Haber Detayı
18 Aralık 2017 - Pazartesi 20:54 Bu haber 4070 kez okundu
 
TYB Erzurum Şubesi'nin Konuğu Sevda Güneş 'Kudüs Gerçekleri'ni anlattı
Pusula Gazetesi Genel Koordinatörü Sevda Güneş, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Erzurum Şubesi tarafından gerçekleştirilen ‘Kudüs Gerçekleri’ paneline konuk oldu.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
TYB Erzurum Şubesi'nin Konuğu Sevda Güneş 'Kudüs Gerçekleri'ni anlattı

ERZURUM (emha)-Pusula Gazetesi Genel Koordinatörü Sevda Güneş, Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) Erzurum Şubesi tarafından gerçekleştirilen ‘Kudüs Gerçekleri’ paneline konuk oldu.

Filistin izlenimlerini paylaşan Sevda Güneş, Müslümanların Kudüs’e yeterince sahip çıkmadığını belirterek, “Kutsallarımıza sahip çıkmaz isek bunun ardı gelir, o da Mekke ve Medine’dir” dedi.
TYB Erzurum Şubesi tarafından Büyükşehir Belediyesi İbrahim Erkal Kültür Merkezi’nde düzenlenen panelin bu haftaki konuğu, Gazeteci-Yazar Sevda Güneş oldu. ‘Kudüs Gerçekleri’ adlı panelde katılımcılara Filistin topraklarında tanık olduğu olayları anlatan Güneş, zaman zaman duygu dolu anlar yaşattı.

Türkler bizi kurtaracak

Filistinlilerin Türkiye’yi bir kurtarıcı gibi gördüklerini anlatan Sevda Güneş, “Bizleri orada görür görmez ‘Türk müsünüz?’ diye sordular. Ülkemizden büyük beklentileri var. Eski Kudüs’te bir berber telefonundaki Osmanlı Hanedan armasını göstererek ‘Geçmişte Selahattin Eyyubi ve Abdulhamit Han bizi kurtardı, bizim halifemizdi. Şimdi de Recep Tayyip Erdoğan bizi kurtaracak’ dediğini aktararak Türkiye’den yeni bir halife çıkacağını ve kendilerini, Kudüs’ü İsrail baskısından kurtaracağını düşünüyorlar” diye konuştu.
 

Kudüs ‘Sarı Öküz’ meselesi

Son günlerdeki gelişmelerin ve kutsal topraklarda oynanan oyunların yeterince anlaşılamadığına değinen Güneş, Kudüs’ü  ‘Sarı Öküz’ örneğiyle açıkladı. Müslümanların Kudüs’e mutlaka sahip çıkmaları gerektiğini anlatan Sevda Güneş, “Kudüs sarı öküz meselesidir. Kudüs’ü kaptırırsanız ardından diğer kutsallarımız olan Mekke ve Medine’ye de göz dikerler” dedi.

Hristiyan ve Yahudilerin Kudüs’e Müslümanlardan daha çok sahip çıktıklarını belirten Güneş,  “Beni en çok şaşırtan şu oldu; Kudüs’ü yılda 3 buçuk milyon Yahudi ve Hristiyan  ziyaret ediyormuş. Müslüman ziyaretçilerin sayısı ise bunun yüzde biri bile değil.  Gidenler içerisinde yirmi binden fazlasını Türkler oluşturuyor. Biz bu durumda nasıl ‘Kudüs bizim’ diyeceğiz ve sahip çıkacağız? Kudüs konusunda masadaki tarafımızı ne ile ortaya koyacağız?” sözlerini kullandı.
 

Bildiklerimizin çoğu yanlış

Filistin hakkında doğru bilinen yanlışlara da değinen Güneş, gerçekleri video ve fotoğraflar ile anlattı. Filistin halkının Yahudilere karşı büyük bir mücadele verdiğinin altını çizen Güneş, “Onların bizleri sırtımızdan vurduğu, topraklarını Yahudilere sattığı ve ihanet ettikleri kesinlikle yalan. Son 30 yıl içinde Kudüs hakkında yapılan yayınlar ve çıkarılan kitapların çoğu FETÖ kaynaklı. Adam akıllı doğru bilgileri içeren yayınlar bir elin parmaklarını geçmez. Örneğin Osmanlıyı arkadan vuran Şerif Hüseyin’in mezarı da Mescid-i Aksa içinde. Filistinliler her Cuma gidip onun mezarına tükürüyor ve beddua ediyorlar. Oraya giden Türklere de beddua etmelerini söylüyorlar. Yahudilerin milyonlarca dolar para vermelerine ve baskılarına rağmen eski Kudüs içinde Mescid-i Aksa’ya bakan ev ve işyerlerini satmayan Filistinliler ile bizzat karşılaştım. Bir kuru ekmeğe muhtaç olan bu insanlar kesinlikle topraklarını satmıyorlar” dedi.
Öğretmenler rahibe

Filistin topraklarında yaşamanın zorluklarını da vurgulayan Güneş, “ İnsanların en tabi hakları elinden alınmış. İstedikleri gibi okula gidemiyor, hastalarını tedavi ettiremiyorlar.   Gazze’den gelen hasta minik çocukların tedavi edildiği bir hastaneye gittim. Yetersiz beslenme nedeni ile ölümle pençeleşiyorlar, anneleri çaresiz. İnsanlar çocuklarını rahibelerin görev yaptığı okullara gönderme mecburiyetinde bırakılıyorlar. Ya cahil kalacaklar ya da gayrimüslim bir eğitim alacaklar. Sosyal hayat zaten yok. İstedikleri gibi sokağa çıkamıyorlar. Mescid-i Aksa’ya girişleri yasak. Camilere girerken kontrol noktalarından geçmek zorundasınız. İsrail askeri her yerde nöbet tutuyor, kimlik kontrolü yapıyor. Yıkılan evinizi tamir etmek için bile izin almanız gerekiyor. Evinizin bahçesine bir şeyler ekmeniz ve bunu pazarda satmanız yasak. Yahudilerin gelir seviyesi yüksek olmasına rağmen vergileri az ama Filistinliler ağır vergilere tabi. Ağır işleri, kötü işleri Filistinlilere yaptırıyorlar. Hiçbir Yahudi’yi inşaatta çalışırken göremezsiniz” ifadelerini kaydetti.

Duygu dolu bir ortamda yaklaşık bir saat süren söyleşinin ardından Türkiye Yazarlar Birliği Erzurum Şube Başkanı Muhammet Hanefi İspirli, Sevda Güneş’e plaket vererek katkılarından dolayı teşekkür etti. Erzurum Girişimci Kadın Derneği Başkanı Zekiye Çomaklı ise Güneş’e Serhan Alkan İspirli’nin Divan isimli kitabını hediye etti.

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: TYB, Erzurum, Şubesi'nin, Konuğu, Sevda, Güneş, 'Kudüs, Gerçekleri'ni, anlattı,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
TYB Erzurum Şubesi'nin Konuğu Sevda Güneş 'Kudüs Gerçekleri'ni anlattı
TYB Erzurum Şubesi'nin Konuğu Sevda Güneş 'Kudüs Gerçekleri'ni anlattı
TYB Erzurum Şubesi'nin Konuğu Sevda Güneş 'Kudüs Gerçekleri'ni anlattı
TYB Erzurum Şubesi'nin Konuğu Sevda Güneş 'Kudüs Gerçekleri'ni anlattı
TYB Erzurum Şubesi'nin Konuğu Sevda Güneş 'Kudüs Gerçekleri'ni anlattı
Yorumlar
Haber Yazılımı