Haber Detayı
04 Kasım 2019 - Pazartesi 15:19 Bu haber 1173 kez okundu
 
Erzurum’da 125 bin 500 dekar tarım arazisi sulandı
Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya,
YAŞAM Haberi
Erzurum’da 125 bin 500 dekar tarım arazisi sulandı

Erzurum’da 125 bin 500 dekar tarım arazisi sulandı

 

ERZURUM (EMHA) - Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerimizin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor.
DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ‘Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlediğini belirtti.
Bu kapsamda Erzurum’da 22 Nisan 2019 tarihinde başlayan sulama sezonun 1 Ekim 2019 tarihinde tamamlandığını belirten Genel Müdür Aydın, “2019 yılı sulama sezonunda Erzurum ilimiz ve ilçelerimizde toplam 125.500 dekar tarım arazisi sulanmıştır. Erzurum il ve ilçelerimizde 2019 yılında toplam 125.500 dekar arazide yapılan sulu tarım ile birlikte 2019 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 75.300.000 TL katkı sağlanmıştır” dedi.
Aydın, son olarak sulama sezonunda emeği geçenlere teşekkür ederek, !DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmektedir. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, kapalı sistem sulamanın yaygınlaşmasını ve sulamada su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz.” dedi.

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: Erzurum’da, 125, bin, 500, dekar, tarım, arazisi, sulandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı