Haber Detayı
19 Eylül 2020 - Cumartesi 00:01 Bu haber 1059 kez okundu
 
Erzurum Tarih Derneği, 972.yılında Pasinler Zaferi'ne dikkat çekti
Büyük Selçuklu Devleti’nin 1048 yılında Bizans ordusuna karşı kazandığı Pasinler Zaferi’nin 972. yıldönümü dolayısıyla Erzurum Tarih Derneği, zaferi anmak için Pasinler Ovasına gitti.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
Erzurum Tarih Derneği, 972.yılında Pasinler Zaferi'ne dikkat çekti

ERZURUM (EMHA)- Büyük Selçuklu Devleti’nin 1048 yılında Bizans ordusuna karşı kazandığı Pasinler Zaferi’nin 972. yıldönümü dolayısıyla Erzurum Tarih Derneği, zaferi anmak için Pasinler Ovasına gitti.
 
Savaş’ın yapıldığı meydan giden Dernek BAŞKANI Prof. Dr. Ali Kurt ve dernek üyeleri İsmail Bingöl, H. Ömer Özden ve M. Hanefi İspirli, Anadolu’yu Malazgirt Zaferi öncesinde Türk iskânına açan şehitlerimizin ruhu için dua edip Fatiha okudular.
 
Bu zaferin çok önemli olduğunu belirten dernek başkanı Ali Kurt, “Pasinler Ovasında kazanılan zafer, Selçuklu Türk ordusuna, Bizans’ın asıl büyük ordusunu yenebileceği güvenini vermiş ve Anadolu’nun Türk yurdu olmasının ilk işaretini vermiştir’ diye konuştu.
 
Zafer kutlamasının ardından, 1918 yılında Ermeni katliamına maruz kalan Tımarlı köyündeki şehitliği ziyaret eden dernek üyeleri, burada da dua edip Fatiha okudular.
 
Buradaki anmadan sonra dernek başkanı Ali Kurt, “Tımarlı katliamı, Erzurum ve Doğu Anadolu’daki katliamın sadece biridir ve burada bir köy halkı ve çevreden toplanan silahsız, savunmasız köylüler katledilmiş ve Tımarlı köyü topyekun yakılmıştır. Buradaki katliamdan ağır yaralı olarak kurtulan dokuz yaşındaki Servet Tımarlı’nın yaşadıklarını anlattığı hatırları hakkında bir yazı yayınlayan dernek üyemiz H. Ömer Özden’in bu hatıratı yayınlamasını bekliyoruz. Bu hatırat, konunun kamuoyuna tanıtılması bakımından oldukça önemlidir” şeklinde konuştu. Ali Kurt, böyle önemli bir şehitliğe giden yolda sadece anayolda bulunan tabeladan sonra ara yollarda tabela bulunmaması ise şehitliğin yerinin bulunmasında ziyaretçilere sıkıntı yaşatıyor. Çünkü birçok ara yoldan hangisine yöneleceğinizi tespit etmek oldukça zor. Gelen ziyaretçilerin bu önemli şehitliği ve anıtı kolaylıkla bulmaları için birkaç tabela konulmasına ihtiyaç var” diye bir eleştiride de bulunarak yetkilileri bu konuda gereken ilgiyi göstermeye davet etti.
Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: Erzurum, Tarih, Derneği,, 972.yılında, Pasinler, Zaferi'ne, dikkat, çekti, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı