Haber Detayı
21 Kasım 2017 - Salı 15:35 Bu haber 2478 kez okundu
 
Erzurum'un Altın Burması Gümüş Burma oldu
Taş Mağazaları esnaflarından Hakan Tazegül, ekip arkadaşlarının çalışmasıyla birlikte gümüşten fantezi burmalar yapmaya başladılar.
EKONOMİ Haberi
Erzurum'un Altın Burması Gümüş Burma oldu

Taş Mağazaları esnaflarından Hakan Tazegül, ekip arkadaşlarının çalışmasıyla birlikte gümüşten fantezi burmalar yapmaya başladılar.  Yapılan yen ürünler,  hem işsiz vatandaşın derdine çare olurken hem ise vatandaşın takı ihtiyacına çözüm oldu.

Gümüş burmalarını yapmak fikrinin nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgiler  veren esnaf Hakan Tazegül, ilk aşamada Erzurum’da satışını başlattıklarını gümüş bileziklerin daha sonra Doğu’dan Batı’ya kadar birçok yere dağıtımı yaptıklarını söyledi.

Tazegül, “Altın fiyatlarının artmasıyla beraber satışlarımız durdu. Satışlarımızın durmasıyla bizde işsiz kaldık. Bizde hem bizim işsizliğimize hem de vatandaşın ihtiyacına cevap verecek ne yapabiliriz derken böyle bir şey yaptık. Yaptığımız şey, 22 ayar Erzurum burmalarını gümüşten yaptık. Daha yeni başladığımız bu gümüş bilezikler ve yüzükler büyük oranda talep oldu. İlk aşamada Erzurum’da satışını başlattığımız bu gümüş bileziklerin daha sonra Doğu’dan Batı’ya kadar birçok yere dağıttık. Şimdi toptancılarla görüşüyoruz. Türkiye’nin dört bir yanına dağıtmak için başlattığımız bu ürün vatandaşın olumlu yönde dikkatini çekti. Ürün şekil olarak Erzurum burmasının aynısı. Ancak altından değil gümüşten yapılma. Tabi işleme gümüş olunca altına göre de biraz hafif. Şuanda çok fazla sipariş aldık, yetiştirmeye çalışıyoruz. Aynı zamanda Erzurum’un fantezi burmaları denilen bu bileziklerin daha fazla üretmek için çalışmalarımız devam etmektedir. Yaptığımız bu gümüş burma ve yüzükleri ilk ve tek olarak ben ve ekip arkadaşlarım yaptık. Fikir babası kesinlikle benim. Bizden sonra bu uygulamayı kendi yöresel ürünlerinde Mardin’de yapmaya başlamışlar. Bizzat kendileri buraya gelerek bize danıştılar ve fikir aldılar. İlerleyen zamanlarda daha değişik şekillerde de deneyeceğiz. Hem biz işsizlikten kurtulduk hem de vatandaşın takı ihtiyacına cevap olduk. 50 gr bir altın bileziğin fiyatı 5 Bin TL’yken bunun karşılığı yaptığımız gümüş bilezik 250 TL’ye alabilir. Ancak bu ürün yatırım amacı olarak değil takı olarak kullanabilir. Bu ürünleri şuanda Erzurum’da gümüş işlemleri yapan tüm yerlerde satılmaktadır.” dedi.

Kaynak:Milletin Sesi

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: Erzurum'un, Altın, Burması, Gümüş, Burma, oldu,
Yorumlar
Haber Yazılımı