Haber Detayı
08 Kasım 2017 - Çarşamba 16:46 Bu haber 2585 kez okundu
 
İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde “Organ Nakli ve Bölgemizdeki Durum” Paneli
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Kültür Kongre Merkezi Selçuklu Konferans Salonunda Düzenlenen Panele Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder ŞİMŞEK, Fakülte Dekanları, Genel Sekreter, Akademik ve İdari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.
SAĞLIK Haberi
İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde “Organ Nakli ve Bölgemizdeki Durum” Paneli

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde “Organ Nakli ve Bölgemizdeki Durum” Konulu Panel Düzenlendi

AĞRI (emha)-Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Kültür Kongre Merkezi Selçuklu Konferans Salonunda Düzenlenen Panele Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Önder ŞİMŞEK, Fakülte Dekanları, Genel Sekreter, Akademik ve İdari personel ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Toplumumuzda “Organ Nakli” konusuyla ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Organ Nakli Eğitim Araştırma Ve Uygulama Merkezi Müdürü  Prof. Dr. Gürkan ÖZTÜRK’ün moderatörlüğünü yaptığı panele Erzurum bölge koordinasyon merkezi sorumlusu Dr. Fatih KACIROĞLU ve Erzurum Atatürk Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Nazım DOĞAN panelist olarak yer aldı.

Ülkemizde organ nakli bekleyen binlerce hasta bulunduğunu belirten Prof. Dr. Gürkan ÖZTÜRK: “ Bu İnsanların hepsi, beyin ölümü gerçekleşmiş birinin yakının yoğun bakım önündeki o zor anında ‘Evet Organ Bağışı yapıyorum’ gibi yüreklice cümle kurmasını bekliyor. Binlerce kişi arasında sıradaki şanslı hasta hayat buluyor bu cümle sayesinde. Organ transferi konusunda çok iyi konumda olan ülkemiz dünyada ilk sıralarda yer alıyor. Devletimizin sunduğu bu hizmet hiçbir şekilde hastalardan ücret talep edilmeksizin tamamen ücretsiz olarak organ transferi ve nakil işlemleri yapılıyor. Organ bağışı yeterli durumda değil ancak donörler ve yakınları olmasa, onların cesur yürekleri olmasa organ bağışını kabul etmeseler nakil sırası bekleyen hastaların hayatlarında herhangi bir değişiklik olmayacak ve kendilerine uzanacak yardım elini bekliyor olacaklar” diye konuştu.

Panelist Dr. Nazım DOĞAN ölümün tıp dilinde karşılığının beyin ölümü olduğunu belirtirken bitkisel hayat ile beyin ölümünün karşılaştırılmaması gerektiğini vurguladı. Dr. Nazım DOĞA: “Beyinsel fonksiyonlarını kaybetmiş hastada çeşitli testler defalarca tekrarlanır ve sonuç olarak beyin ölümü gerçekleşmiştir deriz, geri dönüşümü olmayan beyin ölümü olarak adlandırılan bu durumda organların işlev görmesi halinde hasta yakınının onayıyla organ bağışına ‘Evet’ demeleri verilmiş en doğru karar olacaktır” dedi. 

Ülkemizin organ bağışı konusunda dünyada ki konumuna ve hasta sayısına dikkat çeken Dr. Fatih KACIROĞLU: “ Ülkemiz dünyada organ transferi ve nakli işlemleri sırasında ilk sıralarda yer almakta. Ancak donörler 70 oranında bağış yapılarken kadavrada organ bağışı 15 oranlarında yapmakta. Dünya da ise bu durum tam tersi kadavralarda 80 oranlarında iken donörlerde organ bağışı 20 oranında. İspanya’da aklı dengesi yerinde olmayan insanların yakılarak öldürüldüğünde Endülüs Emevi devleti orada bu durumu değiştirerek organ bağışı ve organ nakli alanında ilk örnekleri başarmışlardır” dedi.

Program panelistlerin öğrencilerin yönelttikleri soruları cevaplandırılmalarının ardından Rektör Yardımcısı Önder ŞİMŞEK’in panelistlere teşekkür plaketi takdimiyle sona erdi.

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: İbrahim, Çeçen, Üniversitesi’nde, “Organ, Nakli, ve, Bölgemizdeki, Durum”, Paneli,
Yorumlar
Haber Yazılımı