Haber Detayı
01 Ocak 2018 - Pazartesi 15:59 Bu haber 1688 kez okundu
 
2017 Yılının " Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları" Açıklandı
Türkiye Yazarlar Birliği 2017 yılında ülkemizde yaşanan kültür, sanat ve fikir hayatındaki gelişmeleri değerlendirerek, “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları”nı yılın ilk günü açıkladı.
KÜLTÜR-SANAT Haberi
2017 Yılının

Türkiye Yazarlar Birliği 2017 yılında ülkemizde yaşanan kültür, sanat ve fikir hayatındaki gelişmeleri değerlendirerek, “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları”nı yılın ilk günü açıkladı.

2017 yılı “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları” 1 Ocak 2018 tarihinde saat 11:00’de TYB Genel Merkezinde Genel Başkan Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan tarafından açıklandı.

Basın toplantısına Genel Başkan Yardımcısı Ferhat Koç, Genel Sekreter M. Enes Kala, Yönetim Kurulu Üyesi M. Nezir Gül, TYB Vakfı 2. Başkanı İbrahim Ulvi Yavuz, Yusuf Turan Günaydın ve Genç TYB üyeleri katıldı

Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan'ın konuşması:

Değerli Basın Mensupları,

2018 yılının ilk gününün ilk saatlerinde davetimize icabet ederek toplantımıza katıldığınız için TYB adına hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, hoş geldiniz diyorum. 

TYB otuz dokuz yıl süresince gerçekleştirdiği faaliyetleri ile ülkemizde birçok sivil toplum kuruluşuna önderlik etmiş, kamu yararına çalışan köklü bir kurumdur. 2018 yılı ile TYB’nin kırkıncı yılını da idrak etmiş olacağız. Geride bıraktığımız 2017 yılında TYB, Ankara (18 Yıl süren Mesnevi okumalarının Kapanışı), İstanbul (Şehir Tarihi Yazarları Kongresi), Hatay (4. Ahlak Şurası) ve Erzurum (Şubeler Toplantısı) İllerimiz gibi Türkiye genelinde sürdürdüğü faaliyetler yanında Kazakistan/Türkistan (Türkçenin 12. Şiir Şöleni) gibi Ülkelerde uluslararası alandaki faaliyetleriyle de verimli bir yılı geride bırakmıştır.

Kuruluşundan bugüne gerçekleşen faaliyetlerimizden söz ederek sizleri meşgul etmek istemiyorum. Ama otuz altı yıldan beri düzenli olarak sürdürdüğümüz “yılın yazar, fikir adamı ve sanatçıları”nı seçmek ve ödüllendirmek için gerçekleştirdiğimiz faaliyetin 2017 yılına yönelik olanını geçtiğimiz günlerde tamamlamış bulunmaktayız.

Daha önceki basın toplantılarımızda da belirttiğimiz gibi Türkiye Yazarlar Birliği’nin verdiği ödüllerin maddî yönü bulunmasa da, geride bırakılan yıl içinde öne çıkan kalem, sanat ve fikir erbabını tespit edip kamuoyunun ve toplumun dikkatine sunmak bakımından önemi kültür ve edebiyat çevrelerince sıklıkla ifade edilmiştir. Ayrıca bu ödüller, ülkemizde kurumsallaşan sayılı ödüllerdendir.

Kaynak: (emha) - erzurum medya haber ajansı Editör:
Etiketler: 2017, Yılının, ", Yazar,, Fikir, Adamı, ve, Sanatçıları", Açıklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı