Haber Detayı
06 Ocak 2020 - Pazartesi 22:00 Bu haber 3411 kez okundu
 
Erzurum'dan 3 ilçe belediye başkanı Ak Parti'ye geçiyor
AK Parti kaynaklarının verdiği bilgiye göre 35 başkan aranan kriterleri karşılıyor.
SİYASET Haberi
Erzurum'dan 3 ilçe belediye başkanı Ak Parti'ye geçiyor

AK Parti kaynaklarının verdiği bilgiye göre 35 başkan aranan kriterleri karşılıyor. Geçiş yapmak isteyenler arasında Trabzon, Erzurum, Diyarbakır, Kayseri, Osmaniye, Yozgat, Elazığ, Yalova ve Ağrı’dan ilçe belediyeleri var. Rozetlerin 14 Ocak’taki grup toplantısında takılması bekleniyor.
 
ERZURUM’DA ÜÇ BAŞKAN VAR
 
Erzurum’da AK Parti ve MHP dışında bağımsız bir ve BBP’li iki belediye başkanı bulunuyor. Karayazı ve Karaçoban’da ise görevden alınan belediye başkanlarının yerine ilçe kaymakamları kayyum olarak görev yapıyor. Erzurum’da Olur Belediye Başkanlığı’nı bağımsız olarak kazanan Sıddık Demircan ile birlikte Tortum Belediye Başkanı Muammer Yiğider ve Oltu Belediye Başkanı Necmettin Taşçı seçildikleri BBP’ten istifa etmediler. Şimdi 14 Ocak’taki grup toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Erzurum’daki bu üç başkandan hangisine veya hangilerine rozet takacağı merak konusu oldu.
 
SÜREÇ DEVAM EDİYOR
 
Yerel seçimlerde farklı partilerden belediye başkanı olan isimlerden, AK Parti’ye geçmek isteyenlerin sayısı günden güne artıyor. 31 Mart’ta yapılan yerel seçimlerin ardından henüz bir yıl bile geçmemişken hareketlilik artmaya başladı. Kayseri’nin İncesu ilçesinde İYİ Parti’den belediye başkanı seçilen Mustafa İlmek’in, meclis üyeleri ile birlikte AK Parti’ye geçmesiyle başlayan süreç devam ediyor.
 
PEŞ PEŞE GEÇİŞ YAPTILAR
 
İlmek’i Osmaniye Hasanbeyli’nin Saadet Partili (SP) Belediye Başkanı Selahattin Denizoğlu izledi. Osmaniye’den Böcekli Beldesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Doğan Öztürk ile Elazığ Bükardı Belediyesi’nin bağımsız belediye Başkanı Hüseyin Açmaz ve Erimli Beldesinin Demokrat Parti’li Belediye Başkanı Cihan Yılmaz takip etti. Geçtiğimiz hafta AK Parti Yerel Yönetimler Başkanlığında gerçekleşen toplantında partiye geçmek isteyen belediye başkanlarıyla ilgili bir toplantı yapıldı.
 
 
KRİTERLERE UYANLAR KABUL EDİLECEK
 
Toplantıda, AK Parti’ye belediyecilik anlayışına uyabilecek isimler tek tek değerlendirildi. Edinilen bilgiye göre, AK Parti’ye İYİ Parti, CHP, SP ve bağımsızlardan geçmek isteyen belediye başkanı sayısı 85’e ulaştı. Ayrıca, özellikle belde belediye başkanlarının yoğun ilgi gösterdiği, şu an için değerlendirme aşamasında oldukları belirtildi.
 
35 BAŞKANA VİZE ÇIKTI
 
Şu ana kadar yapılan değerlendirmelerde yaklaşık 35 belediye başkanının AK Parti’ye geçmek için mevcut kriterleri karşıladığı öğrenildi. Geçiş yapacak iller arasında Trabzon, Erzurum, Diyarbakır, Kayseri, Osmaniye, Yozgat, Elazığ, Yalova ve Ağrı’dan ilçe belediyeleri olduğu kaydedildi. ROZETLER ERDOĞAN’DAN AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, AK Parti’ye geçmesine karar verilen belediye başkanlarına ise rozetlerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından takılacağı kaydedildi. İlk rozetlerin Meclis açılışının ardından 14 Ocak’ta yapılması beklenen AK Parti Grubu’nda takılması bekleniyor.
 
Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: Erzurum'dan, 3, ilçe, belediye, başkanı, Ak, Parti'ye, geçiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı