Bakanı: İsmet Yılmaz   (Sivas Milletvekili)

Orman ve Su İşleri Bakanı: Veysel Eroğlu   (Afyonkarahisar Milletvekili)

Sağlık Bakanı: Mehmet Müezzioğlu     (Bursa Milletvekili)

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı: Binali Yıldırım    (İzmir Milletvekili)

ERZİNCAN VALİSİ KAHRAMAN’DAN BAŞKAN YÜCELİK’E ZİYARET

ERZİNCAN VALİSİ KAHRAMAN’DAN BAŞKAN YÜCELİK’E ZİYARET

ERZURUM (erzurummedya) - Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik’i makamında ziyaret etti.

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından ETSO Konferans Salonu’nda düzenlenen, “İran-Türkiye Ekonomik İşbirliğinde Yeni Dönem” konulu seminere katılmak üzere Erzurum’a gelen Erzincan Valisi Süleyman Kahraman, seminerin ardından, Erzincan Belediye Başkan Vekili Karabey Atıcı, Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yumak ve BTSO Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Başkan Yücelik’e nezaket ziyaretinde bulundu.
ETSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Şevket Demir ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-İran İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Fatih Yücelik’in de hazır bulunduğu ziyarette, Başkan Yücelik ve misafirleri, Erzurum, Erzincan ve Bayburt’un ekonomisini konuşup, üç ilin kalkınması için atılması gereken adımlarla ilgili görüş alış verişinde bulundular.

PALANDÖKEN BELEDİYESİ YENİ PARKLARI HALKIN HİZMETİNE AÇTI

PALANDÖKEN BELEDİYESİ YENİ PARKLARI HALKIN HİZMETİNE AÇTI

ERZURUM (erzurummedya) - ‘Yeşil bir palandökendir sevdamız’ sloganıyla yola çıkan Palandöken Belediyesi ilçenin muhtelif noktalarına yaptığı yeni parkları halkın hizmetine sundu.

Palandöken İlçesine 4 Yeni park daha kazandırdıkları için mutlu olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, “Benim tek hedefim var bu hedefim ise sloganımızda anlaşıldığı gibi “ Yeşil Bir Palandökendir Sevdamız” bu sevdamız öyle sözde kalmaması ve gerçekten sevdamızı insanlarımıza hissettirmek adına görevde bulunduğum 6 yıl içerisin de ilçemize 130 bin metrekare yeşil alan kazandırdık. Yani karşılığı 55 yeni park yaptık. Yapılan tüm çalışmalarda ki amacımız yaşanabilir bir Palandöken için hızlı ve kaliteli hizmet anlayışı içinde vatandaşın huzur ve rahatını sağlamak. Vatandaşımızın rahatı ve huzuru ise ilçemiz de yaptığımız bu parklar da sağlamak istiyoruz. Yeni yaptığımız ve halkımızın hizmetine sunduğumuz bu parkları çok amaçlı kullanmaya uygun olarak projelendirdik. Çocuklarımız aileleriyle parklara gelip gönüllerince eğlenecekler. Parklarda büyükler için kamelyalar ve spor aletleri bulunuyor. Çocuklarımız oynarken büyüklerde spor yapıp dinlenebilecekler. Bugün itibariyle hizmete açtığımız 4 yeni parkımız Yıldızkent mevkiinde 2 bin 800 metrekare, yine Yıldızkent bölgesin de bin 500 metrekare, Hüseyin Avni Ulaş Mahallesin de 2 bin metrekare ve en büyüğü olan Yunus Emre Mahallesinde 6 bin metrekare alanına sahip parklarımızın çevre düzenlemesi tamamlanarak halkımızın hizmetine açtık. İlçe sakinlerimizin sağlıklı nefes alabilmesi ve mutlu olması için ne gerekiyorsa yapmaya da devam edeceğiz." dedi.
PALANDÖKEN İLÇESİNİ YEŞİL DOKUSUNU GÜÇLENDİRİYORUZ
Görev süreleri içerisin de bir birinden değerli ve kıymetli alanları parka dönüştürdüklerini hatırlatan Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar,” Bugüne kadar yaklaşık 55 yeni parkı hizmetine sunduk. Şehitler Parkı, Engelsiz Yaşam Merkezi ve Parkı, Recep Tayyip Erdoğan Parkı, Hanımlar Parkı, Karaca evler parkı, üç küme evler parkı ve 19 köy mahallemiz de çocuk oyun alanları dahil 26 farklı mahallemize bu parkları kazandırdık. Bir taraftan Palandöken İlçemizin yeşil dokusunu güçlendirirken diğer taraftan yeni park alanları için çalışma yapıyoruz. İstiyoruz ki çocuklarımız kendilerine yakışan alanlarda oyun oynayabilsin, anneler ve babaları burada çocuklarını izlerken boş zamanlarında huzurlu, güvenli ve mutlu bir şekilde dinlensin. Parkların büyüklüğüne göre kamelyalar, spor alanları, fitness alanları, çocuk oyun grupları, basket sahaları ve futbol sahalarını dizayn ettik. Yaptığımız bu yeni parklarımız Palandökenimize ve halkımıza Hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

ERZURUM’UN BİLGİ VE KÜLTÜR KAYNAĞI: BİLGİ EVLERİ

ERZURUM’UN BİLGİ VE KÜLTÜR KAYNAĞI: BİLGİ EVLERİ

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilen eğitim ve kültür yatırımı Bilgi Evleri’nin yapımı devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal projeleri arasında yer alan Bilgi Evleri’nin il merkezi ve ilçelerdeki inşaatı hızla yükseliyor. 6’sı kent merkezi 5’i de ilçelerde yer alan söz konusu eğitim ve kültür yatırımı; Erzurum’un sosyal hayatına renk katacak. Merkez ilçeler Aziziye, Palandöken ve Yakutiye’nin yanı sıra Horasan, Pasinler, Oltu ve Uzundere ilçelerinde inşaatı süren Bilgi Evleri’nde bayanlar için çok amaçlı salon, atölyeler, taziye evi, muhtar konağı, kapalı otopark, havuz ve birçok sosyal donatı alanı bulunacak. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Bilgi Evleri Projesi’nin sosyal ve kültürel anlamda şehirdeki önemli bir ihtiyacı karşılayacağını söyledi. Başkan Sekmen, “Şuan inşaatları devam eden Bilgi Evleri’mizin yapımı kent merkezi ve belirlenen ilçelerde devam ediyor. İçerisinde sosyal hayatta gereksinim duyduğumuz en önemli ihtiyaçları barındıran bu eğitim ve kültür projesi hayata geçtiğinde söz konusu yatırımın toplumsal fayda ve yararına hep birlikte tanık olacağız. Meslek edindirmeye yönelik atölyeler, çok amaçlı salon, taziye evi, muhtar konağı ve diğer sosyal unsurların bulunacağı Bilgi Evleri sayesinde Erzurum’un sosyal ve kültürel birikimine artı değer kazandıracağız” dedi.

ERZURUM ÖĞRETMENEVİ’NDEN İLÇE ÖĞRETMENEVLERİNE 258 BİN LİRALIK DESTEK

ERZURUM ÖĞRETMENEVİ’NDEN İLÇE ÖĞRETMENEVLERİNE 258 BİN LİRALIK DESTEK

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Öğretmenevi Müdürlüğü İlçelerde bulunan Öğretmenevlerine katkı sunmaya devam ediyor.

İlçelerde bulunan öğretmenevlerine televizyon, yatak, çeşitli malzeme, halı, su kazanı, masa, sandalye, perde, jeneratör gibi yardım yapan Erzurum Öğretmenevi Müdürlüğü bazı ilçe öğretmenevlerinin de biriken elektrik borçlarını ödedi.
2014 ve 2015 yıllarında toplam 258 bin lira tutarında ilçe öğretmenevlerine yardımda bulunulduğu belirtilirken, ilçelerde öğretmenevlerinden öğretmenler başta olmak üzere vatandaşlarda yararlanıyor.
Çat Öğretmeninin geçmiş yıllarda biriken elektrik gideri, Narman Öğretmenevinin yemekhane onarımı, Hınıs Öğretmenevinin baza ve yatak, Karayazı Öğretmenevinin çeşitli malzeme ve televizyon, Tortum Öğretmenevinin halı ve çeşitli malzeme, Horasan Öğretmenevinin su kazanı, Pasinler Öğretmenevinin çeşitli malzeme, Köprüköy Öğretmenevi geçmiş yıllarda biriken elektrik gideri ve Oltu Öğretmenevinin masa ve sandalye ihtiyaçları karşılandı.
Ayrıca yapımı yeni tamamlanarak 2015 Eğitim - öğretim yılı başında öğretmenlerin hizmetine sunulan Tekman Öğretmenevinin yatak, baza ve perde, Yine 2015 yılı içerisinde hizmete giren Uzundere Öğretmenevinin ise jeneratör ihtiyacını gideren Erzurum Öğretmenevi Müdürlüğü ilçelerde bulunan öğretmenevlerine destek olmaya çalışıyor.
Erzurum Öğretmenevi yetkilileri özellikle Erzurum ve İlçelerine atanan öğretmenlerin yoğunlukla kullandıkları öğretmenevlerinin günün şartlarına göre dizayn edilmeye devam edileceği bu manada hiçbir masraftan kaçınılmadığını söylediler.

PALANDÖKEN BELEDİYESİ ATLETİZM TAKIMI BİRİNCİ OLDU

PALANDÖKEN BELEDİYESİ ATLETİZM TAKIMI BİRİNCİ OLDU

ERZURUM (erzurummedya) - Palandöken Belediyespor Atletizm Takımı, Türkiye Atletizm Federasyonu Küçükler-Yıldızlar Kulüpler Bölgesel Kros Ligi’nin Rize’de düzenlenen 1. kademe yarışlarında 4 takım halinde Doğu Anadolu Bölge 1. oldu.

Palandöken Belediyespor Atletizm Takımı sporcularından Küçük kızlar takımı takım halin de 1. Olurken ferdi yarışmaların da Gül Didem Demir 1. Küçük erkekler de takım halin de 2. Yıldız Kızlar da takım halin de 1. Olurken ferdi yarışmaların da Sema Aydın 2. Kübra Alper 3. oldu. Yıldız Erkekler de takım halin de 1. Olurken ferdi yarışmaların da Fırat Korkmaz 1. Emrah Gönen 2. Savaş Oğuz 3.lüğü elde etti. Palandöken Belediyespor Atletizm Branş Sorumlusu Ali Haydar Kanber ve Adem Belir, hedeflerinin 17 Aralık’ta Çorum’da yapılacak Türkiye Kulüpler Kros yarışlarında başarılı olarak Türkiye Şampiyonlukları elde etmek olduğunu söylediler. Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar, belediyenin spor kulübünün atletizm takımı sporcularının elde ettikleri başarıdan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, “Sporcularımız başta olmak üzere bu başarıda emeği bulunan antrenörlerimiz Ali Haydar Kanber ve Adem Belir’e teşekkür ediyorum. Her branştan sporcularımızın başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

ertvsadan 5 bin fidan

ERTANSA İŞLETMESİNE 5 BİN FİDAN

ERZURUM (erzurummedya) - DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Erzurum Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis edilen Teke Deresi Göleti, sosyal tesis olarak Erzurum turizmine kazandırılıyor. Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Orman Bölge Müdürlüğü, Ertansa A.Ş. ve TEMA İl Temsilciliği tarafından gerçekleştirilen proje ile tesis içerisine 5 bin fidan dikildi.
Orman Bölge Müdürlüğü, Erzurum Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden ERTANSA A.Ş. ve TEMA Vakfı İl Temsilciliği ortaklığı ile gerçekleştirilen projede Teke Deresi mevkiine toplam 5 bin adet fidan dikimi yapıldı. Şehrin kültürel değerlerinin öne çıkarılmasında ve istihdamına önemli rol oynayan ERTANSA; çevre çalışmalarında da farkındalık oluşturulacak projeye imza attı. Ağaçlandırma projesinde Huş, Sarıçam, Kuşburnu, Berberis türlerinde olan fidanlar toprakla buluştu.
ERTANSA A.Ş. Genel Müdürü Yasin Deniz proje ile alakalı yaptığı açıklamada “Bu alanın Erzurum Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis edilmesinin akabinde Sayın Mehmet Sekmen'in talimatıyla burayı Erzurum Turizmi'ne kazandırmak üzere çalışmalara başladık. Bu kıl sezonunda şu anda tadilatı yapılan otelimizle hizmet vermeye başlayacağız. Önümüzdeki sezon tesis içerisinde kayak pisti, bungolov evler yapılacak. Çevre düzenlemesi ve göletin rehabilite edilmesiyle birlikte Erzurum'a yeni bir turistik ürün kazandıracağız. Bugün burada vadi içinde kalan tesisin dağlarında ağaçlandırma çalışması yapıyoruz. Böylelikle tatil için buraya gelen misafirlerimizi daha yeşil bir alanda karşılamış olacağız. Desteklerinden dolayı Orman Bölge Müdürü Salih Çetiner'e, TEMA Vakfı Erzurum Il Temsilcisi Işıl Bedirhanoğlu'na ve ağaç dikimine katkı sağlayan tüm gönüllülere teşekkür ediyorum." diye konuştu.
TEMA Vakfı Erzurum Il Temsilcisi Işıl Bedirhanoğlu yaptığı açıklamada “Bu projenin güçlü ve önemli bir başlangıç olduğuna inanıyorum. İlkbaharda onbinlerce fidan binlerce doğa gönüllüsüyle birlikte hayat bulacak. Bu çalışmaya çok büyük destek sağlayan, güçleri bir araya getiren Mimar Gülşah Sibel Bayramoğlu’na ve ERTANSA A.Ş. Genel Müdürü Yasin Deniz’e teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

BÜYÜKŞEHİR, ÜÇ MERKEZ İLÇEYE 214 BİN TON ASFALT DÖKTÜ

BÜYÜKŞEHİR, ÜÇ MERKEZ İLÇEYE 214 BİN TON ASFALT DÖKTÜ

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi, bu sene asfalt sezonunda rekora ulaştı. Kent merkezi, kırsal ve diğer bölgelerde asfalt seferberliği başlatan Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Başkan Mehmet Sekmen’in “Asfaltsız mahalle (köy) kalmayacak” talimatını hayata geçirmek için dağ-taş demeden yol yaptı, yasayla birlikte köy statüsünden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerini asfaltladı. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, çalışmalarla ilgili yaptığı değerlendirmede, bu yıl asfalt çalışmasında Büyükşehir’in büyük bir başarıya imza attığını ifade etti. Başkan Sekmen, şöyle dedi: “Ekiplerimiz bir yandan kırsalda bir yandan da kent merkezinde asfalta yoğun bir mesai harcadı. Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Yol Yapım Şube Müdürlüğü ekipleri, il merkezinde 2015 yılı iş sezonunun başladığı nisan ayından bugüne kadar 7 ayda tempolu bir çalışma sergiledi. Merkez ilçelerimizden Aziziye’de 110 bin ton bitümlü asfalt döktük. Bu da 114 kilometreye tekabül ediyor. Yakutiye ilçesinde 77 bin metre uzunluğunda 77 kilometrelik 74 bin ton bitümlü asfalt serimi yaptık. Palandöken’de de 31 bin metre uzunluğundaki yollara 30 bin ton bitümlü asfalt kullandık. Yani üç merkez ilçede 222 bin metrelik alana toplam 214 bin ton bitümlü asfalt döktük. Rekor niteliğindeki asfalt hizmetimize yaklaşık 21 milyon 397 bin lira kaynak sağlandı.”

TÜGVA, YÜKSEK ÖĞRENİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ KAMPI’NI ERZURUM GERÇEKLEŞTİRDİ

TÜGVA, YÜKSEK ÖĞRENİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ KAMPI’NI ERZURUM GERÇEKLEŞTİRDİ

ERZURUM (erzurummedya) - Türkiye Gençlik Vakfı, Yüksek Öğrenim Koordinatörlüğü Kampı’nı 21-22 Kasım tarihleri arasında Erzurum’da yaptı.

Geleneklerine bağlı kalarak, çağın gereklerini iyi okuyabilen, topluma ve insanlığa değer katan, saygı, paylaşım ve hassasiyet ilkelerini benimsemiş bir gençlik meydana getirmek hedefiyle kurulan Türkiye Gençlik Vakfı, Bölge Yüksek Öğrenim Koordinatörlüğü Kampı’nı Erzurum’da gerçekleştirdi.
Hafta sonu Hizmetiçi Eğitim Entitüsü’nde başlayan kamp programının açılış konuşmasını TÜGVA Vakfı Yüksek Öğrenim Koordinatörlüğü Sorumlusu Suat Kır yaptı ve kamp programıyla ilgili bilgiler verildi.
Bilgilendirme sunumunun ardından Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Genel Başkanı İsmail Emanet, bölgedeki illerin üniversite yüksek öğrenim koordinatörleriyle ‘Var oluş sebebimiz’ adlı söyleşi programını gerçekleştirdi.
Ramazan Aydoğdu, teşkilatçılık usül ve esaslarıyla ilgili bilgiler verirken, Siyaset Bilimci Selim Cerrah; teşkilat hastalıkları ve tedavi yöntemleri, İslami hareketin geçmişi ve Dünyaya olan katkılarını gençler için anlattı.
Günün sonunda Erzurumlu halk ozanları Sıtkı Eminoğlu ve Mevlüt Mertoğlu’nun yaptıkları mini konser, TÜGVA’lı öğrencilerin beğenisi topladı.
Kamp programının ikinci günü, çeşitli eğitim ve seminer programlarıyla devam etti.
Türkiye Gençlik Vakfı Genel Başkanı İsmail Emanet,” Bugün Yüksek Öğrenim Koordinatörlüğümüzün Kampı’nı gerçekleştirmek için Erzurum’da bulunuyoruz. Yüksek öğrenim bizim için önemli bir alan. İnşallah tüm üniversitelerde teşkilatlanmayı planlıyoruz.’ şeklinde konuştu.
Başkan Emanet ayrıca, üniversitelerde vatana, millete hayırlı hizmetler edebilecek gençlerin yetişmesi için her alanda çalışmalarını yürüteceklerini belirtti.
Organizasyonun ev sahipliğini yapan TÜGVA Vakfı Erzurum İl Temsilcisi Abdulkadir Orhan, TÜGVA Vakfı olarak, yüksek öğrenim gören gençler açısından önemli olan organizasyona imza attıklarını, bu ve bunun gibi organizasyonların gençlik için önemli kazanımlar sağlayacağını ifade etti.
Orhan sözlerini şöyle sürdürdü: “ Erzurum’da bulunan Atatürk ve Erzurum Teknik Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrencilerimize yönelik çalışmalarımız devam ediyor. Bu öğrencilerimizle yakından ilgileniyor ve ailelerinin bizlere emanetleri oldukları bilinciyle hareket ediyoruz. TÜGVA Vakfı Erzurum Şubesi olarak, hemen her konuda genel merkezimizle istişare ediyor, uyum içerisinde çalışıyoruz. Erzurum’da her zaman ülkesini ve milletini seven yarının gençlerini yetiştirme gayesinde olacağız.”

BÜYÜKŞEHİR, GÜREŞ SÜPER LİG’İNDE ZİRVEYE DOĞRU İLERLİYOR

BÜYÜKŞEHİR, GÜREŞ SÜPER LİG’İNDE ZİRVEYE DOĞRU İLERLİYOR

ERZURUM (erzurummedya) - Doğu Anadolu Bölgesi’nin Süper Lig’deki tek takımı olan Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Güreş Takımı, bu hafta da minderde fırtına gibi esti.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in Pehlivanları, beşinci haftada Tokat İl Özel İdaresi Güreş Takımı’nı Erzurum’da ağırladı. Yakutiye Spor Salonu’nda gerçekleştirilen ve güreş severlerin yoğun ilgi gösterdiği maçlarda, Erzurum’un Arslanları rakibini 8-1 yendi. Erzurum Güreş Tarihi’ne sayısız madalyalar kazandıran genç ve çevik sporculardan oluşan Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Güreş Takımı, aldığı galibiyetle şampiyonluk yolunda bir engeli daha aştı. Enes Sağlam, Vedat Bulduk, Mensur Bayoğlu, Köksal Muşli, Mustafa Kuyucu, Ahmet Ertürk, Adem Akbulut, Kenan Gör ve Ali Rıza Kaya’dan oluşan ve Başkan Mehmet Sekmen’in destekleriyle yenilgi yüzü görmeyen Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü’nün Güreşçileri, altın değerindeki 2 puanı; Başkan Sekmen, As Başkan Kıraç ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü Başkanı Selami Keskin’e armağan etti. Türkiye Güreş Federasyonu AS Başkanı ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ünsal Kıraç, Uzundere Kaymakamı Hacı Arslan Uzan ile çok sayıda güreş severin izlediği karşılaşmada şampiyon pehlivanlar, her galibiyette ayakta alkışlandı. Bu arada beş haftadır galip gelen Erzurum’un Aslanları, haftaya İstanbul’da Bahçelievler Belediyesi Spor Kulübü ile karşılaşacak.

GAZETECİLER HİPNOZ OLDU

GAZETECİLER HİPNOZ OLDU

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Gazeteciler Cemiyeti, şehirde faaliyet gösteren gazetecilere moral ve motivasyon amacıyla yasal doping semineri verdi. Seminerde Ünlü Yaşam Koçu Kadir Demirbüken, katılımcılara hipnoz tedavisi uyguladı. Tedavi esnasında renkli görüntüler ortaya çıktı.

Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonun’da gerçekleşen programa Erzurum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Selahattin Şener, Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Uğur Yavuz ve çok sayıda gazeteci katıldı.
Yaşam Koçu Kadir Demirbüken, verdiği konferans esnasında hipnozun beyin tedavisi olduğunu belirterek, hipnozun hiç bir yan etkisi yada zararının bulunmadığını dile getirdi. Çeşitli videolar ve daha önce öğrencilere uyguladığı sınav terapilerinden örnekler veren Demirbüken, gazeteci katılımcılardan rahatlamalarını ve tüm sıkıntılarını unutmalarını istedi. Koltuklarda oturan gazetecilere ufak bir terapi uygulayan Demirbüken, daha sonra sahneye aldığı 4 kişi ile hipnoz ile neler yapabileceğini gösterdi. Yoğun ilgi gören etkinlikte Demirbüken, hipnoz uyguladığı kişilerin rahatlamasını sağladı. Demirbüken, seminerin sonunda katılımcılara basit stres atma yöntemlerini gösterdi.
“HİPNOZ NEDİR?”
Hipnoz en basit tanımıyla trans halidir. Trans ise uyku ile uyanıklık arasında bir durum olup, telkin almayı kolaylaştıran bir ruh halidir diyebiliriz. Olumlu telkin tedavi edici bir terapi metodu olup trans halinde uygulandığında bilinçdışında olumlu değişikliklere ve iyileşmeye yol açmaktadır. Bu seanslar yeteri kadar tekrarlandığında bilinçdışında kalıcı değişiklikler ve iyileşmeler meydana gelmektedir. Kısacası hipnotik trans hali tedaviyi etkili bir şekilde uygulayabilmemiz için bize olanak sağlar. Ancak tedaviyi asıl oluşturan olumlu telkinler ve bu esnada uyguladığımız psikoterapi yöntemleridir. Günümüzde spiritüalizmde ve parapsikolojide kullanılmasının yanı sıra, psikoterapide, kriminolojide ve sancısız doğum, sancısız diş çekme ABD’de dişçilerin yaklaşık dörtte birinin uyguladığı belirlenmiştir, yabancı dili çabuk öğrenme gibi çeşitli amaçlarla birçok alanda kullanılan bir yöntemdir. Ayrıca uluslararası istihbaratta da kullanıldığı ileri sürülmektedir. Manyetik hipnozla yapılan tedavi sistemine ve uzmanlık alanına kimi ülkelerde biyoterapi adı verilmektedir. Bir başka uyku türüne ilaçla (enjeksiyonla) uyku denilmektedir, fakat bu uyku yöntemi metapsişikçilerce, bilinen hipnoz yöntemleri kapsamında ele alınmadığı gibi, bu uyku hali de hipnoz olarak ele alınmaz.

bberzurumspor 2-2 Maltepespor

SPOR TOTO 3. LİG B.B. ERZURUMSPOR: 2 -MALTEPESPOR: 2

ERZURUM (erzurummedya) - Spor Toto 3. Lig 1. Grup'ta B.B. Erzurumspor, Maltepespor ile 2-2 berabere kalarak puanları paylaştı.
STAT: Kazım Karabekir
HAKEMLER: Oktay Taş x, Fatih Pazı xx, Nurettin Taşkesen xx
B.B. ERZURUMSPOR: Ahmet xx, Doğan Can xx, Doğa xx, Fatih xx(dk. 46 Hüsnü xx), Mehmet xxx, Savaş xx, Cebrail xx, Emre xx, Ferit xxx (dk. 80 Halil x), Erhan xxx, Osman xx(dk. 67 Oltan xx)
MALTEPESPOR: Engin xxx, Ahmet xx, Uğur xx, Cenk xx(dk. 46 Tugay xxx), Onur xx(dk. 74 Bertun xx), Anıl xx(dk. 65 Ahmet xx), Muzaffer, Serhat xx, Birol xx, Samet xx, Savaş xxx
GOLLER: Savaş (dk. 41) (Maltepespor), Tugay (dk. 80) (Maltepespor), Mehmet (dk. 90+1) (B.B. Erzurumspor), Erhan (dk. 90+2) (B.B. Erzurumspor)
SARI KARTLAR: Ahmet (Maltepespor), Muzaffer (Maltepespor), Engin (Maltepespor), Ferit (B.B. Erzurumspor), Oltan (B.B. Erzurumspor)

Ve maçı bitiren düdük geliyor. BB Erzurumspor'un kaçırdığı penaltı. Direklerden dönen toplar ve 90.dakikaya girilirken 2-0 mağlup durumdan 2-2'ye gelen bir maç. Tirespor deplasmanda 2/0 yeniliyor ve BB Erzurumspor yeniden averajla liderlik koltuğunda

90+-İnanılmaz şeyler oluyor. Uzatma dakikaları oynanırken bu sefer Erhan çelenk sahnede. Vuruyor ve BB Erzurumspor 2.golünü buluyor. Seyircinin yarısı maç bitti diye stadı terk ederken Erhan adeta hayat veriyor.

90-Ve kral sahnede. Mehmet Albayrak ve gol

Dk.85-Yine kaleci gole izin vermiyor

Dk.83-Oltan'a sarı kart geliyor

Dk.81-Ferit çıkıyor,yerine Halil Uysal giriyor

Dk.80-Maltepespor 2. golü buluyor. Golü Tugay atıyor

Dk.75-Doğa uzun bir taç atışı kullanıyor. Maltepespor'da oyuncu değişikliği Onur çıkıyor Bertul giriyor

Dk.70-Emre hasan Balcı'nın vuruşu direkten geri dönüyor

Dk.68-BB Erzurumspor'da Berkay alınıyor, Oltan giriyor

Dk.65-Cebrail'in vuruşu dışarı gidiyor.Maltepespor'da Samet giriyor Anıl çıkıyor

Dk.62-BB Erzurumspor bir türlü istediği futbolu sahaya yansıtamıyor.

Dk.60-Berkay topu taca atıyor. Tribünlerde sessizlik hakim.

Dk.55-Savaş köşe vuruşuun kullanıyor. Kalecinin dokunduğu top yeniden kornerde.

Dk.54- BB Erzurumspor defansta büyük boşluklar veriyor. Maltepespor 2.golü her an bulabilir

Dk.50-Maltepespor mutlak golden oluyor

İKİNCİ YARI

İlk yarı Maltepespor'un attığı golle 0-1 sona eriyor

Dk.45+3-kaleyi gören tehlikeli noktadan ceza vuruşu kullanıyoruz. Mehmet Albayrak'ın vuruşu barajdan dönüyor.

Dk.45-Orta sahadan top çıkarmaya çalışıyor Erzurum. 3 dakika ekleme yapılıyor. Erhan'ın pas orta karışımı vuruşu kalecide kalıyor

Dk.40-Kelamizdeki tehlikeyi uzaklaştırmaya çalışırken Maltepespor golü buluyor. Savaş atıyor

Dk.37-maltepespor taç kullanıyor

Dk.33-Maltepespor'da Muzaffer sarı kart görüyor

Dk.30-Erhan'ın uzaktan kaleye gönderdiği topu yine kaleci çıkarıyor. Bu arada Maltepe kalecisi Engin Olgun üçüncü defa takımını kurtarıyor

Dk.28-penaltı. Penaltı vuruşunu Mehmet Albayrak kullanıyor vuryor ve kaçırıyor

Dk.25-Yine Savaş, düzgün bir vuruş, ve kaleci karnere çeliyor. Köşe vuruşu kullanılıyor, Doğa'nın vuruşu dışarı çıkıyor

Dk.23-Savaş'ın vuruşu kalecide kalıyor

Dk.20-BB Erzurumspor Doğan Can ile atak geliştiriyor

Maç Başladı

BB Erzurumspor İlk 11
40. AHMET ALTIN
4. DOĞAN CAN OTMAN
6. DOĞA İŞERİ
8. FATİH GÜL
11. MEHMET ALBAYRAK
19. SAVAŞ TAĞA
20. CEBRAİL SERÇEK
34. EMRE HASAN BALCI
77. FERİT ERİŞÇİ
89. ERHAN ÇELENK
90. OSMAN BERKAY ÖZÇELİK
Yedekler
53. İLKER GÜNAY
3. HÜSEYİN CİHAN AVCU
5. MEHMET YENİLER
7. HALİL UYSAL
10. HÜSNÜ ZEYBEKOĞLU
41. İBRAHİM DEMİRER
61. OLTAN KARAKULLUKÇU
Teknik Sorumlu
BESİM DURMUŞ
Maltepesor İlk 11
55. ENGİN OLGUN
5. AHMET GÖKHAN GÜNEY
22. ANIL GİR
52. BİROL YİĞİT
9. CENK KASIMOĞLU
28. MUZAFFER ÖZKAYA
11. ONUR BERBER
77. SAMET EKER
93. SAVAŞ YORULMAZ
7. UĞUR İMİR
44. SERHAT HÜRRİYET
Yedekler
1. GÜRCAN YÜCELİK
47. AHMET TEKER
80. TUGAY YILDIRIM
66. SEMİH RAMAZAN
23. BERTUN AKGÜN
6. HASAN ÇAYLAN
14. TAHA EVKE
Teknik Sorumlu
YÜCEL ÇOLAK

ERZURUM 10 AYDA 151 MARKA ÇIKARDI

ERZURUM 10 AYDA 151 MARKA ÇIKARDI

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’da on ayda gerçekleştirilen marka başvuru sayısı 151’e ulaştı. Eylül ayında 8 marka başvurusunun kaydedildiği il başvuru sayısı bölge illeri sıralamasında eylül ayı ve on aylık ölçütte 3’üncü sıradaki yerini korudu.
TPE VERİLERİ
TPE ekim Ayı İller bazlı marka başvuru verilerini paylaştı. Erzurum’un on aylık dilimde marka başvurusu sayısı KUDAKA istatistik Bölgesinde yüzde 73,30, Kuzeydoğu Anadolu İstatistik Bölgesinde yüzde 52,79, Doğu Anadolu Bölgesinde yüzde 15,63 ve Türkiye toplamında da yüzde 0,19’luk dilim oluşturdu.
BÖLGESEL VERİLERİ
Ekim ayında KUDAKA istatistik Bölgesinde 16, Kuzeydoğu Anadolu İstatistik Bölgesinde 21, Doğu Anadolu Bölgesinde 82 ve Türkiye’de de 7 bin 440 marka başvurusu kaydedildi. Yılın on aylık bölümünde de KUDAKA istatistik Bölgesinde 206, Kuzeydoğu Anadolu İstatistik Bölgesinde 286, Doğu Anadolu Bölgesinde 966 ve Türkiye’de de 75 bin 571 marka başvurusu alındı.
ERZURUM AYLIK DAĞILIM
Erzurum’da bu yılın ocak-ekim ayları bölümünde en çok sayıda marka başvurusunun yapıldığı dönem 37 kayıtla şubat ayı oldu. İlde ocak ayında 10, şubat ayında 37, mart ayında 25, nisan ayında 11, mayıs ayında 17, haziran ayında 20, temmuz ayında 10, ağustos ayında 9, eylül ayında 4, ekim ayında da 8 marka başvurusu gerçekleştirildi.
BÖLGE İLLERİ
Türk Patent enstitüsü verilerine göre, On aylık bölümde Doğu Anadolu Bölgesi illeri olan Ağrı’da 33, Bingöl’de 17, Bitlis’te 18, Elazığ’da 190, Erzincan’da 48, Erzurum’da 151, Hakkari’de 17, Kars’ta 22, Malatya’da 263, Muş’ta 24, Tunceli’de 18, Van’da 140, Ardahan’da 5 ve Iğdır’da da 20 marka başvurusu kaydedildi.

CİRİT’İN ŞAMPİYONU KOMBİNASPOR

CİRİT’İN ŞAMPİYONU KOMBİNASPOR

ERZURUM (erzurummedya) - Geçtiğimiz hafta İstanbul'da düzenlenen Türkiye Atlı Cirit Şampiyonası'nda kupaya uzanan Erzurum Kombina Spor Kulübü Başkanı Yakup Pak, turnuvaya çok iyi hazırlandıklarını ve aldıkları başarıdan dolayı büyük bir mutluluk duyduklarını söyledi.

"TURNUVAYA ÇOK İYİ HAZIRLANMIŞTIK"
Turnuvaya en iyi şekilde hazırlandıklarını belirten Başkan Yakup Pak, "Biz bu turnuvaya ilkbahardan itibaren hazırlanıyorduk. Sporcularımız kendilerine çok iyi baktı. İlk olarak Erzurum'da grupta 1. olduk. Ardından diğer illerde düzenlenen yarı final niteliği taşıyan müsabakalar oynadık. Ve son olarak Türkiye finallerine katılmaya hak kazandık. Türkiye finallerinde de bizleri çok mutlu eden şampiyonluk geldi. Halen daha şampiyonluğun tadını çıkarıyoruz" diye konuştu.
TÜM DADAŞLARA TÜŞEKKÜR EDİYORUM"
Şampiyonluğa ulaşmalarında en büyük etkenlerden biri olarak Erzurumluları gösteren Pak, şöyle konuştu: "Turnuva için İstanbul'a giderken bizleri yalnız bırakmayıp bizimle gelen vatandaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimi bildiriyorum. Bizleri hiç yalnız bırakmadılar. Ayrıca İstanbul'da yaşayan Erzurumlulara da teşekkür etmek istiyorum. Her maç bizim yanımızdaydılar."
"HER KUPAYA TALİBİZ"
Kazanılan şampiyonluğun ilk olmadığını söyleyen Başkan Pak, "Bu bizim toplamda 4. şampiyonluğumuz. Biz bu şampiyonlukla yetinmeyeceğiz. Nasıl ki, 3 şampiyonlukla yetinmediysek. Bunun için her turnuvada her müsabakada daha da iyi olmak için çalışacağız" dedi.
GENÇ ASLANLAR SONUNA KADAR HAKETTİ
Yakup Pak konuşmasını şöyle sürdürdü: " Kombina Spor Kulübü olarak Erzurum gençliğinin kahvehanelerde, internet kafelerde gençliğini yok etmelerine seyirci kalamazdık. Onları buraya çektik. Burada hem at biniyorlar hem maç izliyorlar hem de kötü alışkanlıklardan uzak duruyorlar. Zaten bu gençlerin bir çoğu lise öğrencisi. Bu gençler Erzurum'u temsil etti ve Türkiye şampiyonu oldu. Gençlerin daha çok spora yönelmeleri gerekiyor.Biz bu gençlere güvendik ve ne bizim ne de Erzurum'un güvenini boşa çıkarmadılar. Onların başarıları bizleri mutlu ediyor. Özellikle son şampiyonluğumuzu bu genç aslanların alması bir Erzurumlu olarak beni çok daha fazla mutlu etti."
"MEHMET SEKMEN'İN DESTEĞİ ÇOK BÜYÜK"
Özellikle Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'in desteğine değinen Pak, şu ifadeleri kullandı: "Günümüz Türkiye'sinde geçmiş yıllara oranla cirit sporuna daha fazla önem veriliyor. İlimizden örnek vermek gerekirse Sayın Başkanımız Mehmet Sekmen'in bizlere verdiği destek çok önemli. Geçen yıl ilimizde turnuva düzenledi. Turnuva sonunda da kulüplere maddi manevi destek verdi. Lakin bizler Erzurum'u temsil ediyoruz. Yarışabilmemiz için daha fazla desteğe ihtiyacımız var. Sayın Valimizin ve diğer resmi dairelerin her türlü yardım ve desteklerini bekliyoruz."
ŞAMPİYONLUĞUN TADINI ÇIKARIYORLAR
16 Kasım'da düzenlenen turnuvada şampiyon takımın sporcuları şampiyonluğun tadını çıkarıyor. Çok mutlu olduklarını söyleyen genç sporcular bu başarının devam edeceğini vurguladı. Erzurum'u temsil ettiklerini ifade eden şampiyonlar bunun bilincinde olduklarını ve ellerinden geleni yaptıklarını belirttiler.

A Haber canlı yayınında soruları yanıtlayan Alaboyun doğalgaza zam yapılmayacağı gibi indirimin de gündemde olduğunu söyledi.
 
İNDİRİM YAPILMASI GÜNDEMDE

Bakan'ın açıklamaları şöyle:

Bakanlık olarak biz doğalgaza, elektriğe zam yapıyoruz veya yapmıyoruz  deme kültürümüz yok, olmamalı da. Bunu  sadece bu doğalgazı aldığımız ve enerji ürettiğimiz maliyetlerin belirlemesi gerekiyor. Biz de biliyorsunuz doğalgazı senede 3 ayrı paket halinde dolar bazında ve özellikle Brent petrolün fiyatı baz alınarak, bir formül ile  hesaplanıyor. Şu an ben artırın desem fiyat sabit, azaltın desem fiyat sabit üç ay boyunca. Dolayısıyla ben üç ay sonraki konumumuza bakarak ve muhtemelen de, Rus ve İran tarafından bir indirim alırsak bunu kısmi olsa da vatandaşımıza indirim olarak yansıtmayı düşünüyoruz. Bu bağlamda indirim olarak yansıtıyorsak demek ki zam yok demektir.

Erzurum MHP Milletvekili Aydın'dan Türkmenlere Saldırıya Sert Tepki

Erzurum MHP Milletvekili Aydın'dan Türkmenlere Saldırıya Sert Tepki

ERZURUM (erzurummedya)-Milliyetçi Hareket Partisi 26.Dönem Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Kamil Aydın, Suriye'nin Bayır-Bucak bölgesinde Türkmenlere yönelik gerçekleştirilen katliama tepki gösterdi.

Türkiye olarak, Türkmen kardeşlerimizin yanında olmamız gerektiğini ifade eden Aydın:"Büyük ve akabinde genişletilmiş Ortadoğu Projesi olarak hazırlanıp sunulan ve eş başkanlığını da dönemin başbakanına servis eden sömürgeci iradenin yüzyıl sonra bölgeyi yeniden şekillendirip kontrol edilmeye müsait duruma getirme çalışmaları hızla sürdürülmektedir. Küresel gücün organize ettiği bu proje gereği güney sınırımızın önce Irak kısmı dizayn edilecek ve oradaki etkinliğimiz azaltılacaktı. Tarihte Türkmen illeri olarak anılan Musul, Kerkük ve Süleymaniye elden çıkarıldı ve soydaşlarımızla bağlantımız kesildiÜstelik “bir koyup bin alacağız” vaatleriyle taşeronluğunu da bize yaptırdılar. Şimdi ise benzer senaryo Suriye için devreye sokuldu ve yine projenin baş aktörlüğü küresel güce taşeronluğu ise bize tevdi edildi. Dolayısıyla Suriye sınırımız bize kapatılarak yeniden düzenlenirken oradaki soydaşlarımızla, yani Türkmenlerle bağlarımız koparılmaktadır. İşte Bayır-Bucak Türkmenlerinin soykırıma tabi tutulmasının izahı budur. Acı olan ise dün Irak ve bugün Suriye'de Kürt-Arap bölgeleri proje gereği yönetimlerinden koparılırken, müttefikTürkiye idi. Ama söz konusu Türkmenler olunca iş değişiyor. Yani söz konusu Kobani ise Hükümetimiz her türlü yardım ve desteğiyle kullanılırken Bayır-Bucak için kılını kıpırdatamıyor. Bir yandan Rusya, Esed rejimi ve İran ittifak halinde kendilerine ait bölge oluştururken, öte yandan ABD ve koalisyon güçleri Işid ve Deaş bahanesiyle temizliğini yapmakta iken biz bölgede yaşananları seyretmeyi tercih ediyoruz. Dün Irakta askerimizin başına çuval geçirilip Türkmen bölgeleri işgal edilirken mantı sofralarında durum değerlendirmesi yapan yetkililer, bugün de okulda öğrencilerle sohbet arasında değerlendirme yapmaktadır.""İşin daha da hazin kısmı; oradaki hem din kardeşimiz hem soydaşımız durumundaki Türkmenlere bir tür etnik temizlik yapılırken kamuoyundan, STK’lardan, araştırmacı yazar taifesinden ve insan hakları havarisi kesilen yapay aydınlardan herhangi bir tepki gelmiyor olmasıdır. Kobani, Mursi ve Rabia için dünyayı ayağa kaldıranlar neden suskunluklarını bozmuyorlar?" dedi.

Türkiye'de geçen yıl ölüm sayısı bir önceki yıla göre yüzde 4,7 artarak 390 bin 121 oldu. Ölenlerin yüzde 54,7'sini erkekler, yüzde 45,3'ünü kadınlar oluşturdu.

TÜİK verilerine göre Erzurum'da ölümlerin bağlı olduğu sebepler arasında Dolaşım Sistemi hastalıkları ilk sırada geliyor. Bunu iyi ve kötü huylu tümörler olarak tanımlanan büyük oranda kanser izliyor.

İşte Erzurum'da Ölüm Sebeplerinin Tablosu

ERZURUM’DA ÜLKÜ OCAKLARI TÜRKMEN DAĞI'NDA YAŞANAN KATLİAMI PROTESTO ETTİ

ERZURUM’DA ÜLKÜ OCAKLARI TÜRKMEN DAĞI'NDA YAŞANAN KATLİAMI PROTESTO ETTİ

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Ülkü Ocakları tarafından Rusya uçaklarının desteğiyle Suriye ordusu tarafından Türkmen Dağı Bölgesine yapılan operasyonları protesto etmek amacıyla yürüyüş düzenlenerek, basın açıklaması yapıldı.

Yakutiye Kent Meydanında toplanan kalabalık, Cumhuriyet caddesini trafiğe kapatarak İran Başkonsolosluğu önüne kadar yürüyüş yaptılar. Burada grup adına basın açıklamasını yapan Erzurum Ülkü Ocakları Başkanı Bilgin Ertaş, Türkmen Dağı bölgesinin ateş altında olduğunu ve yaşlı, genç, çocuk denilmeden birçok Türkmen'in şehit edildiğini söyledi.
Ertaş, “Ecdadımızın yadigarı yaşadıkları topraklarda varlık mücadelesi veren gardaşlarımıza Rusya, Suriye ve İran destekli saldırılar kahpece, alçakça artarak devam etmektedir. Bu bağlamda bilindiği üzere son günlerde Suriye sınırlarında yer alan Bayırbucak Türkmenlerine karşı hain yapılmaktadır. Türkmen kardeşlerimizin yaşadığı Türkmen dağı bölgesi ateş altındadır. Öz kardeşlerimiz acımasız şekilde yaşlı genç çocuk denilmeden hedef alınarak katledilmektedir. Birçok Türkmen kardeşimiz şehit edilmektedir. Ülkü ocakları olarak soydaşlarımızın acılarını kalbimizin en derin yerinde hissediyor ve dertlerini derdimiz sayıyoruz." dedi.
Daha sonra grup Saygı duruşundan bulunup İstiklal Marşını okuduktan sonra dağıldı.

BB ERZURUMSPOR PUSUYA YATTI

BB ERZURUMSPOR PUSUYA YATTI

ERZURUM (erzurummedya) - Spor Toto 3. Lig 1. Grupta geçtiğimiz hafta Silivrispor deplasmanından puansız dönen BB Erzurumspor, yarın 15’nci hafta kendi evinde ağırlayacağı Maltepespor maçı hazırlıklarını tamamladı. Kazım Karabekir Stadı’nda yapılan antrenmanda futbolcuların hırslı olduğu gözlendi. Teknik Direktör Besim Durmuş,’Önceliğimiz Üç puan için savaşacağız’ dedi.
TEMPOLU VE HIRSLI İDMAN
BB Erzurumspor, ısınma hareketlerinin ardından yarı sahada el topu oynayan futbolcular, daha sonra 5'e 2 top kapma çalışması yaptı. Bir süre sahada tempolu koşan oyuncular, koşunun ardından 2'şerli gruplar halinde ayak tenisi oynadı. Antrenman, yarı sahada çift kale maç şeklindeki oyunsal formla sona erdi.
DURMUŞ,‘GÜÇLÜ EKİBİZ’
Maltepespor maçına en iyi şekilde hazırlanarak futbolcuların galibiyete şartlandığını ifade eden BB Erzurumspor Teknik Direktörü Besim Durmuş, “Maltepespor maçı bizim için çok önemli bir maç olacak. Ama biz de kuvvetliyiz. İyi ve kaliteli futbolculara sahip olan güçlü bir ekibiz. Taraftarlarımızın desteği ile üç puan almak istiyoruz. Bu nedenle önceliğimiz 3 puan için savaşacağız” dedi
ESNAFTAN FUTBOLCULARA MORAL YEMEĞİ
Öte yandan Erzurumlu esnaf Muhammet Aktaş tarafından BB Erzurumsporlu futbolcular ve yöneticilere maç öncesi moral yemeği olarak cağ kebabı ve kadayıf dolması tatlısı ikramında bulundu. Yemeğe Teknik Direktör Besim Durmuş, Yardımcı Antrenörler Evrem Esendemir, Bülent Tuncay, Kaleci Antrenör Rafet Ömür, Kulüp İdarecileri Zafer Aynalı, Kadir Ovat, Müfit Öğe ve Yunus Kop katıldı.
Futbolculara verilen moral yemeği adına teşekkür eden Teknik Direktör Besim Durmuş,’Yönetimimiz ve bizler teknik ekip olarak bir birimize ve halkımıza inandık, güvendik. BB Erzurumspor’un başarısı için sonuna kadar üzerimize düşen her şeyi yapıyoruz. En önemli şey de Erzurumlu yiğit Dadaşların sevgisi hem futbolcularımı hem de bizleri mutlu ediyor. Bir birini sevenlerin bulunduğu şehirde başarı eninde sonunda gelir. Biz de Erzurumspor’un başarısı için varız.’ Diye konuştu.

TÜRK OCAKLARI AKADEMİK EĞİTİM PROGRAMI ERZURUM’DA BAŞLADI

TÜRK OCAKLARI AKADEMİK EĞİTİM PROGRAMI ERZURUM’DA BAŞLADI

ERZURUM (erzurummedya) - Türk Ocaklarınca özellikle üniversite gençliğine yönelik olarak hazırlanan akademik eğitim programı Erzurum’da başladı.

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Türk Ocakları Erzurum Şube Başkanı Nizam Işık, milli değerlerinden ve kendi ruh köklerinden haberdar, Türkiye’yi ve dünyayı iyi tanıyan, olayları perde arkasıyla anlayıp yorumlayabilen ve ülke ve millet geleceğinde her türlü sorumluluğu fedakârca üstlenecek nesiller yetiştirme iddiasında olan Türk Ocaklarının hazırladığı Akademik Eğitim Programında belirlenen her konunun alanında uzman akademisyenlerce anlatılacağını, uygulanacak programda başarılı olan gençlere Türk Ocakları Akademik Eğitim Sertifikası verileceğini belirtti.
Programa katılmak isteyen gençlerin Erzurum Türk Ocağına müracaatlarının yeterli olacağını belirten Işık, programı tamamlayan gençlerin millet olarak güvenli geleceğimizin teminatı olacağını belirterek programa katılan ve katılacak gençlere başarılar dilerken eğitim programında seve seve görev kabul eden öğretim üyelerine de şimdiden teşekkür etti.

MAVİ KARTANELERİ-2015 PROJESİ ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

MAVİ KARTANELERİ-2015 PROJESİ ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Emniyet Müdürlüğü, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından ÇOGEP (Çocukları ve Gençleri Destekleme Sosyal Yardım Programı) kapsamında hazırlanan Mavi Kartaneleri-2015 Projesi Ödül töreni yapıldı.

Törene, Vali Dr. Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hüseyin Koçan, Emniyet Müdür Kamil Karabörk, İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları ile projeye destek veren kurum temsilcileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.
ÇOGEP kapsamında hazırlanan Mavi Kartaneleri projesi ile gençlerimizde birlikte yaşama kültürünün oluşturulması, ortak tarih bilincinin geliştirilmesi, sorumluluk alma duygusunun arttırılması, grup çalışması ve çok yönlü düşünebilme yetisinin geliştirilmesi hedefleniyor. Ayrıca gençlerde birlik ve kardeşlik değerlerimizin benimsenmesi, aidiyet duygusunun geliştirilmesi ve farklı faaliyet alanlarında sürekli olarak yer almalarının sağlanması projede amaçlanan hedefler arasında yer alıyor.
Toplam 1146 öğrencinin katıldığı projede 180 öğrenci, katıldıkları birçok etkinlikte (masa tenisi, buz pateni, geleneksel çocuk oyunları , satranç, kitap okuma, zeka oyunları, bilgi yarışmaları) elde ettikleri puanlarla dereceye girerek ödül almaya hak kazandı.
En fazla puanı toplayarak birinci olan Birsel Kartal’a Ödülünü Vali Ahmet Altıparmak verdi.

2017 OLİMPİYAT BAYRAĞI ERZURUM’DA

2017 OLİMPİYAT BAYRAĞI ERZURUM’DA

ERZURUM (erzurummedya) - Çek Cumhuriyeti’nin Başkenti Prag’da düzenlenen Avrupa Olimpiyat Komiteleri Birliği (EOC) 44. Olağan Genel Kurulu’nda, Avrupa Gençlik Kış Olimpiyatları Festivali (EYOWF) 2017 organizasyonunun ev sahipliğini Erzurum resmen aldı.

Genel kurulda gerçekleştirilen imza töreninde anlaşma metnine; Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı adına Müsteşar Yardımcısı Kamuran Özden, Erzurum’u temsilen Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener ile birlikte EOC Başkanı Patrick Hickey imza attı. Kısa adı EYOWF olan Avrupa Gençlik Kış Olimpiyatları, Avrupa’nın 50 ülkesinden 17 yaş altı olimpik sporcuların yarışacağı Dünya’nın en büyük Olimpik Kış Sporları organizasyonlarından biri olma özelliğini taşıyor. Olimpik genç sporcular, 2017 yılının şubat ayında düzenlenecek olan EYOWF 2017 kapsamında buz pateni, buz hokeyi ve kayak dallarında gerçekleştirilecek olan bireysel ve takım sporu yarışmalarında performans göstererek, dereceye girmenin mücadelesini verecek.

EYOWF 2017 DELEGASYONU
Prag’da düzenlenen Avrupa Olimpiyat Komiteleri Birliği (EOC) 44. Olağan Genel Kurulu’nda Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kamuran Özden’in başkanlığındaki Erzurum EYOWF 2017 delegasyonunda; Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Gençlik ve Spor Bakanlığı Uluslararası Organizasyonlar Dairesi Başkanı Hayrullah Ozan Çetiner, Türkiye Buz Pateni Federasyonu Başkanı Dr. Dilek Okuyucu, Büyükşehir Belediye Erzurumspor Kulüp Başkanı Av. Ali Demirhan, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Protokol Müdürü Mahmut Bektaş ile Erzurum Büyükşehir Belediyesi Spor Müdürü Muzaffer Şahin yer aldı.

CUMHURİYET BAŞSAVCISININ ÖZEL KORUMASIYIM

"CUMHURİYET BAŞSAVCISININ ÖZEL KORUMASIYIM" DİYEREK DOLANDIRDI

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’da kendisini 'cumhuriyet başsavcısının özel koruması' olarak tanıtan şahıs bir vatandaşın bin 200 TL parasını dolandırdı.

Edinilen bilgiye göre, Erzurum’un Yakutiye ilçesinde D.Ö. isimli vatandaşı arayan kimliği belirsiz bir şahıs, kendisini cumhuriyet başsavcısının özel koruması olarak tanıttı. Dolandırıcı, D.Ö.'den kimlik bilgilerinin başkası tarafından kullanıldığı gerekçesiyle para istedi. Dolandırıcının belirttiği hesaba bin 200 TL para yatıran D.Ö., şahsın kendisinden tekrar para istemesi üzerine durumdan şüphelenerek, olayı polise bildirdi.
Polis, şahsın yakalanması için çalışma başlattı.

Uzundere'de

Uzundere'de "Kuzeydoğu Küreklerini Geleceğe Çekiyor"

ERZURUM (erzurummedya)-Erzurum'un Uzundere İlçesi'nde KUDAKA tarafından desteklenen ‘KUZEYDOĞU KÜREKLERİNİ GELECEĞE ÇEKİYOR PROJESİ' tanıtımı yapıldı.

Proje kapsamında Rafting, Optimis Yelken ve Kürek sporları branşlarında eğitimlere katılan gençlerin sertifikalandırılması ve proje tanıtım töreni gerçekleştirildi.

Törende Tortum Hâkimi Ömer CEYHAN, Kaymakam Hacı Arslan UZAN, Köprüköy Kaymakamı Osman BİLİCİ, Tortum C.Savcısı Mehmet Şakir KARATAŞ, Tortum C.Savcısı Vuslat ÇAKIR YERAL, İlçe Belediye Başkanı M. Halis ÖZSOY, İlçe kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katılımda bulundu.

Basının da ilgi gösterdiği program, öğrencilere sertifikalarının dağıtılması ile son buldu. 

FIRINCILAR ARASINDAKİ REKABET BİTTİ

FIRINCILAR ARASINDAKİ REKABET BİTTİ

ERZURUM (erzurummedya) - Fırıncılar Odası Erzurum Şube Başkanı Remzi Keteci, geçtiğimiz haftalarda ekmeğe zam yapmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ekmeğe zam kararının 2014 yılının Şubat ayında alındığını bu yapılan zammın yeni bir zam olmadığını ifade eden Fırıncılar Odası Erzurum Şube Başkanı Remzi Keteci, zam kararının uygulanmamasının nedenin fırıncılar arasındaki rekabetten kaynaklandığını söyledi.
Keteci, “Kamuoyunda Fırıncılar odası olarak ekmeğe zam yapıldığı İddiaları var. Böyle bir konu yok. Biz bu ekmek zammını biz yeni almadık. 2014 yılının 7 Şubat tarihinde almıştık. Bu yeni alınmış bir zam kararı değil. Fırıncılar Odası olarak bu zammı neden uygulamadık diye sorar iseniz. hem seçimlerden dolayı hem ise Fırıncılar arasında yaşanan rekabetten dolayı zam kararını uygulamadık. Şuanda Fırıncılar arasında birlik ve beraberlik içerisinde 2014 yılının 7 Şubat tarihinde almış olduğumuz zammı uyguladık. “ dedi
FIRIN SAYISININ HER GEÇEN GÜN ARTMASININ SEKTÖRÜ OLUMSUZ ETKİLEDİ
Keteci, “Fırın sayısının her geçen gün artması ile haksız rekabet oluşuyor. Erzurum’da şu an fırıncılık sektörü olumsuz bir süreç yaşıyor. Üretim girdi maliyetlerinin yüksek olması da bu konuda bir diğer olumsuzluk. Haksız rekabet olgusu her geçen gün artıyor. Onlarca kişiye istihdam alanı oluşturan fırıncılık sektörü, ayakta kalma mücadelesi veriyor.” dedi.
Üretim girdi maliyetlerinin artmasıyla bir çok esnafın kazanç elde edemez duruma geldiğini ifade eden Fırıncılara Odası Erzurum Şube Başkanı Remzi Keteci, fırıncı esnafının zor bir süreç yaşadığını söyledi
Keteci,”Buğday bir tanedir. Bunun kepek oranı ya azaltılır ya çoğaltılır. Ama gelin görün ki, “52 çeşit ekmek üretiyoruz diye reklam yapıyorlar. Bu halk ekmeğini revaçta tutmak için yapılıyor. Ancak, halk ekmek garibanın ihtiyacını karşılamak için değil miydi? Ya da savaş anında ekmek üretebilmek için. Bu şimdi resmen bizimle rekabet ediyor. Artık marketlerde bile halk ekmek var. Bizim önümüz sürekli kesiliyor. Her türlü ceza bize uygulanıyor. Bir olay çıktığı zaman hemen fırıncıyı suçluyorlar. Ama fırıncı zurnanın son deliğidir. Üretim girdi maliyetleri oldukça yüksek, buda fırıncılık mesleğini eski önemini kaybetmesine neden oluyor. Un ve maya fiyatları her geçen gün arttığı gibi işçilik maliyetlerinin de oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Fırıncılık mesleği eski önemini korumuyor. Önceleri istidamı artıran fırıncılık mesleği şimdilerde eski önemini korumuyor.“ diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR, TARİHİ CEPHANELİĞİ RESTORE EDECEK

BÜYÜKŞEHİR, TARİHİ CEPHANELİĞİ RESTORE EDECEK

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi, İl genelinde kaybolmaya yüz tutan tarihi ve kültürel değerleri gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’na bağlı Koruma Uygulama ve Denetim Şube Müdürlüğü (KUDEB) ekipleri, Dere Mahallesi’nde bulunan Cephaneliği koruma altına aldı. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, şehirdeki tarihi varlıkların korunacağını söyledi. Başkan Sekmen, “Erzurum Valisi Fosfor Mustafa Paşa tarafından 1869-1873 yıllarında yaptırıldığı düşünülen Cephanelik taş bina, bir asrı aşkın bir süredir doğa şartları, bakımsızlık ve ilgisizlikten dolayı harabeye dönmüştü. Mühendis, mimar ve arkeologlarımızdan oluşan KUDEB vasıtasıyla tarihi mekana el attık. KUDEB Tarihi Cephaneliği aslına uygun bir şekilde restore edecek. Burayı tarih severlerin hizmetine sunacağız” dedi. Taş binada temizlik ve bakım hizmetlerine başlanıldığını vurgulayan Sekmen, “Burada ilk etapta restorasyon projelerinin hazırlanması için tarihi cephaneliğin etrafında ve içerisindeki toprak ve diğer atıkların temizliği yapılacak. 3R Projeleri’nin (Rölöve, Restorasyon, Restitüsyon) ihalesi gerçekleştirildi. Proje çizimleri tamamlandıktan sonra oluşturulacak kaynakla restorasyon ve peyzaj çalışmaları gerçekleştirilecektir” diye konuştu.

taşkesinligilden boksörlere

TAŞKESENLİGİL: 'VAKARINIZLA DÜNYA GENÇLİĞİNE ÖRNEK OLUN'

ERZURUM (erzurummedya) - Türkiye Boks Federasyonu Başkanlığı 2015 faaliyet yılı programında yer alan Türkiye Şampiyonası 2. Grup Müsabakaları Kastamonu’da yapıldı. Müsabakalara Erzurumlu boksörler damga vurdu.

Gençlikspor Boks Antrenörleri Mustafa Kalkan ile Erol Sucu yönetiminde Kastamonu’ya giden Erzurumlu dört boksör de kürsüye çıkma onuru yaşadı. 91 kiloda ringe çıkan Erzurum Gençlikspor Kulübü sporcusu Aydoğan Aydın kilosunda birinci olarak altın madalya kazandı. Yolsporlu Yunus Emre Ceylan 64 kiloda ikincilik kürsüsüne çıkarak gümüş madalyanın sahibi oldu. 81 kiloda Gençlikspor’dan Fırat Aras ile 75 kiloda DSİ Spor’dan Burak Çiftçi üçüncü olarak bronz madalya kazanan boksörler oldu. Şampiyon boksörler Antrenör Mustafa Kalkan nezaretinde Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil’i ziyaret etti. GHSİM Spor Şube Müdürü Güngör Şenses’in de hazır bulunduğu ziyarette, şampiyon boksörleri kutlayan Taşkesenligil, “Sizlerin başarısı ile gurur duyuyoruz. Uluslarası arenada da Türk Bayrağını en iyi şekilde dalgalandırıyorsunuz. Sportif başarınızın yanı sıra örnek gençlik ve ahlaki değerlerinizle de tüm dünya gençliğine örnek olun, vakarınızı ve dik duruşunuzu her ortamda gösterin. Sizleri ve antrenör Mustafa Kalkan’ı elde ettiğiniz derece ve madalyalardan dolayı kutluyorum” dedi. Kastamonu’da dört boksör ile katıldıkları 2. Grup maçlarında dört madalya kazanmalarının gururunu yaşadıklarını belirten Antrenör Mustafa Kalkan, kendilerine başarılı olmaları konusunda maddi manevi destek veren GHSİM Müdürü Fuat Taşkesenligil ile spor şube müdürü Güngör Şenses’e teşekkür ederek, Erzurum kafilesi olarak Kastamonu’da kendilerine olan güveni boşa çıkarmadıklarını ve dört madalya ile Erzurum’a döndüklerini söyledi. Kalkan, Türkiye şampiyonasında da başarılı olacaklarını da sözlerine ekledi. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil, ziyaretin ardından şampiyon boksörleri ve antrenör Mustafa Kalkan’ı hediye verdi.

akgüloğlundan asgari ücret açıklaması

SMMMO BAŞKANI ORHAN AKGÜLOĞLU:

  “ASGARİ ÜCRET ARTIŞI VE DİĞER ÜCRETTE ÇALIŞAN PERSONELLERİN ÜCRETLERİNDE OLUŞACAK ARTIŞLAR İŞVERENLERİN MALİYETLERİNİ ARTACAKTIR”

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Orhan Akgüloğlu, asgari ücret artışı ve diğer ücrette çalışan personellerin ücretlerinde oluşacak artışların işverenlerin maliyetlerini artacağını belirtti.
AK Parti’nin seçim vaatlerinden en önemlisi olan asgari ücret rakamının 2016 yılının ocak ayında bin 300 TL olacağını kaydeden Akgüloğlu, şu açıklamayı yaptı:
“Asgari Ücret Tespit Komisyonunca her yıl Aralık ayında belirlenmektedir. Bu komisyonda işçi kesimini temsilen 5 temsilci, işvereni temsilen 5 temsilci ve devleti temsilen 5 temsilci bulunmakta ve çoğunluğun verdiği karar geçerli olmaktadır. Bu belirlemede önceki yıllarda olduğu gibi devletin oyu altın değerinde ve hükümetin belirleyeceği parametreler doğrultusunda belirlenmektedir. Hükümet bu sefer işçiden yana oyunu kullanacak ve 1 Ocak 2016 tarihinden sonra 16 yaşından büyükler için sanayi kesiminde uygulanacak asgari ücreti 2016 yılı için bin 300 TL net olarak belirleyecektir. Asgari ücret 2015 yılının 2. altı aylık döneminde 1.273.50 TL brüt, net 910.43 TL’dir. Asgari geçim indirimi ile toplam net asgari ücret 1.000.54 TL (Bekar işçi için) olmaktadır. Asgari ücret 2016 yılının ilk yarısında 1177,44 TL net agi hariç olacak, 123,53 TL (en az bekarlar için AGİ olacak) AGİ tutarı eklendiğinde 2016 yılında asgari ücret net AGİ dahil 1.300 TL olacaktır. Ülkemizde asgari ücret tutarı işverenler açısından önemli bir parametre olup, hem asgari ücret ile çalışan hem de diğer işçiler açısından asgari ücrette oluşan artış önem arz etmektedir. Bu nedenle asgari ücretin 1000.54 TL’den 1.300 TL’ye çıkması % 30 oranında bir artışı öngörmektedir. Bize göre asgari ücret artışı, diğer çalışanlarının ücret artışlarını etkileyecektir. Ayrıca vergi ve sosyal güvenlik kurumu kesintileri dikkate alındığında 2015 yılı asgari ücrete göre 2016 yılında asgari ücretlerden kesilecek devletin vergi ve SGK gelirlerinde % 30’luk bir artış olacaktır. İşverenlerin maliyetleri açısından değerlendirildiğinde asgari ücret artışı ve diğer ücrette çalışan personellerin ücretlerinde oluşacak artışlar işverenlerin maliyetlerini artacaktır. İşte bu artışların kısa vadede tüm ülkede fiyatların artışına bir domino etkisi yaratma riski vardır. Öte yandan Asgari ücrette oluşan % 30 oranındaki artışın, çalışanların tüketimlerini arttıracağından, Türkiye ekonomisinde canlanmaya yol açacağını şimdiden öngörmek mümkündür. Bazı çevrelerce asgari ücret artışının yüksek tutulması gereksiz olduğu düşünülse de ekonomik hareketlenme sayesinde oluşacak maliyet artışları karşılanabilir düzeyde olacaktır. Ayrıca kısa vadede asgari ücretteki % 30 oranındaki artış, işverenlerin maliyetlerinde % 30 oranında bir yük getirecek olup, kayıt dışı istihdamı arttırması riski vardır. Bizim önerimiz, hükümet tarafından alınacak etkin denetimler ve firmalara personel istihdamını özendirmek, SGK indirimi ve teşvikleri yapılmalıdır. Böylelikle hem kayıt dışılığın önüne geçilebilir, hem de işverenlerin maliyetleri belli oranda desteklenmiş olacaktır.”

ERZURUM (erzurummedya)-TFF 3.Lig 1.Grupta şampiyonluk için mücadele eden Büyükşehir Belediye Erzurumspor, bu hafta kendi sahasında karşılaşacağı Maltepespor maçının hazırlıklarına devam ediyor.

Büyükşehir Belediye Erzurumspor Silivrispor karşısında aldığı mağlubiyeti unutarak, şampiyonluk yolunda  3 puanı hanesine yazdırmak istiyor. Geçtiğimiz hafta namağlup ünvanını Silivri deplasmanında bırakan Erzurumspor'un karşılaşacağı Maltepespor grupta 20 puanla 8.sırada.

Pazar günü saat 13.00'da başlayacak olan bu maçı da 4 yıldır olduğu gibi  dakika, skor bilgileri ile canlı yayınlanacağız.

KAZIM KARABEKİR STADI - ERZURUM
22.11.2015 - 13:00

İŞTE HAKEMLER

OKTAY TAŞ(Hakem)
FATİH PAZI(1. Yardımcı Hakem)
NURETTİN TAŞKESEN(2. Yardımcı Hakem)
AHMET AYTAÇ ÖZÇELİK(Dördüncü Hakem)

BÜYÜKŞEHİR’DEN 14 BİN 372 ÖĞRENCİYE TEOG DENEMESİ

BÜYÜKŞEHİR’DEN 14 BİN 372 ÖĞRENCİYE TEOG DENEMESİ

ERZURUM (erzurummedya)-Erzurum Büyükşehir Belediyesi, şehirdeki eğitim ve öğretim hayatına katkı sunmaya devam ediyor.

Göreve geldiği günden beri “Eğitim en büyük önceliğimdir” diyerek İl genelinde eğitimde adeta reform uygulayan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, hatırlanacağı gibi 1,5 yılda 1099 eğitim yuvasını onarmış, Milli Eğitim camiası ve Erzurumlulardan büyük takdir görmüştü. Başkan Mehmet Sekmen’in talimatıyla 25 ve 26 Kasım tarihlerinde gerçekleştirilecek olan TEOG Sınavı öncesi, İl genelinde 8.sınıf öğrencilerine 14 bin 372 TEOG Deneme Sınavı Kitapçığı hazırlanarak dağıtım ve uygulaması yapıldı. Başkan Mehmet Sekmen, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, eğitime yapılan katkının geleceğe yapılan yatırım olduğunu ifade etti. Sekmen, şöyle devam etti: “Hazırladığımız TEOG Deneme Sınavı, 11 Kasım tarihinde il genelinde 8. Sınıf öğrencileri arasında yapıldı. Toplam 14 bin 372 öğrencimiz bu imkândan faydalandı. Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Büyükşehir Belediyemizin işbirliğinde yapılan sınavdaki amacımız; 25 ve 26 Kasım’da uygulanacak olan TEOG Sınavı için öğrencilerin kendilerini ölçmelerine fırsat tanımaktı. Denemenin sonuçları öğrenci, okul, ilçe ve il bazında değerlendirildi. Sonuçları karne şeklinde öğrencilerimize dağıttık. Bu güzel organizasyonda amacımıza ulaştık. Eğitim camiası ve ebeveynlerden çok güzel olumlu tepkiler aldık. Yeni ve ideal nesil;eğitim ve öğretimle sağlanacaktır. Topluma faydalı bireylerin yetişmesi için eğitime yönelik yatırımlarımız artarak devam edecek.” Sekmen, zorlu sınav maratonu öncesi, Erzurum’da TEOG’agirecek olan tüm öğrencilere de başarılar diledi.

yaşlı kadın kamyonetin altında kaldı

EKMEK ALMAYA GİDEN YAŞLI KADIN KAMYONETİN ALTINDA KALARAK CAN VERDİ

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’da ekmek almaya giderken kamyonetin altında kalan yaşlı kadın feci şekilde can verdi.

Olay, bugün saat 12.00 sıralarında Erzurum’un merkez Yakutiye ilçesi Çaykur Caddesi’nde meydana geldi. Evinden çıkarak karşı yoldaki marketten ekmek almaya giden Feride Duman (66), geri manevra yapan Sebahattin D. yönetimindeki 25 LL 939 plakalı kamyonetin altında kaldı. Yaşlı kadına çarpan kamyonet sürücüsü durumu fark edince aracından inerek yardıma koştu. Kaza yerine toplanan vatandaşlar durumu 112 Acil sağlık ekiplerine ve polise bildirdikten sonra kamyonetin arka tekerinin altında kalan Feride Duman’ı bulunduğu yerden çıkarmak istedi. Kısa sürede olay yerine sevk edilen 112 Acil sağlık ekibi personeli kamyonetin altında kalan kadının hayatını kaybettiğini tespit etti. Daha sonra bölgeye gelen Erzurum Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ve AFAD ekipleri kamyonetin altında sıkışarak feci şekilde can veren kadının cesedini çıkarmak için çalışma başlattı ancak uzun uğraşlar çaba vermeyince yaşlı kadının cesedinin çıkarılması için kaza yerine gelen vinç yardımıyla kamyonet havaya kaldırıldı. Sıkıştığı yerden çıkarılan Feride Duman’ın cesedi, yakınları ve akrabalarının gözyaşlarıyla ambulansa alındıktan sonra Erzurum Adli Tıp Kurumu’na sevk edildi. Yaşlı kadına çarpan kamyonet sürücüsünü gözaltına alan polis ekipleri, zaman zaman meraklı vatandaşları bölgeden uzaklaştırmakta güçlük çekti. Yaşlı kadından geriye kalan terlikleri polis ekiplerince yakınlarına teslim edildi.
Olayın yaşandığı yolda sürekli kazaların meydana geldiğini söyleyen vatandaşlar duruma tepki göstererek, “Burada neredeyse her zaman kaza oluyor. Artık yeter insanlar ölmesin. Buna nasıl çözüm bulacaklarsa bulsunlar. Buraya bir üst geçit yapılsa bunlar yaşanmaz” dediler.

AŞKALE 3 MART BELDESPOR’DA 3 PUAN SEVİNCİ

AŞKALE 3 MART BELDESPOR’DA 3 PUAN SEVİNCİ

ERZURUM (erzurummedya) - BAL liginde mücadele eden Aşkale 3 Mart Beldespor, Ankara’daki terör eylemi sonrası ertelenen lig mücadelesinde zorlu rakibi Trabzon Maçkaspor’u uzatma dakikalarında bulduğu gol ile 2-1 mağlup etti.

Müsabakanın 12’nci dakikasında rakip takımdan Hüseyin'in golüyle 1-0 mağlup duruma düşen Erzurum temsilcisi 36. dakikada Erol'un kaydettiği gol ile 1-1’lik beraberliği sağladı. Maçın ikinci yarısında etkili bir oyun ortaya koyan ev sahibi Aşkale 3 Mart Beldespor, uzatma dakikalarında Habip’in attığı gol ile rakibi karşısında hem galibiyeti hemde 3 puanı kazanmayı başardı.
Müsabakaya Aşkaleli futbolseverler yoğun ilgi gösterirken, maçın sonunda ev sahibi takımda büyük bir sevinç yaşandı.

Destek ali ağaoğlunden

ÜNLÜ İŞ ADAMI AĞAOĞLU'NDAN BB ERZURUMSPOR’A DESTEK

ERZURUM (erzurummedya) - BB Erzurumspor Kulüp Başkanı Ali Demirhan’ın davetlisi olarak Silivri’ye özel helikopteri ile gelerek Silivri spor-BB Erzurumspor maçını izleyen ünlü İş Adamı Ağaoğlu Şirkerler Yönetim Kurulu Ali Ağaoğlu, protokolün yoğun ilgisi ile karşılaştı.

Silivri Stadyumunda Büyükşehir Belediye Erzurumspor Onursal Başkanı Mehmet Sekmen, As Başkan Ünsal Kıraç, Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, Türk Halk Sanatçısı İzzet Altınmeşe, Kulüp Başkan Vekili Maltepe Erzurumlular Dernek Başkanı Süha Dengizek ile birlikte maçı izleyen Ağaoğlu Şirketler Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu’na BB Erzurumspor Kulüp Başkanı Ali Demirhan tarafından mavi-beyaz atkı hediye etti.
Erzurum’un kendisinde özel yeri olduğunu ifade eden Ağaoğlu, “Umarım, iş alanında başarılı çalışmalara imza atan Ali Demirhan kardeşimizin Kış ve Yayla Turizminin parlayan yıldızı Erzurum’da Erzurumspor’umuzun şampiyonluk özlemine son vereceğine inanıyor, başarılar diliyorum.” dedi.

besim durmuştan taraftara teşekkür takıma eleştiri

BB ERZURUMSPOR TEKNİK DİREKTÖRÜ BESİM DURMUŞ: “KÖTÜ OYNADIK, MAĞLUBİYETİ HAK ETTİK”

ERZURUM (erzurummedya) - Spor Toto 3. Lig 1. Grupta BB Erzurumspor, deplasmanda Silivri spor karşısında yenilerek evine puansız dönmenin üzüntüsünü yaşıyor.

BB Erzurumspor Teknik Direktörü Besim Durmuş, oynanan futboldan memnun olmadığını belirterek, ’Maalesef kötü oynadık, oynadığımız futbol ile mağlubiyeti hak ettik.’ dedi.
‘HATALARIMIZDAN DERS ÇIKARACAĞIZ’
Silivri spor karşısında alınan 1-0’lık mağlubiyetin ardın değrelendirmelerde bulunan Teknik Direktör Durmuş, oyuncuların sahada istenilen performansı gösteremediğini ve hakemlerin kural hatası ile maçı kaybettikleri açıkladı. BB Erzurumspor Teknik Direktörü Durmuş, daha sonra şunları söyledi: ‘Ligin dibindeki bir takıma mağlup olduk ve sahada iyi bir davranış ortaya koyamadık. Takım halinde çok kötü oynadık, bu hatalarımızdan ders çıkaracağız. Öncelikle bizim hatamızı düzelterek bu maçı unutup hafta sonu Pazar günü kendi evimizde oynayacağımız Maltepe maçına hazırlanacağız. Maçın kritiğine gelince, maalesef kötü oynayarak oynadığımız futbolla mağlubiyeti hak ettik. Bunun üstesinden gelemedik. Bunun birinci nedeni sahanın zemininin sentetik ve inanılmaz kötü olması ve amatör takım sahasında oynadık. İkincisi ise inanılmaz kötü bir hakem yönetimine denk geldik. Sürekli faul vererek kural dışı uygulamalara maruz kaldık. Bu bizim için kesinlikle bir mazeret değil. Rakipler bize inanılmaz iyi organize oluyorlar. Karşımızda motivasyon olmuş takım vardı. Biz de Erzurumspor Kulübü olarak bunlardan ders çıkartarak bu tür organizelere tepki koyacak enerjiyi ortaya koymak zorundayız. Bu günkü skor bizi de üzdü. Lig maratonu çok uzun inşallah hafta sonu oynayacağımız Maltepe spor maçını kazanarak yolumuza devam etmek istiyoruz. Biz kendimize, taraftarlarımıza, camiamıza güveniyoruz. Bazen yola engel çıkıyor. Daha verimli hale dönüşerek önümüzdeki günler daha iyi oynayarak kısa sürede kendimizi toparlayarak galibiyet serisini devam ettireceğiz. Takımımızın enerjisine destek olmak adına İstanbul’un birçok semtinden Erzurumspor’umuzu desteklemeye gelen fedakar taraftarlarımıza teşekkür ediyorum.’

gençlik meclisi valiyi ziyaret etti

ERZURUM GENÇLİK MECLİSİ, VALİ ALTIPARMAK’I ZİYARET ETTİ

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Erzurum Gençlik Meclisi’ni makamında kabul etti.

Erzurum Gençlik Meclisi Başkanı Murat Güler ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Vali Dr. Altıparmak ile görüşerek, meclisin çalışmaları hakkında bilgi verdi. Vali Altıparmak, Başkan Güler ve Yönetim Kurulu’na çalışmalarında başarılar diledi. Başkan Güler, “Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak Beyefendi’yi Yönetim Kurulu Üyelerimizle birlikte ziyaret ettik. Şehrimizdeki gençliğe verdiği değerden ötürü kendisine şükranlarımızı sunduk” dedi. Erzurum Gençlik Meclisi Üyeleri Ali Aydemir, Mehmet Akif Bağdaş, Enes Aktaş, Ömer Aydoğdu, Emin Efendioğlu, Bünyamin Özoğul ve Samet Tortumlu daha sonra Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

köy yolları taştan

PALANDÖKEN BELEDİYESİ, KÖY SOKAKLARINI KİLİT TAŞ İLE NAKIŞ NAKIŞ İŞLEDİ

ERZURUM (erzurummedya) - Yaptığı hizmetleriyle örnek bir belediyecilik sergileyen Palandöken Belediyesi, köylerin mahalle statüsüne geçmesiyle birlikte bünyesinde yer alan 23 köy mahallenin 18’nin sokaklarını ve yollarını kilitli taş ile nakış nakış işledi.

Köy Mahallelerine en iyi hizmeti götürme adına gece gündüz demeden çalışan Palandöken Belediyesine bağlı Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri bugüne kadar 110 bin metrekare kilit taşı 18 köy mahallesinin, bozuk ve bakımsız olan sokak ve yollarına sererek, yol yenileme çalışmasını tamamladı. Şehir Merkezimizdeki mahallelerimiz ile Köy Mahallelerimizde aynı olacağını söyleyen Palandöken Belediye Başkanı Orhan Bulutlar,” Göreve geldiğimiz günden bugüne geçen zaman içerisin de köy mahallelerimize büyük önem verdik bugün gelinen nokta ise 23 köy mahallemizin 18’de kilit taş çalışmamızı tamamladık. Toplam da 110 bin metrekare kilit taş serdik köy mahallemizin sokaklarına. Yol çalışmaları yaparken de yeni taziye evi yapıldı, köy meydanı çevre düzenlemesi, cami minaresi ve çevre düzenlemesi, tuvaletlerini yeniden yapılması, çocuk oyun alanlarının yapılması, imam evlerinin yapılması, harabe olmuş köy evlerini molozlarının kaldırılması gibi çalışmalarda yapılarak imkânlar ölçüsün de tamamlanmıştır. Belediyemizin sorumluluğun da olan Tuzcu, Kümbet, Dereboğazı, Karakaya, Aziziye 5 köy mahallemiz kaldı. Bu köylerimizin bir kısmının bir takım alt yapı sorunu var. Bu sorunlar 2016 yılının yaz çalışma sezonunda tamamlanır tamamlanmaz inşallah bir aksilik olmaz ise yapımına başlanarak kısa süre içerisin de tamamlanacak” diye konuştu.
MUHTARLARDAN BAŞKAN BULUTLARA TEŞEKKÜR
Palandöken Belediyesi’nin hizmetlerinden memnun kaldıklarını dile getiren Köy Mahalle Muhtarları, “ Palandöken Belediyemiz tarafından mahallelerimize ayrım gözetmeksizin her türlü hizmet yapılıyor. Sosyal sorumluluk hizmetinden, yol çalışmasına kadar her türlü hizmet ayağımıza geliyor. Son olarak mahalle aralarında bulunan bozuk ve bakımsız yollarımızdan ara sokak yollarımıza kadar her noktayı düşünerek kilitli parke taşı ile döşenerek bambaşka bir görünüm kazandırdı köylerimize. Yapılan kilitli parke taşı döşemesiyle ve yol düzenleme çalışmalarıyla bu sıkıntılar ortadan kalktı. Palandöken Belediye Başkanımız Orhan Bulutlar’a ve ekibine mahallemize yapmış olduğu hizmetlerden dolayı şahsımız ve mahallemiz adına çok teşekkür ediyoruz” diye konuştular.

suriyeli çocuk ölümden döndü

6 YAŞINDAKİ SURİYELİ ÇOCUĞU AYAKLARINI BAĞLAYIP ÖLÜME TERK ETTİLER

ÖLÜME TERK EDİLEN ZİHİNSEL ENGELLİ SURİYELİ ÇOCUĞA DEVLET SAHİP ÇIKTI

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’da harabe binalarda denetimde bulunan polis ekipleri, elleri ve ayakları bağlanarak ölüme terk edilmiş halde donmak üzere olan 6 yaşında Suriyeli bir çocuk buldu.
Olay, dün gece saatlerinde Erzurum’un Yakutiye ilçesi Gölbaşı semti Eminkulbu Mahallesi'nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, uyuşturucu bağımlılarına yönelik harabe binalarda uygulama yapan polis ekipleri, kömürlük olarak kullanılan metruk yerden gelen sesler üzerine harekete geçti. Polisler binaya girdiklerinde ayakları iple bağlanmış ve donmak üzere olan bir çocuk buldular. Polis ekipleri Suriye uyruklu olduğu öğrenilen 6 yaşındaki Cuma İbrahim isimli çocuğu hemen bağlı olduğu iplerden kurtararak hastaneye kaldırdı. Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi altına alınan çocuğun az daha gecikilse donarak öleceği belirtildi. Yapılan müdahaleler sonrasında kendine gelen küçük Cuma, bugün çocuk servisine alındı. Burada kendisine getirilen oyuncaklarla oynayan Suriyeli çocuğun sağlık durumunun iyiye gittiği belirtildi.

SURİYELİ ÇOCUĞA DEVLET SAHİP ÇIKTI
Cuma İbrahim isimli çocuğun kim ya da kimler tarafından bağlanarak ölüme terk ettiği polis ekipleri tarafından araştırılmaya başlandı. Yapılan araştırmada, Cuma İbrahim’in babasının Suriye’de savaşta kaybolduğu ve daha kendisinden bir haber alınamadığı, annesinin ise Türkiye’ye geldikten sonra kayıplara karıştığı, anneannesinin de Erzurum’da yaşadığı ve zihinsel engelli çocuğu sahiplenmediği öğrenildi.
Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Uzmanı Başhekim Yardımcısı Uzman Doktor Orhan Delice, “Çocuğu dün ayakları bağlanmış halde, donmak üzereyken polisler buluyor. Hastanemize geldiğinde donmak üzereydi. Gerekli müdahaleleri yaptık. Sağlık durumu şimdi iyi. Kendisi zihinsel engelli. Devletimiz sahip çıktı. Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğü ve hastanemiz gereken yardımda bulunuyor. Yuvaya yerleştirilecek durumu takip edilecek” dedi.

Zirve’nin 2015 yılı teması; “Kadın girişimlerinin küresel ölçekte buluşması; Büyümeyi kadınların ekonomiye katılımıyla sürdürme" olarak belirlendi. 2006 yılında Barcelona ve Manhattan Ticaret Odaları tarafından kurulan ve ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından desteklenen IWEC, küresel ölçekte kadın girişimciliğine katkıda bulunuyor. Her yıl düzenlenen ödül töreniyle uluslararası pazarda faaliyet gösteren veya göstermek isteyen kadınları uluslararası ortamda birleştirmeyi amaçlıyor.
TÜRKİYE’YE BÜYÜK GURUR YAŞATTI
Bu yıl dünyadan 27 başarılı kadının ödül aldığı zirvede, yurtdışında yaptığı yatırımlar ve kadın girişimciliği alanında başarılı çalışmaları nedeniyle Türkiye’den AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ile Hatice Güner Kal ödüle layık görüldü. Sait Halim Paşa Yalısı’nda düzenlenen ve 28 ülkeden zor işleri başaran 100 kadın girişimcinin de katıldığı törende ödülünü alan Taşkesenlioğlu, girişimci kadınlar adına Türkiye’ye büyük bir gurur yaşattı.
Kadın girişimcilerin daha fazla desteklenmesi gerektiğini belirten Zehra Taşkesenlioğlu, “Hayatın ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasal alandaki kalkınma başarısının arkasında mutlaka bir kadının bulunduğunu görüyoruz. İş hayatından aile hayatımıza kadar bütün alanlarda rol alan kadınların destek görmemesi üzüntü verici bir durumdur. Kadın girişimcilerin desteklenerek her geçen gün sayılarını artırarak ülkemizin ekonomisine birçok katma değer katacağını bir gerçek olarak göreceğiz” dedi. Avustralya’dan Güney Amerika’ya kadar kadın girişimciliğini teşvik eden IWEC ağındaki kadın girişimciler, yaklaşık 2 milyar dolarlık bir ticaret hacmini temsil ediyor. Kâr amacı gütmeyen bir tüzel yapıya sahip olan vakfa, emekli ABD Büyükelçisi Ruth Davis başkanlık ediyor. Başarılı kadın girişimcilerin ödüllendirildiği Zirve’de ödül alacaklar, IWEC ağında bulunan ticaret ve sanayi odaları tarafından yapılan bir çalışma sonucu tespit ediliyor. Ağa dahil her oda tarafından belirlenen üç aday, IWEC’in New York’taki merkezinde değerlendiriliyor ve o yılın ödül sahipleri tespit ediliyor.

STAD: Silivri Stadı

HAKEMLER: Ali Karatutlu, Bekir Can Tahiroğlu, Adem Şahan, Tuğba Güneş Atay

SİLİVRİSPOR: Çağrı Tanrıbilir, Bahadır Sekizkardeş, Halim Demirok, Bülent Demir, Özgür Ergün, Serkan Esen (86′ Murat Kar), Tolga Aydın, Yunus Yaşar, Özer Ercili, Serdar Gökkaya (80′ Selahattin Enür), Seyithan Demircan (90′ Sinan Biter) Teknik Direktör: Sertan Güriz

BB ERZURUMSPOR: Ahmet Altın, Osman Berkay Özçelik (83′ Hüsnü Zeybekoğlu), Doğan Can Otman, Doğa İşeri, Fatih Gül, Erhan Çelenk (80′ Halil Uysal), Emre Hasan Balcı, Cebrail Serçek, Savaş Tağa, Mehmet Albayrak, Ferit Erişçi (71′ Oltan Karakullukçu) Teknik Direktör: Besim Durmuş

Gol: DK 66: Serdar Gökkaya (Silivrispor)

Sarı Kartlar: DK 14: Yunus Yaşar (Silivrispor), DK 36: Ahmet Altın (BB Erzurumspor), DK 64: Halim Demirok (Silivrispor), DK 74: Tolga Aydın (Silivrispor), DK 80: Doğa İşeri (BB Erzurumspor)

Dk.90-BB Erzurumspor bütün çabasına rağmen istediği golü bulamıyor ve bu sezon ilk defa yenilerek namağlup ünvanının Silivri'de bırakıyor. Tirespor liderlik koltuğuna oturuyor

Dk.82-BB Erzurumspor bütün hatları ile defans güvenliğini de bırakarak beraberlik golü için bastırıyor

Dk.81-Erhan çıkıyor Halil giriyor

Dk.80-Bu dakikalarda oyun gittikçe sertleşiyor. BB Erzurumspor'da sarı kart Doğa İşeriye'ye çıkıyor

Dk.77-Silivrispor'da Tolga sarı kart görüyor

Dk.70-Ferit çıkıyor Oltan giriyor, BB Erzurumspor şimdi beraberlik golünü arıyor

Dk.66-BB Erzurumspor gol ararken kalesinde gol görüyor. Golü atan oyuncu serdar

Dk.63-Silivrispor'da Halim  sarı kart görüyor

Dk.61-Maçın üçte ikilik kısmı golsüz geçiliyor. Erhan'ın girdiği pozisyon ofsayt

Dk.58-BB Erzurumspor gol için bastırıyor, her an gol gelebilir

Dk.48-BB Erzurumspor korner kullanıyor

İKİNCİ YARI

Dk.45-İlk yarı golsüz sona eriyor

Dk.40-Mehmet Albayrak'ın kafa ile gönderdiği top az farkla auta çıkıyor

Dk.36-BB Erzurumspor Doğan Can sarı kart görüyor

Bomba uzmanlarının yaptığı aramaların ardından maçın hakemleri erteleme kararı almıyor ve maç kaldığı yerden devam ediyor

Maçta şok gelişme yaşanıyor. Bomba ihbarı yapılmış. Tribünler boşaltılıyor

Dk.20-Silivrispor defanstan çıkmıyor, BB Erzurumspor gol ayakları Mehmet Albayrak ve Erhan Çelenk ile gol arıyor

Dk.14-Silivrispor'da Yunus Yaşar sarı kart görüyor

Dk.9-BBErzurumspor Silivri kalesinde baskı kuruyor

MAÇ BAŞLADI

Bugün 13:30'da başlayacak Silivrispor - BB Erzurumspor maçında takımların sahaya çıkacağı ilk 11'ler belli oldu.

TFF 3.Lig 1.Grup 15. Haftasında Silivri Stadyumunda oynanacak müsabakayı Ali Karatutlu yönetecek.

Silivrispor İlk 11
1. ÇAĞRI CAN TANRIBİLİR
2. HALİM DEMİROK
3. ÖZGÜR ERGÜN
4. BAHADIR SEKİZKARDEŞ
5. SERKAN ESEN
6. BÜLENT DEMİR
7. SEYİTHAN DEMİRCAN
8. YUNUS YAŞAR
9. SERDAR GÖKKAYA
10. ÖZER ERCİLİ
11. TOLGA AYDIN
Yedekler
12. YUNUS EMRE KIRDAL
13. MURAT KAR
14. OĞUZHAN DÜZENLİ
15. RIDVAN ÖZKAN
16. SELAHATTİN ENÜR
17. SİNAN BİTER
18. ÖMER İNAN
Teknik Sorumlu
SERTAN GÜRİZ
BB Erzurumspor İlk 11
40. AHMET ALTIN
4. DOĞAN CAN OTMAN
6. DOĞA İŞERİ
8. FATİH GÜL
11. MEHMET ALBAYRAK
19. SAVAŞ TAĞA
20. CEBRAİL SERÇEK
34. EMRE HASAN BALCI
77. FERİT ERİŞÇİ
89. ERHAN ÇELENK
90. OSMAN BERKAY ÖZÇELİK
Yedekler
53. İLKER GÜNAY
3. HÜSEYİN CİHAN AVCU
5. MEHMET YENİLER
7. HALİL UYSAL
10. HÜSNÜ ZEYBEKOĞLU
41. İBRAHİM DEMİRER
61. OLTAN KARAKULLUKÇU
Teknik Sorumlu
BESİM DURMUŞ

Erzurum'un TBMM'de 10 Milletvekili Var

Efkan Ala Kimdir?

(1965, Oltu, Erzurum)

1987'de İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun oldu. 1988'de kaymakamlık stajına başladı. İki yıl Sakarya Valiliği maiyet memurluğu, bir yıl İngiltere'de hizmet içi eğitimden sonra, ikişer yıl Dernekpazarı, Kabataş ilçelerinde kaymakamlık, Tunceli'de vali yardımcılığı yaptı. İçişleri Bakanlığında Eğitim Şube Müdürlüğü, İller İdaresi Daire Başkanlığı, Turizm Bakanlığı'nda Eğitim Genel Müdürlüğü ve Müşavirlik görevlerinde bulundu. 13 Şubat 2003 tarihinde Batman valiliğine atandı. Batman valiliğinden sonra 14 Eylül 2004 tarihinde Diyarbakır Valiliği'ne atandı. 10 Eylül 2007 tarihinde Başbakanlık Müsteşarlığı görevine getirildi. Son olarak 17 Aralık 2013'te gerçekleştirilen yolsuzluk operasyonunda görevinden istifa eden İçişleri Bakanı Muammer Güler'in yerine Başbakan tarafından İçişleri Bakanlığı'na atandı.[1] Evli ve iki çocuk babasıdır.

61. ve 62. Türkiye Hükûmetlerinde Milletvekili olmamasına rağmen, dışarıdan atama yolu ile İçişleri bakanı oldu. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan seçimlerde TBMM XXV. dönem Erzurum milletvekili seçildi. 26.Dönem Bursa Milletvekili oldu


Murtaza Zengin Kimdir?

1964 yılında Erzurum'da doğdu.
1987 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Aynı zamanda İstanbul Üniversitesi'nde Kamu Hukuku Dalında "Parlamenter Rejimde Siyasal Partiler ve İktidarın Kişiselleşmesi" konulu tez ile Yüksek Lisans yaptı.
Bilahare aynı üniversitede "1982 T.C. Anayasası'na Göre Cumhurbaşkanının Vatana İhaneti" konulu tezi ile Doktora ünvanını aldı.
Doktora çalışmasından sonra, Ankara Uzman Jandarma Okullar Komutanlığı'nda Ceza Hukuku Dersi vererek, uzun dönem askerlik görevi yaptı.
Halen; İstanbul Üniversitesi'nde Ticaret Hukuku, Marmara Üniversitesi'nde Bankacılık Hukuku dersleri vermektedir.
Çok sayıda sivil toplum örgütü kuruluşu faaliyetinde bulundu.
İktisadi Araştırmalar Vakfı Yönetim Kurulu üyesidir.
Türkiye Barolar Birliği Bilim Üst Kurulu üyesidir.
İngilizce bilen Zengin serbest avukatlık yapmaktadır

Mihrimah Belma Satır Kimdir ?

20 Şubat 1961'de Erzurum'da doğdu. Babasının adı Sıddık, annesinin adı Bedrimah'tır.
Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.

BSS Hukuk Bürosunu kurdu ve özel hukuk alanında avukat olarak çalıştı. İstanbul Barosu Kadıköy Temsilcisi ve Kadıköy Hukukçular Derneği Üyesi oldu. Turizm Bakanlığı Müşavirliği ve Türkiye Denizcilik İşletmesi Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Kurucu Üyeliği, İstanbul Kadın Araştırmalar Merkezi (İKAM) Yönetim Kurulu Üyeliği, İş ve Kadın Derneği (KOZA) Danışma Kurulu Üyeliği, Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği (ÇİDER) Üyeliği, DEİK Türk-Katar İş Konseyi Başkan Yardımcılığı görevlerini üstendi. Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucular Kurulu Üyesi oldu.

İngilizce bilen Satır, evli ve 1 çocuk annesidir.

İlyas Şeker Kimdir?

30 Mayıs 1960'ta Erzurum Şenkaya'da doğdu. Baba adı Mustafa, anne adı Kibret'tir.
Harita Kadastro Yüksek Mühendisi; Gazi Üniversitesi Tapu Kadastro Meslek Yüksek Okulu ile Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Kadastro Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını YTÜ'de yaptı.

1978'te Bursa Orhaneli Kadastro Müdürlüğünde göreve başladı. 1984'te Tapu Sicil Müdür Yardımcısı oldu. YTÜ'de mühendis olarak görev yaptı. 1985'te ortağı olduğu Denge Harita Şirketini kurdu. Planlama, imar, altyapı ve kamulaştırma projeleri konularında çalıştı. Kocaeli Büyükşehir ve İzmit Belediyeleri Meclis Üyelikleri ile Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliği görevinde bulundu. İmar Komisyonu ve diğer komisyonlarda da görev yaptı. Türkiye'de ilk kez il sınırlarını kapsayan çevre düzen ve nazım imar planlarının yapımında aktif rol aldı. Kızılay, MÜSİAD, Mazlumder, İlim Yayma Cemiyeti, Ayışığı Derneği, Mimar-Mühendisler Grubu Yıldız Mezunları Derneği ile Kocaeli Ticaret ve Harita Kadastro Mühendisleri Odaları üyelikleri bulunmaktadır.

Orta düzeyde İngilizce bilen Şeker, evli ve 3 çocuk babasıdır.

ak parti il başkanı yeşilyurta başbakandan teşekkür belgesi

TBMM 26.Dönem yemin töreni öncesinde Ankara'da düzenlenen Ak Parti İl Başkanları toplantısında Ak Parti Erzurum İl Başkanı Fatih Yeşilyurt'a Başbakan Davutoğlu tarafından teşekkür belgesi verildi.

105. İl Başkan'ları toplantısında, 1 Kasım 2015 Seçimlerinde Oy oranını en çok artıran 5. İl olarak, İl Başkan'ı Fatih Yeşilyurt Ak Parti Genel Başkan'ı Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu'ndan başarının nişanesi olan plaket ve teşekkür belgesi aldı.

Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre vekillerden ''toplumun nabzını tutmalarını'' isteyen Davutoğlu, ''Hiçbir şekilde kibir ve gurura kapılmayacaksınız. 7 Haziran sonuçlarını, 7 Haziran’ın mesajını unutursanız 1 Kasım’da verilen Oyun hesabını millet bizden 4 yıl sonra sorar. Yukardan bir dil kullanmayacaksınız. Hiçbir arkadaşımdan bunu görmek istemiyorum'' dedi.

Türkiye’nin bir an önce normalleşmeye ihtiyacı olduğunu anlatan Davutoğlu'nun, ''Memleketin gerilime değil diyalog ve sükunete ihtiyacı var. Bunda da en önemli rol sizin'' diyerek dikkatli açıklamalar yapmaları mesajı verdiği belirtildi.

''BUNUN HESABINI SORAR, YOLLARIMIZI AYIRIRIZ''

Davutoğlu vekillerle buluşmasında en dikkat çekici mesajları ise ''zenginleşme'' konusunda verdi.Ak Parti'nin üzerine, ''yolsuzluk algısının'' bırakılmak istediğini anlatan Davutoğlu, bu konuda tüm vekiller ve partililerden de dikkatli olmalarını istedi.

Davutoğlu'nun, ''Eğer bir parti görevlisi, görev aldıktan sonra evini, arabasını, yaşam tarzını değiştiriyorsa ben o adamı partiye sokmam. Eğer şaibeli bir durum varsa bunun hesabını sorar, yollarımızı ayırırız. Bu konuda benden de hesap sorabilirsiniz. Hanımın çalıştığı yer belli, benim ekonomik durumum belli. Buna rağmen farklı ekonomik bir değişim görürseniz gelin hesap sorun. Ben de sizden hesap soracağım'' diyerek vekilleri uyardığı öğrenildi.

erzurum milletvekilleri yemin etti

TBMM'deki Yemin Törenine Erzurum Damgası

ERZURUM (erzurummedya)-Erzurum'dan yüzlerce isim yemin törenini izlemek için TBMM Genel Kurulu'na akın etti. İllerin milletvekilleri alfabetik sıralama ile kürsüye çıkarak yemin ederken, Leyla Zana'nın yemini geçersiz sayıldı.

Erzurum Milletvekilleri Prof.Dr.Recep Akdağ, Prof.Dr.Mustafa Ilıcalı, Zehra Taşkesenlioğlu, İbrahim Aydemir, Orhan Deligöz ve MHP Milletvekili Prof.Dr.Kamil Aydın yeminlerini ederek 26.döneme başlamış oldular.

TBMM Genel Kurulu 1 Kasım seçimlerinin ardından bugün açılıyor. Milletvekilleri, 26. Dönem'in 1. Yasama Yılı'nın açılışında yemin ediyor. Yemin töreninin yaklaşık 10 saat sürdü.

Meclis’e en yaşlı üye sıfatıyla geçici başkanlık yapan Deniz Baykal açılış konuşmasını yaptı. Baykal açılış konuşmasında barış, kardeşlik ve uzlaşı mesajı verdi.

"Bugün tek parti hükümetinin kurulacak olması uzlaşı ihtimalini ortadan kaldırmamış daha da artırmıştır. TBMM diyalog ve şeffaf içinde çalışmalıdır. Hem parlemanto da hem de yargıda hesap verilecek şekilde olmalıdır. Tarihsel bir kırılmanın yaşandığı bir dönemde görev yapacağız. Devletlerin parçalandığına ve yeniden kurulmasına tanıklık ediyoruz. Şiddet ve vahşet siyasetin yeni enstrümanları haline dönüşüyor. Çevremizdeki bu yangının sönmesi için uluslararası bir uzlaşı aramalıyız. İlk görevimiz Ortadoğu'daki yangının Türkiye'ye sıçramasını önlemeliyiz. Bizim devletimiz ırk ve kafatası devleti değildir. Siyasetimiz din, ırk, mezhep siyaseti değildir, olmamalıdır.

Şair-Yazar M.Hanefi İspirli TRT Radyo-1’de “Şehirden Sesler”e Konuk Oldu

Şair-Yazar M.Hanefi İspirli TRT Radyo-1’de “Şehirden Sesler”e Konuk Oldu

ERZURUM (erzurummedya)-TRT Erzurum Radyosu yapımı, yayın yeri TRT RADYO 1(Ankara) olan ŞEHİRDEN SESLER Programına konuk olan Türkiye Yazarlar Birliği Erzurum Şube Başkanı; Şair ve Yazar M.Hanefi İspirli; programın yapımcısı İsmail Bingöl’ün sorularını cevaplandırdı.

Programın amacının; “giderek kaybolan şehir kültürünü yaşatmak ve korumak adına hala yapılabilecek işler olduğunu; bu konuda oluşturulacak bilgiye ve bilince katkı sağlamak.” olduğunu belirten Yapımcı İsmail Bingöl “Şehirden Sesler” programına büyük bir ilgi olduğunu hatırlattı.
Programın bu haftaki konuğu olan şair-yazar M.Hanefi İspirli; şehir hakkındaki düşüncelerini TRT Radyo-1 ortak yayınında dile getirdi.

Şehirlerin “kent” olduğunu, insana ait; merhametin, erdemin, hikmetin gittikçe kaybolup, bunların yerine sadece tüketen ve diğerinden haberi olmayan bireylerin var olduğunu söyleyen İspirli; “bizim, Yesrib’i Medine kılan Medeniyetimizin köklerini iyi araştırmamız lazım. Şehirleri dönüştürmek isterken; o şehirlerdeki kaybolmaya yüz tutmuş mühürlerimizi ortaya çıkarmamız lazım. Çocukluğumuzun şehirlerindeki mahallelerin yerini kocaman ve devasa beton yığınlarından oluşan siteler almış durumda. Bu binaların boşlukları insanlığın yürek boşluğu olarak karşımızda duruyor. Bu boşluk doldurulmadıkça “insan” mutlu olmayacak, biri diğerini tanımayacaktır. Halbuki biz yeryüzüne birbirimizi tanımak, anlamak, paylaşmak için geldik.” Dedi.

Programın sonunda HİÇKİMSE isimli şiir kitabından “Kibrit Çöpleri” isimli şiirini seslendiren İspirli TRT’ye bu tür yapımlar için teşekkür etti.

KOBİ EĞİTİMLERİ ETSO’DA BAŞLADI

KOBİ EĞİTİMLERİ ETSO’DA BAŞLADI

ERZURUM (erzurummedya) - Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu, AB'nin KOBİ'lerle ilgili politikalarına dikkat çekmek ve Türkiye'de girişimciliği desteklemek amacıyla, bu yıl 16-20 Kasım 2015 tarihleri arasında kutlanan Avrupa KOBİ Haftası nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Bu kapsamda Erzurum’da da, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ETSO) faaliyet gösteren AB Bilgi Merkezi ile Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) iş birliği ile KOBİ işveren ve çalışanları ile girişimcilere yönelik düzenlenen eğitimler başladı. ETSO Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen eğitim programında, “Pazarlama Yönetimi” konulu ilk dersi, Erzurum ABİGEM Koordinatörü Prof. Dr. Osman Demirdöğen verdi. Çok sayıda kursiyerin katıldığı eğitimlerde ABİGEM uzmanları tarafından ayrıca, “Muhasebe”, “Bilgi Belge Yönetimi” ve “Kurumsallaşma” konularında eğitim verilecek. ETSO’daki eğitimler, 20 Kasım 2015 tarihinde sona erecek.
KOBİ HAFTASI ETKİNLİKLERİ
2009 yılında Avrupa Komisyonu tarafından başlatılan Avrupa KOBİ Haftası çerçevesinde KOBİ'ler için 37 ülkede eşzamanlı etkinlikler düzenleniyor. Bu etkinliklerde, mevcut girişimcileri faydalanabilecekleri destekler konusunda bilgilendirmek ve daha çok sayıda insanı kendi işini kurmaya teşvik edilmesi amaçlanıyor.
Avrupa KOBİ Haftası nedeniyle, Erzurum’un yanı sıra AB Bilgi Merkezleri’nin faaliyet gösterdiği Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon ve Van'da da çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Denizli, Diyarbakır, Edirne, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Samsun ve Sivas'ta düzenlenecek olan seminerler, KOBİ'lere yönelik AB fonlarına odaklanırken; Antalya, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Mersin, Şanlıurfa ve Van'da dış ticaret ve Avrupa Birliği standartları konulu bir dizi etkinliği içerecek. Türkiye’deki AB Bilgi Merkezleri Ağı tarafından düzenlenen tüm KOBİ etkinlikleri halka açık olarak gerçekleştiriliyor.
EKONOMİNİN BEL KEMİĞİ; KOBİ’LER
AB'deki işletmelerin yüzde 99'unu temsil eden KOBİ'ler ekonominin bel kemiğini teşkil ediyor. Son 5 yılda ortaya çıkan iş imkanlarının yüzde 85'ini sağlayan KOBİ'ler özel sektördeki toplam işgücünün de üçte ikisini istihdam ediyor. AB, KOBİ ve işletmeleri, ekonomik büyüme, yenilikçilik, istihdam oluşturma ve sosyal uyum için anahtar faktörler olarak görüyor.
KOBİ'ler AB ekonomisi için olduğu kadar Türk ekonomisi için de büyük önem teşkil ediyor. Oluşturulan istihdamın yüzde 76’sı gibi büyük bir kısmını sağlayan Türkiye’deki toplam işletme sayısının yüzde 99.8'ini teşkil eden KOBİ’ler, bir bütün olarak ekonominin yüzde 54'üne tekabül ediyor. Türkiye'de KOBİ'ler ihracatın yüzde 59.3'ünü, ithalatın da yüzde 39.9'unu üstleniyor.

ERZURUM’DA “DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ” ETKİNLİKLERİ

ERZURUM’DA “DÜNYA ÇOCUK HAKLARI GÜNÜ” ETKİNLİKLERİ

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’da 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü çeşitli etkinliklerle kutlanacak.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sedat Abdulhakimoğulları, Dünya Çocuk Hakları günü etkinlikleriyle çocuk hakları konusunda farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını söyledi.
Abdulhakimoğulları, Çocuk Haklarına Dair Sözleşmenin, tarihte en geniş kabul gören insan hakları belgesi olduğunu anımsatarak, 20 Kasım 1989 tarihinde onaylanan bu sözleşme sayesinde artık çocukların haklarının yasalarca da tanındığını anımsattı.
20 Kasım günü tüm dünyada Çocuk Hakları Günü olarak kutlandığını hatırlatan Abdulhakimoğulları, “Türkiye, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’yi 1990 yılında imzalamıştır.Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, nerede doğduklarına, kim olduklarına; cinsiyetlerine, dinlerine ya da sosyal kökenlerine bakılmaksızın bütün çocukların haklarını tanımlamaktadır. Sözleşme, yaşama hakkı; eksiksiz biçimde gelişme hakkı; zararlı etkilerden, istismar ve sömürüden korunma hakkı; aile, kültür ve sosyal yaşama eksiksiz katılma haklarını kapsamaktadır. Çocuk Haklarına Dair Sözleşme, medeni, siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlardaki insan haklarını en geniş biçimde tanımlamaktadır. Bu sözleşmeye yön veren temel değerler, ayrım gözetmeme, çocuğun yararının gözetilmesi, yaşama ve gelişme, katılımdır.” dedi.
FARKINDALIK STANDI AÇILACAK
Abdulhakimoğulları, Dünya Çocuk Hakları Günü etkinlikleri kapsamında İl Müdürlüğü tarafından, 20 Kasım 2015 tarihinde saat 13.30 da Palerium Avm’de stant açılıp program düzenleneceğini ifade etti.
Programa Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü, Yakutiye İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Cumhuriyet Kız Meslek Lisesi öğrencilerinin katılması için gerekli planlamaların yapıldığını belirten Abdulhakimoğulları, “Dünya Çocuk Hakları Günü çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Bu kapsamda Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi’nde kalan çocukların ‘‘Nasreddin İnadın Sonu’’ adlı tiyatro oyununu izlemesi sağlandı. İl Müftülüğü tarafından Cuma Hutbesinde ve Vaazlarda Çocuk Hakları İle İlgili Konuşmaların yapılacak.” dedi.
Palerium AVM’de bulunan stantlarda, Ebruli Çalışması, Slogan Tepsisi, Bez Boyama ve Animatörlerle Çocukların eğlendirilmesinin sağlanacağını belirten Abdulhakimoğulları, tüm Okullarda Çocuk Hakları İle İlgili Sunumların yapılacağını da söyledi.
Abdulhakimoğulları, Dünya Çocuk Hakları günü dolayısıyla ayrıca 22 Kasım’da İl Müftülüğü ile koordineli olarak Palandöken İlçesi Selimiye Camii, Yakutiye İlçesi Halit paşa camii, Azizye İlçesi Mustafa Bakan Camii gelen çocuklara çeşitli hediyeler dağıtılacağını ve tiyatral gösteriler sunulacağını da sözlerine ekledi.

BÜYÜKŞEHİR, KIRSALDA DA VATANDAŞLARIN TAKDİRİNİ KAZANDI

BÜYÜKŞEHİR, KIRSALDA DA VATANDAŞLARIN TAKDİRİNİ KAZANDI

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi, kırsalda da bu sezon yoğun mesai harcadı. Asfalt, menfez, gölet ve istinat duvarı çalışmaları ile çiftçiye yönelik tarımsal destek konularında vatandaşların taleplerini tek tek yerine getiren Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, il genelinde yaptığı yatırım ve hizmetlerle ilçelerde yaşayan vatandaşların bu yıl da takdirini kazandı. Kırsala yönelik hizmetlerde ilçelerde temas ve incelemede bulunan Başkan Mehmet Sekmen’in talimatlarını hayata geçiren Büyükşehir’in Ekipleri, köyden mahalle statüsüne geçen yerleşim yerlerinde yaşayan Erzurumluların hayır duasını aldı. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, kırsalda yapılan çalışmalara ilişkin yaptığı değerlendirmede, Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Kırsal Yol Şube Müdürlüğü Ekipleri’nin sahada yoğun mesai harcadığını ifade etti. Başkan Mehmet Sekmen, “2015 yılında 259 kilometrelik yolda birinci kat asfalt sathi kaplaması yaptık. Kurumumuza ait şantiyemizdeki Asfalt Plenti’nde üretilen 22 bin ton asfalt yama malzemesi ile 290 kilometre kırsal mahalle (köy) yollarında onarım çalışması yaparak ikinci kat asfalt sathi kaplama çalışmasını gerçekleştirdik” dedi.
ERZURUM-İSTANBUL ARASI YOLDAN DAHA FAZLA YAYLA YOLU YAPTIK
Başkan Mehmet Sekmen, “Yol Medeniyettir” diyerek kırsala arazi ve yayla yolu yaptıklarını ifade etti. Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu dönem kırsaldaki mahalle yollarında yol standartlarımızın yükseltilmesi ve ulaşımın daha rahat, güvenli ve kar mücadelesinin kolay yapılabilmesi için yol onarımlarına ağırlık verdik. 324 kilometre yol genişletme, güzergâh değişimi, yol eğiminin düşürülmesi çalışması yaptık. Yine yol standartlarımızın yükseltilmesi amacıyla kırsal mahalle yollarımızda 32 menfez, 2 bin 705 metre istinat duvarı, 6 köprünün yapım ve onarımını gerçekleştirdik. İlimizin coğrafi konumunu göz ününde bulundurarak vatandaşlarımızın en büyük geçim kaynağı yaylacılık ve tarım arazileri için Yeni Büyükşehir Yasası yürürlüğe girmeden önce ücret karşılığı yapılan arazi ve yayla yollarını Büyükşehir Belediyesi olarak biz ücretsiz gerçekleştirdik. Bu çerçevede 1600 kilometre arazi ve yayla yolu yaptık. Erzurum-İstanbul arası 1234 kilometreyi kapsıyor. Yani Erzurum-İstanbul arası kilometre mesafesinden daha fazla yayla ve arazi yolu yaptık. Vatandaşlarımızın destek ve duasıyla merkezde ve ilçelerimizdeki bu hizmetlerimiz kat ve kat artarak devam edecek.”

erzurumda üstüne taksi uçan 1 kişi hayatını kaybetti

BAHÇEYE UÇAN OTOMOBİLİN ALTINDA KALAN 1 KİŞİ ÖLDÜ
ERZURUM (ERZURUMMEDYA) - Erzurum’da bahçeye uçan ticari taksinin altında kalan vatandaş hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre, olay Erzurum’un Dadaşkent semtinde meydana geldi. Bitlis’in Tatvan ilçesinden aldığı müşteriyi Erzurum’daki bir otele bırakan ticari taksi şoförü M.Y.N, yanında bulunan yol arkadaşı Ö.M.Ö. ile birlikte dönüş yoluna geçti. Yanlış yola giren M.Y.N isimli şahsın direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu ticari taksi takla atarak bir evin bahçesindeki N.G’ye çarptı. Kaza sonrası ağır yaralanan N.G. olay yerine sevk edilen 112 Acil sağlık ekiplerince hastaneye sevk edildi. Kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybeden N.G.’ye çarpan ticari taksi şoförü M.Y.N.’nin 137 promil alkollü olduğu tespit edildi. Polis tarafından gözaltına alınan taksi şoförü M.Y.N., ifadesinin alınmasının ardından adliyeye sevk edildi.

bb erzurumspor silivri maçının hakemleri

ERZURUM (erzurummedya)-TFF 3.Lig 1.Grupta mücadele eden Büyükşehir Belediye Erzurumspor, bu hafta deplasmanda karşılaşacağı Silivrispor maçının hazırlıklarına devam ediyor.

Büyükşehir Belediye Erzurumspor Silivrispor karşısına lider olarak çıkarken, ikinci sıradaki ve 27 puandaki Tirespor ise grupta 4.sırada bulunan Kızılcabölük ile karşılaşacak.

Grubta 18.sırada bulunan Silivrispor alt sıralardan kurtulmak için mücadele edecek.

Bu maçı da 4 yıldır olduğu gibi  dakika, skor bilgileri ile canlı yayınlanacağız.

SİLİVRİ - İSTANBUL
18.11.2015 - 13:30

İŞTE HAKEMLER
ALİ KARATUTLU(Hakem)
BEKİR CAN TAHİROĞLU(1. Yardımcı Hakem)
ADEM ŞAHAN(2. Yardımcı Hakem)
TUĞBA GÜNEŞ ATAY(Dördüncü Hakem)

BÜYÜKŞEHİR, HORASAN’IN NATO CADESİ VE BAĞLANTI YOLLARINI ASFALTLADI

BÜYÜKŞEHİR, HORASAN’IN NATO CADESİ VE BAĞLANTI YOLLARINI ASFALTLADI

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi, ilçe merkezleri ve bağlantı yollarını asfaltlıyor.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı Yol Yapım Şube Müdürlüğü Ekipleri, Horasan’daki NATO Caddesi ve bağlantı yollarını asfaltladı. Büyükşehir’in Ekipleri, ilçe merkezindeki 4 bin 150 metre uzunluğundaki cadde ve bağlantı yollarında 41 bin 500 metrekarelik alana 4 bin 980 ton bitümlü sıcak karışım asfalt döktü. Asfalt çalışmaları tamamlanan Horasan NATO Caddesi’nde, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Kent İçi Trafik ve Sinyalizasyon Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından da yatay ve dikey yol çizgi çalışması gerçekleştirildi. Büyükşehir’in çalışmalarını takdir eden Horasanlılar, “İlçemizdeki ulaşım ağı yeni dökülen asfalt sayesinde daha modern bir hale geldi. Kent merkezine yapılan bu çalışmaları ilçemize de sağlayan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen Beyefendi’ye çok teşekkür ediyoruz. Horasan’ımızın yolları dökülen asfaltla birlikte daha kullanışlı hale geldi” dedi.

Ak Parti Aziziye İlçe Teşkilatı İstifa Etti

ERZURUM (erzurummedya)-Ak Parti Aziziye İlçe Başkanı Ertuğrul Sevüktekin, yönetim kurulu üyeleriyle birlikte istifa ettiğini açıkladı.

Sevüktekin açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Göreve başladığımız günden bugüne kadar Aziziye Belediye Başkanımız, Meclis Üyelerimiz, Kıymetli Yönetim Kurulum, Kadın Kolları Ekibim ve Gençlik Kolları ekibim ile güzel çalışmalara imza attık. Görevde kaldığımız süre içerisinde her bir arkadaşımızın uyum içerisinde gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde 4 kez üst üste Türkiye Performans Sisteminde Türkiye Birinciliğini aldık, bugün ilçemizde 79.9 ile ulaşılabilmesi güç bir oy oranı ile partimizi ilçemizde zirveye taşıdığımızın kanaatindeyim. 1 Kasım seçimlerinde büyük çaba sarf eden Belediye Başkanım, Belediye Meclis Üyelerim, Yönetim Kurulu Üyelerim, Kadın Kollarım ve Gençlik Kolları’mın her bir ferdine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Şunun bilinmesini isterim ki Aziziye Belediye Başkanımız Muhammed Cevdet Orhan benim sevdiğim ve değer verdiğim kardeşimdir, her ne kadar bazı konularda fikir ayrılığı yaşasakta aramızda bir abi kardeş ilişkisi söz konusudur.  Bu sebeptendir ki, partimizin ve davamızın zarar görmemesi noktasında bulunmuş olduğum Ak Parti Aziziye İlçe Başkanlığından Yürütme Kurulu Üyeleri arkadaşlarım ile birlikte görevimizden feragat ediyoruz.  Şayet unutulmamalı ki bu bir bayrak yarışıdır biz devraldığımız bu bayrağı en zirveye taşıdığımıza inanıyor,  bizden sonra bu kutsal bayrağı devralacak arkadaşımızın da daha ileriye taşıyacağına şüphem yoktur. Şimdiden gelecek dava arkadaşlarıma başarılar diliyorum, her daim yanlarında olduğumuzu bilmelerini isterim.”

KÖPEKLERİ İÇİN EV KİRALADI

KÖPEKLERİ İÇİN EV KİRALADI

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’da köpeklerini dışarıda beslemekte sorun yaşayan Batuhan Çetin, çareyi köpeklerine ev kiralamakta buldu.

3 Köpeği Leydi, Paşa ve Taysın için işyerlerinin üstünde bulunan boş evi kiralayan Batuhan Çetin, ev için 500 lira kira veriyor.
Erzurumlu hayvansever Batuhan Çetin, iki Golden Retriever ve bir Dogo Arjantin cinsli köpekleri için işyerinin üzerindeki evi kiraladı. Köpeklerine sokakta baktığı için sorun yaşayan Çetin, köpeklerini 500 lira kirası olan eve taşıdı. Amacının başka insanlara rahatsızlık vermemek olduğunu belirten Çetin, “İkisi Golden Retriever ve birisi de Dogo Arjantin köpeklerime evde bakamıyorduk. Daha sonra dükkanımızın üstünde boş evi kiralamaya karar verdik. Kimseye rahatsızlık vermemek için köpeklerime burada bakıyorum. Ortamda müsait oluyor. Arada bir arka taraftaki sokağa çıkarıp gezdiriyorum. Bakması rahat oluyor kimse de şikayetçi olmuyor” dedi.
Ev için 500 lira kira verdiklerini söyleyen Batuhan Çetin, “Duyanlar evi kiraladığımıza inanmıyor. Daha sonradan inanlar da mama getirip bize destek oluyorlar. Herkes seviyor köpekleri” diye konuştu.
Köpekleri için okulu bırakan Çetin, “Hayvan sevgisi bende küçüklükten geliyor. Hatta hayvanları çok sevdiğim için okuldan atıldım. Liseyi bırakmak zorunda kaldım. Her okul çıkışında gelip bunlarla uğraşıyordum okulumu ihmal ediyordum. Ben hayvan beslemeyi çok seviyorum .Daha öncesinden de kendi evimizde kuzu beslemiştik” şeklinde konuştu.
90 metrekare büyüklükteki evin penceresinden caddeyi izleyen Leydi, Paşa ve Taysın yoldan geçenlerin ilgisini çekiyor. Bazıları ise köpekli evle hatıra fotoğrafı çekiliyor.

TERMALSPOR BAHÇEŞEHİR’İ ELİ BOŞ GÖNDERDİ

TERMALSPOR BAHÇEŞEHİR’İ ELİ BOŞ GÖNDERDİ

ERZURUM (erzurummedya) - Türkiye Hentbol 1. Ligi’nde mücadele eden Aziziye Belediyesi Termalspor Kulübü Hentbol takımı Bahçeşehir Okulları Spor Kulübü’nü 26-22 mağlup etti.

Ilıca Spor Salonu’nda oynanan karşılaşmaya iyi başlayan Termalspor ilk yarıyı 13-10 ön kapattı ve karşılaşmayı da 26-22 kazandı. Baştan sona çekişmeli geçen karşılaşmada Termalspor’dan Sergii Rumiantsev attığı 11 golle maça damgasını vururken, Yuru Babenkov ise 6 golle skora katkı sundu. Konuk ekipte ise, Markojic ve Jevdovic 5’er golle en skorer isim oldular.
Karşılaşmayı Aziziye Kaymakamı Zafer Öz ile Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan, başkan yardımcıları ve belediye meclis üyeleriyle birlikte izlediler. Termalspor’un güçlü rakibi karşısında aldığı galibiyetten mutlu olan Kaymakam Öz ve Başkan Orhan, Kulüp Başkanı Abdullah Gülakar ile birlikte maç sonrası soyunma odalarına indiler. Termaspor’u galibiyetten dolayı kutlayan Öz ve Orhan, konuk ekibin soyunma odasına da giderek centilmence mücadeleden dolayı tebrik ettiler.
Termalspor Antrenörü Ali Erzurumluoğlu, emin adımlarla hedefe yürüdüklerinin altını çizerek, sezon sonunda Süper Lig hedefine ulaşmak istediklerini söyledi. Bahçeşehir Okulları’nın ligin güçlü ekiplerinden birisi olduğunu kaydeden Erzurumluoğlu, buna rağmen ortaya koydukları güzel oyunla güçlü rakiplerine puan kaptırmadıkları için mutlu olduğunu dile getirdi.
Ligde tek mağlubiyeti bulunan Termalspor maç eksiğiyle, üçüncü sırada bulunuyor. Termalspor, önümüzdeki hafta Ankara Metropolspor ile deplasmanda karşılaşacak.

E- TEBLİGAT İÇİN BAŞVURMAYANLARI 1300 LİRA PARA CEZASI BEKLİYOR

E- TEBLİGAT İÇİN BAŞVURMAYANLARI 1300 LİRA PARA CEZASI BEKLİYOR

ERZURUM SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI BAŞKANI ORHAN AKGÜLOĞLU MÜKELLEFLERİ UYARDI

ERZURUM (erzurummedya) - Türkiye genelinde 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren elektronik tebligat yani e-tebligat uygulaması başlıyor. Mükellefler birçok işyeri ve küçük esnaf için e-tebligat amacıyla Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan kullanıcı adı ve şifresi alımı için dilekçe vermeye başladı.
1 Ocak 2016 tarihinde başlayacak e-tebligat uygulaması öncesinde kullanıcı kodu ve şifresi için başvuru yapmayan şirketleri, kooperatifleri, iktisadi kamu müesseseleri, dernek ve vakıflara ait iktisadi işletmeler, iş ortakları, esnaflar 1300 lira özel usulsüzlük cezasıyla karşı karşıya kalacak.
Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, kırtasiyeciliği azaltma ve anında mükelleflere ulaşma adına 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren “elektronik tebligat” uygulamasını başlatıyor. Söz konusu uygulamanın hayata geçmesiyle birlikte, hali hazırda vergi daireleri tarafından vergi mükelleflerine kağıt ortamında posta veya memur yoluyla yapılan bildirimler, ödeme emri de dahil “elektronik ortamda ya da kısa mesaj yoluyla” yapılacak. Uygulamayla ilgili birçok işyeri ve esnafın defterini tutan muhasebeciler, uygulamaya geçiş için bir buçuk ay gibi kısa bir süre kalmasıyla birlikte harekete geçti. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan e-tebligat için gerekli olan kullanıcı adı ve şifresi için mükelleflerin dilekçe vermesi gerekiyor. Özellikle küçük işletmelerin uygulama ve uygulamadaki son gün ile ilgili bilgi sahibi olmadıklarını dile getiren muhasebeciler, 1 Ocak 2016 tarihinden itibarin mükelleflerin e-tebligat için başvurmayan kurumlar vergisi mükelleflerine 1300 TL, kapsama giren gelir vergisi mükelleflerine ise 660 TL özel usulsüzlük cezası uygulanacağı uyarısında bulundular.
456 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği gereğince Kurumlar Vergisi mükellefleri; Sermaye Şirketleri (Anonim şirketler, limited şirketler, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler), kooperatifler, iktisadi kamu müesseseleri, dernek ve vakıflara ait iktisadi işletmeler ve iş ortaklıkları elektronik tebligat adresi (kullanıcı adı ve şifresi) alması gerekiyor.
Yine, ticari, zirai ve mesleki yönden gelir vergisi mükellefiyeti bulunanlar; şahıs işletmeleri (Adi ortaklıklar, kollektif ve adi komandit şirketler, avukatlar, doktorlar, emlakçılar, kasaplar, manavlar ve benzerleri) 31 Aralık 2015 tarihine kadar Gelir İdaresine başvurmaları gerekiyor.
Elektronik tebligat adresi almak isteyen şirketler veya şahıs işletmeleri, 456 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ekinde bulunan formları doldurmaları gerekiyor. Bu formu Gelir İdaresi Başkanlığına verilmesiyle başvurular gerçekleştirilmiş olacak.
Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası Başkanı Orhan Akgüloğlu, özellikle küçük işletme ve esnafın e-tebligat takibini yapmakta zorlanacaklarına işaret ederek, birçok kimsenin internet kullanımı, internet bağlantısı gibi sıkıntıları olduğunu ve bu yönde ileriye dönük sorunların yaşanabileceği uyarısında bulundu. Şehrimizde mükellefiyeti olan ticaret erbabının son güne kalmadan E tebligat taleplerini,müracaatlarını vergi dairelerine bir an önce yapmaları hususunda mükellefleri uyardı.

ATATÜRK KUPASI HALTER MÜSABAKALARI TAMAMLANDI

ATATÜRK KUPASI HALTER MÜSABAKALARI TAMAMLANDI

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün ortaklaşa organize ettiği Atatürk Kupası Halter Yarışması tamamlandı.

Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği Atatürk Kupası Halter Müsabakaları hafta sonunda Kazım Karabekir Spor Salonu bünyesinde bulunan halter salonunda yapıldı. Erkeklerde ve bayanlarda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün yetiştirme yurtlarında eğitim gören sporcuların iştirak ettiği yarışma, Halter İl Temsilcisi ve Antrenör Hüseyin Çelik nezaretinde gerçekleşti. Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil’in de izlediği müsabakalarda bayan ve erkek sporcular dereceye girmek için yoğun bir uğraş verdi. Halter İl Temsilcisi Hüseyin Çelik, GHSİM ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün desteği ile yaptıkları Atatürk Kupası’nda 10 erkek, 5’te bayan sporcu seçtiklerini belirterek, seçilen 15 haltercinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Ankara’da düzenleyeceği yarışmalarda Erzurum’u temsil edeceklerini söyledi. Çelik, “Bu müsabakaları yapmamızda büyük katkısı olan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüz Fuat Taşkesenligil ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Sedat Abdulhakimoğulları’na teşekkür ediyoruz. Burada göz dolduran ve dereceye giren sporcularımız Ankara’da ilimizi temsil edecekler” dedi.
Sporculara madalya ve kupalarını takdim eden Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil de, öğrencilerin özellikle eğitimlerini aksatmadan spor yapmalarını isterken, “Sizin gibi değerli gençlerin sporu özellikle de güç ve kuvvet gerektiren halteri yapmanız bizleri sevindiriyor. İnanıyorum ki, ilerisinde çok başarılı birer milli sporcu olacaksınız” dedi.

ER-VAK KÜLTÜR SANAT OBEZİTE’YE TİYATRO İLE DİKKAT ÇEKTİ

ER-VAK KÜLTÜR SANAT OBEZİTE’YE TİYATRO İLE DİKKAT ÇEKTİ

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Kalkınma Vakfı (ER-VAK) Gençlik Komisyonu bünyesinde oluşturulan Kültür Sanat Tiyatrosu toplumsal sorunlara dikkat çekmeye devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl gençler arasında gittikçe artan uyuşturucu madde bağımlılığına dikkat çekerek ‘Uyanış’ isimli oyunu sergileyen ekip bu yılda özellikle çocuklar arasında yaygınlaşan obezite sorununa dikkat çekmek amacıyla ‘Abur Cubur Mahallesi’ isimli çocuk oyunu sahneledi. Ferhat Raşit Kına’nın yönettiği oyunda Meliha Kaya, Eda Sümeyye Salın, Sevgi Ödemiş, Sümeyye Özenç, Şeyda Köknar, Şeyma Gülenç, Selbinaz Atasever, Yağmur Kozan, Leyla Demir ve Uğurcan Ayçiçek rol alıyor. Oyunun ışık ve ses düzeni Taha Topalli dekor ve tasarımı ise Burak Soğancı tarafından yapıldı.
Aynı zamanda vakfın kültür sanat yönetmenliğini ’de yürüten Kına, "Tamamı üniversite öğrencilerinden oluşan ekibimize öncelikle temel oyunculuk eğitimi ve tiyatro kuramsal derslerini verdik. Temel eğitimden sonra geçtiğimiz yılda olduğu gibi giderek yaygınlaşan sorunlar hakkında bir oyun sahnelemek için çalışmalara başladık. Bu yıl özellikle çocuklar arasında büyük sorun olan obezite ile ilgili bir çocuk oyunu hazırladık. Abur Cubur Mahallisi isimli oyunumuzu ilk olarak Uzundere ilçesinde sonrada Erzurum Lisesi kültür merkezinde sergiledik. Önümüzdeki haftalarda da birçok okulda oyunumuzu sergileyerek çocukları obezite ile ilgili bilinçlendirmeye devam edeceğiz." dedi.

bb erzurumspor silivrispora hazır

BB ERZURUMSPOR TEKNİK DİREKTÖRÜ BESİM DURMUŞ: "İYİ FUTBOLLA ÜÇ PUAN ALDIK, MORAL BULDUK"

ERZURUM (erzurummedya) - Spor Toto 3. Lig 1. Grupta 14. haftada Arsinspor’u 2-0 yenerek ligdeki liderlik yarışını sürdüren BB Erzurumspor’da üç puanın sevinci yaşanıyor.

Teknik Direktör Besim Durmuş, "Üç puanı kazandıran hem futbolcularıma hem de taraftarlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.
Mavi-Beyazlı takımın Arsinspor karşısında üstün futbol oynayarak haklı üç puan aldıklarını açıklayan BB Erzurumspor Teknik Direktörü Besim Durmuş, "Bu gün taraftarlarımızın karşısında iyi futbol oynayarak üç puanı aldık. 12’nci adam olarak taraftarlarımız bize büyük destek veriyor. Destekleri ile her maçı kazanacağımız ruhu ortaya koyacağımızı belirtmek istiyorum." diye konuştu.
Arsinspor karşısında futbolcularım maçın başından sonuna kadar hiç pozisyon vermeden üstün oynadıklarını ifade eden Teknik Direktör Durmuş, "BB Erzurumspor olarak hem oyunun kazanan tarafındaydık hem de skorun galibiydik. İlk yarıda özellikle golü erken de bulabilirdik. Rakip takımdan çok yoğun baskı da olmamasına rağmen net gol pozisyonlarımız var. İkinci gol geç geldi ama dediğim gibi rakibimiz iyi savunma yaptı. Rakibin 90 dakikada pozisyonu olmadı. Hem iyi futbol hem iyi sonuç, hem morallendik hem taraftarlarımız güzel bir hafta sonunda çok güzel bir atmosfer yarattılar. Hem taraftarımıza hem sahada alın teri dökerek üç puanı kazandıran oyuncularıma teşekkür ediyorum. Erzurumspor olarak biz her maçı kendi içimize hazırlanarak değerlendiriyoruz. Çarşamba günü oynayacağımız Silivri maçına odaklanacağız. İnşallah bu sahadaki duruş ve oyun kalitemizle her maça yansıtarak yolumuza devam etmek istiyoruz." diye konuştu.

bal gibi projesi

ERZURUM BÜYÜKŞEHİR’DEN “BAL GİBİ PROJE”

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı Tarım ve Hayvancılığı Geliştirme Şube Müdürlüğü tarafından il genelindeki arıcılık faaliyetlerini geliştirmek amacıyla “Bal Gibi Proje” isimli yeni bir çalışma başlatıldı.

20 ilçede 1000 arıcı yetiştirmek amacıyla başlatılan proje kapsamında Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Halk Eğitim Merkezleri’nce vatandaşlara arıcılık eğitimi verilecek. Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, Büyükşehir’in Erzurum’da tarım ve hayvancılığın gelişimi için her zaman proje üretip hayata geçireceğini ifade etti. Başkan Sekmen, “İlimiz genelinde kırsalda yaşayan ve en az ilkokul mezunu vatandaşlarımızın arıcılıkla ilgili eğitim almalarını sağlamak, yerleşik arıcıların sayısını artırmak, il ekonomisine katkıda bulunmak, gelişen arıcılık teknolojisine ulaşmak ve yöresel balımızı markalaştırmak amacıyla bu projeyi hayata geçirdik. Tıpkı adı gibi Erzurum’a ‘Bal gibi proje’ sunduk” dedi. Sekmen, Erzurum ve çevresinde arıcılıkla ilgili yapılan tespit ve projenin önemini şöyle ifade etti: “Kırsaldaki mahalle nüfusunun yüzde 75’i geçimini çiftçilikle sağlamaktadır. Parçalanmış arazilerde tarımla uğraşmak verimli olmamakta dolayısıyla çiftçiyi tatmin etmemektedir. İlimiz toprakları çok çeşitli bitki florasına sahiptir. Arıcılık açısından bu kapasite tam olarak kullanılmamaktadır. Mevcut floranın tam olarak kullanılması ve değerlendirilmesinin sağlamak amacıyla bu projeye start verdik. Arıcılık yapmak isteyen, ancak maddi imkânsızlıklar nedeniyle buna teşebbüs edemeyen üreticiler teşvik ve üretim için kendisine sunulan bu projeye katılacak. Projemizle birlikte çiftçilerimizin ekonomik refaha ulaşabilmelerine yardımcı olup, yöredeki işgücü potansiyelinin üretim sahasına aktarılmasına katkıda bulunacağız.”
ERZURUM BALI DÜNYA PAZARINDA YER ALACAK
Başkan Mehmet Sekmen, söz konusu projeyle birlikte Erzurum Balı’nın dış pazarda yerini alacağını ifade etti. Sekmen, projedeki hedefleri şöyle tanımladı: “İlimizde var olan arıcılık faaliyetlerini geliştirmek ve yaygınlaştırmak, daha kaliteli ve bol ürün elde etmek, fayda sahiplerinin ekonomik düzeylerini artırmak için gerekli koşulları sağlamak, proje vasıtasıyla arıcılık alanındaki son gelişmelere uygun tekniklerin kullanımını öğretmek, yöredeki diğer arıcıların arıcılık teknikleri benimsemelerini sağlamak, bölgede yaşanan göçü önlemek için istihdam sahaları oluşturmak, kırsalda yaşayan çiftçilerden 1000 arıcı bularak gerekli eğitimi vermek ve üretilen Erzurum balını markalaştırarak dış pazara sunmak.”

CEZAEVİ FİRARİSİ, POLİSİN NEFES KESEN OPERASYONUYLA YAKALANDI

CEZAEVİ FİRARİSİ, POLİSİN NEFES KESEN OPERASYONUYLA YAKALANDI

ERZURUM (erzurummedya) - Cinayet suçundan hakkında kesinleşmiş 18 yıl ağır hapis cezası bulunan ve cezaevinden firar eden mahkum, Erzurum polisinin düzenlediği nefes kesen operasyonla kıskıvrak yakalandı.

Kasten adam öldürmek ve 6 ayrı suç kaydından mahkum olan A. A., kaldığı cezaevinden firar etti. Firari mahkum hakkında Türkiye genelinde arama ve yakalama kararı çıkarıldı. Önceki gün Erzurum’a geldiği tespit edilen A. A.’nın yakalanması için Erzurum Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekiplerince operasyon başlatıldı. Asayiş Şubesine bağlı cinayet, hırsızlık, infaz büro ekiplerinin katıldıkları operasyonda şüphelinin kaldığı ikamet kuşatıldı. Polisleri fark edince kaçmaya çalışan A. A., nefes kesen operasyonla kıskıvrak yakalanarak cezaevine teslim edildi.

kar timleri görev başında

BÜYÜKŞEHİR’İN KAR TİMLERİ KIRSALDA DA 7 / 24 GÖREVE HAZIR

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin karla mücadelede görev yapacak olan Kar Timleri, bütün ekipman ve donanımla 7 / 24 göreve hazır hale getirildi.

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı Yol Şube Müdürlüğü ekipleri, geçtiğimiz hafta etkili olan yoğun kar yağışı sonrası kapalı olan mahalle (köy) yollarını ulaşıma açtı. Toplam 1335 adet mahalle ve bağlısında, 5 bin 530 kilometrelik yol ağında görev yapacak olan kar timleri, 19 şantiyede kış mevsimi için tüm hazırlıklarını tamamladı. 31 greyder, 19 kepçe, 7 dozer, 5 kar savurma (Rotatif), 10 kar bıçaklı kamyon, 3 kar üstü araç (Snow Track), 20 servis aracı ve 239 personelle karla mücadele çalışmasını kırsalda yürütecek olan Kar Timleri, kış şartlarına aldırış etmeden kapanan mahalle yollarını ulaşıma açık hale getirecek. Geçen yıl olduğu gibi bu senede Kırsal Hizmetler Yol Şube Teknik Büro’da bulunan ‘Araç Takip Sistemi’ (GPRS) sayesinde toplam 75 araç, gelen ihbarlara göre anında müdahalede kullanılacak. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, GPRS ile birlikte karla mücadeleyi online takip ederek, yolda mahsur kalma gibi vakaları da ortadan kaldıracak. Yetkililer, vatandaşların 7 / 24 hazır halde olan Karla Mücadele Ekipleri’ne elverişsiz hava şartlarının yoğun olduğu dönemlerde kapalı köy yollarını ve diğer konuları bildirmek için Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin Beyaz Masa birimi ile 444 16 25 numaralı çağrı merkezi vasıtasıyla ulaşabileceğini belirtti.

ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GENÇLİK SPOR KULÜBÜ GALİBİYETLE BAŞLADI

ERZURUM BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GENÇLİK SPOR KULÜBÜ GALİBİYETLE BAŞLADI

ERZURUM (erzurummedya) - Türkiye Buz Hokeyi yükselme grubunda Ankara Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü ağırlayan Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü, karşılaşmadan 5-1 galip ayrıldı.

Dadaşkent- Aziziye Yolu üzerinde bulunan 3000 kişilik Buz Hokeyi Salonunda oynanan karşılaşmaya Erzurumluların ilgisi yoğun oldu. Erzurum Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü, Ankara Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübüne göre daha atak bir oyun sergilerken maçtan 5-1 galip ayrıldı.

ERZURUM’DA YAŞAYAN AFGANLILARDAN 'TERÖRE HAYIR' PROTESTOSU

ERZURUM’DA YAŞAYAN AFGANLILARDAN 'TERÖRE HAYIR' PROTESTOSU

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’da yaşayan Afganlılar, 7 Afganlı vatandaşın terör örgütleri tarafından rehin alınarak öldürülmesini protesto ettiler.

Havuzbaşı Kent Meydanında toplanan Afganistan Hazaraları Kültür ve Dayanışma Derneği üyeleri, basın açıklaması düzenlediler. Hazara vatandaşlarının terör örgütü tarafından rehine alınarak öldürülmesinin protesto etmek için toplanan Afganlılar, 'Terör ve vahşete hayır', 'Savaşa hayır biz barış istiyoruz' şeklinde dövizler taşıdılar.
Açıklama yapan Afganlılar, "Bonn Anlaşması'na göre 14 yıldan beri Afganistan'da hukuk üstünlüğüne dayalı bir hükümet sistemi vardır. Uluslararası güçlerin desteğiyle Afganistan'ın güvenlik durumunun her gün daha iyi gidilmesi bekleniyordu. Aşırıcılık, cinayet ve savaşın son bulup hukuka dayalı bir hükümetin kurulmasıyla insanlık onur ve insan haklarının korunması en önemli toplumsal değerler olarak bilinmesi beklenirken, ne yazık ki yıllar sonra radikal düşünceler, şiddet, terör eylemleri ülkenin her yerinde vatandaşlarımızın hayatlarına mal oluyor" dediler.
Afganistan halkının artık tabut kaldırmaya gücünün kalmadığını dile getiren Afganlılar, “Vatandaşlarımızın acısı bizim ortak acımızdır. Zabul ilinde 31 kişinin terör örgütleri tarafından rehin alınmaları ve alınan rehinelerden biri 9 yaşında bir kız çocuğu, iki kadın, dördü erkek, yedi kişinin feci bir şekilde başları kesilerek terör öğütleri İŞİD ve Taliban tarafından şehit edilmesi, bu ülkenin barış ve huzur içinde yaşamasını isteyen herkesi derinden üzmüştür" diye konuştular.

TÜRK OCAĞINDAN SANCAR’A HEDİYELİ TEŞEKKÜR

TÜRK OCAĞINDAN SANCAR’A HEDİYELİ TEŞEKKÜR

ERZURUM (erzurummedya) - Türk Ocakları Erzurum Şubesi, 2015 Nobel Kimya Ödülünü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar’ı büyük başarısından dolayı kutlayarak özel işleme halı hediyesi gönderdi.

Prof. Dr. Aziz Sancar’ın 2015 yılı Nobel Kimya ödülünü almasından dolayı Erzurum Türk Ocakları Başkanı Av. Nizam Işık, Türk Ocakları adıyla bir halı hazırlattı. Halının üzerinde Prof. Dr. Aziz Sancar ve eşinin işlemesi yapılarak Amerika’daki okuluna gönderildi.
Konu ile ilgili bir açıklama yapan Işık, “Bir Türk bilim adamı olan Prof. Dr. Aziz Sancar’ın dünyanın en saygın ödüllerinden Nobel’e kimya dalında layık görülmüş olması camiamızda ve bütün milletimizde büyük gurur ve sevince yol açmıştır. Sayın Sancar’ın aldığı bu büyük ödül Türk bilim adamlarına büyük bir özgüven kazandıracak, Türk bilim dünyasında yeni ufuklar açacaktır. Gelecekte de kendi ülkemizde yetişecek bilim adamlarının bu tür ödüllere layık görülmesi büyük temennimizdir. Sayın Sancar’ın Nobel Ödülünü aldıktan sonra yapmış olduğu açıklamalar ve ortaya koyduğu milli duruş her türlü takdirin üzerindedir. Milli kimlik ve etnik köken üzerinden yapılan spekülasyonları “Ben Türk’üm!” diyerek boşa çıkaran Sancar, başarısının temelinde Türkiye’de aldığı eğitimin bulunduğunu belirterek büyük bir vefa örneği sergilemiştir. Amerika’da, yaşadığı şehirde bir Türk Evi kuran, Türk ve Türkiye düşmanlarına inat şanlı bayrağımızı burada dalgalandıran ve aldığı ödülü de kurduğu Türk Evine bağışlayan bu büyük bilim adamını kutluyoruz. Bilim dünyasına yaptığı önemli hizmetlerden, bizlere ve büyük Türk Milletine yaşattığı bu büyük sevinç ve gururdan dolayı Aziz Hocaya Erzurum Türk Ocağı olarak teşekkür ediyor, saygıdeğer eşleri Gwen Sancar’la birlikte Sayın Sancar’ın portresinin yer aldığı bir halıyı kendilerine takdim etmekten büyük mutluluk duyuyoruz.” dedi.
PROF. DR. AZİZ SANCAR KİMDİR?
ABD'deki Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser tedavisinde 'ritmik saat' buluşuna imza atarak dünyaca çapında üne kavuşmuştu. 1946 yılında Mardin'de dünyaya gelen, Sancar, 'DNA tamiri' ve 'hücre döngüsü kontrol noktası' gibi konularda yaptığı çalışmalarla da adını duyurmuştu. Prof. Dr. Aziz Sancar 1946'da Mardin Savur'da 8 kardeşin 7'ncisi olarak dünyaya geldi. Ailesinin okuma yazma bilmediği ancak çocuklarının eğitimine çok önem verdiği belirtiliyor. Sancar, 1963 yılında girdiği İstanbul Tıp Fakültesini 1971 yılında bitirdi ve eğitim için ABD'ye gitti. 1997 yılından bugüne Amerika Birleşik Devletleri North Carolina-Chapel Hill'de North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü'nde görev yapan Prof. Sancar, gerçekleştirmiş olduğu 300'e yakın bilimsel makale ve bu makalelere yapılan 12 binden fazla atıfla, bilimsel araştırmada eşine az rastlanır bir başarıya imza attı. İstanbul Tıp Fakültesi'ni bitirdikten sonra yurtdışında yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'ne kabul edilen Sancar, buraya kabul edilen üç Türk'ten biri olmuştu.

REKTÖR KOÇAK, KARDELEN TV’DE SORULARI CEVAPLADI

REKTÖR KOÇAK, KARDELEN TV’DE SORULARI CEVAPLADI

PROF. DR. KOÇAK: “ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ ÜNİVERSİTESİ’NDE ÇABA, ÜRETME, GÜVEN VE BAŞARI HER DAİM EL ÜSTÜNDE TUTULMUŞ VE BU HASLETLER TAKDİRE VE TALTİFLERE MAZHAR KILINMIŞTIR”

ERZURUM (erzurummedya) - Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Kardelen TV’de İHA Bölge Müdürü Ayhan Türkez ile Erzurum Olay Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Esat Bindesen’in birlikte hazırlayıp sundukları Günden Özel programına katıldı.
Rektör Koçak, Kardelen TV’de gazetecilerin sorularını cevapladı.
Prof Dr. Koçak, Atatürk Üniversitesinin köklü üniversiteler arasında yerini koruduğunu, Erzurum’da, bölgesine ve ülkeye büyük katkı sağladığını söyledi.
‘Atatürk Üniversitesi üniversite kuran üniversite statüsü kazanmıştır’ diyen Prof. Dr. Koçak, öğrencisiyle akademik kadrosuyla, çalışanlarıyla üniversitenin her yıl büyük bir ivme kazandığını söyledi.
Görev süresi içerisinde yeni fakülteler kurulduğunu, Açık Öğretim Fakültesini bünyesine kattığını anlatan Prof. Dr. Hikmet Koçak, sporda, kültürel faaliyetlerde, sosyal etkinliklerde büyük bir yere sahip olduğunu anlattı.
Erzurum’un ve Atatürk Üniversitesi’nin özellikli yanlarından birinin de, Araştırma Hastanesi olduğunu. sadece Erzurum değil, bölgemizdeki ve yakın coğrafyadaki hastalara da sağlık hizmeti sunduğunu belirtti.
Koçak, şunları söyledi: “Gerek bölgemizde cereyan eden olaylarda, gerekse ülke içinde patlak veren terör olaylarında çok sayıda vatandaşımızın yaşamını yitirmesi ve çok sayıda asker ve polisimizin şehadet şerbeti içerek, dar-ı bekaya irtihal etmesi hepimizi derinden yaralamıştır.
Buradan yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet diliyor, kahraman şehitlerimizin aziz hatıraları karşısında saygıyla eğiliyorum. Zira şahit olduğumuz kanlı olaylarla hepimiz derinden sarsılmıştık.
Atatürk Üniversitesi olarak, milletimizin birlik ve beraberliğini, devletimizin bölünmez bütünlüğünü ve bölgemizdeki insanların huzur ve saadetini hedef alan her türlü saldırıyı esefle kınadığımızı, üniversitemizin, tüm mensuplarıyla devletimizin ve milletimizin âli menfaatlerinin tarafı olduğunu, buradan kamuoyuna duyurmak isterim.
Böylesine seçkin bir zümreye hizmet edebilmek, böylesi bir kurumu yönetebilmek, kuşkusuz büyük sorumluluk ve özveriler gerektirmektedir.
7 yılımızın bu bilinç ve hassasiyetle geçtiğini söyleyebilirim.
Bununla birlikte, nitelikliler zümresi olan üniversitemizde, eğitsel, sosyal, bilimsel ve teknik sorunları çözme gücüne sahip ciddi bir birikim ve alt yapı bulunduğunu; bunun da, yönetim erki olarak bizlere ciddi imkânlar ve rahatlıklar sağladığını belirtmek isterim.
Görev süreci boyunca özellikle şu başlıklara azami ölçüde önem gösterdiğimizi de vurgulamak yerinde olacaktır.
Çaba, üretme, güven ve başarı her daim el üstünde tutulmuş ve bu hasletler takdire ve taltiflere mazhar kılınmıştır.
Kişiler yapabildikleriyle değerlendirilmiş, bir başkasının yaptıkları sayesinde kişilere değerler atfedilmemiştir.
Nitelik, başarı ve katma değer üretme çaba ve çalışmaları her şeyin üzerinde tutulmuştur.
Herkesin eşit imkânlara sahip olmasına ve kişinin herkesle aynı noktadan başlayıp, yetenek ve çabalarının kendisini götürdüğü yere kadar götürmesine imkânlar sunulmuştur.
Yönetim erki olarak gerçekleştirmeye özen gösterdiğimiz bu düsturlar, zaman zaman bazı sorunların yaşanmasına rağmen, büyük ölçüde, bir ‘liyakat sistemi’ halinde başarıyla uygulanmıştır.
Bu vesileyle, buradan 7 yıl boyunca birlikte çalıştığım tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyor, ayrıca geçmiş yıllarda büyük emek ve özverilerde bulunan tüm eski rektörlerimize ve hocalarımıza da derin minnetlerimi iletiyorum.
İzninizle ‘7 yılın değerlendirmesi’ başlığı altında üniversitemizin nereden nereye geldiğini, hangi kazanımları elde ettiğini, velhasıl gelişiminin hangi boyuta çıktığını, bir takım veriler ışığında ele almak istiyorum.
Öncelikle birimlerimiz bazında; Göreve geldiğimiz 2008 yılı itibariyle Atatürk Üniversitesinde 13 fakülte vardı, bugün ise fakülte sayımız 22, 2008’de 8 meslek yüksekokuluna sahip iken bugün üniversitemizde 12 meslek yüksekokulu bulunmakta, 2008’de üniversitemizde 6 enstitü varken, bugün 7 enstitüye sahibiz, 2008’de toplam 16 araştırma merkezi bulunurken, bugün toplam 23 araştırma merkezimiz hizmet vermekte, bilim üretmektedir. Tüm bunlara ek olarak, üniversitemizde ayrıca, konservatuvarımızın kurulduğunu da belirtelim.
ÖĞRETİM ÜYESİ SAYIMIZ 2610
Üniversitemiz “üniversiteler kuran üniversite” unvanı gereği, çok sayıda üniversitenin kurulmasında aktif rol almasına ve çok sayıda kurulu üniversiteye de yetişmiş akademisyen desteği vermesine rağmen, öğretim elemanı sayısı azalmamış, aksine artış göstermiştir.
Bugün ki öğretim elemanı sayımız 2 bin 610’dur.
ÖĞRENCİ SAYIMIZ 209 BİN 729
2008 yılı itibariyle 5 bin 879’u önlisans, 24 bin 149’u lisans, 2 bin 701’i lisansüstü olmak üzere toplam öğrenci sayımız 32 bin 729’di.
Bugün ise Atatürk Üniversitesinin öğrenci sayısı, gururla ifade etmek gerekirse, 137 bin 685’i Açık Öğretim, 71 bin 377 örgün olmak kaydıyla, toplam 209 bin 62’dir.
Bu rakam içinde, 101 bin 490’ı açıköğretimde olmak kaydıyla 114 bin 854 öğrenci önlisans, yine 36 bin 195’i açıköğretimde olmak kaydıyla 81 bin 703 öğrenci lisans, 12 bin 505 öğrenci de lisansüstü düzeyinde eğitimlerini gerçekleştirmektedirler.
Bu rakamlar içinde, 74 farklı ülkeden, toplam 2 bin 111 yabancı öğrencimizde eğitim almaktadır. Şu bilgiyi de paylaşmak isterim ki,
Bugünkü toplam öğrenci sayımız, 1957’den beri üniversitemizden mezun olanların toplam sayısına neredeyse denktir.Bir başka ifadeyle, Atatürk Üniversitesi mezunlarıyla birlikte, bugün sayıları 500 bine yaklaşan büyük bir aile konumundadır.
Yine, 2008-2009 öğretim yılında üniversitemize kayıt yaptıran öğrenci sayımız 9 bin 506 iken, 2015-2016 öğretim yılında kayıt yaptıran öğrenci sayımız, 69 bin 368’i açık öğretim olmak üzere toplamda 85 bin 854’tür.
Bir önemli veriyi daha paylaşmak gerekirse, Atatürk Üniversitesi, üniversiteye giriş sınavlarında ‘tercih edilme sayısı’ bakımından Türkiye’deki tüm üniversiteler arasında 2. sırada yer almıştır.”

ERZURUM ÜLKÜ OCAKLARI İRAN DEVLET TELEVİZYONUNU PROTESTO ETTİ

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum Ülkü Ocakları, İran Televizyonu'nun Türklere yönelik hakaretlerini düzenlediği basın açıklamasıyla protesto etti.

Yakutiye Kent Meydanı’nda, 6 Kasım tarihinde İran Radyo Televizyon Kurumu’na bağlı “Kanal 2” televizyonunda Türkler’e yönelik hakaret içeren yayını protesto etti. Grup adına açıklama yapan Ülkü Ocakları Erzurum İl Başkanı Av. Bilgin Ertaş, “Büyük Türk Milleti şan ve şerefle dolu köklü bir maziye ve binlerce yıllık geçmişinin birikimiyle oluşturduğu yüksek bir medeniyete sahiptir. 6 Kasım 2015 tarihinde İran Radyo Televizyon Kurumuna bağlı ‘’ Kanal 2 ‘’ isimli televizyon kanalında soydaşlarımıza ve medeniyetimize hakaret etmiştir. Söz konusu programda Güney Azerbaycan Türk’ü bir çocuğun dişlerini tuvalet fırçasıyla temizlemesi ve bu sebepten etrafına kötü koku yayılmasıyla ilgili bir sahneye yer vererek, İran Türkleri açıkça aşağılanmıştır. Bugün Türk Milleti’nin ve Türk Milliyetçileri’nin susmayan ve susturulamayan sesi olan Ülkü Ocakları olarak soydaşlarımızın sesine ses veriyor, haklı davalarında yalnız olmadıklarını haykırıyoruz. Baskı ve zulmün boyutlarından, insan hakları ihlallerinden ulusal ve uluslararası medya kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve Birleşmiş Milletler ile ilgili kuruluşlar haberdar edilerek acilen göreve çağırılması ve faaliyetlere öncülük edilmelidir. Bugün bu alandan yükselen sesler Türk Dünyası’nın cennet mekan Başbuğu Alparslan Türkeş’in bozkurtlarının, Elçibey’in, İsa Yusuf Alptekin’in, Rauf Denktaş’ın, Necdet Koçak’ın, Gaspıralı İsmail Bey’in, Dr.Sadık Ahmet’in bozkurtlarına selamlar ve dualar. Asla mazlum soydaşlarımızı yalnız bırakmayacağız” dedi.
Basın açıklamasının ardından ülkücü yemini yapan grup olaysız bir şekilde dağıldı.

ERZURUM (erzurummedya) - Spor Toto 3. Lig 1. Grupta mücadele eden Büyükşehir Belediye Erzurumspor, sahasında ağırladığı Arsinspor'u 2-0 mağlup etti.

STAT: Kazım Karabekir
HAKEMLER: Deniz Kükrek xx, Bahadır Yıldırım xx, Ali Karaoğlu xx
BB ERZURUMSPOR: Ahmet xxx, Doğan Can xxx, Doğa xxx, Fatih xxx, Mehmet xxx (Oltan dk. 90 ?), Savaş xxx, Cebrail xxx, Emre xxx, Ferit xx (Halil dk. 73 x), Erhan xxx (Hüseyin dk. 85 ?), Osman xxx
ARSİNSPOR: Abdullah xx, Emre xx, Yunus xx, Münür xx, Rahman x (Fatih dk. 46 x), Yunus Emre x (Sefacan dk. 61 x), Hakan xx, Barış xx, Abulsamet xx (Caner dk. 89 ?), Mehmetcan xx, Mert x
GOLLER: Mehmet Albayrak (dk. 37), Erhan (dk. 84) (BB Erzurumspor)
SARI KART: Abdulsamet (Arsinspor)

1.BB ERZURUMSPOR 13 8 5 0 24 6 18 29
2.TİRE 1922 SPOR 13 8 3 2 18 9 9 27
3.KOZAN BLD.SPOR 13 6 4 3 19 13 6 22
4.KIZILCABÖLÜKSPOR 13 6 4 3 16 10 6 22
5.TEKİRDAĞSPOR 14 6 4 4 21 18 3 22
6.ZONGULDAK KÖMÜRSPOR 14 6 3 5 25 19 6 21
7.MALTEPESPOR 13 4 7 2 14 12 2 19
8.BURSA NİLÜFERSPOR A.Ş. 13 6 1 6 15 20 -5 19
9.ALTAY 13 5 3 5 21 19 2 18
10.BİRLİK DÜZYURTSPOR 12 5 3 4 16 16 0 18
11.YEŞİL BURSA A.Ş. 13 4 5 4 17 15 2 17
12.TURGUTLUSPOR 13 4 5 4 13 16 -3 17
13.ERZİN BELEDİYESPOR 13 5 1 7 16 18 -2 16
14.KIRIKHANSPOR 13 4 3 6 11 16 -5 15
15.DÜZCESPOR 13 2 8 3 16 21 -5 14
16.ARSİNSPOR 14 3 4 7 14 22 -8 13
17.CİZRE SPOR 12 2 5 5 12 18 -6 11
18.SİLİVRİSPOR 14 3 1 10 11 20 -9 10
19.GÖLBAŞISPOR A.Ş. 14 2 3 9 12 23 -11 9

BB Erzurumspor sahasında 3.galibiyeti alarak averajla liderliğini koruyor. Maç Sonucu 2-0

Dk.90-Mehmet Albayrak çıkıyor, Oltan giriyor.

Dk.88-BB Erzurumspor 3.gol için yükleniyor. Abdulsamet çıkıyor Samet giriyor

Dk.85-Golllll. Erhan golün adı. Golü atan Erhan oyundan çıkıyor,

Dk.80-Arsin sol kanattan geliyor ama Cebrail kademede izin vermiyor

Dk.76-Erhan ile gole yaklaşıyor Erzurum

Dk.74-Ferit çıkıyor yerine Halil giriyor

Dk.72-Emre Hasan ceza sahası içerisinde sakatlık geçiriyor.

Dk.70-Barış topu kontrol edemiyor, taç. Cebrail kullanıyor

Dk.65-Savaş kaleci ile karşı karşıya kalıyor vuruyor ama top üstten auta gidiyor

Dk.62-Arsinspor'da oyuncu değişikliği. Sefacan oyuna giriyor

Dk.60-Ferit'in vuruşu kalecede kalıyor

Dk.55-Erhan Cebrail ile paslaşıyor. Erhan'ın ceza sahasındaki atağı autla son buluyor

Dk.51-Ferit kaleye vuruyor topu defans karşılıyor. BB Erzurumspor 2.gole çok yaklaşıyor

Dk.50-Mehmet Can taç kullanıyor. Mehmet Albayrak kaleci ile karşı karşıya kalıyor ama ofsayta düşüyor.

46.dk-İkinci yarıya BB Erzurumspor başlıyor.

Fatih Polat Arsin'de oyunda olmayan futbolcu

İKİNCİ YARI

Dk.45-İlk yarı 38.dakikada Mehmet Albayrak ile bulduğu gol ile BB Erzurumspor'un üstünlüğü ile sona eriyor 1-0

Maça 1 dakika kayıp zaman ekleniyor.

Dk.44-Maçın ilk sarı kartı Arsin'den Abdulsamet'e. Arsin uzaktan şut deniyor top açık farkla dışarı çıkıyor

Dk.41-Arsinspor'da bir oyuncu sakatlandı. Cebrail sağdan taşıdığı topu Ferit'e aktarıyor

Dk.38-Mehmet Albayrak ve Golllll

Dk.35-Arsinin mavi beyazlı kaleye ilk gelişi. Doğa İşeri topu uzaklaştırıyor

Dk.32-BB Erzurumspor sık sık köşe vuruşu kullanıyor.

Dk.30-Oyunun kontrolünü elinde tutan Erzurm ekibinde aranan gol bir türlü gelmiyor. Arsinli oyunculan sık sık kalecileri ile oynamak zorunda kalıyor.

Dk.28-Savaş köşe vuruşuun kullanıyor

Dk.25-Seyirci 25.dakikada gol gıl sesleri ile ayakta.

Dk.21-BB Erzurumspor bütün hatları ile rakip sahada. Atak üstüne atak geliştiriyor. Oyun kalecinin vuruşu ile başlıyor.

Dk.17-Ferit'in ortasına kafayı vuran Mehmet Albayrak, top kalecinin ellerinde

Dk.15-Taç atışını Arsin kullanıyor

Dk.13-BB Erzurumspor köşe vuruşu kullanıyor. Savaş'ın şutunu kaptan münir ceza sahasının dışına atıyor.

Dk.10-Arsin kalecisinin uzun vuruşu top Erzurum yarı alanında. Bu arada Hakan sakatlanıyor.

Dk.7-Mehmet Albayrak ile yine gole çok yaklaşıyoruz..

Dk.5-Doğançan'ın yerden pası, atağı sağa çeviriyor. Orada Cebrail topla buluşan isim. İlk ciddi atağımızda kaleci gole izin vermiyor.

Dk.1-Maç Arsinspor'un vuruşu ile başlıyor

BİRİNCİ YARI

MAÇ BAŞLIYOR

Lider BB Erzurumspor sahasında ağırladığı Arsinspor'u eli boş göndermenin hesaplarını yaparken Erzurum'da güzel bir hava var ve zemin futbol oynamaya elverişli.

Tribünler kae arkaları hariç tıklım tıklım denilecek kadar dolu.

Her iki takımda sahaya çıktı.

BB ERZURUMSPOR İlk 11
40. AHMET ALTIN
4. DOĞAN CAN OTMAN
6. DOĞA İŞERİ
8. FATİH GÜL
11. MEHMET ALBAYRAK
19. SAVAŞ TAĞA
20. CEBRAİL SERÇEK
34. EMRE HASAN BALCI
77. FERİT ERİŞÇİ
89. ERHAN ÇELENK
90. OSMAN BERKAY ÖZÇELİK
Yedekler
53. İLKER GÜNAY
3. HÜSEYİN CİHAN AVCU
5. MEHMET YENİLER
7. HALİL UYSAL
10. HÜSNÜ ZEYBEKOĞLU
41. İBRAHİM DEMİRER
61. OLTAN KARAKULLUKÇU
Teknik Sorumlu
BESİM DURMUŞ

ARSİNSPOR İlk 11
1. ABDULLAH NANİM
4. EMRE KÜÇÜK
5. YUNUS BABA
8. MÜNÜR SATILMIŞ
10. RAHMAN BUĞRA ÇAĞIRAN
25. YUNUS EMRE BİRİNCİ
39. HAKAN KUŞ
57. BARIŞ GÖK
61. ABDULSAMET CAN
92. MEHMETCAN KÖSE
93. MERT SAĞLAM
Yedekler
95. AHMETCAN DİLAVER
24. SEFACAN TAŞKOLU
46. MUSTAFA YAŞAR BOŞNAK
71. FATİH BOLAT
94. CANER ÇOLAK
12. ENES ERDAL İÇ
99. EMREHAN KÖROĞLU
Teknik Sorumlu
FETHİ TÜRKOĞLU

Ölüm Geçidi Pirinkayalar Geçit Vermiyor

Ölüm Geçidi Pirinkayalar Geçit Vermiyor

ERZURUM (erzurummedya)-Erzurum-Artvin karayolunda bulunan Pirinkaya’lar kış aylarının gelmesi ile birlikte tehlike saçmaya başladı.

Erzurum’un Uzundere üzerinden Karadenize tek bağlantı yolu olun Pirinkayalar Geçidi sürücüler için ölüme davetiye çıkarıyor. Son bir hafta içerisinde defalarca kapanan yolu kullanmak isteyen özellikle TIR’ların kuyruklar oluşturduğu yol için vatandaşlar Tünelin tek çözüm olduğunu söylerken, can kaybı yaşanmaması büyük bir şans olarak değerlendiriliyor.

Yıllardır yapılacağına dair kamuoyunda dolaşan söylentilere rağmen, son olarak da projelendirilmesine rağmen yatırım programına alınmayan Pirinkayalar Tüneli’nin bir an önce yapılması için başta Erzurum Milletvekilleri olmak üzere Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü’ne vatandaşlar çağrıda bulundu.

Erzurum'dan - Artvin'e gitmek için bu güzergahı kullanan araç sürücüleri, yıllardır Pirinkayalar mevkisinin bir kanayan yara olduğunu ifade ederek bu yolun sık sık ulaşıma kapandığını belirttiler. Vatandaşlar, "İnsanlar buradan her zaman geçtiklerinde tedirginlik yaşıyorlar. Acil olarak tünel çalışmalarının başlatılması gerekmektedir. İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı." dediler.

erzurumda alt geçitte ölüm

ERZURUM'DA TRAFİK KAZASI: 1 ÖLÜ
ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’da bir kişi aniden alt geçite çıkınca seyir halindeki otomobilin altında kalarak hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre, olay Erzurum merkez Yenişehir semti Harputkapı alt geçitinde meydana geldi. Alt geçitin yanındaki şehir tabelalarının arasından ana yola çıkan O.Y., seyir halinde olan A.K. isimli şahsın yönetimindeki otomobilin altında kaldı. Kaza sonrası olay yerine sevk edilen 112 Acil sağlık ekipleri ağır yaralanan O.Y.’yi hastaneye kaldırdı. Kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybeden O.Y., düzenlenen trafik raporunda asıl kusurlu bulundu. O.Y.’ye çarpan otomobil sürücüsü A.K’nin tali kusurlu olduğu tespit edildi. Otomobil sürücüsü A.K. kazayla ilgili olarak gözaltına alındı. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Erzurum'da 2 Firmaya Mesaj Cezası

Erzurum'da 2 Firmaya Mesaj Cezası

ERZURUM (erzurummedya)-Erzurum'da elektronik ticareti düzenleyen kanun kapsamında vatandaşlara izinsiz kısa mesaj gönderen 2 firmaya 11 bin lira para cezası uygulandı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, izin almadan tüketiciye kısa mesaj ve e-posta gönderen şirketlere yönelik, 1 Mayıs'ta yürürlüğe giren 6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun kapsamında, vatandaşların, kendisinden onay alınmadığı gerekçesiyle il müdürlüğüne yaptığı şikayetler nedeniyle Kanunun 6. Maddesi gereği tüketiciden onay almadan ticari ileti (SMS) gönderen 2 firmaya, toplam 11 bin lira para cezası verildiği belirtildi.

Firmalar hakkında soruşturmanın devam ettiği bildirilen açıklamada, konu ile ilgili olarak tüketicilerin şikayetlerini doğrudan e-Devlet kapısı veya bakanlık internet sitesi üzerinden veya yazılı olarak şikayetçinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Ticaret İl Müdürlüğüne yapabilecekleri kaydedildi.

VALİ ALTIPARMAK ETÜ'DE

VALİ DR. AHMET ALTIPARMAK ÖĞRENCİLERİN DOĞUM GÜNÜ KUTLAMASINDA…

ERZURUM (erzurummedya) - “Yarınları Birlikte Şekillendirelim” sloganı ile yola çıkan, ve kuruluşundan bu yana büyük bir hızla çalışmalarını sürdüren ETÜ, temiz, alt yapı ve üst yapı çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Yapımı bu yıl tamamlanan ve yeni eğitim sezonunda öğrencilerine merhaba diyen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kapılarını bugün Erzurum protokolünden ziyaretçiler için açtı.
Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitçi, Erzurum Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Aras Elektrik Aş. Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Babur ve Erzurum Asayiş Şube Müdürü Gültekin Temel, ETÜ Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı eşliğinde yapımı tamamlanan İİBF Binasını, Kız Öğrenci Yurdunu ve yapımı devam eden kampüs inşaatlarını gezdiler.
HER ŞEY ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN…
Rektör Prof. Dr. Muammer Yaylalı ve Yapı İşleri Teknik Daire Başkanı Ali Çelik’ten kampüs alanı ile alakalı bilgiler alan ziyaretçilerimiz, öğrencilerden de öneri ve isteklerini dinlediler. Yapımı halen devam eden kampüs yollarımızdaki ışıklandırmadan asfalt çalışmasına kadar pek çok konuda bilgi alan heyet yapılan çalışmalardan mutluluk duyduklarını ifade ettiler.
Ayrıca, Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve İl Emniyet Müdürlüğü nezaretinde yapım çalışmalarında ve asayiş konusunda gerekli çalışmaların yapıldığı ve yapılmaya devam edeceği ifade edildi. Özellikle ikinci öğretim öğrencilerimizin huzurlu ve güvenli bir şekilde okullarına ulaşabilmesi için ışıklandırma çalışmalarının ivedi şekilde tamamlanması ve emniyet güçlerinin tedbir alması hususunda bir mutabakata varıldı.
VALİ DR. AHMET ALTIPARMAK DOĞUM GÜNÜ KUTLAMASINDA…
Kampüs alanımızı ziyaret eden Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak ve beraberindeki heyet İİBF Kantininde öğrencilerle bir süre sohbet edip yemek yediler. Laboratuvarlar, Modern Kütüphane, Derslikler ve sosyal alanları gezen Dr. Altıparmak ve beraberindeki heyet ayrıca bir öğrencimizin doğum günü kutlamasına da katılarak öğrencilerle birlikte poz verdiler.
Bir öğrenci için en güzel alanın kütüphane olması gerektiğini belirten Vali Altıparmak, modern araç gereçler, güncel kitaplar, kişiye özel okuma salonları, tekil ve grup çalışma salonları bulunan kütüphanemizi gezdi ve yapılan bu çalışmaları takdir ettiğini belirtti.
Rektör Prof. Dr. Muammer Yaylalı’ya, bu kadar kısa sürede bu önemli adımlar atıldığı için teşekkürlerini ifade Erzurum Valisi Dr. Altıparmak ve beraberindeki heyet, bundan sonraki çalışmalarda da başarıların devamını temenni ettiler.

Erzurum'da Bir Kişi Çalıştığı Marketi Dolandırdı

ÇALIŞTIĞI MARKETTE 125 BİN TL’Yİ ZİMMETİNE GEÇİRDİ

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’da şüpheli bir şahıs, iddiaya göre çalıştığı markete ait 125 bin TL parayı zimmetine geçirdi.

Edinilen bilgiye göre, Erzurum’un Aşkale ilçesindeki bir markette çalışan E.T., iddiaya göre 125 bin 800 TL parayı zimmetine geçirdi. Kasa defteri ile merkeze gönderilen hesap dökümünün arasında 125 bin 800 TL fark olduğunu tespit eden M.Ç., marketin para trafiği, mal alım ve satımı ve her türlü ticari tasarruftan yetkili olan E.T. hakkında şikayetçi oldu. 125 bin TL’yi E.T. isimli şahsın zimmetine geçirdiği iddiasıyla ilgili soruşturma başlatıldı.

Bakan Altınok O Vali Hakkında Soruşturma Başlattı

İçişleri Bakanı Altınok, "Paralel Devlet Yapılanması" operasyonunda gözaltına alınan kadınlara kelepçe takılmasına ilişkin, İl Emniyet Müdürünün geçici olarak açığa alındığını ve hakkında soruşturma başlatıldığını anımsatarak, "Buraya bir mülkiye müfettişi ve polis müfettişi görevlendirdik.

Valiliğin yaptığı açıklama ve yine emniyetin kelepçe işlemi ile alakalı ayrıca il valisi ile alakalı inceleme ve gerekiyorsa soruşturma için mülkiye müfettişi görevlendirdik" dedi.


MANİSA VALİSİ BEKTAŞ ÖZÜR DİLEDİ

Bu arada Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, kadın şüphelilere kelepçe takılması nedeniyle yaptığı açıklamadaki sözleri nedeniyle özür diledi.
Vali Bektaş "Özensiz bir dil kullanılmasından dolayı, başta kadınlarımız olmak üzere, tüm vatandaşlarımızdan özür diliyorum" dedi.

ERZURUM’DA TACİZ İDDİASI

ERZURUM’DA TACİZ İDDİASI
ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’da bir kadın kendisnii takip eden bir şahıs tarafından cinsel tacize uğradı.

Edinilen bilgiye göre, Erzurum merkez Yenişehir semti Hüseyin Avni Ulaş Mahallesi’ndeki evine giden Z.İ. isimli kadın, arkasından takip eden bir şahıs tarafından cinsel tacize uğradı. Şahıs hakkında şikayetçi olan Z.İ., emniyetteki ifadesinde , “Evime giderken arkamdan gelen bir şahsın beni takip ettiğini anladım. Tam arkama dönecekken şahıs eliyle ağzımı kapattı ve beni yere düşürdü. Bir eliyle ağzımı kapatarak diğer eliyle kalçama dokunarak zorla beni öptü. Elinden kurtulduktan sonra bağırınca şahıs hızla kaçarak uzaklaştı” dedi.
Z.İ’nin şikayeti üzerine harekete geçen polis ekipleri şüpheliyi yakalamak için çalışma başlattı.

Erzurum Valiliği Yatırımlara Hız verdi

ERZURUM VALİLİĞİ YATIRIMLARA HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR

ERZURUM (erzurummedya) - Kurulduğu Nisan 2014 tarihinden bu yana yaklaşık 700 Milyon TL’nin üzerinde yatırımla, Erzurum Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı da, başarılı birçok yatırıma imza attı.

Erzurum Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ilimiz için yapılacak en büyük yatırımlardan biri olan Erzurum Emniyet Müdürlüğü Kampüsü için kolları sıvamış durumda. Yaklaşık 52 dönüm arazi üzerinde inşa edilmesi planlanan Yeni Erzurum Emniyet Müdürlüğü modern mimarinin yanında geleneksel Selçuklu mimarisi motiflerini de taşıma özelliği ile dikkat çekiyor. 14 bloktan oluşan ve 40000 m2 kapalı inşaat alanı bulunan proje peyzajıyla da büyüleyecek. Sosyal Medya üzerinde yayınlanan proje halk tarafından tam puan aldı. Dev proje, Erzurum İtfaiye Daire Başkanlığının da bulunduğu Abdurrahman Gazi Türbe yolunda gerçekleştirilecek.
9 Aralık 2015’te yapılacak ihale için tüm hazırlıkların tamamlandığına dikkat çeken Valimiz Dr. Ahmet Altıparmak“Erzurum Valiliği olarak bir buçuk yıl içerisinde Erzurum’un tüm ilçelerine toplamda 700 milyondan fazla yatırım gerçekleştirdik. Yaptığımız bu yatırımlar içerisinde Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlığı yatırımları başta olmak üzere Kalkınma Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın yatırımları bulunmakta. Şimdide Erzurum’a yakışır dev bir yatırım olan Erzurum Emniyet Müdürlüğü kampüsü için ihale aşamasındayız. 9 Aralık’da gerçekleşecek olan ihaleye yoğun katılım beklemekteyiz” dedi.
Şimdiye kadar Valilik tarafından Emniyet Müdürlüğüne bağlı birçok binanın onarımlarının yapıldığını, Oltu ve Uzundere ilçelerinde ise yeni İlçe Emniyet Amirliği binaları yapıldığını hatırlatan Vali Altıparmak “yatırımların hızlı ve sorunsuz ilerleyişinden dolayı tüm YİKOB personelimizi tebrik ediyorum” dedi.

Erzurum'da Kır Düğünü Yerine Kar Düğünü Yaptılar

KIR DÜĞÜNÜ YERİNE KAR DÜĞÜNÜ YAPTILAR

ERZURUM (erzurummedya) - Deniz ve Uygar çifti İstanbul’da yaptıkları kına gecesinin ardından düğün için geldikleri memleketlerinde kar sürpriziyle karşılaştılar.

Uygar’ın memleketi olan Şenkaya’nın Yanıkkaval köyünde düğün günü yağan aşırı kar, çiftlerin hayalini kurdukları kır düğününü, kar düğününe çevirdi.
Düğün sabahı sürpriz karla uyanan düğün sahipleri, düğün öncesi toprak damlardaki karı tahta küreklerle temizlediler.
Damat Uygar Yavuz, “Kına gecesini İstanbul’da yaptık. Köyümüze gelerek güzel bir kır düğünü hayal ediyorduk. Ama kar bize sürpriz yaptı. Önce damlardaki karları yardımlaşarak temizledik. Bizim içinde unutulmayacak bir düğün anısı oldu” dedi.
Çiftler kar üstünde halay çekti, düğün pastasını kar üstünde kestiler.
Bilgisayar Mühendisi Uygar Yavuz ile İnsan Kaynakları Uzmanı Deniz Yavuz, değişik bir düğün yapmanın mutluluğunu doyasıya yaşadılar. Çiftler sabah kar temizliğinin ardından gün batımına kadar yakınlarıyla birlikte halay çekip eğlendiler.

Erzurum'da Öğretmenlere TÜBİTAK Proje Yazma Eğitimi

ÖĞRETMENLERE TÜBİTAK PROJE YAZMA EĞİTİMİ VERİLDİ

ERZURUM (erzurummedya) - Erzurum’daki 156 ortaöğretim öğretmenine nitelikli projeler geliştirmek ve beşeri sermayenin niteliğinin arttırılmasına yönelik “TÜBİTAK Proje Yazma Eğitimi” verildi.

DAP idaresi, Erzurum İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Atatürk Üniversitesi ve TÜBİTAK Bölge Koordinatörlüğü işbirliğiyle Atatürk Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’ndeki “TÜBİTAK Proje Yazma Eğitimi” açılış törenine İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir ve proje yazma eğitimi alacak öğretmenler katıldı.
Açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, verilecek eğitimin önemli olduğunu belirterek, “TÜBİTAK’ın bu projeleri 46 yıldır devam ediyor. Geçen dönemde bu projelerin 46’ncısını düzenledik. Projeler kapsamında TÜBİTAK Türkiye’yi 12 ayrı bölgeye ayırıyor. Bu bölgelerden birisi de Erzurum bölgemiz. 10 ilimizin olduğu bölgemizde çok önemli projelere imza atıyoruz. 2004 yılına baktığımızda 500 proje başvurmuş. 2015 yılı içerisinde merdivenin basamakları gibi çıkılarak bu sayı 13 bin 700’e ulaştı. Bunlarla birlikte ülkemizin gelişimine katkı sağlamaya devam ediyoruz” dedi.
Türkiye’deki projelerin yüzde 20’sinin Erzurum’da üretildiğini ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Yükse Arslan, “Öğrencilerimizin sosyal, bilimsel düşünme kabiliyetini geliştirici, sorgulayıcı birer birey olması açısından burada verilecek eğitimler önemlidir. Üretken ülke kalkınmasına katkıda bulunabilecek birey olarak yetişmeleri için bir takım çalışmaları bölgemizde de adım atmış bulunuyoruz. DAP ile birlikte organize edilen bu çalışma fevkalade önemli. Zira Türkiye’nin yüzde 20 projesini biz üretiyoruz. Daha iyi derecelerle önümüzdeki yıllarda güzel sonuçlar almayı arzuluyoruz” diye konuştu.
Proje havuzlarında bölgelerin en az yüz proje üretmesinin önceliğinden bahseden DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir, “Bu eğitimde arzu edilen başarılarda 2015 yılı içerisinde ciddi bir artış söz konusu. Bu eğitimdeki amaç her bölgeden en az 100 tane proje havuzunun oluşması. Mevcut projelerle Erzurum’da bilimsel bir ivme kazandırmasını, yeni icatların çıkmasında teşvik edici olmasını ve ülkemiz argesin geliştirmesi açısından iyi bir zemin hazırlamasını diliyorum. Doğu Anadolu bölgesinde gençlerimizin bilimsel çalışmalara teşvik etmesinde bölgesel olarak orta ve uzun vadede itici bir güç olacağı kanaatindeyiz.” dedi.
Açılış töreninin ardından üç gün sürecek olan “TÜBİTAK Proje Yazma Eğitimi” uzman ekipler tarafından öğretmenlere anlatıldı. Eğitimler sonunda proje yazma eğitimi alan öğretmenlere katılım sertifikaları verilecek.

<