Haber Detayı
27 Mart 2018 - Salı 21:19 Bu haber 3842 kez okundu
 
Oltu Şûra Devleti Tiyatrosu büyük beğeni topladı
Yönetmenliğini Barış Tanriverin yaptığı, Çengelli Köyü derneği yapımı olan " Oltu Şura Devleti" adlı tiyatro oyunu, izleyicilerden tam not aldı.
İLÇELER Haberi
Oltu Şûra Devleti Tiyatrosu büyük beğeni topladı

Oltu Şûra Devleti Tiyatrosu büyük beğeni topladı

 

ERZURUM (emha) - Yönetmenliğini Barış Tanriverin yaptığı, Çengelli Köyü derneği yapımı olan " Oltu Şura Devleti" adlı tiyatro oyunu, izleyicilerden tam not aldı.

Darıca Adnan Menderes ültür Merkezi salonunda sergilenen oyuna; yerel yönetim ve siyasi parti başkanları, Erzurum ve Oltu dernek başkanları, federasyon başkanları , sivil toplum kuruluşları ve Oltulular iştirak etti.
İlk defa Tiyatro eseri olarak sergilenen Oltu kurtuluş mücadelesi oyunu sık sık alkışlarla kesildi. Progesyonel müzik ve efektler oyuna renk kattı. Gecenin sürprizi olarak Yasin Haşimoğlunun birinci kuşak torunu Ekrem Haşimoğlunun teşrifi ve konuşmasında duygulu anlar yaşandı. Salon girişinde eski Oltu fotoğrafları sergisi de büyük ilgi gördü. Gecenin açılış sunumu yapan Yusuf Aydoğdu; tarihi şan ve şerefle dolu Oltu'nun milli mücadeledeki kahramanlık destanının eşi benzeri olmayan bir örneğe sahip olduğunun altını çizdi. Oyunda Yusuf Ziya Bey'i İlhami Yeşilyurt, Yasin Haşimoğlunu Yusuf Aydoğdu, Haşim Hocayı Ethem Yeşilyurt, Hasan Basriyi Oğuzhan Yeşilyurt, Daps ı Barış Tanrıver, Bagdoyef i Savaş Tanrıver, Albert i Ensar Tanrıver canlandırdı.
Kaynak olarak Prof. Dr. Erdal Aydoğanın " Oltu Şura Hükumeti ve Yasin Haşimoğlunun Hatıraları" eseri kullanıldı. Ermeni zulmü konusuna da değinilen oyunda, Çengelli köyünde zulme tanık olan İsmet Aydogdu'nun röportajının yayınlandığı TRT belgesinden de kesitlere yer verildi.

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: Oltu, Şûra, Devleti, Tiyatrosu, büyük, beğeni, topladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı