Haber Detayı
31 Ocak 2021 - Pazar 01:32 Bu haber 1758 kez okundu
 
ETÜ 10.yılını bilimsel ve sosyal alanlarda yaptığı atılımlarla karşıladı
Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Bülent Çakmak, üniversitenin kuruluşunun 10. yılında salgın tedbirlerinin sıkıca uygulandığı toplantıda bir grup gazeteci ile bir araya geldi.
EĞİTİM Haberi
ETÜ 10.yılını bilimsel ve sosyal alanlarda yaptığı atılımlarla karşıladı

ERZURUM (EMHA)- Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Bülent Çakmak, üniversitenin kuruluşunun 10. yılında salgın tedbirlerinin sıkıca uygulandığı toplantıda bir grup gazeteci ile bir araya geldi.

Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Murat Küçükuğurlu , Genel Sekreter Doç.Dr. Tuba Yetim, Kurumsal İletişim ve Tanıtım Direktörü Doç.Dr.Oğuzhan Ekinci‘nin de hazır bulunduğu toplantıda gazetecilerle bir araya gelen Çakmak,  Erzurum Teknik Üniversitesi’nin 10 yılı geride bıraktığını hatırlatarak,  açıklamalarda bulundu.

Liyakata bakıyoruz

Toplantıda soruları da cevaplandıran Rektör Çakmak, üniversiteye personel alımıyla  ilgili titiz davrandıklarını belirterek, kendisinin ve üniversite yönetimindeki yöneticiler dahil kimsenin akrabasını işe almadıklarını söyledi. Çakmak, idari ve akademik personel alımında liyakata önem verdiklerini belirterek , sınavların isimler kapatılarak yapıldığını  ve Türkiye’de başka bir üniversitede böyle bir uygulama olmadığını  ifade etti.

Personel alımıyla ilgili zaman zaman özellikle siyasilerden gelen inisiyatif kullanma tekliflerini  kabul etmediğini kaydeden Çakmak, şunları kaydetti:

“Bu bizi bazen çok durumlara da düşürüyor. Arayan soran bir çok siyasiden malumunuz başkanına varıncaya kadar ‘hocam filanca arkadaşımıza lütfen bir inisiyatif tanır mısınız?’

Vallahi diyorum, kusura bakmayın ben şu ana kadar en yakınımdan en uzağıma varıncaya kadar kimseye karşı bir inisiyatif kullanmadım. Bundan sonra da kullanmayacağım. Sınavına girer başarılı olursa kazanır bölümüne başlar. Başarılı olamazsa kusura bakmayın diye söylüyorum. Tabi haliyle söz dinlemeyen, asi çocuk muamelesi görüyoruz ama bizim vicdanımız rahat. ”

Şehre karşı sorumluluklarımız var

Üniversitelerin eğitim ve öğretimin yanı sıra bulundukları şehre ve insanına dokunma gibi bir misyonu bulunduğuna işaret eden Çakmak, bu doğrultuda çalışmalar yapıldığını söyledi. Oluşturulacak sinerji ile kentin kalkınmasına, tanıtımına katkıda bulunmak istediklerini vurgulayan  Çakmak, ETÜ’nün teknik bir üniversite olmasına rağmen, barındırdığı sosyal birimlerle de her iki alanın birlikteliği ile projeler üretildiğine dikkat çekti. Erzurum’un tanıtımına yönelik iki aşamalı projeden de bahseden Çakmak, projenin bir bölümü üniversite kampüsünde , diğer kısmı Erzurum Kalesi önünde gerçekleştirileceğini söyledi.

3 boyutlu metal yazıcı

ETÜ’nün üzerinde çalıştığı öne çıkan projeler hakkında bilgi veren Çakmak, TÜBİTAK’ın desteklediği, Sabancı, Gazi ve ETÜ’nün birlikte yürüttüğü  3 boyutlu lazer yazıcı projesiyle  metal yazıcı üretimi yapılacağı bilgisini verdi. 50 milyon TL bütçeli proje ile Türkiye’de ilk defa böyle bir üretim gerçekleşeceğini kaydeden Rektör Çakmak, bu tür yazılımlarla  metal yazıcılarla fabrikalara gerek kalmadan motor, hatta otomobil  üretimlerinin gerçekleştirildiğini bildirdi. 3 boyutlu artırılmış gerçeklik çalışması ile tasarım, yazılım ve uygulama aşamaları gerçekleştirildiğinde projenin Erzurum için Türkiye için tarım, hayvancılık, teknoloji alanlarında somut çıktılar  ve işler yapılabileceğini ifade etti.

Üniversite bünyesinde Kış Sporları Araştırma ve Uygulama Merkezi kurulması için hazırlıkların devam ettiğini anlatan Rektör Çakmak,  merkezin özellikle  ARGE, tasarım gibi konularda kayak ve kış sporlarına giysi, malzeme üretimi , tesislerin bakım ve onarımı gibi konularda çalışmalara bilimsel anlamda katkıda bulunabileceklerine  işaret etti.

Minia Erzurum

Rektör Yardımcısı Murat Küçükuğurlu da KUDAKA’ya sunulan , Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin de ortak olduğu iki aşamalı proje ile ETÜ kampüsünde Eski Erzurum Şehri’nin Sur içi bölümünün Minia Erzurum şeklinde oluşturulacağını, kente bir kapısından girenlerin , sokak ve caddelerinde dolaştıktan sonra diğer kapısından çıkacağını söyledi.  Proje kapsamında  Erzurum Büyükşehir Belediyesi ile protokol imzalandığını anlatan Küçükuğurlu, “KUDAKA’ya sunduğumuz bu projenin onaylanması halinde Büyükşehir Belediyemizin Erzurum Şehir Arşivi’ne tahsis ettiği konakta  Erzurum Şehir Müzesi’ni kuracağız. Bu mekanda Erzurum Şehir Arşivi, Şehir Kitaplığı ve Şehir Müzesi yer alacak. Kitaplık kısmında Erzurum’a dair bütün kitaplar, dergiler, akademik ve kültürel tüm yayınlar halkımızın hizmetine sunulacak. Müze kısmında Erzurum’un geçmiş sosyal hayatında kullanılmış olan eşyalar sergilenecek. Ayrıca Erzurum’un tarihi eserlerinin maketleri sergilenecek. Yine şehrin tanıtımına yönelik hediyelik eşya reyonunu yer alacak. Toplantı–sergi gibi etkinlik mekanlarının bulunacağı binada, bir de sanal bir Erzurum gezisi yapılabilecek bölüm olacak. 3 boyutlu gözlük takılmak suretiyle belirlenen alanda eski Erzurum’u gezme imkanına sahip olunacak. Bunun için üniversitemizin tarih, işletme ve bilgisayar mühendisliği bölümleri birlikte çalışıyorlar. Bu proje tamamlandığında Erzurum önemli bir tanıtım değeri kazanmış olacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: ETÜ, 10.yılını, bilimsel, ve, sosyal, alanlarda, yaptığı, atılımlarla, karşıladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı