Haber Detayı
09 Aralık 2021 - Perşembe 23:42 Bu haber 6340 kez okundu
 
TYB Erzurum Şubesi'nin girişimleri ile kurulan Reşat Coşkun Kütüphanesi açıldı
TYB Erzurum Şubesi üyeleri ve gönüllüler tarafından kısa sürede binlerce kitabın toplanması ile açılan Reşat Coşkun Kütüphanesi'nin açılışı yapıldı.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
TYB Erzurum Şubesi'nin girişimleri ile kurulan Reşat Coşkun Kütüphanesi açıldı

Erzurum'da "Kütüphanesiz Okul Kalmasın Projesi" kapsamında ve Ağustos ayında bir kaza sonucu hayatını kaybeden eğitimci-şair Reşat Coşkun'un Yönetim Kurulu üyesi olduğu Türkiye Yazarlar Birliği Erzurum Şubesi ile ortaklaşa kurulan ve ismi verilen Palandöken ilçesine bağlı Fuat Sezgin Anadolu Lisesi'nde kütüphane açılışı yapıldı.

Palandöken ilçesine bağlı Fuat Sezgin Anadolu Lisesi'nde açılışı gerçekleştirilen kütüphaneye, emekli olduktan bir süre sonra 25 Ağustos'ta balkondan düşerek hayatını kaybeden eğitimci-şair Reşat Coşkun'un ismi verilen TYB Erzurum Şubesi üyeleri ve gönüllüler tarafından kısa sürede binlerce kitabın toplanması ile açılan Reşat Coşkun Kütüphanesi'nin açılışı yapıldı.

Açılışı, Vali Okay Memiş, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Polat, İl Milli Eğitim Müdürü Salih Kaygusuz, AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz, Palandöken Belediye Başkanı Muhammed Sunar, TYB Erzurum Şube Başkanı M. Hanefi İspirli, STK temsilcileri, öğretmenler ve Reşat Coşkun'un ailesi kurdele keserek yaptı.

Açılış sonrası protokol, kütüphaneyi gezerek incelemelerde bulundu.

Vali Memiş, burada yaptığı konuşmada, İslamiyet'in ilk emrinin "oku" olduğunu hatırlattı.

Erzurum'un Anadolu'nun ilk üniversitesini kuran kent olduğundan bahseden Memiş, "Erzurum bin yıllık Türk-İslam medeniyetinin merkezi durumunda. Okulumuz ismiyle önemli bir okul. Kütüphaneye ismi verilen hocamız da sevilen biriydi. Bu kentin daha iyiye giden kent olmasını öğrenci potansiyeliyle sağlayacağız. Üniversitemiz ve okullarımızla bunu yapacağız. Çocuklarımıza iyi eğitimler vermek istiyoruz ve öğrencilerimiz bilimsel eğitimi çok iyi almalılar. Biz sadece batının materyalist felsefesiyle hareket edemeyiz aynı şekilde manevi ve milli değerlerimizle eğitim vermeye gayret ediyoruz. Bunda da iyi mesafe aldığımızı düşünüyoruz." diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Kaygusuz ise emekli olduktan sonra kaza sonucu hayatını kaybeden değerli eğitimci Coşkun adına düzenledikleri açılış için bir araya geldiklerini söyledi.

Konuşmaların ardından TYB Erzurum Şube Başkanı M. Hanefi İspirli Mehmet Kotan tarafından Oltu taşı tozları ile yapılan özel bir ebru çalışmasını Vali Memş'e hediye etti. Vali Memiş'te hediyeyi Reşat Coşkun'un kızı Dr. Esra Coşkun'a hediye ederek babasının hatırasını yaşatmasını istedi.

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: TYB, Erzurum, Şubesi'nin, girişimleri, ile, kurulan, Reşat, Coşkun, Kütüphanesi, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı