Haber Detayı
11 Mart 2019 - Pazartesi 21:52 Bu haber 994 kez okundu
 
2019 INAS Kayak Dünya Şampiyonası'nda skandal!
Erzurumlu özel sporcu Bingül kardeşler, hem farklı engel gruplarla hem de yaşça daha büyük sporcularla yarıştırılarak, daha iyi derece de elde etmelerine rağmen büyük bir haksızlığa maruz bırakıldılar.
SPOR Haberi
2019 INAS Kayak Dünya Şampiyonası'nda skandal!

Fransa'da düzenlenen "2019 INAS Kayak Dünya Şampiyonası"nda Türk Milli Takımına büyük haksızlık yapıldı. Erzurumlu özel sporcu Bingül kardeşler, hem farklı engel gruplarla hem de yaşça daha büyük sporcularla yarıştırılarak, daha iyi derece de elde etmelerine rağmen büyük bir haksızlığa maruz bırakıldılar.
 
Edinilen bilgiye göre, 5-11 Mart 2019 tarihleri arasında Fransa'da gerçekleştirilen şampiyonada özel sporcumuz Tuğba Tekin Çelik GS Büyük Slalom'da bronz madalya alarak Dünya 3.'lüğü elde etti. Ancak, şampiyonaya 4 özel sporcu ile katılan Türk Milli Takımı için bu başarı buruk bir sevinçle birlikte yeterli değildi ve yapılan haksızlık çocukları ve ailelerini hayli üzdü.
 
Şampiyonaya Erzurum'dan katılan 15 yaşlarındaki Aliye Zeynep ve Muhsin Murat Bingül ikiz kardeşler, bulundukları OTİZM Grubu (113) olarak, MENTAL RETARDASYON (111) Grubu'ndaki yaşça da hayli büyük ve DOWN SENDROMLU (112) özel sporcular ile yarıştırıldı.
 
Değerlendirmede ise Down Sendromlu gruptakiler ayrı değerlendirildi. Böylece otizmli çocuklar yalnız bırakıldı ve madalyadan mahrum kaldılar. Otizm Grubu'ndaki Muhsin Murat Bingül, Down Sendromlu Grup'ta üçüncülük elde eden özel sporcudan daha iyi derece elde etmesine rağmen, Down Sendromlu sporcuların ayrı tutulduğu değerlendirmelerde subjektif tutum yüzünden madalya kazanamadı.

 
Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: 2019, INAS, Kayak, Dünya, Şampiyonası'nda, skandal!,
Yorumlar
Haber Yazılımı