Haber Detayı
29 Kasım 2021 - Pazartesi 17:29 Bu haber 6699 kez okundu
 
Yakutiye'nin Jeotermal Kaynakları araştırılarak, gün yüzüne çıkarılacak
“Yakutiye'nin Jeotermal Kaynaklarının Araştırılması” isimli projenin destek sözleşmesi imzalandı.
EKONOMİ Haberi
Yakutiye'nin Jeotermal Kaynakları araştırılarak, gün yüzüne çıkarılacak

JEOTERMAL KAYNAKLAR FİZİBİLİTE DESTEĞİ İLE GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı tarafından yürütülen 2021 Yılı Fizibilite Desteği Programı kapsamında destek almaya hak kazanan ve Yakutiye Belediyesi tarafından yürütülecek olan “Yakutiye'nin Jeotermal Kaynaklarının Araştırılması” isimli projenin destek sözleşmesi imzalandı.

Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansında gerçekleşen imza törenine; KUDAKA Genel Sekreteri Oktay Güven, Yakutiye Belediyesi Başkan Vekili İhsan Karabulut  ve Ajans uzmanları katıldı.

Yakutiye'nin Jeotermal Kaynaklarının Araştırılması projesiyle Erzurum’un Yakutiye ilçesinde bulunan jeotermal enerji potansiyelinin etkin biçimde harekete geçirilmesiyle birlikte tabii kaynakların ekonomiye kazandırılması hedeflenmektedir. Bu doğrultuda Yakutiye ilçesine bağlı Akdağ ve Yeşilyayla mahallelerindeki jeotermal su kaynaklarının tespit edilmesine yönelik teknik araştırmalar gerçekleştirilecektir.

Proje kapsamında yapılacak sondaj çalışmaları sonucunda hazırlanacak fizibilite raporu ile tespit edilen jeotermal kaynaklar ve özelliklerine göre potansiyel yatırım konuları belirlenecektir. Bu sayede Erzurum’da bulunan jeotermal enerji kaynakları potansiyeli daha verimli ve etkin olarak kullanılabilecektir. Ayrıca termal ve sağlık turizmi açısından kente yeni tesisler kazandırılması için adım atılacak ve sosyo ekonomik gelişmişlik düzeyine katkı sağlanacaktır.

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: Yakutiye'nin, Jeotermal, Kaynakları, araştırılarak,, gün, yüzüne, çıkarılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı