Haber Detayı
12 Nisan 2018 - Perşembe 01:22 Bu haber 2601 kez okundu
 
"Bir Devrin Hafızası" Rasim Cinisli, TYB Erzurum Şubesi’nin Konuğu Oldu
Erzurum’un yetiştirdiği değerlerden, Türkiye'nin son 50 yıldaki fikir, sanat ve siyaset olaylarına tanıklık eden, MTTB’nin efsane başkanlarından ve 2 dönem Erzurum milletvekilliği yapmış olan Rasim Cinisli Türkiye Yazarlar Birliği Erzurum Şubesi'nin konuğu oldu.
KÜLTÜR-SANAT Haberi

ERZURUM (emha)-Erzurum’un yetiştirdiği değerlerden, Türkiye'nin son 50 yıldaki fikir, sanat ve siyaset olaylarına tanıklık eden, MTTB’nin efsane başkanlarından ve 2 dönem Erzurum milletvekilliği yapmış olan Rasim Cinisli Türkiye Yazarlar Birliği Erzurum Şubesi'nin konuğu oldu.

TYB Erzurum Şubesi’nin Dernek binasındaki sohbet salonunda bir konuşma yapan Cinisli Erzurum’a vefa borcu olduğunu, bu borcu bir nebze de olsa ödeyebilmek için “Bir Devrin Hafızası” kitabını kaleme aldığını belirtti.  Sohbete Erzurum’un tanınmış simaları, öğrenciler ve dernek üyeleri katıldı.

TYB Erzurum Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Prof.Dr.Ömer Özden Rasim Cinisli’nin hayatı ile ilgili bir konuşma yaptıktan sonra , Rasim Cinisli ile bir araya gelmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade etti.


Hatıralardan bölümler aktaran Cinisli şunları söyledi;
“Bir Milletin En Önemli Varlığı Gençliktir”
Erzurum’da bulunmaktan, TYB Erzurum Şubesi’nde olmaktan dolayı büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Cinisli özellikle Türkiye Yazarlar Birliği’ne “Bir Devrin Hafızası” kitabına verdikleri ödülden dolayı teşekkür ettiğini söyledi.

Dünya görüşünün okul yıllarında başladığını dile getirerek konuşmasına başlayan Cinisli: “2 dönem milletvekilliğini yaptığım Demokrat Parti, Türkiye'ye demokrasiyi benimsetmiştir. Ekonomik anlamda büyük yatırımların yapıldığı ve meyvelerinin alındığı bu dönemde Türkiye önemli eşikler atlamış, ciddi mesafeler kat etmiştir ama ülkemizin gelişmesini istemeyen mihraklar bunların önüne geçmek için 27 Mayıs Darbesi'ni gerçekleştirdi.'' şeklinde konuştu.
Türkiye’nin demokrasi tecrübesini uzun yıllar muhafaza etmesi gerektiğini vurgulayan Cinisli:

 “Ali Fuat Başgil, Mümtaz Turhan ve Nurettin Topçu gibi âlimlerin dizinin dibinde oturup ilim ve terbiye öğrendim. Bugünkü ortamda gençlerin tekrardan ilim ve terbiye düsturuna dönmesi gerekiyor.” dedi. Ayrıca Cinisli, kıymetli Erzurumlulara olan vefa borcunu ödeyebilmek için “Bir Devrin Hafızası” isimli bir hatıra kitabı yazdığını ifade etti.
Konuşmasının sonunda gençlere tavsiyelerde bulunan Rasim Cinisli:

“Genç insan, gelecek demektir. Bir milletin en önemli varlığı gençliktir. Bu nedenle herkesin gözü gençlerin üzerindedir. Ailenizin ve ülkenizin isteklerine cevap verebilmek için donanımlı olmanız gerekmektedir.” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşma sonrası TYB Erzurum Şube Başkanı M.Hanefi İspirli, Rasim Cinisli’nin ilkelerinden taviz vermemesiyle ve son derece dürüst kişiliğiyle politika sahnesinde saygın bir yeri olduğunu belirterek “Yakın tarihimizde bizzat tanıklık ettiği önemli olayları, unutulan veya unutturulmak istenen gerçekleri içeren "Bir Devrin Hafızası"nı ülkemizin tarih arşivine bir kitap değerinde sunmuştur. Bu vesileyle kıymetli büyüğümüz, Rasim Cinisli’ye derneğimiz adına şükranlarımı sunuyorum” dedi ve günün anısına bir plaket ile Hüma Edebiyat Dergisi’ni takdim etti.

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: "Bir, Devrin, Hafızası", Rasim, Cinisli,, TYB, Erzurum, Şubesi’nin, Konuğu, Oldu,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Yorumlar
Haber Yazılımı