Haber Detayı
04 Ekim 2018 - Perşembe 23:44 Bu haber 5084 kez okundu
 
Erzurum 2026 Kış Olimpiyatları Adaylığından Elendi
Erzurum, 2026 Olimpiyat Kış Oyunları Çalışma Grubu'nun raporu doğrultusunda aday olarak gösterilmedi.
EKONOMİ Haberi
Erzurum 2026 Kış Olimpiyatları Adaylığından Elendi

 Erzurum’un 2026 Dünya Kış Olimpiyatları rüyası kısa sürdü. Calgary (Kanada), Milan / Cortina d'Ampezzo ( İtalya) ve Stockholm (İsveç) ile birlikte aday adayı olan Erzurum, 2026 Olimpiyat Kış Oyunları Çalışma Grubu'nun raporu doğrultusunda aday olarak gösterilmedi.

İşte Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin resmi sitesinden yapılan o açıklamada Erzurum:

2026 için zamanlama zorludur. Konaklama, ulaşım, enerji ve telekom gibi genel altyapı yatırım yoğunluğu çok yüksek olacaktır. Spor salonlarında da önemli yatırımlar yapılmalıdır. Bölge, önemli uluslararası kış sporları etkinliklerine ev sahipliği yapma konusunda sınırlı deneyime sahiptir ve Dünya Kupaları, Dünya Şampiyonaları ve Gençlik Olimpiyat Oyunlarını organize etmekten fayda sağlayacaktır.

Yine de Erzurum, uzun vadeli bir gelecek için büyük bir vaat sunmakta, genç ve hareketli bir üniversite kentini kış sporları merkezine dönüştürmek konusunda iddialı bir vizyona sahiptir. Erzurum, şehri büyük bir merkez haline getirmek için ulusal hükümet planlarından ve finansmanından faydalanabilir.

IOC EB, tüm İlgilenen Şehirlerin, daha düşük gereksinimleri içeren ve daha uygun, düşük maliyetli adaylar ve şehirler ve Olimpiyat Hareketi için daha uygun Oyunlar konseptleri içeren yeni Adaylık Süreci için takdirlerini ifade etmekten memnuniyet duymaktadır. Şehirler reformlara, sürece katılma kararlarında önemli bir faktör olduğunu belirttiler.

IOC EB, tüm İlgilenen Şehirlere, ileriye dönük şansın en iyisini diliyor. Şu anda bir adaylık ile devam etmeyenler bile, bu alıştırmadan yararlanarak, kendi gelişim hedeflerini derinlemesine incelemelerini ve analiz etmelerini sağladı. Deneyimden edindiği bilgiler, potansiyel Olimpiyat adayları da dahil olmak üzere, gelecekteki projeler dikkate alındığında paha biçilmez olacaktır.

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: Erzurum, 2026, Kış, Olimpiyatları, Adaylığından, Elendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı