Haber Detayı
31 Ocak 2018 - Çarşamba 14:40 Bu haber 1771 kez okundu
 
Erzurum Taşkaynak Göleti 2 Bin 640 Dekar Araziyi Sulayacak
DSİ Erzurum’a yaptığı yatırımlarla Erzurum ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.
İLÇELER Haberi
Erzurum Taşkaynak Göleti 2 Bin 640 Dekar Araziyi Sulayacak

ERZURUM TAŞKAYNAK GÖLETİ İLE 2 BİN 640 DEKAR ARAZİ SULANACAK

                                                          

ERZURUM (emha-Özel)-DSİ Erzurum’a yaptığı yatırımlarla Erzurum ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Erzurum ilimizde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır.

 

DSİ Genel Müdürü Murat ACU; ‘’DSİ olarak son 15 yılda Erzurum şehir merkezine yıllık 70,3 milyon m3 içmesuyu sağladık. 4 baraj ve 13 gölet inşa ettik. 363.360 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 218 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 267 derenin ıslahını tamamladık. ’dedi.

 

Orman ve Su İşleri Bakanımız Prof. Dr. Sayın Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Erzurum ilinin de nasibini aldığını belirten DSİ Genel Müdürü ACU;’’ Çalışmaları devam eden Erzurum Pasinler Taşkaynak Gölet’inin tamamlanması ile depolanacak su ile 2.640 dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır ’dedi.

 

Temelden yüksekliği 19.40metre olan Pasinler Taşkaynak Göletinin tamamlanması ile 2017 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 1.584.000,00 TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini belirten Genel Müdür ACU;’’ DSİ olarak Toprak ve su kaynaklarının geliştirilmesine yönelik hazırlanan sulama ve depolama projelerinde maksadımız; tarımsal üretimi artırmak, tarımla geçimini sağlayan nüfusun refah seviyesini yükseltmek, artan nüfusun besin ihtiyacını karşılamak, sanayimizin hammadde ihtiyacını temin etmek, tarımın milli gelir içindeki payını artırmak, kırsal göçü önlemektir. Bu amaçlara ancak ve ancak sulama tesislerinin doğru ve planlı işletilmesi neticesinde ulaşılabilir. 1954 yılında teşkilatlanan ve ülkemizdeki su kaynaklarının planlanması, yönetimi, geliştirilmesi ve işletilmesinden sorumlu olan Genel Müdürlüğümüz; belirlenen hedeflere ulaşmak için çalışmalarına hızla devam etmektedir. ’dedi.

 

DSİ Genel Müdürü Murat ACU;‘’Son olarak bu projenin yapılmasında en büyük destekçimiz Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: Erzurum, Taşkaynak, Göleti, 2, Bin, 640, Dekar, Araziyi, Sulayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı