Haber Detayı
28 Ağustos 2018 - Salı 23:24 Bu haber 3004 kez okundu
 
TYB Erzurum Şubesi "Hüma"nın 3.sayısı ile yükseklerden seslendi
20. Yüzyılımızın büyük düşünürü ve ahlâk adamı Nuureddin Topçu Hüma’nın 3. Sayısının dosya konusu.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
TYB Erzurum Şubesi

TYB Erzurum Şubesi’nin bu yıl yayınlamaya başladığı Hüma dergisinin 3. sayısı daha ilk bakışta böyle bir hissiyat uyandırıyor. Hüma kuşu yükseklerden sesleniyor: 20. Yüzyılımızın büyük düşünürü ve ahlâk adamı Nuureddin Topçu Hüma’nın 3. Sayısının dosya konusu. 
İsmail Bingöl’ün sunuşu, Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Erzurum Koordinatörü Abdullah Nehir’in vukuflu yazısı “Muallim Nureddin Topçu” ve Prof. H.Ömer Özden’in Topçu biyografisi, büyük mütefekkire adanmış güzel bir özel sayı ile karşı karşıya olduğumuzu müjdeliyor. Daha ötesi, Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Erzurum Grubu öğrencileri Emrah Korkmaz, Ümmü Berna Kılıç, Ayşegül Solmaz, Revşan Eryiğit ve Abdülnasir Kımışoğlu’nun Topçu’nun düşünce dünyasına nüfuz çabalarınının seviyesini yansıtan yazıları ilgiyle okunuyor. Büyük bir fikir adamının eserlerini genç yaşta ve programlı şekilde okumanın okuyana neler kazandırabileceği Hüma’nın kayda geçirmesiyle herkesin malumu oluyor. 
Dergi’nin sonunda Nureddin Topçu ile 20. Yüzyılımızın mühim simalarından Necip Fâzıl’ı bir kitapta ele alan D. Mehmet Doğan’ın İki Yol Açıcı eseri Vehdettin Oktay Beyazlı’nın kaleminden tanıtılıyor. Hüma’nın yazı işleri müdürü Yusuf Kotan’ın Topçu ekolünün yaşayan temsilcilerinden D. Mehmet Doğan’la yaptığı söyleşi dergiyi tamamlıyor. 
Hüma’yı kültür hayatımıza kazandıran TYB Erzurum şubesi yöneticilerini ve bütün emeği geçenleri tebrik ediyoruz. Nureddin Topçu bibliyografyasına bu katkı elbette her türlü takdiri hak ediyor. Velhasıl Hüma, TYB Erzurum Şubesi’ni yükseklere taşıyor!

 

İletişim:

0537 321 7898 humadergisi25@gmail.com

Cumhuriyet Cad. Çaykara İş Merkezi K:4 No: 7/8 Yakutiye Halk Eğitim Merkez Binası Erzurum

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: TYB, Erzurum, Şubesi, "Hüma"nın, 3.sayısı, ile, yükseklerden, seslendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı