Haber Detayı
21 Aralık 2017 - Perşembe 21:26 Bu haber 1484 kez okundu
 
Atatürk Üniversitesi, uluslararası protokollerine bir yenisini daha ekledi
Atatürk Üniversitesi ile Kazakistan Bolaşak Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.
EĞİTİM Haberi
Atatürk Üniversitesi, uluslararası protokollerine bir yenisini daha ekledi

ERZURUM (emha) - Atatürk Üniversitesi ile Kazakistan Bolaşak Üniversitesi arasında iş birliği protokolü imzalandı.
Bolaşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kuralbay Menlibayev’i makamında ağırlayan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, öncelikle Rektör Menlibayev’e üniversite hakkında bilgi verdi.
İki üniversite arasında öğretim üyesi ve öğrenci değişimi başta olmak üzere ortak paydada gerçekleştirilecek projeler için imzalanan anlaşmayla, Atatürk Üniversitesi uluslararası protokollerine bir yenisini daha ekledi.
İmza töreninde konuşan Rektör Çomaklı, Bolaşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kuralbay Menlibayev’e ziyareti için teşekkür ederek, en kısa zamanda iade-i ziyarete bulunacaklarını ifade etti.
“Orta Asya’yı kendimizden bir parça olarak görüyoruz” diyen Rektör Çomaklı, Atatürk Üniversitesi olarak son yıllarda özellikle bölge üniversiteleriyle iş birlikleri geliştirme konusunda ciddi adımlar atıldığını söyledi.
Çomaklı: “Atatürk Üniversitesi bilimsel çalışmalar açısından Türkiye’de ön sıralarda. Biz üniversite olarak ciddi bir vizyon ortaya koyduk ve bu çerçevede bilimsel bir dönüşüm başlattık. AR-GE açısından kuvvetli bir alt yapıya sahibiz. Bu alanda büyük yol kat ettik. Uluslararasılaşmaya önem veren bir üniversite olarak, yapılan anlaşmaların kâğıtta kalmamasını istiyoruz. Bu açıdan birçok akademisyenimizi çeşitli ülkelere gönüllü elçi olarak gönderiyoruz. Uluslararası ilişkilerde ortak lisans, lisansüstü ve ikili anlaşmalarda somut adımlarla yürümek istiyoruz. Bugün imzaladığımız protokolü gelecekte genişleterek yeni ortak projeler yapabiliriz. Kardeş ülke Kazakistan’ı her anlamda desteklemeye hazırız” ifadelerini kullandı.
Rektör Çomaklı’ya Kazakistan Bolaşak Üniversitesi’nden Fahri Profesörlük Diploması
Bolaşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kuralbay Menlibayev ise misafirperverliğinden dolayı Rektör Çomaklı’ya teşekkür ederek, Atatürk Üniversitesinde güzel bir şekilde ağırlandığını söyledi.
Atatürk Üniversitesinin Kazakistan’da çok tanınan bir üniversite olduğunu belirten Rektör Menlibayev, Kazakistan’ın en iyi öğrencilerini Atatürk Üniversitesine gönderdiğine ve öğrencilerin de burada eğitim görmekten mutlu olduklarına vurgu yaptı.
“Yapılan anlaşma iki üniversite arasındaki kardeşliği ve dostluğu pekiştirecektir” diyen Rektör Menlibayev şöyle devam etti: “Kazakistan’da eğitim sistemi biraz farklı. Diplomayı üniversite değil devlet veriyor. Ancak bu durum yakın bir zamanda değişecek. Bizim kullandığımız alfabe Kiril alfabesi. Bilim alanında kolaylık sağlaması için yavaş yavaş Latin alfabesine geçiyoruz. Latin alfabesinin birçok alanda kolaylık sağlayacağını düşünüyoruz ve bu anlamda Atatürk Üniversitesinden de destek bekliyoruz. İmzaladığımız anlaşmanın bu durumu kolaylaştıracağını düşünüyorum. Ayrıca Kazakistan’da bir Türkoloji bölümünün açılmasını talep ediyoruz” dedi.
Törenin ardından, Kazakistan Bolaşak Üniversitesi aldığı senato kararıyla Rektör Çomaklı’ya “Fahri Profesörlük Diploması” takdim etti.
Ziyarette Rektör Çomaklı, Rektör Menlibayev tarafından armağan edilen Kazakistan’ın milli kıyafeti olan Şapan’ı giydi.

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: Atatürk, Üniversitesi,, uluslararası, protokollerine, bir, yenisini, daha, ekledi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı