Haber Detayı
13 Kasım 2021 - Cumartesi 00:51 Bu haber 4421 kez okundu
 
Yakutiye Belediyesi "Sıfır Atık" dönemini başlattı
“Mobil Atık Getirme Merkezi” konteynerlerinin yerleştirme işlemlerine başlandı.
BELEDİYELER Haberi
Yakutiye Belediyesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen “Sıfır Atık” Projesi kapsamında Yakutiye Belediyesi’nce  ilçe merkezindeki vatandaşların kolaylıkla ulaşabilecekleri muhtelif noktalara “Mobil Atık Getirme Merkezi” konteynerlerinin yerleştirme işlemlerine başlandı.

Erzurum Yakutiye Belediye Başkanı Dr. Mahmut Uçar,  atıkların kaynağında ayrıştırılması ve geri dönüşüme girmesiyle daha yaşanabilir bir çevre hedefledikleri söyledi. Çocuklardan başlamak üzere halkta bu hususta bir bilinç oluşturmayı amaçladıklarını kaydeden Başkan Uçar, “Yaşadığımız çevreyi bizlere emanet edildiği şekilde, bizden sonrakilere daha yaşanabilir şekliyle bırakmak hepimizin ortak sorumluluğu olmalıdır.” dedi.

Yakutiye Belediyesi’nin Ar-Ge çalışmalarından biri olan “Asfalt üretiminde atık maddelerin Kullanımı” isimli projeyle Türkiye Belediyeler Birliği’nce düzenlenen Sıfır Atık Fikir ve Proje Yarışmasında “Atık Azaltımı ve Yeniden Kullanımı” alanında birincilik ödülüne layık görülerek geçen yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde yapılan törende ödül aldıklarını hatırlatan Başkan Uçar, 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi inşaat çalışmalarında sona gelindiğini belirtti.

Doğu Anadolu’nun ilk 1. Sınıf Atık Getirme Merkezi özelliği taşıyacak olan tesis 13 ayrı tür atık kabul edeceğini de hatırlatan Uçar; “Sıfır Atık Projesi kapsamında eğitim ve farkındalık projelerinin hazırlıkları da yine tamamlanmak üzeredir. Gelişen teknolojiyle beraber konum bildirimi ve yapay zeka harmanlanarak vatandaşımızın Sıfır Atık Projesine katılımını artırmayı hedeflemekteyiz. İklim değişikliğinin olumsuz etkilerini minimize etmek amacı ile “Yenilenebilir Enerji” alanında Ar-Ge ve Fizibilite çalışmaları devam etmektedir “diye konuştu.

Yakutiye Belediyesi olarak Sıfır Atık Projesi kapsamında ilçe sınırları içerisinde vatandaşların  kolaylıkla ulaşabilecekleri muhtelif noktalara, geceleri ışıklandırma sistemine sahip “Mobil Atık Getirme Merkezi” adı verilen Geri Dönüşüm Konteynerleri yerleştirdiklerine dikkat çeken Uçar, şunları söyledi:  “Estetik bir tasarıma sahip olan, yedi bölmeli Konteynerlerimiz; Kağıt, Plastik, Cam, Metal, Bitkisel Yağ, Küçük Elektronik Eşya ve Pil atıkları için hazneler bulunduruyor. Şehrimize hayırlı olsun ”.

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör: M.Hanefi İspirli
Etiketler: Yakutiye, Belediyesi, "Sıfır, Atık", dönemini, başlattı,
Yorumlar
Haber Yazılımı