Haber Detayı
16 Mayıs 2018 - Çarşamba 15:50 Bu haber 2145 kez okundu
 
Erzurum'da Çaşır zamanı
Olur İlçesinin Kaban Mahallesinin meralarındayız. Çaşır topluyoruz. Burada çaşır bol. Bir kişi 50 kilo civarında toplayabilir. Buranın çaşırı çok kaliteli” dedi.
YAŞAM Haberi
Erzurum'da Çaşır zamanı

Erzurum'da Çaşır zamanı

 

ERZURUM (emha) - Erzurum’un ilçelerinde ve çevresinde yaz aylarının vazgeçilmezlerinden olan çaşır bitkisi, insanlara şifa dağıtıyor.
Oltulu Ömer Polat, “Doğada yürüyüş yaparken çaşırların tam zamanı olduğunu gördük. Kahvaltılıklarımızı topladık nasip olursa salamura yaptıktan sonra yiyeceğiz” dedi.
Oltulu Osman Kaya ise “Olur İlçesinin Kaban Mahallesinin meralarındayız. Çaşır topluyoruz. Burada çaşır bol. Bir kişi 50 kilo civarında toplayabilir. Buranın çaşırı çok kaliteli” dedi.
Birçok rahatsızlığa iyi geldiği belirtilen çaşır Erzurumlular tarafından yoğun ilgi görüyor.
Çaşır bitkisinin iştah açıcıdır ve şeker hastalarının da genellikle çaşır bitkisinin suyunu ve bitkisini kullandığını belirten vatandaşlar, “Biz çaşırın faydalarını saymakla bitiremiyoruz. Çaşır, iştah açıcıdır, bağırsakları çalıştırır. En önemlisi de vücudun şeker metabolizmasın da önemli rol oynar. Erzurum’da şeker hastalığı çaşır sayesinde yok gibidir” diye konuştu.

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: Erzurum'da, Çaşır, zamanı,
Yorumlar
Haber Yazılımı